2006+ Honda Civic Forum banner
22141 - 22160 of 22172 Posts

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,221 Posts
Χαιρετώ την ομάδα. Έχω το honda civic hatchback 2008 μοντέλο και έχει σπάσει το μοτορακι εναλλαγής ζεστού κρύου του air condition. Υπάρχει κανένας που να το έχει αλλάξει μόνος του και εαν το έχει κάνει πρέπει να βγουν όλα τα πλαστικά από τον τεμπέλη μέχρι μπροστά? Ή μπορεί να βγει μόνο αυτό το μικρό κομμάτι πλαστικού πίσω από το μοτορακι? View attachment 324708
Η απάντηση στο ερωτημά σου εδώ
Faults

·
Registered
2 Posts
Η απάντηση στο ερωτημά σου εδώ
Faults
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια δεν μπορεις να φανταστείς πόσο καιρό ψάχνω σε βίντεο για να δω πως βγαίνει λεω δεν παίζει να χρειάζεται να βγει όλος ο τεμπέλης και πάλι σε ευχαριστώ

·
Registered
1,549 Posts
Μετά από 10 χρόνια και 155000χλμ, στο τεχνικό έλεγχο βρέθηκε ότι το χειρόφρενο πίσω δεξιά δεν πιάνει καθόλου. Με τραβηγμένο χειρόφρενο η ρόδα γυρίζει ελευθερα. Ανταλλακτικό κλασσικά σε 20 μερες και κόστος 400€
Στο ΚΤΕΟ τον Ιούλιο που θα περνούσα θα με έκοβαν σίγουρα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
314 Posts
Μετά από 10 χρόνια και 155000χλμ, στο τεχνικό έλεγχο βρέθηκε ότι το χειρόφρενο πίσω δεξιά δεν πιάνει καθόλου. Με τραβηγμένο χειρόφρενο η ρόδα γυρίζει ελευθερα. Ανταλλακτικό κλασσικά σε 20 μερες και κόστος 400€
Στο ΚΤΕΟ τον Ιούλιο που θα περνούσα θα με έκοβαν σίγουρα

Τι ανταλλακτικό είναι που κοστίζει 400€ ; Η ντιζα του; Ρώτησε και σε συνεργείο φρένων να δεις.

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,549 Posts
Μελέτη δεν είναι οι ντιζες, μακάρι να ήταν θα τις έσφιγγαν. 1 σύστημα πάνω στη δεξια ρόδα ανεξάρτητο από την αριστερή ροδα.
Όταν έρθει θα,το βγάλω φωτο και θα το ανεβασω

·
Premium Member
3,544 Posts
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια δεν μπορεις να φανταστείς πόσο καιρό ψάχνω σε βίντεο για να δω πως βγαίνει λεω δεν παίζει να χρειάζεται να βγει όλος ο τεμπέλης και πάλι σε ευχαριστώ
Πήρες ανταλλακτικο για να το αλλάξεις ή απλά θες να το γυρίσεις από ζεστο σε κρύο?

Στάλθηκε από το SM-A325F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,549 Posts
Τι ανταλλακτικό είναι που κοστίζει 400€ ; Η ντιζα του; Ρώτησε και σε συνεργείο φρένων να δεις.

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σήμερα τελικά αλλάχτηκε η πίσω δεξιά δαγκάνα, έγινε και το service A5, λάδια και αλλαγή αντιψυκτικου λόγω 10ετιας.

·
Premium Member
9,459 Posts
Σήμερα τελικά αλλάχτηκε η πίσω δεξιά δαγκάνα, έγινε και το service A5, λάδια και αλλαγή αντιψυκτικου λόγω 10ετιας.

σε ποιόν άλλαζες τακάκια???
υγρά φρένων??

·
Premium Member
9,459 Posts
γιατί σκέφτομαι ότι έχει γίνει μαλακία από τα μαστόρια???
ελλιπής καθαρισμός, πολύ σφίξιμο, δεν ξέρω...

·
Registered
1,549 Posts
γιατί σκέφτομαι ότι έχει γίνει μαλακία από τα μαστόρια???
ελλιπής καθαρισμός, πολύ σφίξιμο, δεν ξέρω...
Τι να σου πω Κώστα (και χρόνια πολλά καθυστερημενα) αλλά δεν μπορώ να το αποδειξω, ελπίζω να είναι ή μια βλάβη κάθε 10 χρόνια

·
Registered
197 Posts

Κάποιο site για τα 2 καπακια για τους υαλοκαθαριστηρες? Δεν μπορω να κουμπωσω aftermarket και τα καπάκια τα εχω χασει πλεον. Το coxmotors θελει 40 ευρω μεταφορικά

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,221 Posts
Γιατί δεν ρωτάς αντιπροσωπεία πρώτα?

·
A. Senna
8,145 Posts
Ειχα παρει απο εδω και εγω σε κάποια φαση, πολυ νορμάλ τιμη αν θυμαμαι, 5-6ε το ενα αν θυμάμαι καλα

MakTheo

• Like
Reactions: nestou

·
Premium Member
1,354 Posts
Δεν μας τα λένε καλά πες τους!
Τι πάει να πει δεν θα σε βγάλει πολύ;
Γιατί και πως;
Πάνε να "δαγκωσουν" μου φαίνεται!
Πήγαινε το σε άλλο εξουσιοδοτημένο να το δουν και αν σου είπαν παπάτζες κράξιμο!
Καλησπέρα σε όλους! Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος γίνεται. Χθες στο ετήσιο service σε γνωστό και πολύ κεντρικό συνεργείο μετά τον έλεγχο στο civic (1.8 5D - 2009), ο μάστορας υπέδειξε ότι χρειάζεται αλλαγή στη μονάδα του ABS. Το αυτοκίνητο δεν είχε βγάλει την παραμικρή ένδειξη στο ταμπλό. Παρόλαυτα βρήκαν ότι το πεντάλ του φρένου είχε "πέσει" (το οποίο ίσχυε) και θα έκαναν εξαέρωση για να ανέβει (το οποίο και συνέβει) + θα συμπλήρωναν υγρό φρένων. Παρότι το πεντάλ επανήλθε λοιπόν μου σύστησαν να αλλάξω σύντομα τη μονάδα ABS γιατί "δε θα με βγάλει για πολύ". Προφανώς δεν άλλαξα τη μονάδα...όχι τουλ. ακόμα.
Επειδή όλα αυτά εμένα μου ακούγονται πολύ περίεργα, αλλά πραγματικά δεν έχω το υπόβαθρο να γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται και επειδή μιλάμε για φρένα που δεν λέει να παίζεις, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Επίσης αν έχετε κάποιον έμπιστο μάστορα στην αττική που θα μπορούσα να πάρω μια 2η γνώμη ας μου γράψετε σε DM.
χαιρετω την παρεα μετα απο καιρο. Αυτο το επαθα κι εγω, περσι τον Σεπτεμβρη ειχε μαλακωσει πολυ το πενταλ του φρενου, εκαναν εξαερωση αλλα μου ειπαν (στα κεντρικα Σαρακακη) οτι αν το ξανακανει θελει αλλαγη η μοναδα ABS. Πριν ενα μηνα εκανα το ετησιο σερβις και τους ειπα να ελεγξουν τα φρενα και μου ειπαν ολα καλα.
Να σε ρωτησω κατι, ειχες κανει μηπως σχετικα προσφατα αλλαγη δισκοφρενων και/'η αλλαγη υγρων φρενων?

·
Registered
3 Posts
Καλημέρα σε όλους. Ρε παιδιά σήμερα το honda μου το πρωί δεν ξεκλειδωνε με το αυτόματο ξεκλείδωμα, η γυναίκα μου το ξεκλείδωσε manual κ μόλις γύρισε το κλειδί στη μίζα το αμάξι ήταν νεκρό. Δεν ανάβει τπτ. Σαν να έχει ολική απώλεια ρεύματος. Ξέρει κανένας τπτ; το έχετε ξαναδεί; λείπω κ απ το σπίτι κ δε μπορώ να δω μήπως είναι καμία ασφάλεια. Έχει κανένας υπόψιν του τι να δω ή να βάλω κανέναν γνωστό μου να πάει να δει πριν το στείλω πουθενά;

·
Premium Member
18,925 Posts
Καλημέρα, το πρώτο που θα πρέπει να ελεγθεί είναι η μπαταρία. Πόσο παλιά είναι;
Αν μπορεί να δοκιμάσει να το βάλει μπροστά με καλώδια.
Προσοχή στα σημεία που θα συνδέσει τα καλώδια, το κόκκινο καλώδιο (+) στο (+) της μπαταρίας και το μαύρο καλώδιο (-) στον μεγάλο πύρο/βίδα του μοτέρ όπως το κοιτάμε αριστερά, κοντά στην υδραυλική βάση της μηχανής.

·
Registered
3 Posts
Δεν είναι πολύ παλιά, 2 χρόνων. Αν ήταν η μπαταρία δε θα αναβε έστω κ αμυδρά κάτι; μετά αν δεν είναι αυτό; πάμε για ασφάλεια ή παίζει να φταίει τίποτα πιο σοβαρό;

·
Registered
3 Posts
Ευχαριστώ παιδιά, όντως ήταν η μπαταρία. Δεν είχα ξαναδεί να πέφτει τόσο πολύ και χωρίς προειδοποίηση πριν. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

·
Registered
338 Posts
Καλησπέρες απο Βολο, οπου και διακοπάρω ερχόμενος απο Κρητη! Εδω και καιρο, αλλα τωρα ειδικα στο ταξιδι, ακουγεται στο ξεκινημα από σταση και για λιγα μετρα ενας θορυβος σαν χτυπημα(τακ τακ τακ), δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι απο πισω ή μπροστα. Ιδεες; Η αντιπροσωπεια του Βολου ειναι καλη να το παω για τσεκ;

22141 - 22160 of 22172 Posts