2006+ Honda Civic Forum banner

1781 - 1800 of 1807 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
Είναι το μοτερ που είχε και το jazz πρώτης γενιάς από το 2002 αν θυμάμαι καλά! Επαναλαμβάνω ότι μέχρι τις 3500 στροφές είναι πιο ροπάτο ακόμα και από το 1800! Σε χαλαρούς ρυθμούς ταιριάζει καλύτερα απ' όλα τ' άλλα μοτέρ όσο και αν ασας φαίνεται περίεργο στο σιβικ μας! Απλά ψοφάει εύκολα ψηλότερα και εκεί φαίνεται η έλλειψη δύναμης. Μην το θεωρείτε όμως συνολικά χάλια λόγω χαμηλής ιπποδύναμης! Το είχα οδηγήσει το 2006 διότι τότε μόνο στον Σ υπήρχε ένα 1800άρι για testdrive και αυτό συνήθως ήταν καπαρωμένο!

·
Registered
51 Posts
iDsi νομιζω ειναι τα αρχικα για electronin Double sparκ ignition και απλα αντι για 1 μπουζι σε καθε κυλινδρο εχει 2 που δουλευουν και σε διαφορετικους χρονους νομιζω. 1339 κυβικα μηχανη ειναι 8βαλβιδη καιει σταθερα 1 λιτρο λιγοτερο βενζινη απο τον 1.8 και ειναι μια χαρα για μενα εδω γυρω γυρω στη πολη. ο κινητηρας ειναι L13A7 πατα στο google και τα εχει ολα. ηταν στο civic μεχρι το 2009 και μετα βαλανε τον 1.4 ivtek (εγω πηρα το αμαξι το 2007) μονο και μονο που πληρωνω 135 ευρω τελη και εχω χαμηλοτερα λειτουργικα εξοδα δεν το εχω μετανιωσει καθολου. απλα δικαιωση γιατι εννοειται δεν υπαρχει λογος να πληρωνεις 300 ευρω τελη καθε χρονο for no reason επειδη φορολογουν μονο τον κυβισμο. και αυριο το πρωι παλι τον μικρο θα επαιρνα παρολο που η διαφορα στην τιμη ειναι ελαχιστη (εχω πληρωσα 20 χιλιαρικα και αν το επαιρνα με 1.8 θα πληρωνα 22 μια απο τα ιδια δηλαδη)

·
Νίκος
2,881 Posts
Απ' οσο ξέρω τα 2 μπουζί στον ίδιο κύλινδρο δεν γίνεται να δουλεύουν σε διαφορετικούς χρόνους, η έναυση στον κύλινδρο πρέπει να είναι απόλυτα συγχρονισμένη και απο τα 2 μπουζί για να μην έχουμε κρουστική καύση (πειράκια). Τα 2 μπουζί συνήθως τοποθετούνται σε υπερτετράγωνους κινητήρες εκεί δηλαδή που η διάμετρος του κυλίνδρου είναι μεγαλύτερη απο την διαδρομή του εμβόλου και υπάρχει μεγάλη επιφάνεια στον χώρο καύσης,
τώρα για τα κυβικά τι να σου πω, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα και τι κυβικά μπορεί να συντηρεί ο καθένας, εγω π.χ θα έκανα ακριβώς το αντίθετο δηλαδή με 2000 διαφορά θα έπαιρνα το 1.8 και στο τέλος του χρόνου που θα είχα δώσει 165€ παραπάνω για τέλη κυκλοφορίας και άλλα τόσα παραπάνω για καύσιμα θα ήμουν χαμογελαστός γιατί ο δείκτης ευχαρίστησης θα ήταν ψηλά, οχι τόσο οσο με το 2λιτρο αλλά ψηλά.

·
Registered
51 Posts
Απ' οσο ξέρω τα 2 μπουζί στον ίδιο κύλινδρο δεν γίνεται να δουλεύουν σε διαφορετικούς χρόνους, η έναυση στον κύλινδρο πρέπει να είναι απόλυτα συγχρονισμένη και απο τα 2 μπουζί για να μην έχουμε κρουστική καύση (πειράκια). Τα 2 μπουζί συνήθως τοποθετούνται σε υπερτετράγωνους κινητήρες εκεί δηλαδή που η διάμετρος του κυλίνδρου είναι μεγαλύτερη απο την διαδρομή του εμβόλου και υπάρχει μεγάλη επιφάνεια στον χώρο καύσης,
τώρα για τα κυβικά τι να σου πω, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα και τι κυβικά μπορεί να συντηρεί ο καθένας, εγω π.χ θα έκανα ακριβώς το αντίθετο δηλαδή με 2000 διαφορά θα έπαιρνα το 1.8 και στο τέλος του χρόνου που θα είχα δώσει 165€ παραπάνω για τέλη κυκλοφορίας και άλλα τόσα παραπάνω για καύσιμα θα ήμουν χαμογελαστός γιατί ο δείκτης ευχαρίστησης θα ήταν ψηλά, οχι τόσο οσο με το 2λιτρο αλλά ψηλά.
copy paste apo wiki: The L12A, L13A and L15A use (Japanese: i-DSI), or “intelligent Dual & Sequential Ignition” also known as The Earth Dreams Technology. I-DSI utilizes two spark plugs per cylinder which fire at different intervals during the combustion process to achieve a more complete burn of the gasoline. This process allows the engine to have more power while keeping fuel consumption low, thanks to the better gasoline utilization. Emissions are also reduced.

οποτε αν δεν δουλευουν σε διαφορετικο χρονο κανουν σπιθα 2 φορες? πραγματικα δεν ξερω. καταλαβαινω τι λες για τα κυβικα φιλε αλλα στα 47 μου πλεον να το παιξω γκαζιαρης δεν μου παει. ετσι και αλλιως εχω και αλλα 2 αυτοκινητα και το ενα ειναι 2.5 turbo diesel με 200 αλογα εργοστασιακα.... και με γιο στα 20 αστον να μαθει με τον 1.4 μην σκοτωθει σα μαλακας. νομιζω παμε offtopic ομως οποτε τελος συζητησης απο μενα :)

·
Νίκος
2,881 Posts
copy paste apo wiki: The L12A, L13A and L15A use (Japanese: i-DSI), or “intelligent Dual & Sequential Ignition” also known as The Earth Dreams Technology. I-DSI utilizes two spark plugs per cylinder which fire at different intervals during the combustion process to achieve a more complete burn of the gasoline. This process allows the engine to have more power while keeping fuel consumption low, thanks to the better gasoline utilization. Emissions are also reduced.

οποτε αν δεν δουλευουν σε διαφορετικο χρονο κανουν σπιθα 2 φορες? πραγματικα δεν ξερω. καταλαβαινω τι λες για τα κυβικα φιλε αλλα στα 47 μου πλεον να το παιξω γκαζιαρης δεν μου παει. ετσι και αλλιως εχω και αλλα 2 αυτοκινητα και το ενα ειναι 2.5 turbo diesel με 200 αλογα εργοστασιακα.... και με γιο στα 20 αστον να μαθει με τον 1.4 μην σκοτωθει σα μαλακας. νομιζω παμε offtopic ομως οποτε τελος συζητησης απο μενα :)
Ναι πράγματι το Αγγλικό κείμενο μιλάει για διαφορές στον χρόνο, τι να πω μπορεί και να ισχύει αλλά εμένα συνεχίζει να μου προκαλεί εντύπωση και απορία.
Αμμμμ.... τα έχεις ήδη τα 200 άλογα γι' αυτό ήθελες κάτι μικρό και οικονομικό για δεύτερο αυτοκίνητο, ρώτα κι εμάς που προσπαθούμε να τα συνδιάσουμε όλα σε ενα.:cool:

·
Premium Member
6,101 Posts
Νομίζω πως και οι twin spark της Άλφα Ρομέο δουλεύουν με μια μικρή διαφορά στην ανάφλεξη των δύο μπουζί. Πάνε χρόνια από όταν το διάβαζα σε κάποιο περιοδικό αλλά δεν νομίζω να θυμάμαι τόσο λάθος.

·
Senninha
938 Posts
Απο τους redliners πρέπει να ήταν και ήταν με εξάτμιση και καταλύτη κοντά στα 155 άλογα. Φώτη αν ενδιαφέρεσαι πες μήπως και βρούμε άκρη.
Ναι το γνωρίζω το συγκεκριμένο το μοτέρ ότι πωλούνταν,εχω την εντύπωση ότι πουληθηκε πολύ χαμηλά εντέλει.Αν θυμαμαι καλά κάπου στα 700???Ήταν πραγματική ευκαιρία και ξυνόμουν να σου πω την αλήθεια να κάνω κίνηση.Βρήκα και στο car κάτι και θα δω τι θα κάνω.Θέλω να προσπαθήσω μήπως καταφέρω και κάνω τράμπα το δικό μου μοτέρ για να ξεμπερδεύω.Είδωμεν Ανδρέα...

·
Registered
1,129 Posts
Καλά εσύ να δώσεις τπ 1.4 και να πάρεις 1.8 το καταλαβαίνω, αλλά ποιος θα δεχθεί το αντίθετο? :laugh2:

Για τα μπουζί καλά τα θυμάσαι πυροσβέστη! Τα ίδια περιοδικά διαβάζαμε! Απλά δεν είχα ακούσει ποτέ οτι η Honda είχε κάνει και αυτή το ίδιο.

·
Premium Member
6,101 Posts
Ομολογώ πως ούτε εγώ το ήξερα κι ξαφνιάστηκα! :surprise:

·
Supporter
1,679 Posts
Καποια στιγμη ειχε παρει το ματι μου ενα 18αρι σετ που πουλιοταν (μοτερ-σαζμαν-εγκεφαλος),εδω μεσα.Νομιζω 1300€ κατι τετοιο!Ηταν απο ενα παιδι που φορεσε Κ20 μοτερ.

Στάλθηκε από το GT-I9301I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο redliners το παιδι και πλεον δεν το εχει το μοτερ. Ειχε φτασει να το δινει ολο κομπλε 700 ευρο μοτερ σασμαν εγκεφαλο κλπ με 70.000 χλμ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

·
Supporter
1,679 Posts

·
Registered
7 Posts
Γειά σας παιδιά! Νέος στο κλαμπ και ιδιοκτήτης από τον Δεκέμβριο του 2019. Θέλω λοιπόν κ εγώ με τη σειρά μου να ξεκινήσω το πρότζεκτ μου κ θα ήθελα να ρωτήσω εκτός του αν υπάρχει λίστα με τα οποία πρέπει να αγοράσω ώστε να βγει σωστά μαζί με μπιέλες και πιστόνια σφυρί τι περιφερειακά πρέπει να πάρω. Σας παραθέτω και φώτο από το αμάξι μου. 10ος του 2007 1.8 και 240.000 (εξου και τα εντόσθια που θέλω να αλλάξω) και τι πρέπει να προσέξω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. (Αντε έχει ψοφήσει το thread από το 2018!!!

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

·
Premium Member
18,729 Posts
Το τι χρειάζεται μπορείς εύκολα να τα βρεις στα αντίστοιχα thread.

Το δικό μου είναι εδώ:

Όσον αφορά σφυρήλατα, δεν έχει κάνει κανένας από εδώ - ακόμη - οπότε καλό θα ήταν να κάνεις έρευνα με το μηχανικό σου.

• Like
Reactions: Maniolos

·
Registered
7 Posts
Το τι χρειάζεται μπορείς εύκολα να τα βρεις στα αντίστοιχα thread.

Το δικό μου είναι εδώ:

Όσον αφορά σφυρήλατα, δεν έχει κάνει κανένας από εδώ - ακόμη - οπότε καλό θα ήταν να κάνεις έρευνα με το μηχανικό σου.
Είχα την εντύπωση ότι ο Alex είχε κάνει το δικό του με μπιελες και πιστόνια γι'αυτό έβγαλε 270 άλογα.

·
Premium Member
18,729 Posts
Όχι, κλειστό μοτέρ, με άλλη τουρμπίνα και 0,65 πίεση

• Like

·
Supporter
1,679 Posts
Υπαρχουν αρκετες εταιριες που βγαζουν μπιελες και πιστονια για τον r18. Θα τις ανεβασω.

Στάλθηκε από το SM-J415FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like

·
Registered
7 Posts
Υπάρχουν Ελλάδα ή θα πρέπει να γίνει η παραγγελία από εξωτερικό;

·
Supporter
1,679 Posts
Όλα τα ανταλλακτικά έρχονται απο έξω. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος βελτιωτής stock αυτά τα πράγματα για το δικό μας αυτοκίνητο.
Αν τα παραγγείλεις μόνος σου κοίτα να συνεννοηθείς να στα στείλουν σαν αντικατάσταση ή δώρο για να μην πληρώσεις τελωνείο.

Μπιέλες και πιστόνια έχουμε βρει τα παρακάτω

Επίσης υπάρχουν και Eagle, Pauter και Molnar

Το βασικό όμως που πρέπει να αλλαχτεί πρώτα είναι η πλαστική εισαγωγή η οποία είναι η πρώτη που θα πάρεις στο χέρι αν ξεφύγεις απο το"ασφαλές" όριο πίεσης.
Έχει βγάλει η WeaponR και η Gato Performance αλλά μπορεί να στο φτιάξει και κάποιος custom. Μόνο ο Λευτέρης έχει αλλάξει πολλαπλή εισαγωγής και είδε μεγάλη διαφορά.

Στα υπόλοιπα, χρειάζεσαι μπουζί ιριδίου ψυχρότερα απο τα μαμά, μεγαλύτερα μπεκ, 4bar Map sensor και καλό θα ήταν ανάλογα την βελτίωση να αλλάξεις αντλία βενζίνης (μεγαλύτερη), βαλβίδες, ελατήρια και retainers σετ.
Δες Supertech και Go Power.

Γενικά υπάρχουν και άλλα tips που θα πρέπει να γνωρίζεις εσύ και ο μηχανικός σου για βελτίωση στο συγκεκριμένο μοτέρ. Αν με το καλό φτάσεις σε αυτό το σημείο, εδώ είμαστε.
Δεν το παίζουμε φωστήρες (επειδή πιθανών ο Μπάμπης ο μηχανικός θα σου πει διάφορα) αλλά ότι έχουμε κάνει μια δεκαετία το έχουμε ψάξει πάρα πολύ και παρακολουθούμε συνέχεια τι κάνουν στο εξωτερικό.
Το μοτερ μας δεν το έχουν πειράξει πολύ ούτε πολλοί, όσο αναφορα το turbo και τον προγραμματισμό, γιαυτό θέλει σίγουρες κινήσεις και ψάξιμο. Και οι βελτιωτές πλέον δεν ασχολούνται με την εξέλιξη του. Ούτε καν η ίδια η Hondata.

• Like
Reactions: Samis and Maniolos

·
Registered
7 Posts
Όλα τα ανταλλακτικά έρχονται απο έξω. Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιος βελτιωτής stock αυτά τα πράγματα για το δικό μας αυτοκίνητο.
Αν τα παραγγείλεις μόνος σου κοίτα να συνεννοηθείς να στα στείλουν σαν αντικατάσταση ή δώρο για να μην πληρώσεις τελωνείο.

Μπιέλες και πιστόνια έχουμε βρει τα παρακάτω

Επίσης υπάρχουν και Eagle, Pauter και Molnar

Το βασικό όμως που πρέπει να αλλαχτεί πρώτα είναι η πλαστική εισαγωγή η οποία είναι η πρώτη που θα πάρεις στο χέρι αν ξεφύγεις απο το"ασφαλές" όριο πίεσης.
Έχει βγάλει η WeaponR και η Gato Performance αλλά μπορεί να στο φτιάξει και κάποιος custom. Μόνο ο Λευτέρης έχει αλλάξει πολλαπλή εισαγωγής και είδε μεγάλη διαφορά.

Στα υπόλοιπα, χρειάζεσαι μπουζί ιριδίου ψυχρότερα απο τα μαμά, μεγαλύτερα μπεκ, 4bar Map sensor και καλό θα ήταν ανάλογα την βελτίωση να αλλάξεις αντλία βενζίνης (μεγαλύτερη), βαλβίδες, ελατήρια και retainers σετ.
Δες Supertech και Go Power.

Γενικά υπάρχουν και άλλα tips που θα πρέπει να γνωρίζεις εσύ και ο μηχανικός σου για βελτίωση στο συγκεκριμένο μοτέρ. Αν με το καλό φτάσεις σε αυτό το σημείο, εδώ είμαστε.
Δεν το παίζουμε φωστήρες (επειδή πιθανών ο Μπάμπης ο μηχανικός θα σου πει διάφορα) αλλά ότι έχουμε κάνει μια δεκαετία το έχουμε ψάξει πάρα πολύ και παρακολουθούμε συνέχεια τι κάνουν στο εξωτερικό.
Το μοτερ μας δεν το έχουν πειράξει πολύ ούτε πολλοί, όσο αναφορα το turbo και τον προγραμματισμό, γιαυτό θέλει σίγουρες κινήσεις και ψάξιμο. Και οι βελτιωτές πλέον δεν ασχολούνται με την εξέλιξη του. Ούτε καν η ίδια η Hondata.
Πολύ ωραία! Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες! Θα το κάνω σε μηχανικό φίλο μου και σιγά σιγά. Ευελπιστώ ότι θα είναι τελειωμένο πριν τη 2ετια! Βάζω αυτό το πλαφόν γιατί θέλω να βγει ένα σωστό μοτέρ με σωστά πράγματα και ας καθυστερήσει... Προς το παρόν ασχολήθηκα μόνο με εμφάνιση. (μάσκα mugen (που τη περιμένω από Ρωσία) και αεροτομή ταπερ και αργότερα ίσως πάω στη μεγάλη τη mugen που μου αρέσει πάρα πολύ κ ας είναι υπερβολή. Είμαι καγκουρας.) και μετά πάμε σε στήσιμο λίγο πριν τελειώσει το μοτέρ... Για ζάντα λέω Jr ρεπλικα της enkei με 35 οφσετ ώστε να έρθει πρόσωπο με το φτερό. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και συγνώμη για το σεντόνι.

1781 - 1800 of 1807 Posts