2006+ Honda Civic Forum banner
22201 - 22220 of 22276 Posts

· Registered
20 Posts
Έχω ένα μηνα που τις ρύθμισα, οπότε δεν νομίζω να είναι από εκεί..αφήνω ένα πολύ μικρό περιθώριο να μην ρυθμίστηκαν σωστά αν και ο μάστορας είναι πολύ γνωστής του συγκεκριμένου μοντέλου.
Έχω μια υποψία ότι ευθύνεται η καδένα επειδή του έβαλα λίγο πιο χοντρό λάδακι 10w40.

· Premium Member
9,510 Posts
να πω μια μαλακία???
ιμάντα άλλαξες??
μήπως στον έχει βάλει λάθος??
είχε βγει και οδηγία σωστής τοποθέτησης...

· Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,255 Posts
Ναι είναι πιθανή αιτία η καδένα δεν νομίζω οτι φταίει το 10W-40 γιατί είναι μέσα στίς τιμές που προβλέπει ο κατασκευαστής, ίσως οι τανυστήρες της να έχουν χάσει την προφόρτιση τους, πήγαινε να το ακούσει αυτός που σου ρύθμισε τις βαλβίδες αφού είναι καλός γνώστης του συγκεκριμένου κινητήρα καταλάβει απο που είναι ο θόρυβος.

· Registered
20 Posts
Το πήγα δύο φορές αλλά είχε προλάβει και είχε ζεσταθεί και δεν το έκανε.. θα ξανά πάω πρωί πρωί... Μπορεί να είναι και πυρρακια πιστεύεις από κακή ρύθμιση;

· Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,255 Posts
πειράκια οχι με τίποτε γιατί στο κάνει και με νεκρά χωρίς φορτίο δηλαδή.

· Premium Member
19,001 Posts
Δες και το ρουλεμάν στον τεντωτήρα μπας και είναι από από εκεί.

• Like
Reactions: kostashcivic

· Greek Subforum Moderator
13,318 Posts
Να ευχαριστησω και στο φόρουμ μας τον Βαγγέλη, ηλεκτρολογο και ιδιοκτήτη της επιχείρησης electric madness στο Περιστέρι όπου μου έφτιαξε το πρόβλημα στην οθόνη του κλιματισμού αλλά και του σπασμένου ποντεσιόμετρου φωτισμού του πίνακα οργάνων!!! Ο άνθρωπος είναι γνώστης του αυτοκινήτου μας και κάτοχος ενός fn2!!! Τον συστήνω λοιπόν!

· Registered
2 Posts
Civic 2007
Καλησπέρα. Που μπορώ να βρω το βραχίονα για το καλοριφερ ζεστο κρυο?
Ελειψη ζεστού αέρα στην καμπίνα είτε στο low είτε στο hi η ίδια θερμοκρασία, υπεύθυνος ο συνήθης ύποπτος, σπασμένο το μπράτσο στο μοτέρ ελέγχου ζεστό κρύο.

Δεν είχα ασχοληθεί και πίστευα ότι είναι δύσκολο να βγεί αυτός ο μηχανισμός αλλά τελικά είναι αρκετά εύκολο, βρίσκεται σε προσιτό σημείο ακριβώς πίσω από την θύρα OBDII και αφαιρείτε εύκολα με τρείς βίδες αφού πρώτα βγάλεις το πλαστικό κάτω από το τιμόνι και επίσης ένα μικρό πλαστικό πλαϊνό κομμάτι από την κεντρική κονσόλα.
a heater arm broken.jpg
b heater arm broken.jpg

Όπως έχω γράψει και πιο παλιά έχω ένα αρχείο του συγκεκριμένου μπράτσου για 3D εκτύπωση οπότε λέω να το δοκιμάσω, την εκτύπωση την έκανε φίλος το υλικό απ’ ότι μου είπε λέγεται PLA και είναι από τα πιο απλά και φτηνά υλικά, για το κόστος ούτε κουβέντα (από μια έρευνα που έκανα είναι κάπου στα 50 λεπτά του ευρώ).
c PLA heater arm b.jpg
d PLA heater arm.jpg

Το αποτέλεσμα τώρα με εξέπληξε ευχάριστα, οι διαστάσεις είναι ακριβώς ακριβώς ίδιες με το πρωτότυπο με ακρίβεια δέκατο του χιλιοστού, αυτός που το σχεδίασε έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά.

Απ’ ότι μπορείτε να δείτε το σώμα του νέου μπράτσου είναι γεμάτο με υλικό, (δεν έχει τα νεύρα που είχε το παλιό) και πιστεύω ότι είναι πιο γερό (στο σημείο που έσπασε το παλιό τουλάχιστον)
e heater arm.jpg
f heater arm.jpg

Τοποθετήθηκε και δουλεύει μια χαρά ο χρόνος θα δείξει πόσο θα αντέξει, εάν σπάσει σε σύντομο χρονικό διάστημα θα το εκτυπώσω με ανθεκτικότερο υλικό.

Για την ώρα με μηδέν κόστος είμαι μια χαρά.

Εννοείτε ότι όποιος θέλει το αρχείο για 3D εκτύπωση του μπράτσου ας μου στείλε Π.Μ με το email του να του το στείλω εδώ δεν «ανεβαίνει».

Καλησπέρα!! Που μπορώ να βρω τον βραχίονα?

· Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,255 Posts
Καλησπέρα δεν πωλείτε μόνος του αλλά μαζί με το μοτέρ, εαν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω ενα αρχείο για 3D εκτύπωση του βραχίονα, το έχω εκτυπώσει και βάλει απο πέρυσι και για την ώρα δουλεύει μια χαρά, το αρχείο δεν ανεβαίνει εδώ δώσε μου ενα email να στο στείλω εαν σε ενδιαφέρει.

· Registered
1,081 Posts
Civic 2007

Καλησπέρα!! Που μπορώ να βρω τον βραχίονα?

· Registered
1,081 Posts
Καλησπερα σας.
Προσφατα αλλαξα θερμοστατη και αντιψυκτικο γνησια.Βγαλαμε δοχειο διαστολης καθαριστηκε.Η ταπα ψυγειου στο κατω μερος με κωδικο
19011PH1621 και η λαστιχενια ροδελα 19012671300 πρεπει να χανει απο οτι το παρακολουθησα (ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΦΛΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΤΑΠΑ ΣΕ ΛΙΓΗ ΩΡΑ) .Με κρυο το αμαξι το παραφλου στο δοχειο ειναι λιγο πιο πανω απο το min ενω ειχε γεμισει μεχρι λιγο πιο πανω απο max.Εχει παρουσιαστει αυτο σε καποιον αλλο εδω μεσα?Μακαρι να εχει ο Σ διαθεσιμους αυτους τους κωδικους.Να βαλω στο σπειρωμα λιγο ασπρο τεφλον ταινια ή να την τοποθετησω ετσι παλι την καινουρια?Ειλικρινα νευριαζω γιατι θα ριχνουμε για αυτο το λογο το φρεσκο παραφλου σε λεκανες.Ελεγχθηκε και η πανω ταπα.Ελεγχθηκαν και σωληνωσεις δεν βλεπω κατι και ουτε εχει πρεσαριστει το κυκλωμα ποτε αν χανει.Το αμαξι ειναι λιγο πανω απο τις 80.000χλμ.
Cylinder Auto part Still life photography Metal Automotive exhaust

· Registered
1,081 Posts
Eνταξει με την ταπα.Το ο-ring είχε πολυ μικρες χαρακιες απο τη μια πλευρα χωρις να εχει σκιστει.Αλλαχτηκε ταπα και αυτο με γνησια.Σκεφτομαι στην επομενη αλλαγη να εχω παρει και ενα ψυγειο ωστε να το κουμπωσουμε.
Ο εργοστασιακος κωδικος του R18 FN-FK ειναι 19010RSAG01 ,ενω του Κ20 FN2 ειναι 19010RSPG01 . Το γνησιο δεν ξερω τι μαρκα ειναι ,ισως denso.

Οπότε ή παω σε denso DRM40105 ή παω εδω σε Koyorad Aluminium Radiator for Honda Civic Type R FN2 (06-11) | Official Koyorad Distributor, DriftShop.com . Το θεμα μου ομως ειναι να ειναι plug & play αισθητηρας θερμοκρασιας ,ταπες ,να κουμπωνει το ψυγειο ac και δεν ξερω και εγω τι αλλο...Αξιζει?

Αν θελετε επειδη εκανα λαθος απαντηστε στο random.

edit

Aυτο είναι αντιστοιχο του denso DRM40105 . Εχουν βαθος διχτυου 16mm ενω το performance 36mm.Με ενδιαφερει να ισχυει αυτο που λεει Direct fitment, no modification

· Premium Member
19,001 Posts
Δεν έχει νόημα βελτίωση στο ψυγείο με μαμά μοτέρ.

• Like
Reactions: KonstantinosM

· Registered
1,081 Posts
Δεν έχει νόημα βελτίωση στο ψυγείο με μαμά μοτέρ.
Τεχνολογία N-Flo
Η Koyo προσφέρει την καινοτόμο τεχνολογία N-Flo της, τοποθετώντας τα ψυγεία τους με εσωτερικά χωρίσματα σχήματος "N". Αυτός ο αποκλειστικός σχεδιασμός επιτρέπει στο ψυκτικό να ρέει μέσω του ψυγείου για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και εξασφαλίζει αποτελεσματική ψύξη σε ολόκληρη την επιφάνεια (σε αντίθεση με τα τυπικά ψυγεία , όπου το ψυκτικό συνήθως ρέει διαγώνια). Η τεχνολογία N-Flo, σε συνδυασμό με την υψηλή θερμική αγωγιμότητα του αλουμινίου, εγγυάται έως και 50% καλύτερη απόδοση ψύξης , χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας και βελτιωμένη αξιοπιστία του κινητήρα.

· Premium Member
9,510 Posts
και πως ξέρεις αν το μαμά δεν έχει τέτοιο σύστημα αλλά το διαγώνιο???:unsure:

• Like

· Registered
1,081 Posts
και πως ξέρεις αν το μαμά δεν έχει τέτοιο σύστημα αλλά το διαγώνιο???:unsure:
Δεν το ξερω συνονοματε ,απλα το ειδαμε ψιλοδιαβρωμενο το μαμα.Αντεχει 1-2χρονια,αλλα να σας πω την αληθεια, ηθελα να βαλω κατι καλο και να μη ξανασχοληθω με το συστημα ψυξης.

· Premium Member
19,001 Posts
Κωνσταντίνε εδώ έχουμε turbo με το μαμά ψυγείο!
Αλήθεια, πως διαβρώθηκε το μαμά ψυγείο;

• Wow
22201 - 22220 of 22276 Posts