2006+ Honda Civic Forum banner
22241 - 22260 of 22276 Posts

· Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,255 Posts
Γιάννη κάνε το ανάποδο, με ζεσταμένο μοτέρ κατέγραψε την κάθοδό σου απο κάποιο υψόμετρο χωρίς πολύ γκάζι και με όσο το δυνατόν χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία.

· Registered
582 Posts
Γιάννη κάνε το ανάποδο, με ζεσταμένο μοτέρ κατέγραψε την κάθοδό σου απο κάποιο υψόμετρο χωρίς πολύ γκάζι και με όσο το δυνατόν χαμηλότερη εξωτερική θερμοκρασία.
ωραια θα το κανω κ αυτο με την 1η ευκαιρια, νομιζω ειμαστε συνονοματοι (Νικος)

· Registered
1,081 Posts
αρα λες οτι το συγκεκριμενο δειγμα ειναι μικρο για να εξαχθει συμπερασμα για κολλημενο θερμοστατη;
o θερμοστατης που εβαλες ειναι γνησιος;

· Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,255 Posts
ωραια θα το κανω κ αυτο με την 1η ευκαιρια, νομιζω ειμαστε συνονοματοι (Νικος)
Θα σου πάρω βαφτιστικά για το Γιάννης :)

• Like
Reactions: ngt

· Premium Member
19,001 Posts
Δες το σε πλήρη κύκλο λειτουργίας για να εξαχθούν αξιόπιστα συμπεράσματα.

• Like
Reactions: ngt

· Registered
582 Posts
γεια σας

γνωριζουμε τι ειναι αυτο στο βελακι πισω απο τον κινητηρα;

στα δεξια του εχει μια φισα η οποια παρατηρησα οτι ηταν μισοβγαλμενη και την εβαλα παλι στη θεση της

Automotive tire Motor vehicle Bumper Font Gas

· Premium Member
3,547 Posts
Για σειρήνα συναγερμού μοιάζει.

Στάλθηκε από το SM-A325F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

· Registered
582 Posts
Για σειρήνα συναγερμού μοιάζει.

Στάλθηκε από το SM-A325F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
κ γω αυτο υπεθεσα. ειχα προβληματα εδω και καιρο με τυχαιες ενεργοποιησεις συναγερμου, ισως η μισοβγαλμενη φισα να το προκαλουσε..ελπιζω να λυθηκε..

· Registered
1,081 Posts
Καλησπέρα, έχω κι εγώ σπασμένο βραχίονα σε μοτερ μιξης ζεστου κρυου αερα με κωδικο A24850A3710001 . Εχει καποιος το αρχειο για 3d εκτυπωτη, η το πλαστικο τμημα εκτυπωμενο?

· Premium Member
210 Posts
Καλησπέρα,

Θα ήθελα τι γνώμη σας. Προχθές πηγαίνοντας με το civic (type s 2007) μου άναψε το λαμπάκι vsa.
Μετα από λίγο χρειάστηκε να σβήσω το αυτοκίνητο για μια δουλειά και το ξανά έβαλα μπρος.
Το λαμπάκι είχε σβήσει. Στη διαδρομή μετα από 50-60 χιλιόμετρα και ενώ όλα ήταν οκ χρειάστηκε να φρενάρω απότομα και διαπίστωσα να μην πιάνουν τέλεια τα φρένα
Και μπήκε μέσα και το πεντάλ του φρένου. Έκανα αρκετές δοκιμές στην επιστροφή και δεν μου το έκανε πλην μια φορά που πάτησα πολύ δυνατά μέχρι να πιάσει το abs. Στο επόμενο φρενάρισμα πάλι μπήκε μέσα λίγο το πεντάλ.

· Premium Member
9,510 Posts
Καλησπέρα,

Θα ήθελα τι γνώμη σας. Προχθές πηγαίνοντας με το civic (type s 2007) μου άναψε το λαμπάκι vsa.
Μετα από λίγο χρειάστηκε να σβήσω το αυτοκίνητο για μια δουλειά και το ξανά έβαλα μπρος.
Το λαμπάκι είχε σβήσει. Στη διαδρομή μετα από 50-60 χιλιόμετρα και ενώ όλα ήταν οκ χρειάστηκε να φρενάρω απότομα και διαπίστωσα να μην πιάνουν τέλεια τα φρένα
Και μπήκε μέσα και το πεντάλ του φρένου. Έκανα αρκετές δοκιμές στην επιστροφή και δεν μου το έκανε πλην μια φορά που πάτησα πολύ δυνατά μέχρι να πιάσει το abs. Στο επόμενο φρενάρισμα πάλι μπήκε μέσα λίγο το πεντάλ.
έχεις αλλάξει ποτέ υγρά;
επειγόντως σε φρενά...
ο μάστοράς, μου τα αλλάζει προληπτικά καθώς φθείρονται τα λαστιχάκια της τρόμπας...ελπίζω να μην είναι κάτι τέτοιο αλλά αυτό θα στο πεί μάστορας...(σοβαρός έτσι όχι αρπακόλλας)

· Registered
26 Posts
καλησπέρα και Χρονια πολλα
Στην πισω πορτα απο τον οδηγο οταν κατεβαζω το παραθυρο το μεσα το λαστιχο προς την μεριά που ειναι το χερουλι οταν κατεβαινει το παραθυρο βυθιζεται μεσα, αλλα οταν το ανεβαζω το ξαναφερνει πανω.

Αυτο σφηνονεται καπου στην πορτα, κουμπωνει καπως?

Ευχαριστω.
Automotive tire Automotive design Automotive exterior Vehicle door Rim

· Registered
1,081 Posts
ΝΑΙ εχει κατι αυτακια που τσαλακωνονται απο οτι θυμαμαι για να ενσωματωθει.Πρεπει να την ξεκουμπωσεις για να το δεις.Βεβαια με το κρυο δεν θα στο συνιστουσα,εκτος αν την ζεστανεις με ενα σεσουαρ μαλλιων πρωτα.

· Registered
26 Posts
Σε ευχαριστώ για την απαντηση, αλλα πρεπει να ξεκουμπωσω το καλλυμα της πορτας για να το δω αν καταλαβα καλα, απλα με το κρυο λογικα μπορει να μην εχει ελαστικοτητα και να σπασει.
Υπαρχει περιπτωση να μου δημιουργησει προβλημα στεγανοτητας? Αν και οταν ειναι σηκωμενο ειναι στην θεση του.

· Registered
8 Posts
Καλησπέρα και Καλη χρονιά σε ολους. Δυστυχώς και εγω αντιμετώπισα πρόσφατα πρόβλημα με το cruise control κατα την διάρκεια πολύωρου ταξιδιού. Απλα για την οικονομία της συζήτησης η πράσινη ένδειξη cruise control εμφανίζεται στην οθόνη κανονικά απλά δεν μπορώ να το setάρω απο το κουμπί στο τιμόνι . Υπαρχει περίπτωση να έχει καεί καποια ασφάλεια ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι αλλο;

· Registered
8 Posts
Καλησπέρα και Καλη χρονιά σε ολους. Δυστυχώς και εγω αντιμετώπισα πρόσφατα πρόβλημα με το cruise control κατα την διάρκεια πολύωρου ταξιδιού. Απλα για την οικονομία της συζήτησης η πράσινη ένδειξη cruise control εμφανίζεται στην οθόνη κανονικά απλά δεν μπορώ να το setάρω απο το κουμπί στο τιμόνι . Υπαρχει περίπτωση να έχει καεί καποια ασφάλεια ή χρειάζεται να αλλάξω κάτι αλλο;

· Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,255 Posts
Καλή χρονιά, το πιο πιθανό είναι να φταίει ο διακόπτης στο πετάλ του συμπλέκτη, ειδικά εαν έχεις αρκετά χιλιόμετρα, θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις απο εκεί, ελέγχοντας τον παραπάνω διακόπτη.
Μου έχει συμβεί παρόμοιο πρόβλημα, διάβασε εδω:

• Like
Reactions: panosm

· Registered
1 Posts
Ελειψη ζεστού αέρα στην καμπίνα είτε στο low είτε στο hi η ίδια θερμοκρασία, υπεύθυνος ο συνήθης ύποπτος, σπασμένο το μπράτσο στο μοτέρ ελέγχου ζεστό κρύο.

Δεν είχα ασχοληθεί και πίστευα ότι είναι δύσκολο να βγεί αυτός ο μηχανισμός αλλά τελικά είναι αρκετά εύκολο, βρίσκεται σε προσιτό σημείο ακριβώς πίσω από την θύρα OBDII και αφαιρείτε εύκολα με τρείς βίδες αφού πρώτα βγάλεις το πλαστικό κάτω από το τιμόνι και επίσης ένα μικρό πλαστικό πλαϊνό κομμάτι από την κεντρική κονσόλα.
a heater arm broken.jpg
b heater arm broken.jpg

Όπως έχω γράψει και πιο παλιά έχω ένα αρχείο του συγκεκριμένου μπράτσου για 3D εκτύπωση οπότε λέω να το δοκιμάσω, την εκτύπωση την έκανε φίλος το υλικό απ’ ότι μου είπε λέγεται PLA και είναι από τα πιο απλά και φτηνά υλικά, για το κόστος ούτε κουβέντα (από μια έρευνα που έκανα είναι κάπου στα 50 λεπτά του ευρώ).
c PLA heater arm b.jpg
d PLA heater arm.jpg

Το αποτέλεσμα τώρα με εξέπληξε ευχάριστα, οι διαστάσεις είναι ακριβώς ακριβώς ίδιες με το πρωτότυπο με ακρίβεια δέκατο του χιλιοστού, αυτός που το σχεδίασε έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά.

Απ’ ότι μπορείτε να δείτε το σώμα του νέου μπράτσου είναι γεμάτο με υλικό, (δεν έχει τα νεύρα που είχε το παλιό) και πιστεύω ότι είναι πιο γερό (στο σημείο που έσπασε το παλιό τουλάχιστον)
e heater arm.jpg
f heater arm.jpg

Τοποθετήθηκε και δουλεύει μια χαρά ο χρόνος θα δείξει πόσο θα αντέξει, εάν σπάσει σε σύντομο χρονικό διάστημα θα το εκτυπώσω με ανθεκτικότερο υλικό.

Για την ώρα με μηδέν κόστος είμαι μια χαρά.

Εννοείτε ότι όποιος θέλει το αρχείο για 3D εκτύπωση του μπράτσου ας μου στείλε Π.Μ με το email του να του το στείλω εδώ δεν «ανεβαίνει».
Θα μπορούσες να μου στείλεις σε email το αρχείο με τη 3d εκτύπωση; [email protected]

22241 - 22260 of 22276 Posts