2006+ Honda Civic Forum banner

3001 - 3020 of 3060 Posts

·
Collateral M o d e r ator
4,201 Posts
Θα μπορούσα να στοιχηματίσω ότι δεν υπάρχει Civic χωρίς σκισμένα λάστιχα στα μπαράκια..! >:)

·
Νίκος
2,763 Posts
Παιδιά δεν υπάρχει πεπατημένη οδός για τα αφτερ μαρκετ ψαλίδια, κ.τ.λ ώστε να πούμε με σιγουριά αυτά είναι καλά έχουν κρατήσει τόσα χρόνια και αυτά είναι χάλια, όλοι που αγοράζουμε αφτερ μάρκετ παίρνουμε το ρίσκο μας και ο χρόνος θα δείξει, σε καμιά δεκαριά χρόνια απο τώρα να είστε σίγουροι οτι θα ξέρουμε ποιά μάρκα είναι η καλύτερη και θα μπορούμε να προτείνουμε με σιγουριά πλέον. :laugh2:

·
A. Senna
8,027 Posts
Τρανο παραδειγμα αλλωστε και ο φιλος που χαλασε επωνυμα ζευγαρια δισκοπλακες, κανεις δεν σου δινει εγγύηση οτι ενα επωνυμο δεν σπαει δεν χαλαει, απλα λογω (μαλλον) καλυτερων προδιαγραφών έχεις λιγότερες πιθανότητες για να σου κάτσει στραβή
Και μια αντίστοιχη ιστορια..
Καποτε ειχα αγοράσει ρουλεμαν στροφάλου για ενα 50ρακι μηχανακι που ειχα, εψαξα και βρηκα υποτίθεται τα καλύτερα, skf, τα χρυσοπληρωσα 3 φορες πανω απο τα "απλα" που δινανε τα μαγαζια με ανταλλακτικα μότο, τα αλλαζω και σε 800km πανω στο στρωσιμο, πάπαλα..ξανα απο την αρχη λύσιμο, αλλαγη με κάτι ανωνυμα γιαπωνέζικα και απο τοτε κοντά στα 20 χρόνια και πλεον, δουλεύουν ρολόι χωρίς να χτυπανε κτλ..

MakTheo

·
SY8CPC
734 Posts

·
A. Senna
8,027 Posts
Παναγιώτη πολυ δελεαστική τιμη αναφερει πάντως ο πρώτος τύπος που απάντησε..
Επισης προβλέπω τα αγγλακια να εχουν προσανατολιστει σε λύσεις όπως εγώ και ο Νικος..

MakTheo

·
A. Senna
8,027 Posts
Σινεμπλοκ μάλλον ειναι αυτα;
Οχι σε εμενα δεν ηταν μεσα στο πακέτο και δεν τα αγόρασα έξτρα

MakTheo

·
SY8CPC
734 Posts
Σινεμπλοκ μάλλον ειναι αυτα;
Οχι σε εμενα δεν ηταν μεσα στο πακέτο και δεν τα αγόρασα έξτρα

MakTheo
Σωστά σινεμπλόκ! Πάντως σχεδόν 15000 km έχει κάνει ο Άγγλος με αυτά που έβαλε...για να δούμε αν εμφανιστεί κανένας με πιο πολλά...

·
4,201 Posts
https://www.ebay.co.uk/itm/HONDA-CIVIC-2006-2012-FRONT-SUSPENSION-WISHBONE-ARM-BUSH-KIT-LINK-BARS-6PCE/282324585356

Όσο ψάχνω τα πακέτα γίνονται κ πιό δελεαστικά.. Εδώ το μόνο που λείπει είναι οι λαστιχένιες άκρες των ψαλιδιών από τη μιά μεριά αλλά δεν παίρνεις ολόκληρο ψαλίδι.. Τι άλλο να κοπανάει; Top mount; και τέτοια έχει.!

https://www.ebay.co.uk/itm/FOR-HONDA-CIVIC-FK-06-12-FRONT-TOP-SUSPENSION-STRUT-MOUNTING-BEARINGS-4PCE-KIT/263291686244?_trkparms=aid%3D444000%26algo%3DSOI.DEFAULT%26ao%3D1%26asc%3D20170221122447%26meid%3D55c0d116329f4e4c9c1e03facf6cef8d%26pid%3D100752%26rk%3D1%26rkt%3D6%26sd%3D262414602445%26itm%3D263291686244&_trksid=p2047675.c100752.m1982

Σύνολο 220Ε τα πάντα όλα...

·
Premium Member
3,357 Posts

·
SY8CPC
734 Posts
Εκανα μια μικρη ερευνα και ειδα οτι τελικα υπαρχει και ιαπωνικη εταιρεια που βγαζει ψαλιδια.Λεγεται yamato και δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη.

https://www.trodo.eu/track-control-arm-yamato-j34050ymt

https://www.trodo.eu/track-control-arm-yamato-j34051ymt
Ενδιαφέρον το yamato αλλά και το trodo ως πλατφόρμα...Όμως για κάποιο περίεργο λόγο αν επιλέξω το αυτοκίνητο από την λίστα εμφανίζει το συγκεκριμένο ψαλίδι ως μη κατάλληλο για το αυτοκίνητο...Ωστόσο οι κωδικοί ΟΕΜ που δίνει είναι σωστοί.

·
Premium Member
3,357 Posts
Ενδιαφέρον το yamato αλλά και το trodo ως πλατφόρμα...Όμως για κάποιο περίεργο λόγο αν επιλέξω το αυτοκίνητο από την λίστα εμφανίζει το συγκεκριμένο ψαλίδι ως μη κατάλληλο για το αυτοκίνητο...Ωστόσο οι κωδικοί ΟΕΜ που δίνει είναι σωστοί.
Μπορεί να έχουν κάνει λάθος στη λίστα τους.Παντως τους κωδικούς τους βρήκα στον κατάλογο που έχει το επίσημο site της yamato.

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
2,048 Posts
Επειδή ούτε τις γνώσεις έχω ούτε και ξέρω τι χρειάζεται, όποιος καταλήξει σε αγορά ας με υπολογίζει κι εμένα, έχω 160.000 χλμ και τρίζουν τα πάντα εκεί μπροστά, και με τους δρόμους που έχουμε υποθέτω ότι όλα θα θέλουν ένα φρεσκάρισμα, οπότε αν θέλει κάποιος να μοιραστούμε τα μεταφορικά και να μου τα προωθήσει Γιάννενα θα με ωφελούσε αφάνταστα.

·
SY8CPC
734 Posts
Επειδή ούτε τις γνώσεις έχω ούτε και ξέρω τι χρειάζεται, όποιος καταλήξει σε αγορά ας με υπολογίζει κι εμένα, έχω 160.000 χλμ και τρίζουν τα πάντα εκεί μπροστά, και με τους δρόμους που έχουμε υποθέτω ότι όλα θα θέλουν ένα φρεσκάρισμα, οπότε αν θέλει κάποιος να μοιραστούμε τα μεταφορικά και να μου τα προωθήσει Γιάννενα θα με ωφελούσε αφάνταστα.
Μείνε ήσυχος, ψαλίδια πρέπει να αγοράσω σίγουρα οπότε αν τελικά δεν πάρω τα FAI από onparts και πάρω από έξωτερικό θα το κανονίσουμε!

·
Registered
218 Posts
Δεν κανείς μια επίσκεψη στην ιαπωνική εκεί στα γιαννενα ίσως έχουν άποψη περί ψαλιδιών

·
Registered
2,048 Posts
Δεν κανείς μια επίσκεψη στην ιαπωνική εκεί στα γιαννενα ίσως έχουν άποψη περί ψαλιδιών

Αυτοί έχουνε σίγουρα άποψη εγώ δεν έχω :grin2:, λάδια,φίλτρα πχ από εκεί αγοράζω, επειδή όμως δεν ξέρω καθόλου τι άλλο θα χρειαστεί αλλαγή εκτός από τα ψαλίδια και θα ήθελα να το σενιάρω μια και καλή, το αφήνω πάνω σε κανένα παιδί που θα κάνει το ψάξιμο, δεν με πειράζει να πληρώσω τα μεταφορικά πχ αν είναι να γίνει σωστή δουλειά δεν θα κολλήσουμε εκεί.

·
4,201 Posts
Αν μπορούν να αλλαχτούν όλα τα λάστιχα γύρω από το ψαλίδι γιατί να αλλάξουμε και το μεταλλικό μέρος; παίρνει πουθενά κενά κ κάνει τζόγο;

·
Premium Member
9,140 Posts
Αν μπορούν να αλλαχτούν όλα τα λάστιχα γύρω από το ψαλίδι γιατί να αλλάξουμε και το μεταλλικό μέρος; παίρνει πουθενά κενά κ κάνει τζόγο;
δεν υπάρχουν???

·
Premium Member
9,580 Posts
Στο μπαλάκι με τη βίδα ίσως δημιουργεί τζόγο με τα χρόνια..άσχετα αν έχουμε αλλάξει τα φουσκακια και δεν έχει μπει εκεί μέσα νερό και σκόνη.

·
A. Senna
8,027 Posts
Το προβλημα στα ψαλιδια ειναι στο μπαλακι που παίρνει τζογο και ειναι φιξ με το ψαλιδι και δεν αλλαζει σκετο οπως στα περισσότερα αμαξια.. Στα αλλα 2 σινεμπλοκ που εχει το ψαλιδι μας, βγαινουν ως ανταλλακτικα αλλα το μπαλάκι ειναι φιξ με το ψαλιδι.. Οποτε αλλαγη ολο μαζι οταν χαλασει το μπαλάκι..

MakTheo

3001 - 3020 of 3060 Posts