2006+ Honda Civic Forum banner

18741 - 18760 of 21043 Posts

·
Registered
747 Posts
Διάγνωση-Κρεμαγιέρα

Να ενημερώσω κι εγώ σχετικά με το θέμα τελικά το τι ήταν αυτός ο θόρυβος που δεν μπορούσαν να μου βρούνε, ήταν τελικά στην κρεμαγιέρα.
Ντίνο, δεν ξέρω εαν είναι ο ίδιος θόρυβος αλλά εαν δεν το έχετε βρεί για κοίτα και προς τα εκεί. Το υποπλαίσιο τελικά δεν ήταν, ο θόρυβος που περιγράφει η συγκεκριμένη οδηγία δεν είχε σχέση.
Στο δικό μου χρειάστηκε να βγάλει τις ποδιές και τα πλαστικά για να έχει πρόσβαση καθώς ο θόρυβος εντοπιζόταν σε δυσπρόσιτο σημείο . Μου γράσαρε τις φούσκες, και έσφιξε το σημείο απο το οποίο προερχόταν ο θόρυβος. Ο θόρυβος βελτιώθηκε κατα 50% το πολύ, δεν ακούω πλέον αυτό το δυνατό κοπάνημα σαν σφυροκόπημα αλλά συνεχίζει να ακούγεται ειδικά με μικρή ταχύτητα σε μικρές ανωμαλίες του δρόμου ή χωματόδρομο το νιώθω ενοχλητικό. Δυστυχώς δεν γίνεται κάτι άλλο παρα μόνο αλλαγή κρεμαγιέρας, κάτι που δεν είναι αναγκαίο να γίνει άμεσα. Τα επόμενα βήματά μας είναι πως αν ξανα επιδεινωθεί ο θόρυβος θα το πάμε συντηρητικά με γρασάρισμα να δούμε πως θα πάει. (το θέμα δεν εντοπίζεται στα ηλεκτρικά μέρη της κρεμαγιέρας) Επίσης μου είπε πως το πιο πιθανό είναι να αποκτήσει τζόγο και όταν συμβεί αυτό (μπορεί να είναι και μετά απο πολύ καιρό) θα πάμε αναγκαστικά σε αλλαγή. Επειδή μου έκανε εντύπωση και το αυτοκίνητό μου έχει μόνο 62.000χλμ και εμφάνισε θέμα, επειδή προσέχω πολύ και σε λακούβες αλλά και όταν το βάζω ή βγάζω απο το πάρκινγκ και δεν καβαλάω πεζοδρόμια,ρώτησα μήπως είναι θέμα κάποιας στιγμιαίας απροσεξίας (κάποια στιγμή μπορεί να κατέβηκα με φόρα). Λέει πως το χαρακτηρίζει απλά ως αστοχία υλικού, δεν έχει να κάνει με τη χρήση ή αν κάποια φορά καταπονήθηκε, απλά έχει φθαρεί χωρίς κάποιον προφανή λόγο, φθορά που θα έπρεπε να συμβεί μετά απο αρκετά χρόνια ακόμη.
Το συγκεκριμένο θέμα στο δικό μας μοντέλο και με ειδικά με αυτά τα χιλιόμετρα είπαν πως δεν το έχουν ξανα συναντήσει, τουλάχιστον σε όσα έχουν δει εως τώρα.
Είχε μήπως κάποιος απο εδώ θέμα ίδιο με τη κρεμαγιέρα του;

·
Registered
249 Posts
Το δικο μου θεμα ηταν στη βαση μηχανης και λυθηκε.
Οσον αφορα την κρεμαγιερα...
Ο θορυβος απο κρεμαγιερα δεν ειναι ποτε δυνατος σαν σφυροκοπημα. Ειναι ενα πολυ μικρο τρεμουλο στις μικρες ανωμαλιες του δρομου πχ οταν κινεισαι σε πλακοστρωτο. Αν κανεις στο τιμονι σου, σταματημενη, μικρες και γρηγορες κινησεις δεξια-αριστερα, θα ακουσεις ενα ηπιο γκουπ-γκουπ που οφειλεται στην κρεμαγιερα. Αυτο δεν αποτελει προβλημα στην ασφαλεια του αυτοκινητου αλλα ειναι πολυ ενοχλητικο.
Πριν αρκετα χρονια μου ειχαν πει στον Σωτηροπουλο (αντιπροσωπεια στον Αγιο Στεφανο-φυγε μακρια!!!) οτι πολλα Civic εχουν αυτο το θεμα αλλα υπηρχε οδηγια της Honda για αντικατασταση κρεμαγιερας εντος εγγυησης μονο αν διαμαρτυτηθει ο πελατης.
Θα σου πω εγω τι εκανα γι'αυτο.Ο μηχανικος μου δηλαδη. Γρασαρισμα εκει που εκανες κι εσυ και...σε καποιο εμφανες σημειο της κρεμαγιερας υπαρχει μια βιδα. Μπορει να σφιχτει λιγο (με πολλη προσοχη και οχι υπερβολες) απο καποιον που ξερει καλα. Αποτελεσμα:ελαφρως σφιγγει το τιμονι και εξαφανιζονται οι θορυβοι.
Αυτα.Σας κουρασα...

·
Registered
2,048 Posts
Η βάση μηχανής ενδέχεται να θέλει και άλλαγμα να ξέρετε. Πέρσι που πήγα στον Μάνο να αλλάξω τακάκια την ελέγξαμε και είχε λίγο χρόνο ζωής ακόμα αλλά μέχρι του χρόνου θα χρειαστεί αλλαγή. Ξεραίνεται και δεν απορροφάει τους κραδασμούς με αποτέλεσμα να χαλαρώνει η βίδα. μου είπε ότι μπορεί να τις βρει φθηνότερα απ' ότι έχουν στις αντιπροσωπείες (δεν θυμάμαι τιμές) και για κόστος τοποθέτησης καμία σχέση φυσικά με το τι θα χρεώσει η εκάστοτε αντιπροσωπεία. δείτε το κι αυτό...εγώ το έχω στο πρόγραμμα πάντως.

·
Premium Member
201 Posts
Καλημέρα σε ολους. Εχω ένα θεμα με τον καθρέπτη του οδηγου. οταν πατάω να κλείσει παει μεχρι τη μεση και τον βλεπω δεν είναι καλα συγχρονισμένος με τον άλλο.
Γνωριζει καποιος να δωσει βοηθεια? Ποσο πανε ? Αλλαζουν μονο μηχανισμο? Παει ολο μαζι set?

·
Registered
861 Posts
Και εμενα μου το εκανε. Μετα εστρωσε. Τωρα προχθες το ξαναεκανε μια φορα μετα παλι εστρωσε. Καποια στιγμη θελει να αλλαχτει μια βλακεια μεσα. Πυκνωτης. Εγω τον ειχα παραγγειλει απο το ιντερνετ αλλα ο civicnick αν εισαι Αθηνα στο φτιαχνει για πλακα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
861 Posts
Α εισαι θεσσαλονικη οποτε ακυρο. Λοιπον ειναι κατι πυκνωτακια διηλεκτρικοι πυκνωτες. Θες να σου στειλω το λινκ που τουε πηρα απο ebay αν ειναι να το κανεις μονος;

·
Registered
288 Posts
Αυτό είναι γνωστό πρόβλημα με το πυκνωτη/αντίσταση sod. Υπάρχει θέμα για το συγκεκριμένο πρόβλημα και στο αγγλικό section. Αγοράζεις το ανταλλακτικό (λιγότερο από 1€) και εσύ ή κάποιος γνωστής στο αντικαθιστά. Αλλιώς στο αγγλικό section νομίζω το πουλάνε έτοιμο για αντικατάσταση. Σε αυτό σίγουρα μπορεί να σε βοηθήσει ο @civicnick και ο @forever_after.

Στάλθηκε από το Redmi Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
201 Posts
Ευχαριστώ πολύ. Απλα στο δευτερο χρονο του αυτοκινητου το ειχα παθει στον άλλο καθρέπτη και στην αντιπροσωπία μου ειπαν πως τον αλλαξαν ολο μεσα στην εγγύηση. Τωρα μπορει να ειπαν και μακακιες.
Gio στειλε αν είναι λινκ.

·
Registered
861 Posts
Ελα δε μπορεσα να στειλω το λινκ δε με αφηνε απο το κινητο. Το τραβηξα φωτο να το ψαξεις

·
Registered
288 Posts
Ελπίζω να σε πρόλαβα @peris83 πριν παραγγείλεις μέσω ebay.

Λοιπόν το πυκνωτάκι όλοι σχεδόν το έχουμε πάρει από εδώ resetable fuse και μάλιστα πιο φθηνό από ebay.

Ορίστε και οδηγίες αντικατάστασης με φώτο για να το φτιάξεις αν θες εσύ (αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις υπομονή), αλλιώς όπως ειπώθηκε και νωρίτερα επικοινώνησε με τα παραπάνω παιδιά να σε βοηθήσουν σχετικά.

·
Registered
6 Posts
Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα πλένοντας το αμάξι στο σκούπισμα διαπίστωσα πως λείπουν οι κόπιτσες( ανοίγοντας την πόρτα κοιτώντας μπροστά) που ενώνουν το φτερό με κάποιο πλαστικό. Δεν έχει μείνει καμία για να δω πως είναι. Το αμάξι μου είναι 1.8 sport/2006. Καμιά ιδέα;

·
Νίκος
2,763 Posts
Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα πλένοντας το αμάξι στο σκούπισμα διαπίστωσα πως λείπουν οι κόπιτσες( ανοίγοντας την πόρτα κοιτώντας μπροστά) που ενώνουν το φτερό με κάποιο πλαστικό. Δεν έχει μείνει καμία για να δω πως είναι. Το αμάξι μου είναι 1.8 sport/2006. Καμιά ιδέα;
Γεια σου συμπατριώτη, οι κόπιτσες είναι 8mm και είναι αυτές
Honda 8mm Zierleisten Klammer für Stoßstange, Spritzschutz, Schutzfolie | eBay

Εχω αρκετές αν θέλεις στείλε μήνυμα να βρεθούμε να σου δώσω μερικές, φυσικά δώρο.

·
Premium Member
18,638 Posts
Και εγώ τις έχω αλλάξει. Μάλλον "καίγονται" από την ζέστη.

·
Premium Member
9,141 Posts
Γεια σου συμπατριώτη, οι κόπιτσες είναι 8mm και είναι αυτές
honda 8mm zierleisten klammer für stoßstange, spritzschutz, schutzfolie | ebay

Εχω αρκετές αν θέλεις στείλε μήνυμα να βρεθούμε να σου δώσω μερικές, φυσικά δώρο.
Νικόλα, δεν είναι αυτές....εκτός και αν ταιριάζουν....εγώ παίρνω αυτές:

http://www.ebay.com/itm/10x-8mm-Honda-Trim-Clips-for-Boot-linings-Upholstery-Engine-Bay-Shields-Cowl-/371783047605?fits=Model:Civic&hash=item568fff19b5:g:5pQAAOSwMVdYIFlT

απότι βλέπω 8 είναι και οι δύο, οπότε μάλλον ταιριάζουν....

·
Νίκος
2,763 Posts
Ναι Κώστα ταιριάζουν, εγω εχω βάλεις τις παραπάνω.

·
Registered
3 Posts
Καλησπέρα παιδιά!είμαι καινούργιος εδώ και γενικά σε forum.εχω ένα honda civic mk8 2006.εχει πρόβλημα το ραδιόφωνο μάλλον.μια σύντομη περιγραφή είναι ή εξής:σε άσχετο χρόνο συνήθως στο μισαωρο λειτουργείας ασπρίζουν ολα τα γράμματα στην lcd οθόνη κάποια στιγμή εμφανίζει την ένδειξη Aux κάνει ένα θόρυβο από τα ηχεία (γκντουπ) και κλείνει το ραδιόφωνο.Μετα ξανα ανοίγει μονο του και πάλι τα ίδια.Φτιάχνει για λίγο και λειτουργεί κανονικά και μετα το ξανακανει.Αν έχει συμβεί σε κάποιον σίγουρα θα καταλάβει απ την περιγραφη! Ευχαριστώ για το χρόνο.

·
Registered
861 Posts
Καλωσηρθες καταρχας Μακη.Σε πολλους δυστυχως εχει συμβει και ειναι γνωστο προβλημα. Αν δεν κανω λαθος η λυση ειναι αλλαγη πηγης. Απλα σε καινουργια το κοστος ριναι αρκετο και επειδη το προβλημα αυτο ειναι πολυ συχνο, θα εχεις το ρισκο του αν πας σε μεταχειρισμενη μηπως πληρωσεις μια φευτερη πηγη να σου κανει τα ιδια. Μια καλη κυση να πηγαινες σε 2din οθονη οτι με το σκεπτικο δινεις καποια λεφτα και κανεις ενα upgrade.

Μια σημειωση μονο, δε ξερω αν καποιος απο εδω το ειχε παρι και του ειχαν φτιαξει κατι στις κολλησεις και λυθηκε. Φανταζοναι οτι οποιος γνωριζει κατι παραπανω θα σου πει

·
Registered
3 Posts
Ναι και στο φωτισμό είχα θέμα. Αχνοάναβαν όλες οι ενδείξεις.
Και το ηχοσύστημα στην αρχή έκλεινε με ένα εκωφαντικό ήχο "μπουπ"
Μετά από λίγο καιρό ανοιγόκλεινε μόνο του... εμφανίζοντας την ένδειξη aux μερικές φορές στην οθόνη.
Συνήθως το έκανε μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας, όχι μόλις έβαζα μπροστά.
Στα ταξίδια δεν παλευόταν...
Την πρόσοψη και τα καλώδια τα είχα πάρει σε ένα γκρουπ μπάι που έτυχε να γίνει εκείνη την περίοδο.
Με την ίδια οθόνη που έχει πάνω αλλά με το νεο ηχοσύστημα δεν το ξαναπαρουσίασε εδώ και 4 χρόνια!
Και στην αντιπροσωπία δεν έβρισκαν τι είναι....
Καλησπέρα ΔΗΜΗΤΡΗ.Το ίδιο πρόβλημα και γω και ψάχνω λύση αν μπορούσες να με βοηθησεις με κάποιο link. ευχαριστώ!

·
Registered
861 Posts
Δε ξερω αν ειναι Fault, απλα αισθανομαι τον συμπλεκτη μου λιγο σκληρο τελευταια. Το ειχα παρατηρησει ξανα, αλλα μετα σα να μαλακωνε λιγο παλι. Τωρα τελευται παλι ειναι σκληρος στην πιεση. Τι συμβαινει οεο;

18741 - 18760 of 21043 Posts