2006+ Honda Civic Forum banner

Faults

2M views 22K replies 383 participants last post by  skam 
#1 ·
Καλό νομίζω θα ήταν να έχουμε έναν συγκεκριμένο χώρο να αναφέρουμε "μικροπροβλήματα και βλάβες" -φτου φτού μακριά απο όλους μας.
Έτσι θα υπάρχουν συγκεντρωμένες οι αναφορές προβλημάτων αλλα και των λύσεων που δόθηκαν , ώστε να μπορούμε να ενημερωνόμαστε και να εντοπίζουμε εύκολα το αν έχουν παρουσιαστεί αντίστοιχα προβλήματα και σε άλλους.
Μακάρι αυτό το thread να έχει όσο λίγοτερα post γίνεται.
 
#22,281 ·
Καλησπέρα σε όλους είμαι κάτοχος ενώς typeS 2008 μοντέλο εδώ και 5 μήνες
Από τότε που ξεκίνησαν τα κρύα το αμάξι το αμάξι άρχισε να κάνει διάφορους θορύβους εσωτερικά πίσω άκουγα όλη τη φιλαρμονική
Ξεκίνησα με σφουγκαρακια στη εταζερα για ένα μικρό τρίξιμο το οποίο λύθηκε
Έπειτα σε λακούβες άκουγα από πίσω κάτι σαν σφύριγμα έψαχνα καιρό να βρω τι είναι αλλά πιστεύω το πρόβλημα λύθηκε με wd40 στα κάτω γατζάκια των πίσω καθισμάτων
Το αμάξι αρχησα να το χαίρομαι παραπάνω χωρίς αυτόν τον ηλίθιο θόρυβο που πραγματικά με εκνευριζε
Φτάνοντας μια μέρα να ακούω και ένα κρακ κρακ κρακ χωρίς απαραίτητα να πέφτει σε μεγάλες λακούβες το αμάξι όχι δυνατά αλλά χωρίς μουσική με κλειστά παράθυρα ακούγετε δεν ήμουν σίγουρος από πού το ακούω πίστευα από το σημείο που πιάνει το κάθισμα πίσω στο πάνω μέρος του
Ώσπου πήρα πάλι το wd 40 και ψεκασα ότι μπορούσα στον μηχανισμό των καθισμάτων
Για μια βδομάδα δεν άκουγα τίποτα ώσπου σήμερα πάλι ακούω το κρακ κρακ σε λακουβίτσες πολύ σιγά μεν αλλά το ακούω
Ήθελα να ρωτήσω υπάρχει κάποιο σημείο στοχευμένα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου που προκαλει τριγμούς και θορύβους ακόμα και κάποιο σημείο στα καθίσματα; Έχω βαρεθεί να ψάχνω και δεν θέλω να περιμένω να ανοίξει ο καιρός να υσηχασει
 
#22,282 ·
Καλώς όρισες στο φόρουμ, πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι.
Για τριγμούς τώρα, στα πίσω καθίσματα είχα κάτι ανάλογο με το δικό σου, οι θόρυβοι σταμάτησαν όταν έκανα το παρακάτω, στα σημεία που κλειδώνουν τα πίσω καθίσματα "ψηλά" έκοψα και έβαλα πλαστικό σωληνάκι (θα δείς φώτο πιο κάτω να καταλάβεις ακριβώς)
ώστε το κλείστρο του καθίσματος να ασφαλίζει πάνω σε πλαστικό και οχι σε μεταλλικό σημείο, μετά απο αυτό δεν ξανά άκουσα τριγμούς και θορύβους απο το σημείο, δες τις φώτο
A festo 10mm.jpg
B festo 1 10mm.jpg


Βέβαια το σημείο που σου δείχνω παραπάνω είναι απο το κλείστρο του πορτμπαγκάζ αλλά το ίδιο ακριβώς έχω κάνει και στα σημεία που ασφαλίζουν τα πίσω καθίσματα, ελπίζω να βοήθησα.
 

Attachments

  • Like
Reactions: kostashcivic
#22,284 ·
Οχι δεν είναι καλώδιο είναι πλαστικό σωληνάκι αέρα 8mm festo, μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε πλαστικό σωληνάκι ή και περίβλημα καλωδίου ταιριάζει.
 
#22,285 ·
Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αν έχεις άλλο σημείο που διαπίστωσες θόρυβο θα το εκτιμούσα αν μου έλεγες!!
Προσωπικά πέρα από αυτό έχω άλλες 2 απορίες για κάτι ζητήματα που με τυρανιζουν στο κάθισμα του οδηγού κουνιέται ελαφρά η πλάτη υπάρχει λύση η είναι τζόγος από χαλασμένη βάση;
Επίσης όταν ξεκινάω το αμάξι μετά από λίγο ακουω σαν κουμπώνει κάτι από κάτω συνήθως την πρώτη φορά που θα το ξεκινήσω διλαδη αν στην πορεία σταματήσω σε φανάρι και ξαναξεκινησω πιθανώς να μην ακούσω τίποτα κάπου είχα διαβάσει στο φόρουμ για σφυξιμο και λυπανση στο υποπλαίσιο έχουν ξαναανεφερθει αυτά τα θεματακιά;
 
#22,286 ·
Στο κάθισμα του οδηγού νομίζω οτι είναι τζόγος και δεν είναι πρόβλημα, τώρα για το υποπλαίσιο σίγουρα χρειάζεται έλεγχο, επίσης μην προσπαθήσεις να το κάνεις μόνος σου στο σπίτι, διάβασε στο λίνκ γιατί:
Experimental Greek forum II

σίγουρα κάποια στιγμή θα πατήσεις συμπλέκτη και θα τρίζει θέλει λίπανση ο άξονας της αντλίας πάνω απο το πετάλ με σπρεύ γράσο, δεν θυμάμαι κάτι άλλο για την ώρα.
 
#22,287 ·
Σε ευχαριστώ για όλα πετάλι συμπλέκτη είχε αλλάξει ο προηγούμενος μέσα στην εγκύηση κιόλας
Όσο θα το κούμπωμα.που ακούω δεν είναι από μέσα είμαι σίγουρος ότι είναι από έξω και κάτω αλλά δεν πάει το μυαλό μου τι μπορεί να είναι οπτικά το έχουμε ελενξει 3 άτομα τελοςπαντων
Είμαι να αλλάξω και βάση σασμάν κόντρα οπότε την μέρα που θα την αλλάξω θα δω αν μπορούμε να κάνουμε και αυτό με το υποπλαίσιο και ελπίζω να φτιαχτεί και αυτό να σταματήσω να ασχολουμε με θορυβους
 
#22,288 ·
Ο συμπλέκτης αν και αλλαγμένος κάποια στιγμή θα στο κάνει το τρίξιμο, αλλά δεν είναι κάτι το τρομερό ένα σπρεύ γράσο με μακρύ σωληνάκι και λίπανση στόν άξονα της αντλίας, τώρα για το υποπλάισιο υπάρχει σαφή οδηγία της honda, είναι στο λίνκ που σου έγραψα παραπάνω και γράφει με λεπτομέρεια τι πρέπει να γίνει οπότε αφου θα πας συνεργείο να το κάνεις σίγουρα και αυτό.
 
#22,289 ·
Καλώς όρισες στο φόρουμ, πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα εύχομαι.
Για τριγμούς τώρα, στα πίσω καθίσματα είχα κάτι ανάλογο με το δικό σου, οι θόρυβοι σταμάτησαν όταν έκανα το παρακάτω, στα σημεία που κλειδώνουν τα πίσω καθίσματα "ψηλά" έκοψα και έβαλα πλαστικό σωληνάκι (θα δείς φώτο πιο κάτω να καταλάβεις ακριβώς)
ώστε το κλείστρο του καθίσματος να ασφαλίζει πάνω σε πλαστικό και οχι σε μεταλλικό σημείο, μετά απο αυτό δεν ξανά άκουσα τριγμούς και θορύβους απο το σημείο, δες τις φώτο
A festo 10mm.jpg
B festo 1 10mm.jpg


Βέβαια το σημείο που σου δείχνω παραπάνω είναι απο το κλείστρο του πορτμπαγκάζ αλλά το ίδιο ακριβώς έχω κάνει και στα σημεία που ασφαλίζουν τα πίσω καθίσματα, ελπίζω να βοήθησα.
Νικόλα αυτό πως το πέρασες; κομμένο είναι και το κόλλησες ξανά ή όχι;;; :unsure:
 
#22,290 ·
Σε ευχαριστώ θα το δοκιμάσω αν έχεις άλλο σημείο που διαπίστωσες θόρυβο θα το εκτιμούσα αν μου έλεγες!!
Προσωπικά πέρα από αυτό έχω άλλες 2 απορίες για κάτι ζητήματα που με τυρανιζουν στο κάθισμα του οδηγού κουνιέται ελαφρά η πλάτη υπάρχει λύση η είναι τζόγος από χαλασμένη βάση;
Επίσης όταν ξεκινάω το αμάξι μετά από λίγο ακουω σαν κουμπώνει κάτι από κάτω συνήθως την πρώτη φορά που θα το ξεκινήσω διλαδη αν στην πορεία σταματήσω σε φανάρι και ξαναξεκινησω πιθανώς να μην ακούσω τίποτα κάπου είχα διαβάσει στο φόρουμ για σφυξιμο και λυπανση στο υποπλαίσιο έχουν ξαναανεφερθει αυτά τα θεματακιά;
εγώ έβαλα σε 3 σημεία που ακουμπάει το κάθισμα στο πλαινό κομμάτι τσοχάκια που πάνε στις καρέκλες- τραπέζια...
 
#22,291 ·
Νικόλα αυτό πως το πέρασες; κομμένο είναι και το κόλλησες ξανά ή όχι;;; :unsure:
Είναι κομμένο Κώστα κατά μήκος και αγκαλιάζει - σφίγγει πάνω στο κλείστρο μόνο του δεν κόλλησα κάτι.
 
  • Like
Reactions: kostashcivic
#22,292 ·
Ελειψη ζεστού αέρα στην καμπίνα είτε στο low είτε στο hi η ίδια θερμοκρασία, υπεύθυνος ο συνήθης ύποπτος, σπασμένο το μπράτσο στο μοτέρ ελέγχου ζεστό κρύο.

Δεν είχα ασχοληθεί και πίστευα ότι είναι δύσκολο να βγεί αυτός ο μηχανισμός αλλά τελικά είναι αρκετά εύκολο, βρίσκεται σε προσιτό σημείο ακριβώς πίσω από την θύρα OBDII και αφαιρείτε εύκολα με τρείς βίδες αφού πρώτα βγάλεις το πλαστικό κάτω από το τιμόνι και επίσης ένα μικρό πλαστικό πλαϊνό κομμάτι από την κεντρική κονσόλα.
a heater arm broken.jpg
b heater arm broken.jpg


Όπως έχω γράψει και πιο παλιά έχω ένα αρχείο του συγκεκριμένου μπράτσου για 3D εκτύπωση οπότε λέω να το δοκιμάσω, την εκτύπωση την έκανε φίλος το υλικό απ’ ότι μου είπε λέγεται PLA και είναι από τα πιο απλά και φτηνά υλικά, για το κόστος ούτε κουβέντα (από μια έρευνα που έκανα είναι κάπου στα 50 λεπτά του ευρώ).
c PLA heater arm b.jpg
d PLA heater arm.jpg


Το αποτέλεσμα τώρα με εξέπληξε ευχάριστα, οι διαστάσεις είναι ακριβώς ακριβώς ίδιες με το πρωτότυπο με ακρίβεια δέκατο του χιλιοστού, αυτός που το σχεδίασε έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά.

Απ’ ότι μπορείτε να δείτε το σώμα του νέου μπράτσου είναι γεμάτο με υλικό, (δεν έχει τα νεύρα που είχε το παλιό) και πιστεύω ότι είναι πιο γερό (στο σημείο που έσπασε το παλιό τουλάχιστον)
e heater arm.jpg
f heater arm.jpg


Τοποθετήθηκε και δουλεύει μια χαρά ο χρόνος θα δείξει πόσο θα αντέξει, εάν σπάσει σε σύντομο χρονικό διάστημα θα το εκτυπώσω με ανθεκτικότερο υλικό.

Για την ώρα με μηδέν κόστος είμαι μια χαρά.

Εννοείτε ότι όποιος θέλει το αρχείο για 3D εκτύπωση του μπράτσου ας μου στείλε Π.Μ με το email του να του το στείλω εδώ δεν «ανεβαίνει».
Καλησπέρα,

Γνωρίζω ότι είναι παλιό το thread αλλά χρειάζομαι το αρχείο για την 3D εκτύπωση καθώς και τυχόν οδηγίες ως προς την επιλογή του υλικού. Πως μπορώ να στείλω Π.Μ.?
 
#22,293 ·
Καλησπέρα,

Γνωρίζω ότι είναι παλιό το thread αλλά χρειάζομαι το αρχείο για την 3D εκτύπωση καθώς και τυχόν οδηγίες ως προς την επιλογή του υλικού. Πως μπορώ να στείλω Π.Μ.?
known problems and spare parts list

ΣΧΟΛΙΑ 26-27
 
#22,295 ·
Καλημέρα σε όλους
Κάποιες φορές στο ρελαντί παρατηρώ ένα ανεπεσθητο κλωτσιμα το οποίο δεν υπάρχει αν γκαζωσω και μπορεί να είναι μικρό αλλά το καταλαβαίνεις γιατί άλλες φορές στο ρελαντί είναι νορμάλ
Έχω καθαρίσει πεταλούδα egr maf έχω ρυθμίσει και βαλβίδες αλλά παρέμεινε δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό καθώς δεν είχα το αμάξι από καινούργιο
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κοιτάξω;
 
#22,296 ·
όταν λες κλώτσημα εννοείς κραδασμό?

Στάλθηκε από το SM-A325F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
#22,297 ·
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα φαντάσου όπως νιώθεις το ρελαντί σε κάθε αμάξι συγχρονισμένα σε ένα σημείο να τραντάζει λίγο παραπάνω
Οι στροφές μένουν ίδιες ωστόσο
 
#22,298 ·
Δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα φαντάσου όπως νιώθεις το ρελαντί σε κάθε αμάξι συγχρονισμένα σε ένα σημείο να τραντάζει λίγο παραπάνω
Οι στροφές μένουν ίδιες ωστόσο
18αρι ή 14αρι είναι; Mηπως καμια βαση μοτερ;
 
#22,299 ·
18αρι είναι
Οι βάσεις οι πάνω είναι καλες χρειάζεται όντως αλλαγή η βάση του σασμάν αν και δεν πιστεύω ότι είναι από εκεί αλλά θα την αλλάξω και θα το δω ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!
Δεν με πειράζει να το αφήσω και έτσι απλώς μην είναι κάτι που δημιουργήσει παραπάνω ζημιά
Σκέφτηκα πολλαπλασιαστές αλλά κομματάκι δύσκολο μου φαίνεται!!
 
Top