2006+ Honda Civic Forum banner

Faults

2M views 22K replies 383 participants last post by  skam 
#1 ·
Καλό νομίζω θα ήταν να έχουμε έναν συγκεκριμένο χώρο να αναφέρουμε "μικροπροβλήματα και βλάβες" -φτου φτού μακριά απο όλους μας.
Έτσι θα υπάρχουν συγκεντρωμένες οι αναφορές προβλημάτων αλλα και των λύσεων που δόθηκαν , ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε και να εντοπίζουμε εύκολα το αν έχουν παρουσιαστεί αντίστοιχα προβλήματα και σε άλλους.
Μακάρι αυτό το thread να έχει όσο λίγοτερα post γίνεται.
 
#21,701 ·
Οκ sorry τώρα το ξεκαθάρισα, δικό μου λάθος το μπέρδεμα (προσπαθώ μέρες να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις σου για το θέμα γιατί σε μια μέρα δεν τα καταφέρνω κ γι'αυτό μπερδεύτηκα).. Εγώ έχω typeS από το 2007 (καινούργιο το πήρα τότε) και πλέον έχω 230χιλ. Άλλαξα πρώτη φορά το καλοκαίρι που πέρασε αμορτισέρ Sachs του εμπορίου+βάσεις αμορτισέρ ashika+ ρουλεμάν skf+bump stop σετ με τα προστατευτικά "φουσκακια" impergom και πριν ένα χρόνο είχα αλλάξει ψαλίδια+δεξί ακρομπαρο+αριστερό ιμιμπαρο aftermarket όλα(δεν θυμάμαι μάρκα,ο μηχανικός που είναι ξάδερφος μου τα βρήκε) καλή ποιότητα όπως μου είχε πει για την τιμή τους.Μετα την αλλαγή αμορτισέρ άρχισαν οι υπερβολικοί κ εκνευριστικοι θόρυβοι από κάτω κυρίως κ βασικά μπροστά,γι'αυτό σε ρωτάω αξίζει η διαδικασία κ τα έξοδα για τις αλλαγές που προτείνεις??Κ επίσης εσύ για το μπροστινό τα πήρες από εξωτερικό από meyle ή από Ελλάδα από intercars?? Κ για πίσω σινεμπλόκ της yamato από που τα πήρες???
Αν και άργησες πολύ μα πάρα πολύ να τα αλλάξεις, τι μάρκα αμορτισέρ έβαλες?
 
#21,702 ·
Οκ sorry τώρα το ξεκαθάρισα, δικό μου λάθος το μπέρδεμα (προσπαθώ μέρες να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις σου για το θέμα γιατί σε μια μέρα δεν τα καταφέρνω κ γι'αυτό μπερδεύτηκα).. Εγώ έχω typeS από το 2007 (καινούργιο το πήρα τότε) και πλέον έχω 230χιλ. Άλλαξα πρώτη φορά το καλοκαίρι που πέρασε αμορτισέρ Sachs του εμπορίου+βάσεις αμορτισέρ ashika+ ρουλεμάν skf+bump stop σετ με τα προστατευτικά "φουσκακια" impergom και πριν ένα χρόνο είχα αλλάξει ψαλίδια+δεξί ακρομπαρο+αριστερό ιμιμπαρο aftermarket όλα(δεν θυμάμαι μάρκα,ο μηχανικός που είναι ξάδερφος μου τα βρήκε) καλή ποιότητα όπως μου είχε πει για την τιμή τους.Μετα την αλλαγή αμορτισέρ άρχισαν οι υπερβολικοί κ εκνευριστικοι θόρυβοι από κάτω κυρίως κ βασικά μπροστά,γι'αυτό σε ρωτάω αξίζει η διαδικασία κ τα έξοδα για τις αλλαγές που προτείνεις??Κ επίσης εσύ για το μπροστινό τα πήρες από εξωτερικό από meyle ή από Ελλάδα από intercars?? Κ για πίσω σινεμπλόκ της yamato από που τα πήρες???
Ότι άλλαξες από την μια πλευρά να αλλάξεις και από την άλλη. Κι ας μην βρίσκει τζόγο ο μηχανικός σου.
Εχεις πολλά χλμ.
Επίσης να ασχοληθείς και με την αντιστρεπτικη. Τα ντιζακια και τα λαστιχάκια της (βάσεις της).
Όπως έγραψα και σε αλλο ποστ..είναι καρατσεκαρισμενο ,τα μαμά σακς είναι πιο μαλακά από του εμπορίου τα σακς.
Αλλα αφού τα πήρες με αυτά θα περάσεις.

Ο μηχανικός μου όπως κατάλαβα τα meyle τα έπαιρνε από την intercars.
Ta yamato και tedgum δεν μπόρεσα να καταλάβω από που τα έπαιρνε.
Αυτά υπάρχουν και στο antallaktikaonline, ,autodog.

Και ναι αξίζει όλη αυτή η φασαρία και τα έξοδα. Το αμάξι γίνεται καινούργιο από κάτω και δεν χτυπάει..δεν έχει τράνταγματα.
 
#21,703 ·
Αν και άργησες πολύ μα πάρα πολύ να τα αλλάξεις, τι μάρκα αμορτισέρ έβαλες?
Γράφω ότι έβαλα Sachs εμπορίου, είχε ξερασει λάδια μπροστά αριστερά κ γι'αυτό τα άλλαξα έστω κ τόσο αργά.. Απάντησε μου σε αυτά τα τελευταία που σε ρωτάω σε παρακαλώ.
 
#21,704 ·
Ότι άλλαξες από την μια πλευρά να αλλάξεις και από την άλλη. Κι ας μην βρίσκει τζόγο ο μηχανικός σου.
Εχεις πολλά χλμ.
Επίσης να ασχοληθείς και με την αντιστρεπτικη. Τα ντιζακια και τα λαστιχάκια της (βάσεις της).
Όπως έγραψα και σε αλλο ποστ..είναι καρατσεκαρισμενο ,τα μαμά σακς είναι πιο μαλακά από του εμπορίου τα σακς.
Αλλα αφού τα πήρες με αυτά θα περάσεις.

Ο μηχανικός μου όπως κατάλαβα τα meyle τα έπαιρνε από την intercars.
Ta yamato και tedgum δεν μπόρεσα να καταλάβω από που τα έπαιρνε.
Αυτά υπάρχουν και στο antallaktikaonline, ,autodog.

Και ναι αξίζει όλη αυτή η φασαρία και τα έξοδα. Το αμάξι γίνεται καινούργιο από κάτω και δεν χτυπάει..δεν έχει τράνταγματα.
Τα yamato για πίσω,σε αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο γράφει ότι δεν είναι συμβατά για το FN1 σε όποιο site κ να τα βρήκα αυτό γράφει.. Ενώ για FK λέει συμβατά.. εσύ έχεις FK απ'ότι κατάλαβα.. εγώ για FN1 τι να κάνω για πίσω??
 
#21,705 ·
Τα yamato για πίσω,σε αναζήτηση που έκανα στο διαδίκτυο γράφει ότι δεν είναι συμβατά για το FN1 σε όποιο site κ να τα βρήκα αυτό γράφει.. Ενώ για FK λέει συμβατά.. εσύ έχεις FK απ'ότι κατάλαβα.. εγώ για FN1 τι να κάνω για πίσω??
[/QUOTE
Αυτό δε το ξέρω γιατί γράφουν ότι δεν ταιριάζει.
Αν το meyle και το tedgum γράφουν ότι ταιριάζει για το δικό σου..τότε ταιριάζει και το yamato.

Απο Ουκρανία θέλεις να παραγγείλεις το metgum, ? Κατέχεις το άθλημα απο παραγγελίες εξωτερικού; ;
Αν μπορείς εγω θα ήθελα ένα ζευγάρι metgum να το έχω για καβατζα.
Οι Ρώσοι τα έχουν δοκιμάσει.
Εχω μιλήσει με την metgum μου και μου έστειλε το παρακάτω λινκ να βάλω χρήματα και να μου τα στείλουν.
Γυρω στα 58 ευρώ με τα μεταφορικά.

 
#21,706 ·
Αυτό δε το ξέρω γιατί γράφουν ότι δεν ταιριάζει.
Αν το meyle και το tedgum γράφουν ότι ταιριάζει για το δικό σου..τότε ταιριάζει και το yamato.

Απο Ουκρανία θέλεις να παραγγείλεις το metgum, ? Κατέχεις το άθλημα απο παραγγελίες εξωτερικού; ;
Αν μπορείς εγω θα ήθελα ένα ζευγάρι metgum να το έχω για καβατζα.
Οι Ρώσοι τα έχουν δοκιμάσει.
Εχω μιλήσει με την metgum μου και μου έστειλε το παρακάτω λινκ να βάλω χρήματα και να μου τα στείλουν.
Γυρω στα 58 ευρώ με τα μεταφορικά

 
#21,707 ·
Αυτό δε το ξέρω γιατί γράφουν ότι δεν ταιριάζει.
Αν το meyle και το tedgum γράφουν ότι ταιριάζει για το δικό σου..τότε ταιριάζει και το yamato.

Απο Ουκρανία θέλεις να παραγγείλεις το metgum, ? Κατέχεις το άθλημα απο παραγγελίες εξωτερικού; ;
Αν μπορείς εγω θα ήθελα ένα ζευγάρι metgum να το έχω για καβατζα.
Οι Ρώσοι τα έχουν δοκιμάσει.
Εχω μιλήσει με την metgum μου και μου έστειλε το παρακάτω λινκ να βάλω χρήματα και να μου τα στείλουν.
Γυρω στα 58 ευρώ με τα μεταφορικά

Για μπροστά γράφουν ότι ταιριάζουν όλα της meyle που τσεκαρα στα γρήγορα από autodoc..Για πίσω τα yamato γράφει σε ότι site και να κοίταξα ότι δεν ταιριάζει στο FN1 και με προβλημάτισε αυτό..Εν τω μεταξύ δεν γράφουν κ διαστάσεις για τα yamato όπως γράφουν στα meyle να μπορώ να σιγουρεψω ότι κάνουν...Δεν το έχω με παραγγελίες εξωτερικού καθόλου κ σκέφτομαι όταν καταφέρω κ βρω χρόνο να το ψάξω εδώ Ελλάδα μήπως τα βρω αυτά όλα τα συγκεκριμένα που λες αλλά για πίσω τι να κάνω???
 
#21,708 ·
Δεν ξέρω αν παιζει ρολο αλλα τα 3θυρα (fn1/fn2) εχουν μεγαλύτερο μετατροχιο πισω απο τo fk..

MakTheo
 
#21,709 ·
Δεν ξέρω αν παιζει ρολο αλλα τα 3θυρα (fn1/fn2) εχουν μεγαλύτερο μετατροχιο πισω απο τo fk..

MakTheo
Το ξέρω αυτό κ είναι άλλος ένας λόγος που κολλάω.. Αφού είναι καλύτερα ποιοτικά τα yamato για πίσω θα τα προτιμούσα αλλά λέει ότι δεν κάνουν στο FN1 αλλά ούτε κ στο FK 8gen..Σε αντίθεση με τα meyle και τα Tedgum που λέει ότι είναι συμβατά στο 8gen FN και FK...
 
#21,710 ·
Ειμαι 100% σιγουρος οτι ταιριαζουν τα yamato στο ταπερ και στο type s.. Οπως ταιριαζουν τα meyle σε ολα τα μοντελα ετσι ταιριαζει και το yamato. Εχουν ακριβως τις ιδιες διαστασεις. Τα ειχα και τα 3 στα χερια μου και τα μετρουσα. Οι διαφορες ειναι μονο στο εσωτερικο τους,,στο καουτσουκ,στα κενα.
 
#21,711 · (Edited)
Παιδιά δε ξέρω αν γράφω στο σωστό ποστ. Πριν λίγο φίλος μου που δουλεύει εδώ και δύο βδομάδες στην Αθήνα είχε σήμερα ενα χτύπημα, ευτυχώς μόνο υλικές ζημιές. Επειδή δε ξέρει τίποτα το παλικάρι και ζορίζεται και οικονομικά, μπορεί να βρει σε μεταχειρισμένα ανταλλακτικά κάτι; Υπάρχουν; Αν πάει για καινούρια ετσι όπως το βλέπω θα βγει μεγάλο κόστος. Έχετε να προτείνετε κατι; Δε ξέρει τίποτα από Αθήνα, συνεργεία κλπ. Προφυλακτήρα όπως το βλέπω θέλει επισκευή ή αλλαγή δε ξέρω.
316597
 
#21,712 ·
Προφυλακτήρα θα χρειαστεί σίγουρα,ίσως και την τραβέρσα εσωτερικά και φανάρι ανάλογα αν έχουν πάθει κάτι.Πες του να πάει να δει στον Πλατανα.
 
#21,713 ·
Καλημερα! Οι καθρέπτες εδω και καιρο ζοριζονται πολυ στο ανοιξε-κλεισε.. πλεον δεν φτανουν ουτε στη μεση της διαδρομης. Σαν να μην εχει δυναμη ο μηχανισμος.. τις πταιει;
 
#21,714 · (Edited)
Καλημερα! Οι καθρέπτες εδω και καιρο ζοριζονται πολυ στο ανοιξε-κλεισε.. πλεον δεν φτανουν ουτε στη μεση της διαδρομης. Σαν να μην εχει δυναμη ο μηχανισμος.. τις πταιει;
Κατα πάσα πιθανότητα η resetable fuse στον μηχανισμό sod μέσα στον καθρέπτη, εαν είναι αυτή, εύκολη και φτηνή η επισκευή, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λίνκ.
Faults
 
  • Like
Reactions: panosm
#21,715 · (Edited)
Καλημερα! Οι καθρέπτες εδω και καιρο ζοριζονται πολυ στο ανοιξε-κλεισε.. πλεον δεν φτανουν ουτε στη μεση της διαδρομης. Σαν να μην εχει δυναμη ο μηχανισμος.. τις πταιει;
και οι δυο ;;; PTC 0.3A Radial Leaded PCB Mount Resettable Fuse, 72 V




Αν δεν θελεις να το φτιαξεις εσυ αγοραζεις 2 απο αυτα.

 
#21,716 ·
Ενημερωτικά παιδιά για τον φίλο που είχε χτυπήσει το αμάξι, βρήκε έναν φανοποιο που έφτιαξε το δικό του προφυλακτήρα. Το ζεστανε με θερμό αέρα το κόλλησε και το εβαψε. Μια απόκλιση είδα στη βαφη στο πάνω μέρος του προφυλακτήρα στη μάσκα, που είναι κανονικά αρθρακί, του το έβαψε προς το γκρι.
Του βγήκε 250€ η όλη φάση.
 
#21,717 ·
Καλησπέρα παιδιά,
εδώ και δύο μήνες έχω πρόβλημα με την κεντρική οθόνη (στροφόμετρο, οθόνη trip computer, καύσιμο, θερμοκρασία κλπ...). Στα καλά καθούμενα η οθόνη μπορεί να σβήσει εντελώς καθώς το αμάξι κινείται και μετά από λίγο να ξανανάψει βγάζοντας check engine. Άλλες φορές με το που μπαίνει το κλειδί στη μίζα η οθόνη απλά δεν ανάβει και παρατήρησα ότι με μια-δυο ''σφαλιάρες'' ανάβει. Ο κωδικός του check είναι UO155 με εξήγηση είναι ''λάθος στο δίαυλο δεδομένων από τον κεντρικό εγκέφαλο''. Η οθόνη έχει βγει, έχει καθαριστεί, αν και δεν είχε τίποτα και έχει μπει και σπρει επαφών αλλά πάλι τα ίδια. Οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι που επισκέφτηκα απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν και μου το λένε στα ίσα. Η αντιπροσωπεία δεν το έχει ξανακούσει και το θέλει εκεί το αμάξι δυο-τρεις μέρες, πράγμα απολύτως αδύνατο. Λέτε να είναι απλά πρόβλημα οθόνης και να κοιτάξω για κάποια μεταχειρισμένη;; Έχει συμβεί σε κάποιον;;
 
#21,718 ·
Καλησπέρα παιδιά,
εδώ και δύο μήνες έχω πρόβλημα με την κεντρική οθόνη (στροφόμετρο, οθόνη trip computer, καύσιμο, θερμοκρασία κλπ...). Στα καλά καθούμενα η οθόνη μπορεί να σβήσει εντελώς καθώς το αμάξι κινείται και μετά από λίγο να ξανανάψει βγάζοντας check engine. Άλλες φορές με το που μπαίνει το κλειδί στη μίζα η οθόνη απλά δεν ανάβει και παρατήρησα ότι με μια-δυο ''σφαλιάρες'' ανάβει. Ο κωδικός του check είναι UO155 με εξήγηση είναι ''λάθος στο δίαυλο δεδομένων από τον κεντρικό εγκέφαλο''. Η οθόνη έχει βγει, έχει καθαριστεί, αν και δεν είχε τίποτα και έχει μπει και σπρει επαφών αλλά πάλι τα ίδια. Οι περισσότεροι ηλεκτρολόγοι που επισκέφτηκα απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν και μου το λένε στα ίσα. Η αντιπροσωπεία δεν το έχει ξανακούσει και το θέλει εκεί το αμάξι δυο-τρεις μέρες, πράγμα απολύτως αδύνατο. Λέτε να είναι απλά πρόβλημα οθόνης και να κοιτάξω για κάποια μεταχειρισμένη;; Έχει συμβεί σε κάποιον;;
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι η μπαταρία σου.. πολλές φορές τέτοιες βλάβες οφείλονται στην μπαταρία.
 
#21,720 ·
Είναι καινούρια Νίκο του 2020
Καλό είναι να στην μετρήσουν την μπαταρία αν είναι οκ, εκτός κ αν είσαι τόσο σίγουρος για τον πωλητή της.. Μετά αφαίρεσε τον αρνητικό πόλο της μπαταρίας για κανένα 10-15 λεπτο ώστε να διαγραφούν οριστικά ότι βλάβες έχει καταγράψει ο εγκέφαλος,υπάρχει έτσι μια μικρή πιθανότητα να "ξεκολλήσει" κ να μην στο ξανακάνει αν ήταν τυχαίο γεγονός κ δεν πρόκειται όντως για κάποια βλάβη.. Άλλος ένας τρόπος είναι να κάνεις restart στον εγκέφαλο σου το οποίο το βρήκα πρόσφατα σε ένα βίντεο στο you tube(αυτό προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ):
.
 
Top