2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 20 of 4465 Posts

·
Registered
652 Posts
Discussion Starter #1 (Edited)
Νομίζω οτι θα ήταν χρήσιμο να πληροφορούμε αλλήλους, σχετικά με βενζινάδικα κτλ, που καθένας γνωρίζει καλά.

Όλοι κάνουμε ταξιδάκια και βρισκόμαστε σε περιοχές που δεν σκαμπάζουμε και πολλά.Καλό θα είναι να έχουμε υπόψιν μας που θα βρούμε μάλλον εγγυημένη βενζίνη, που έχει φθηνή βενζίνη κτλ.
Γράφοντας λοιπόν για τις άσχημες εμπειρίες μας, να αποτρέψουμε κάποιον άλλο συνφορουμίτη να βρεθεί προ εκπλήξεων, που δυστυχώς καθένας μας συνάντησε.
Θα είναι και ένας τρόπος "τιμωρήσουμε" και ορισμένους "επαγγελματίες" που προσπαθούν να μας ξεγελάσουν με τον οποιονδήποτε τρόπο που βρίσκουν και που είναι βέβαιο οτι όλοι μας έχουμε κάποια περίπτωση.
Τι λέτε;

·
Registered
652 Posts
Discussion Starter #2
Αρχίζω λοιπόν την συμμετοχή στο thread εγώ, απευθυνόμενος στους γνώστες της περιοχής των Ιωαννίνων.
Επιλέγω να βάζω καύσιμα από πρατήριο Shell κυρίως στο κυκλικό κόμβο στην Λιμνοπούλα (το μεγάλο).
Τώρα τελευταία είδα οτι το αντίστοιχο Shell στην Αθηνών-Ιωαννίνων,προς Αθήνα μετά τη γέφυρα της Εγναντίας, έχει χαμηλότερες τιμές (σχεδόν 7-6 λεπτά χαμηλότερα - Racing-) και από τρεις-τέσσερις φορές που γέμισα εκεί νομίζω οτι έχει καλή ποιότητα.
Γνώμες;

·
アレックス
11,177 Posts
Στην αττικη οδο, ΕΚΟ φαινεται πολυ καλη βενζινη... αλλα 1,55Ε το λιτρο η κατοσταρα.... ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ 80Ε για ενα ρεζερβουαρ!!! Ρε που παμε???

·
Registered
652 Posts
Discussion Starter #8
Παιδιά συγχωρείστε μου, το επαναστατικό υφάκι που έχω αλλά το θέμα των καυσίμων νομίζω μας αφορά όλους και μας αγγίζει στην καθημερινότητα μας!!! και για να αλλάξει κάτι που μας αγγίζει τόσο έντονα, η προσπάθεια θα πρέπει να αρχίσει από εμάς!!

Απόδειξη!

Εγώ έχω αρχίσει εδώ και καιρό να ζητάω απόδειξη ταμειακής που να γράφει τι καύσιμο παίρνω, σε τι τιμή και την ποσότητα.
Παιδιά νομίζω οτι είναι μια συνήθεια που μπορεί να μας βγει σε καλό σαν οδηγοί και δεν μας κοστίζει τίποτα παρα μόνο 2λεπτά καθυστέρηση και μερικά στραβωμένα βλέματα όταν ξεβολεύουμε κάποιους (το έχω δει)!!

Μποικοταζ ή Σνομπάρισμα (πείτε το όπως θέλετε)

Όταν κάποιος μου το παίζει έξυπνος και προσπαθεί να με εκμεταλλευτεί,ε, ρε αδερφέ τσαντίζομαι και την επόμενη φορά θα πάρει #@%*&^..... (3 πουλάκια κάθονταν στου Κίτσου τη ραχούλα που λέει και το τραγούδι ή κάτι τέτοιο)
Ούτε απ'έξω δεν περνάω ξανά.
Και σκεφτήτε αν καθένας μας επηρεάσει θετικά 1-2 φίλους;

·
Greek Subforum Moderator
13,248 Posts
εγώ βάζω στο εταιρικό της shell στη Λ. Φυλής στο΄Ιλιον μόνιμα v-power 96 και παίρνω πάντα απόδειξη. Ξάδερφος που δουλεύει στην εταιρεία μου έχει προτείνει να προτιμώ τα εταιρικά πρατήρια που δεν νοθεύουν το καύσιμο και ελέγχονται συνέχεια από την μητρική εταιρεία. Να προτιμάτε τα εταιρικά πέρα από φίρμα ακόμα και αν είναι λίγο ακριβότερα.

·
Registered
652 Posts
Discussion Starter #11
Έχει συγκρίνει κανείς σας τις 100αρες μεταξύ τους;
Εννοώ τη σχέση Απόδοση/τιμή;
Είχα διαβάσει πριν αρκετο καιρό σε περιοδικό οτι πρακτικά η καλύτερη ήταν η EKO λόγω τιμής. Δηλαδή άποδοτικά ήταν πολύ κοντά με τις άλλες αλλά είναι πιο φθηνή. Σαν απόλυτη απόδοση με πολύ πολύ μικρές διάφορές είχαν κατατάξει Shel, BP, EKO (παίζει και το μαρκετιν εδώ βέβαια)

·
Registered
649 Posts
alexps.....(ορε που παμε) εχεις δικιο φιλε,να δεις καποτε που οσο ποδιλατο δεν καναμε μικροι θα κανουμε μεγαλοι,για εκει μας Βλεπω!!!
Και ανεβενει και ανεβενει.....να δουμε ποσο θα μας πηγαινει ενα ταξιδακι με το αμαξι οταν ο μισθος μινει εκει και η βενζινα γινει 1.5+ευρο......θα λεμε τα μεροι που εχουμε παει και αναμνησεις!!!

·
Registered
297 Posts
πάντως σαν απόδωση BP ultimate τα σπάει δεν μειάζει με καμία άλλη τώρα απο τιμή άστα...θέλει 80+ το ντεπόζιτο για να φουλάρει με δαύτην και μάλλον την πίνει και πιο γρήγορα μες την πόλη

·
Premium Member
6,235 Posts
Κ εγώ συμφωνώ ότι η bp ultimate είναι καλύτερη από τις άλλες. Τουλάχιστον, εγώ στην περιοχή μου, κέντρο Πειραιά, αυτή αποδίδει καλύτερα. Γεμίζω όμως με το λίτρο να έχει γύρω στο 1.45. ΕΚΟ έχω βάλει 1-2 φορές αλλά δεν ανταποκρινόταν όπως με την bp.

·
Registered
297 Posts
εμένα η ΕΚΟ η 100 μου φαινεται ίδια σε αποδoση με την απλή την v- power της shell τώρα τα 0,03 eyro διαφοράς δεν μου λέν και πολλά αν το πάρω απόφαση να βάλω 100αρα(τώρα τελευταία αυτό δεν γίνεται συχνά καμία γιορτή και ειδική περίσταση...) θα βάλω την δυνατή ειδάλλως λιτότιτα!!!

·
Premium Member
682 Posts
Είμαι ευχαριστημένος από την BP Ultimate (βάζω σε συγκεκριμένο Βενζινάδικο) και η τιμή της 1.40€/λίτρο.

·
Premium Member
9,595 Posts
Στο περιοδικο evo εχει συγκριση τις 95 βενζινες. Την Εκο τη βγαζει καλυτερη σε γενικες γραμμες σε σχεση με τις αλλες . Τον Αλλο μηνα θα εχει τις 100 αρες.

·
Registered
652 Posts
Discussion Starter #18
Παιδιά έχει δοκιμάσει κανείς ενισχυτικό οκτανίων;
Οκ στο manual το αυτοκινήτου αναφέρει για βενζινη +95, αλλά όσων αφορά τον μέγιστο αριθμό οκτανιων τι γίνεται;

·
Premium Member
18,691 Posts
Εγώ βάζω στην Shell στην Καβάλας στο ύψος του δάσους Χαϊδαρίου. 1,40€/litre V-Power έβαλα την τελαυταια φορά, νέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα στην ποιοτητα του καυσίμου.

·
Registered
525 Posts
Παίδες,
εδώ και λίγο καιρό ανακάλυψα την cyclon 100άρα.
Στην τιμή της ΒΡ απλής και με πολύ καλή απόδοση.

1 - 20 of 4465 Posts