2006+ Honda Civic Forum banner
22121 - 22140 of 22172 Posts

·
Registered
Civic 1.4 2013
9 Posts
Πηρα τηλ στον Σαρακακη να ρωτησω για το ραδιόφωνο και δεν ήξερε..μου λεγε να διαβάσω το manual και του πα οτι ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. Αναρωτιεμαι πραγματικα, εχουν πουληθει εκατομμυρια civic 9ης γενιας κ μονο εγω εχω διαπιστώσει οτι δεν μπορεις να κανεις seek στους σταθμους με τον παραδοσιακο τροπο?? Αυτοι στον σαρακακη με τοσα αυτοκινητα κ τοση εμπειρια δεν εχουν δει κατι παρομοιο?? Τι να πω πραγματικα..

·
Registered
1,549 Posts
Πηρα τηλ στον Σαρακακη να ρωτησω για το ραδιόφωνο και δεν ήξερε..μου λεγε να διαβάσω το manual και του πα οτι ΤΟ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ. Αναρωτιεμαι πραγματικα, εχουν πουληθει εκατομμυρια civic 9ης γενιας κ μονο εγω εχω διαπιστώσει οτι δεν μπορεις να κανεις seek στους σταθμους με τον παραδοσιακο τροπο?? Αυτοι στον σαρακακη με τοσα αυτοκινητα κ τοση εμπειρια δεν εχουν δει κατι παρομοιο?? Τι να πω πραγματικα..
Κλασσικη απαντηση: Αυτο πρώτη φορά το βλέπουμε. Το ότι δεν μπορείς να κάνεις seek ίσως έχει σχέσης τους αποθηκευμενους σταθμούς. Εγώ θυμάμαι όταν είχα αυτό το ράδιο όταν ζητούσε να κάνει αποθήκευση σταθμών πατούσα οχι

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,925 Posts
Δεν έχω ιδέα, λίγες μέρες το έχω το αμάξι. Τωρα σιγα σιγά διαβαζω κ μαθαινω τι παίζει. Δηλαδη με το update στο ραδιοφωνο, θα μπορω να ψαχνω σταθμό χειροκινητα? Κάποιος απο εδω μεσα εγραψε σε κάποιο ποστ οτι μετα 2008 δεν γίνονται update στα ραδιοφωνα. Δεν ξέρω αν ειναι πρόβλημα αυτο που έχει αλλά σίγουρα δεν είναι κ λογικό να μη μπορεις να ψαξεις σταθμο βημα βημα.
Οι σταθμοί αλλάζούν χειροκίνητα μόνο από την κονσόλα και όχι από το τιμόνι.
Αλλάζουν πατώντας τα πλήκτρα επάνω/κάτω στον περιστροφικό διακόπτη στο κέντρο της κονσόλας. Αν απλά το πατήσεις αλλάζει συχνότητα manual πάνω/κάτω, αν το κρατήσεις πατημένο παρατεταμένα κλανει seek up/down.
Car Vehicle Plant Automotive design Automotive lighting

• Like
Reactions: Vkad

·
Registered
Civic 1.4 2013
9 Posts
Οι σταθμοί αλλάζούν χειροκίνητα μόνο από την κονσόλα και όχι από το τιμόνι.
Αλλάζουν πατώντας τα πλήκτρα επάνω/κάτω στον περιστροφικό διακόπτη στο κέντρο της κονσόλας. Αν απλά το πατήσεις αλλάζει συχνότητα manual πάνω/κάτω, αν το κρατήσεις πατημένο παρατεταμένα κλανει seek up/down. View attachment 324310
Το manual λεει πως απτο αριστερο δεξι του τιμονιου παρατεταμενο αλλαζεις αυτοματα σταθμο. Απτο πανω κατω της κονσολας παρατεταμενο εμενα δεν κανει αυτοματο συντονισμο, τρεχει οσο το πατας. Τελος παντων, θα μπω στη λογική του..θα παω σε καποιον που κανει τοποθετησεις ηχοσυστηματων μπας κ ξερει απο το συγκεκριμενο μοντελο.

·
Registered
107 Posts
Νομίζω από το τιμόνι δεν γίνεται να αλλάξεις συχνότητα και να προχωράς παρά μόνο σταθμός στην μνήμη. Επίσης δεν θα σου προχωράει και τραγούδι από mp3 παρά ίσως από 5ην κονσόλα. Τουλάχιστον έτσι κάνει εμένα στο CR-V.

·
Registered
Civic 1.4 2013
9 Posts
Νομίζω από το τιμόνι δεν γίνεται να αλλάξεις συχνότητα και να προχωράς παρά μόνο σταθμός στην μνήμη. Επίσης δεν θα σου προχωράει και τραγούδι από mp3 παρά ίσως από 5ην κονσόλα. Τουλάχιστον έτσι κάνει εμένα στο CR-V.
Κι ομως, απτο τιμονι μονο παρατεταμένα παει αυτοματα στον επομενο αλλα απο κει που εχεις πχ 92.0, παει 100.6 κ μετα 88.0. Ασχετα μεταξύ τους, χωρις λογικη. Προσπαθω να καταλαβω και τι ρολο παιζει η λιστα των σταθμων με τη ροδελα κ πως σχετιζεται με τις αλλες λειτουργιες. Κάνεις update, σου αποθηκευει μια σειρα με σταθμους με rds κ μετα τους υπολοιπους χωρις rds.

·
Premium Member
18,925 Posts
Κι ομως, απτο τιμονι μονο παρατεταμένα παει αυτοματα στον επομενο αλλα απο κει που εχεις πχ 92.0, παει 100.6 κ μετα 88.0. Ασχετα μεταξύ τους, χωρις λογικη. Προσπαθω να καταλαβω και τι ρολο παιζει η λιστα των σταθμων με τη ροδελα κ πως σχετιζεται με τις αλλες λειτουργιες. Κάνεις update, σου αποθηκευει μια σειρα με σταθμους με rds κ μετα τους υπολοιπους χωρις rds.
Aπλό πάτημα στο τιμόνι πάει εμπρός/πίσω στις μνήμες και με παρατεταμένο πάτημα πάει εμπρός πίσω στην λίστα των σταθμών.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,221 Posts
Aπλό πάτημα στο τιμόνι πάει εμπρός/πίσω στις μνήμες και με παρατεταμένο πάτημα πάει εμπρός πίσω στην λίστα των σταθμών.
Πάνο μου αυτά ισχύουν στην 8η γενιά στην 9η απ' οτι λέει ο φίλος "χοντα κόκκινος" έχουν σοβαρό πρόβλημα στην εναλλαγή των σταθμών...

·
Premium Member
18,925 Posts
Πάνο μου αυτά ισχύουν στην 8η γενιά στην 9η απ' οτι λέει ο φίλος "χοντα κόκκινος" έχουν σοβαρό πρόβλημα στην εναλλαγή των σταθμών...
Νίκο το δοκίμασα στο Tourer της αδερφής μου που είναι του 2014.

• Like
Reactions: Samis

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,221 Posts
Στα bmw μπορεί να δουλεύει στα civic 9η γενιά απ' οτι φαίνεται δεν...

·
Premium Member
18,925 Posts
Στα bmw μπορεί να δουλεύει στα civic 9η γενιά απ' οτι φαίνεται δεν...
Honda civic tourer εννοούσα......
;)

• Like
Reactions: nestou

·
Registered
6 Posts
Καλησπέρα σε όλους! Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται. Χθες στο ετήσιο service σε γνωστό και πολύ κεντρικό συνεργείο μετά τον έλεγχο στο civic (1.8 5D - 2009), ο μάστορας υπέδειξε ότι χρειάζεται αλλαγή στη μονάδα του ABS. Το αυτοκίνητο δεν είχε βγάλει την παραμικρή ένδειξη στο ταμπλό. Παρόλαυτα βρήκαν ότι το πεντάλ του φρένου είχε "πέσει" (το οποίο ίσχυε) και θα έκαναν εξαέρωση για να ανέβει (το οποίο και συνέβει) + θα συμπλήρωναν υγρό φρένων. Παρότι το πεντάλ επανήλθε λοιπόν μου σύστησαν να αλλάξω σύντομα τη μονάδα ABS γιατί "δε θα με βγάλει για πολύ". Προφανώς δεν άλλαξα τη μονάδα...όχι τουλ. ακόμα.
Επειδή όλα αυτά εμένα μου ακούγονται πολύ περίεργα, αλλά πραγματικά δεν έχω το υπόβαθρο να γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται και επειδή μιλάμε για φρένα που δεν λέει να παίζεις, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Επίσης αν έχετε κάποιον έμπιστο μάστορα στην αττική που θα μπορούσα να πάρω μια 2η γνώμη ας μου γράψετε σε DM.

·
Registered
314 Posts
Καλησπέρα σε όλους! Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται. Χθες στο ετήσιο service σε γνωστό και πολύ κεντρικό συνεργείο μετά τον έλεγχο στο civic (1.8 5D - 2009), ο μάστορας υπέδειξε ότι χρειάζεται αλλαγή στη μονάδα του ABS. Το αυτοκίνητο δεν είχε βγάλει την παραμικρή ένδειξη στο ταμπλό. Παρόλαυτα βρήκαν ότι το πεντάλ του φρένου είχε "πέσει" (το οποίο ίσχυε) και θα έκαναν εξαέρωση για να ανέβει (το οποίο και συνέβει) + θα συμπλήρωναν υγρό φρένων. Παρότι το πεντάλ επανήλθε λοιπόν μου σύστησαν να αλλάξω σύντομα τη μονάδα ABS γιατί "δε θα με βγάλει για πολύ". Προφανώς δεν άλλαξα τη μονάδα...όχι τουλ. ακόμα.
Επειδή όλα αυτά εμένα μου ακούγονται πολύ περίεργα, αλλά πραγματικά δεν έχω το υπόβαθρο να γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται και επειδή μιλάμε για φρένα που δεν λέει να παίζεις, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Επίσης αν έχετε κάποιον έμπιστο μάστορα στην αττική που θα μπορούσα να πάρω μια 2η γνώμη ας μου γράψετε σε DM.
Εντός Αττικής προς Αγία Παρασκευή υπάρχει συνεργείο μόνο για φρένα . Εάν θες να του έκανες μια ερώτηση , αφού το δει

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,925 Posts
Δεν μας τα λένε καλά πες τους!
Τι πάει να πει δεν θα σε βγάλει πολύ;
Γιατί και πως;
Πάνε να "δαγκωσουν" μου φαίνεται!
Πήγαινε το σε άλλο εξουσιοδοτημένο να το δουν και αν σου είπαν παπάτζες κράξιμο!

·
Premium Member
9,459 Posts
μετά από 15 χρόνια αρχίζουν σιγά σιγά τα προβλήματα...:(
μου έκαψε την λάμπα της μπλαφονιέρας στον ουρανό στο πίσω κάθισμα....
απαράδεκτο για χόντα...
ουπς...λάθος, παιδιά την έχω αλλάξει με λεντ, οπότε δεν είναι φάουλ της χοντα...:p:p

·
Registered
1,549 Posts
Τυχαίες ενεργοποιήσεις του συναγερμού χωρίς προφανή λόγο; Τι μπορεί να είναι;
Η μπαταρία συναγερμού, ή τα μάτια μέσα πομπος-δεκτης

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
7 Posts
Καλησπέρα. Είχα κι εγώ πρόβλημα με την μονάδα του ABS. Κάνε μια δοκιμή. Πάτα το φρένων με δύναμη για να ενεργοποιηθεί το ABS , αν το πετάλι σιγά σιγά τερματίσει και δεν έχεις φρένα δυστυχώς είσαι για αλλαγή μονάδας. Εμένα δεν έβγαλε κανένα μύνημα, απλώς ήταν αρκετά μαλακό και τερμάτιζε όταν έμπαινε το ABS

·
Registered
2 Posts
Χαιρετώ την ομάδα. Έχω το honda civic hatchback 2008 μοντέλο και έχει σπάσει το μοτορακι εναλλαγής ζεστού κρύου του air condition. Υπάρχει κανένας που να το έχει αλλάξει μόνος του και εαν το έχει κάνει πρέπει να βγουν όλα τα πλαστικά από τον τεμπέλη μέχρι μπροστά? Ή μπορεί να βγει μόνο αυτό το μικρό κομμάτι πλαστικού πίσω από το μοτορακι?
Bag Luggage and bags Hood Personal protective equipment Denim

22121 - 22140 of 22172 Posts