2006+ Honda Civic Forum banner

Faults

2M views 22K replies 383 participants last post by  skam 
#1 ·
Καλό νομίζω θα ήταν να έχουμε έναν συγκεκριμένο χώρο να αναφέρουμε "μικροπροβλήματα και βλάβες" -φτου φτού μακριά απο όλους μας.
Έτσι θα υπάρχουν συγκεντρωμένες οι αναφορές προβλημάτων αλλα και των λύσεων που δόθηκαν , ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε και να εντοπίζουμε εύκολα το αν έχουν παρουσιαστεί αντίστοιχα προβλήματα και σε άλλους.
Μακάρι αυτό το thread να έχει όσο λίγοτερα post γίνεται.
 
#21,141 ·
Εαν το αμάξι είναι "μαμά" το γνήσιο και μόνο το γνήσιο για 1.8 (19301-ΡΝΑ-315) θερμοστάτης μαζί με την φλάντζα του λιγότερο απο 50€. Οι τουρμπάτοι δικαιολογημένα να ψαχτούν με θερμοστάτες που ανοίγουν νωρίτερα.
Μήπως RNA?
 
#21,143 ·
εχουμε και λεμε:

αλλαγη ψυγειου
παραφλου
βαλβιδα θερμοκρασιας
αισθητηρας θερμοκρασιας
διαφορα κλιπς
συνολο 350 ευρω.

το παιρνω εχθες το αμαξι παω σπιτι ανοιγω καπο με αγωνια.....ιχνος υγρασιας.
γυριζω σημερα το απογευμα απο πειραια δυτικα με κινηση στο ποταμι
ξανανοιγω το καπω παιρνω τα @ρχιδια μου!!!!!!!!!ιχνη απο παραφλου στην ποδια ρε μαγκες...

υ.γ.το ψυγειο αλλαχθηκε γιατι κατι με το στατικο ηλεκτρισμο αν καταλαβα καλα επαιζε και ηταν βουλωμενο η δεν λειτουργουσε οπως επρεπε (οχι απο αλατα,βρωμιες κλπ.) ?????????????
υ.γ.2 οι εργασιες εγιναν σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο honda.

εσεις τι θα κανατε?
 
#21,144 ·
Μπορεί το παραφλου να υπήρχε από πριν λόγω των εργασιών και να μην φαινόταν...παρακολούθησε το κάνα δυο μέρες πρώτα...
Το επόμενο είναι ότι κάποιο κολάρο στάζει και δεν φαίνεται εύκολα αλλά με την πίεση θα φαινόταν...τι να πω...
Αυτό με τον στατικό ηλεκτρισμό άγνωστο....
 
#21,145 ·
Μπορεί το παραφλου να υπήρχε από πριν λόγω των εργασιών και να μην φαινόταν...παρακολούθησε το κάνα δυο μέρες πρώτα...
Το επόμενο είναι ότι κάποιο κολάρο στάζει και δεν φαίνεται εύκολα αλλά με την πίεση θα φαινόταν...τι να πω...
Αυτό με τον στατικό ηλεκτρισμό άγνωστο....
εχθες που το πηρα η ποδια ηταν πεντακαθαρη παντως.......
 
#21,147 ·
Δώστου λίγο χρόνο και τσέκαρε-σφίξε κολάρα, κλιπς, κλπ.. Τέτοια μικροχαζά παίζουν μετά από εργασίες συχνά..
Κ μείνε αισιόδοξος.! Μπορεί κάποιος να στάζει παραφλού για να σε τρολλάρει για παράδειγμα.. χαχα!
 
  • Like
Reactions: 232778
#21,148 ·
Δώστου λίγο χρόνο και τσέκαρε-σφίξε κολάρα, κλιπς, κλπ.. Τέτοια μικροχαζά παίζουν μετά από εργασίες συχνά..
Κ μείνε αισιόδοξος.! Μπορεί κάποιος να στάζει παραφλού για να σε τρολλάρει για παράδειγμα.. χαχα!
ειδικα μετα απο επιτυχημενες εργασιες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
180 το ψυγειο και 80 η εργασια..............
 
#21,150 ·
εχουμε και λεμε:

αλλαγη ψυγειου
παραφλου
βαλβιδα θερμοκρασιας
αισθητηρας θερμοκρασιας
διαφορα κλιπς
συνολο 350 ευρω.

το παιρνω εχθες το αμαξι παω σπιτι ανοιγω καπο με αγωνια.....ιχνος υγρασιας.
γυριζω σημερα το απογευμα απο πειραια δυτικα με κινηση στο ποταμι
ξανανοιγω το καπω παιρνω τα @ρχιδια μου!!!!!!!!!ιχνη απο παραφλου στην ποδια ρε μαγκες...

υ.γ.το ψυγειο αλλαχθηκε γιατι κατι με το στατικο ηλεκτρισμο αν καταλαβα καλα επαιζε και ηταν βουλωμενο η δεν λειτουργουσε οπως επρεπε (οχι απο αλατα,βρωμιες κλπ.) ?????????????
υ.γ.2 οι εργασιες εγιναν σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο honda.

εσεις τι θα κανατε?
επιστροφή στο συνεργείο για να τους δείξεις τα κατορθωματά τους.
 
  • Like
Reactions: kostashcivic
#21,152 ·
Και να πάρεις πίσω το παλιό σου ψυγείο...
 
  • Like
Reactions: nestou
#21,154 ·
μολις γυρισα απο παπρα πειραιως 66 μοσχατο

αφου στην υποδοχη ειπα καποιες κουβεντες οντως αγριεμενος........ με εστειλαν στον ημιοροφο που ειναι οι τεχνικοι συμβουλοι.
ο Καραγιαννης Χρηστος δεν ηταν εκει που ειχε αναλαβει το αμαξι μου.
ο Μπατιστατος Νικος νομιζω ετσι οτι λεγεται ηταν εκει και αφου του ειπα τι ειχε συμβει (θυμοταν το αμαξι μου) μου ειπε τα εξης:
οποτε μπορω το αφηνω να το δουνε γιατι οπως μου ειπαν 'ΕΔΩΣΕΣ 350 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ'.

οταν ρωτησα να μου θυμισει τον λογω για την αντικατασταση του ψυγειου (που ειχα δωσει εγκριση τηλεφωνικα για αλλαγη στο μηχανικο οπως και για ολα τα αλλα) ειπε οτι καποια ψυγεια λογω 'ηλεκτρολυσης' δημιουργουν προβληματα και γινεται αντικατασταση τους.
ο μηχανικος λογω σαββατου δεν ηταν εκει ουτε ειχε πολυ προσωπικο απ οτι ειδα για να τα πουμε καλυτερα...
θα το παω δευτερα απογευμα μετα τη δουλεια να δω τι λυση θα βρουν??????

υ.γ.εχει ακουσει κανεις σας για ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΣΗ σε ψυγειο η με δουλευουν????
 
#21,155 ·
μολις γυρισα απο παπρα πειραιως 66 μοσχατο

αφου στην υποδοχη ειπα καποιες κουβεντες οντως αγριεμενος........ με εστειλαν στον ημιοροφο που ειναι οι τεχνικοι συμβουλοι.
ο Καραγιαννης Χρηστος δεν ηταν εκει που ειχε αναλαβει το αμαξι μου.
ο Μπατιστατος Νικος νομιζω ετσι οτι λεγεται ηταν εκει και αφου του ειπα τι ειχε συμβει (θυμοταν το αμαξι μου) μου ειπε τα εξης:
οποτε μπορω το αφηνω να το δουνε γιατι οπως μου ειπαν 'ΕΔΩΣΕΣ 350 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ'.

οταν ρωτησα να μου θυμισει τον λογω για την αντικατασταση του ψυγειου (που ειχα δωσει εγκριση τηλεφωνικα για αλλαγη στο μηχανικο οπως και για ολα τα αλλα) ειπε οτι καποια ψυγεια λογω 'ηλεκτρολυσης' δημιουργουν προβληματα και γινεται αντικατασταση τους.
ο μηχανικος λογω σαββατου δεν ηταν εκει ουτε ειχε πολυ προσωπικο απ οτι ειδα για να τα πουμε καλυτερα...
θα το παω δευτερα απογευμα μετα τη δουλεια να δω τι λυση θα βρουν??????

υ.γ.εχει ακουσει κανεις σας για ΗΛΕΚΤΡΟΛΥΣΗ σε ψυγειο η με δουλευουν????
Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει την ηλεκτρόλυση, αλλά υπαρχει
Text Technology Parallel


Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
#21,156 ·
Εάν ισχύει αυτό για τις στροφές που γράφεις ή υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα έχει μια λογική να μην ολοκληρώνετε η διαδικασία. Αλλά αμφιβάλω πολύ ότι συμβαίνει αυτό λόγο των στροφών του ρελαντί. Για να καταλάβεις εμείς με τα τουρμπάτα δεν έχουμε συνήθως το κανονικό ρελαντί (είναι ρυθμισμένο πιο ψηλά λίγο) και δεν έχει κανένα πρόβλημα το idle relearn.
Το προβλημα λυθηκε σε 15 λεπτά, ακολουθώντας τα βήματα από το εξής βίντεο:
Και ναι, εφταιγαν οι στροφες του ρελαντί...με το που καναμε αυτο που ελεγε στο βιντεο,
μειωθηκαν στις 670...και εγινε επιτυχως το idle learn.



Απίστευτο...3 μηνες ταλαιπωρία..αμην..!!
 
#21,157 ·
Εγώ προσωπικά δεν έχω ακούσει την ηλεκτρόλυση, αλλά υπαρχει View attachment 311307

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ουτε εγω ειχα ακουσει.μπηκα και διαβασα και εγω διαφορα.
παντως στην περιπτωση μου μαλλον δεν υπαρχει τετοιο θεμα.
 
#21,158 ·
ΓΙΑΝΝΗ εισαι υπερβολικος καθε 5ετια που θελει αλλαγη το παραφλου να αλλαζεται και θερμοστατης!Ομως θα συμφωνησω μαζι σου να μην αφηνουμε κατι τοσο σημαντικο να "αστοχησει".Τυπικα εαν καποιος υποθετικα κανει 10.000χλμ/χρονο,στα 100.000χλμ/10ετια με 2 αλλαγες παραφλου γνησιο καλο θα ηταν να δινει το 30αρι και να τον αλλαζει!

Τι προτεινεις;

  • 19301-RNA-315 (Fuji Seiko Thermostat)
  • 19301-RNA-306 (Nippon Thermostat)
  • ΦΛΑΤΖΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ: 19305-PLC-A00
Νιώθω χαρούμενος κατάφερα να με πει ο Κωνσταντίνος υπερβολικό :p

Εγώ με αυτόν τον είχα αντικαταστήσει και γνήσιο παραφλού. Φλάντζα δε χρειάζεται έξτρα, την έχει μέσα.

311330


Εγω τον άλλαξα στα 67.000 χλμ και 10 χρόνια μαζί με το παραφλού τελείως προληπτικά χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα, αλλά μετά από έλεγχο του δεν δούλευε τελείως σωστά σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αναγράφονται στο service manual.
 
#21,159 ·
Το προβλημα λυθηκε σε 15 λεπτά, ακολουθώντας τα βήματα από το εξής βίντεο:
Και ναι, εφταιγαν οι στροφες του ρελαντί...με το που καναμε αυτο που ελεγε στο βιντεο,
μειωθηκαν στις 670...και εγινε επιτυχως το idle learn.



Απίστευτο...3 μηνες ταλαιπωρία..αμην..!!
Στο βίντεο δε κάνουν κάτι παραπάνω από reset στο DTC. Το οποίο μπορείς να το κάνεις με το obd2 (που σου είχα πει να πάρεις) και το κινητό σου. Τα παραπανίσια που δείχνει είναι έλεγχοι που κάνει για να δει ότι είναι ΟΚ η πεταλούδα μετά τον καθαρισμό.

Anyway αφού έβγαλες άκρη όλα καλά. Προσοχή σε ποιους πάμε και βάζουν χέρι στα αμάξια μας χωρίς να ξέρουν τα βασικά.
 
#21,160 · (Edited)
Νιώθω χαρούμενος κατάφερα να με πει ο Κωνσταντίνος υπερβολικό

Εγώ με αυτόν τον είχα αντικαταστήσει και γνήσιο παραφλού. Φλάντζα δε χρειάζεται έξτρα, την έχει μέσα.

View attachment 311330

Εγω τον άλλαξα στα 67.000 χλμ και 10 χρόνια μαζί με το παραφλού τελείως προληπτικά χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα, αλλά μετά από έλεγχο του δεν δούλευε τελείως σωστά σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αναγράφονται στο service manual.
Μια απ τα ιδια,ασχημο να ειμαστε τοσο ψειρες.Δεν θελω να σου κανω κοπλιμεντα,αλλα οταν βλεπω σχολιο σου τις περισσοτερες φορες ολο και κατι καινουριο μαθαινω και μ αρεσει αυτο!Θα τον αλλαξω στις 90.000(προληπτικα οπως και τα υπολοιπα) μαζι με ρυθμισμα διακενα και μπουζι γνησια,σε ποιον αλλο στον ενα και μοναδικο "ΖΑΝ".

66.554 εχω εγω σημερα ερχομενος απο 2ημερο β.Ευβοια *ωραιος ο χιονισμενος παγωντας".....χαχαχαχα!!!:p
 
  • Like
Reactions: warhawk
Top