2006+ Honda Civic Forum banner

1681 - 1700 of 1752 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
500κ χιλιόμετρα...και εγώ με 93κ ακόμα... τι να γραψω...

·
Premium Member
9,582 Posts
Φίλε appet μου απάντησες πιο πάνω τη παρακάτω παράγραφο.

2. πάντα παρόν όχι μόνο στις βαλβίδες, αν και είναι φιλαράκι και να σου πω το κανονίζω συνήθως στο σπίτι του Κυριακές οχι στο μαγαζί του να έχουμε ησυχία, φιλερ, ματί,χερί..

Και πήρα το θάρρος να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες για να καταλάβουν και τα παιδιά τι πρόβλημα παίζει με τις βαλβίδες όταν βάζουμε υγραέριο ή φυσικό αέριο.
Σε ρώτησα λοιπόν για τον δικό μας κινητήρα όχι γενικά. Γιατί μας έγραψες ότι ήσουν παρών στις 10 περιπου φορές που ρυθμισες με τον φιλο σου τις βαλβίδες.
Η χόντα λοιπόν λέει, ότι τις βαλβίδες εισαγωγής της ρυθμιζουμε με φιλερ 0.20 και τις εξαγωγής 0.25.

Και αναφέρω το δικό μου παράδειγμα..ότι στα πρώτα 30000 χλμ που έκανα με το φυσικό αέριο και ήμουν παρών στη ρύθμιση βαλβιδων..βρήκαμε τις βαλβίδες εξαγωγής ελαφρώς κλειστές από 0.25 στο 0.20.

Δηλαδή..στο βίντεο που έβαλες πιο πάνω για το tunap που δείχνει τη βαλβίδα χωρίς το tunap να εισέρχεται μέσα στην έδρα της..στη πατουρα της..στη δική μου περίπτωση (αλλά έτσι γίνεται και γενικότερα στα μοτέρ που έχει γίνει μετατροπή υγραεριου και φυσικού αερίου σύμφωνα με τα λεγόμενα του μάστορα της χόντα) η βαλβίδες εξαγωγής εισηλθε στην έδρα της κατά 0.05 χιλιοστά ..

Και αναρωτιέμαι..και σε ρώτησα..βρισκατε τη διαφορά αυτή εσείς στις βαλβίδες εξαγωγής; ; Αν την βρισκατε..τότε ο κινητήρας μας αντέχει για πολλές φορές τη ρύθμιση 0.05 .

Κι έτσι όποιος θέλει..να παει να κάνει τη μετατροπή σε υγραέριο ή φυσικό αέριο και να μην έχει το άγχος οτι θα του χαλάσει το μοτέρ..

·
Registered
2 Posts
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!!
Εδώ και ένα μήνα περίπου και εγώ υγραεριούχος.
Τοποθετήθηκαν: KING της ΑΕΒ MP48 με OBD εγκέφαλο, πνεύμονας tomasetto και μπέκ τύπου βενζίνης LPGTECH YETI.
Για την ώρα σχεδόν όλα καλά.
Το μόνο θέμα είναι το γνωστό με το δείκτη βενζίνης.
Εντός της πόλης και γενικά για μικρές διαδρομές φαίνεται σα να καταναλώνει κανονικά βενζίνη.
Σε ταξίδι στη 1.5 ώρα περίπου διόρθωσε μόνο του και έφτασε στην πραγματική στάθμη.
Η μόνη λύση ο emulator;
Ευχαριστώ.

·
Registered
257 Posts
Τοποθετήθηκαν: KING της ΑΕΒ MP48 με OBD εγκέφαλο, πνεύμονας tomasetto και μπέκ τύπου βενζίνης LPGTECH YETI.
Εντός της πόλης και γενικά για μικρές διαδρομές φαίνεται σα να καταναλώνει κανονικά βενζίνη.
Σε ταξίδι στη 1.5 ώρα περίπου διόρθωσε μόνο του και έφτασε στην πραγματική στάθμη.
Η μόνη λύση ο emulator;
Ευχαριστώ.
Καλοταξιδο
Ακριβώς δεν ξέρω γιατί υγραέριο έχω σε Accord , αλλά δες μήπως έχει η ίδια Aeb emulator για τη στάθμη.
Ανά 30.000 να κάνεις έλεγχο - ρυθμιση των βαλβίδων.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
24 Posts
Τοποθετήθηκαν: King της ΑΕΒ mp48 με obd εγκέφαλο, πνεύμονας tomasetto και μπέκ τύπου βενζίνης lpgtech yeti.
Η μόνη λύση ο emulator;
Ευχαριστώ.
Γνωστό πρόβλημα σε όλους με lpg .. μην κάνεις τίποτα για μένα, άστο θα διορθώνει μόνο του έστω κ αργά ... Το μόνο που πρέπει να προσέχεις είναι πάντα να έχεις βενζίνη μέσα απο την μέση και πάνω, ποτέ χαμηλά..
Και όπως λέει και ο φίλος margmel βαλβίδες κάθε 30.000
Καλοτάξιδος

·
Registered
1 Posts
Καλησπερα και απο εμενα.Εβαλα υγραεριο στο δικο μου civic στις 130000χλμ και τωρα εχω 160000χλμ. Εκανα ελεγχο στις βαλβιδες και βρηκαν τις εξαγωγης απο 0.25 σε 0.20 Ηθελα κ γω να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο το καθισμα αυτο. Το αυτοκινητο το παω πλεον πολυ συντηρητικα.Αλλαγη ταχυτητες στις 3000 και πορεια στην εθνικη παλι εως 3000rpm.

·
Registered
257 Posts
Καλησπερα και απο εμενα.Εβαλα υγραεριο στο δικο μου civic στις 130000χλμ και τωρα εχω 160000χλμ. Εκανα ελεγχο στις βαλβιδες και βρηκαν τις εξαγωγης απο 0.25 σε 0.20 Ηθελα κ γω να ρωτησω αν ειναι φυσιολογικο το καθισμα αυτο. Το αυτοκινητο το παω πλεον πολυ συντηρητικα.Αλλαγη ταχυτητες στις 3000 και πορεια στην εθνικη παλι εως 3000rpm.
Μετρήθηκαν λογικά με εντελως κρύο μοτέρ ;
Η ρύθμιση του συστήματος έγινε εν κίνηση;
Εγώ που ειχα κάνει 4 φορές έλεγχο διακενων είχαν ελάχιστη διαφορά.
Εάν έχει ρυθμιστεί σωστά , και καλό θα είναι σου έχει ενεργοποιήσει ψεκασμό βενζίνης στο φορτίο κινητηρα αλλά και σε συνάρτηση με τις στροφές , να μην το φοβάσαι και να το πηγαίνεις όπως το πήγαινες.

·
Premium Member
3,364 Posts
- Τώρα με ρωτάτε πολλοί για τα καθαριστικά, το είπα κάποια στιγμή, μην ακούτε διάφορα κάνουν κακό και λοιπά, ναι βάλτε αλλά όλα με μέτρο έτσι..
Υπάρχουν πολλά στο εμπόριο ένα πολύ καλό προϊόν και δοκιμασμένο .. άποψη μου .. είναι το TUNAP micrologic PREMIUM 164 ... προσοχή αυτό το αδειάζουμε στο ρεζερβουάρ του LPG
σε συνδυασμό με το TUNAP micrologic PREMIUM 163 προσοχή αυτό είναι για το ρεζερβουάρ Βενζίνης ...
.. Tip ... λόγο κόστους μπορείτε αντί για το 163 να βάλετε άλλης εταιρίας στην βενζίνη π.χ liqui moly ή wurth κ.α.
Πως μπαίνει αυτό το καθαριστικό στη δεξαμενή του υγραερίου?

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
257 Posts
Πως μπαίνει αυτό το καθαριστικό στη δεξαμενή του υγραερίου?

Με συμπιεστή αέρα , θεωρητικά με όσο πιο άδεια δεξαμενή.
Υπάρχουν παρόμοια που δεν χρειάζεται συμπιεστή αέρα.

·
Registered
257 Posts
Ενημερωτικά το Accord έβγαλε 155.000 χιλιόμετρα με υγραεριο σε 3 χρόνια και σύνολο 487.000 χιλιόμετρα.
Με χτύπησαν και το αμάξι αχρηστευτηκε.
Ευτυχώς δεν χτύπησε κάνεις.
Τώρα αγοράστηκε ένα Mazda 6 του 2005 .
Θα μπει και εκεί υγραεριο.
Πιο συγκεκριμένα, EuropeGas Avance 32 με Obd , μπεκ τύπου βενζίνης Hana Gold , πνευμονας Tomasseto.
Θα ρυθμιστεί στο δρόμο με πλήρη φορτίο.
Όπως επίσης και ενεργοποίηση παράλληλης λίπανσης με βενζινη

·
Premium Member
9,142 Posts
Ενημερωτικά το Accord έβγαλε 155.000 χιλιόμετρα με υγραεριο σε 3 χρόνια και σύνολο 487.000 χιλιόμετρα.

Τώρα αγοράστηκε ένα Mazda 6 του 2005 .
Θα μπει και εκεί υγραεριο.
Πιο συγκεκριμένα, EuropeGas Avance 32 με Obd , μπεκ τύπου βενζίνης Hana Gold , πνευμονας Tomasseto.
Θα ρυθμιστεί στο δρόμο με πλήρη φορτίο.
Όπως επίσης και ενεργοποίηση παράλληλης λίπανσης με βενζινη

:surprise::surprise:

·
Registered
521 Posts
Ενημερωτικά το accord έβγαλε 155.000 χιλιόμετρα με υγραεριο σε 3 χρόνια και σύνολο 487.000 χιλιόμετρα.
Τώρα αγοράστηκε ένα mazda 6 του 2005 .
Αφου εισαστε καλα,τα υπολοιπα περισσευουν!Μη φυγεις απο τη παρεα,καλοριζικο το εργαλειο...

·
Registered
208 Posts
Καλησπέρα παιδιά, και καλό Σαββατόβραδο σε όλους. Αντι να βγω έξω σαββατιάτικα, κάθομαι και σκέφτομαι διάφορα για τον Σίβικα..χαχαχα!!!
Πήγα απο τον Καλογρίτσα πριν λίγες ημέρες για να κάνω μπρος-πίσω τα λάστιχα, και με την ευκαιρία τον ρώτησα για εγκατάσταση CNG στο Σίβικα.
Μίλησα με τον ίδιο τον άνθρωπο, ο οποίος φαίνεται σοβαρός επαγγελματίας, και τα είπαμε. Το φυσικό αέριο μάλλον δεν είναι η καλύτερη λύση για το civic hatchback μιας και αν μπει μέσα η μπουκάλα (σαν θερμοσιφωνάκι είναι :D :D :D ), κλείνει σχεδόν όλο το πορτ μπαγκαζ. Εάν μπεί με πατέντα στη ρεζέρβα, θα πρέπει πολύ μα πολύ συχνά να πηγαίνω στο βενζινάδικο, μιας και θα έχει ελάχιστη αυτονομία. Οπότε αναγκαστικά, η μόνη ρεαλιστική εναλλακτική λύση πέραν της αμόλυβδης είναι το LPG.
Για ένα σύστημα της Lovato, χρειάζονται περίπου 800 -900 ευρώ για την εγκατάσταση στο Σίβικα, το σύστημα μου είπε ο άνθρωπος οτι είναι πολλάκις δοκιμασμένο στο δικό μας αυτοκίνητο, χωρίς παρατράγουδα, αρκεί κάθε 45000 χλμ να γίνεται ρύθμιση στις βαλβίδες και φυσικά όλα τα απαραίτητα σέρβις.
Η ερώτηση μου είναι η εξης, προς όσους φίλους απο εδω μέσα έχουν βάλει LPG:
Αξίζει τον κόπο η μετατροπή για 10000χλμ τον χρόνο, ή όχι; Ή θα φάω άπειρο χρόνο μετά την εγκατάσταση να ασχολούμαι με μικρο βλάβες, προβληματάκια και όλα τα σχετικά; Ελπίζω να μη σας κούρασα!

·
Premium Member
3,364 Posts
Για 10.000χλμ δεν νομίζω ότι αξίζει.Στο λέω με την έννοια ότι θα αργήσεις να κάνεις απόσβεση.Εγω το έχω 2,5 χρόνια το LPG κι έχω ήδη κάνει 42.000χλμ.Για βλάβες μην φοβάσαι,με την προϋπόθεση όμως να γίνει σοβαρή εγκατάσταση με σωστό σύστημα και κυρίως να το δουλεύεις το αμάξι σύμφωνα με τις υποδείξεις του εγκαταστατη σου.

·
Registered
208 Posts
Για 10.000χλμ δεν νομίζω ότι αξίζει.Στο λέω με την έννοια ότι θα αργήσεις να κάνεις απόσβεση.Εγω το έχω 2,5 χρόνια το lpg κι έχω ήδη κάνει 42.000χλμ.Για βλάβες μην φοβάσαι,με την προϋπόθεση όμως να γίνει σοβαρή εγκατάσταση με σωστό σύστημα και κυρίως να το δουλεύεις το αμάξι σύμφωνα με τις υποδείξεις του εγκαταστατη σου.

Στάλθηκε από το ta-1033 μου χρησιμοποιώντας tapatalk
Δε με πειράζει να το κάνω απόσβεση σε 3 χρόνια, γιατί ο έρωτας με τον Σίβικα δε σβήνει, και πρώτα ο θεός, λέω να το κρατήσω για τουλάχιστον άλλα 10 χρόνια! :)
Άσε που αν το βάλω το υγραέριο, σίγουρα θα κάνω και λίγα χιλιόμετρα παραπάνω.

·
Registered
257 Posts
Καλησπέρα παιδιά, και καλό Σαββατόβραδο σε όλους. Αντι να βγω έξω σαββατιάτικα, κάθομαι και σκέφτομαι διάφορα για τον Σίβικα..χαχαχα!!!
Πήγα απο τον Καλογρίτσα πριν λίγες ημέρες για να κάνω μπρος-πίσω τα λάστιχα, και με την ευκαιρία τον ρώτησα για εγκατάσταση CNG στο Σίβικα.
Μίλησα με τον ίδιο τον άνθρωπο, ο οποίος φαίνεται σοβαρός επαγγελματίας, και τα είπαμε. Το φυσικό αέριο μάλλον δεν είναι η καλύτερη λύση για το civic hatchback μιας και αν μπει μέσα η μπουκάλα (σαν θερμοσιφωνάκι είναι :D :D :D ), κλείνει σχεδόν όλο το πορτ μπαγκαζ. Εάν μπεί με πατέντα στη ρεζέρβα, θα πρέπει πολύ μα πολύ συχνά να πηγαίνω στο βενζινάδικο, μιας και θα έχει ελάχιστη αυτονομία. Οπότε αναγκαστικά, η μόνη ρεαλιστική εναλλακτική λύση πέραν της αμόλυβδης είναι το LPG.
Για ένα σύστημα της Lovato, χρειάζονται περίπου 800 -900 ευρώ για την εγκατάσταση στο Σίβικα, το σύστημα μου είπε ο άνθρωπος οτι είναι πολλάκις δοκιμασμένο στο δικό μας αυτοκίνητο, χωρίς παρατράγουδα, αρκεί κάθε 45000 χλμ να γίνεται ρύθμιση στις βαλβίδες και φυσικά όλα τα απαραίτητα σέρβις.
Η ερώτηση μου είναι η εξης, προς όσους φίλους απο εδω μέσα έχουν βάλει LPG:
Αξίζει τον κόπο η μετατροπή για 10000χλμ τον χρόνο, ή όχι; Ή θα φάω άπειρο χρόνο μετά την εγκατάσταση να ασχολούμαι με μικρο βλάβες, προβληματάκια και όλα τα σχετικά; Ελπίζω να μη σας κούρασα!
Κοίταξε απόσβεση θα αργήσεις αλλά εάν έχεις σκοπό να κρατήσεις το αμάξι 3-4 χρόνια ακόμη να βάλεις.
Ο Καλογριτσας μου φαίνεται είναι μηχανολόγος .
Lovato είχα εγώ στο Accord .
Εάν και ταλαιπωρήθηκα , εάν έβαζα τώρα θα πήγαινα σε πολωνικό με μπεκ τύπου βενζίνης .
Έκανα 160.000 σε 3 χρόνια και σύνολο 500.000
Έλεγχος βαλβίδες έκανα κάθε 30.000
Εάν θες πάρε μια γνώμη και από το 10secgarage (Δαλιανουδης) .
Εμένα αυτός είδε το αμάξι και μου είπε να βρω να το διορθώσω (δουλεύει ωστόσο μόνο πολωνικά σύστηματα υγραεριο Stag & EuropeGas).
Στη πράξη καιει παραπάνω λίτρα αλλά κερδίζεις σε κόστος.
Εγώ με τα σημερινά δεδομένα θα πήγαινα σε υγραέριο μόνο.

·
Registered
208 Posts
Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε παιδιά.
'Στη πράξη καιει παραπάνω λίτρα αλλά κερδίζεις σε κόστος.'
Τι ακριβως εννοείς φίλε μου; Κόστος εγκατάστασης; Πόσο περίπου βγαίνει στην περίπτωση που αναφέρεις;
Όποτε έκανες έλεγχο στις βαλβίδες, υπήρχε θέμα λόγω υγραερίου και χρειαζόσουν ρύθμιση;

·
Premium Member
3,364 Posts
Καλημέρα!!Εννοεί πως το υγραέριο έχει μεγαλύτερη κατανάλωση (γύρω στα 10-11 λίτρα/100χλμ παίζει εντός πόλης) αλλά κερδίζεις από την χαμηλή τιμή που έχει.Βαλβιδες άνοιξα να ρυθμίσω εγώ πριν καμια βδομάδα αλλά ο μηχανικός μου είπε ότι δεν θέλανε καθόλου τελικά.Ηταν η πρώτη φορα που θα ρυθμιζα με υγραέριο και 42.000χλμ.

·
Registered
257 Posts
Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε παιδιά.
'Στη πράξη καιει παραπάνω λίτρα αλλά κερδίζεις σε κόστος.'
Τι ακριβως εννοείς φίλε μου; Κόστος εγκατάστασης; Πόσο περίπου βγαίνει στην περίπτωση που αναφέρεις;
Όποτε έκανες έλεγχο στις βαλβίδες, υπήρχε θέμα λόγω υγραερίου και χρειαζόσουν ρύθμιση;
Καλησπέρα.
Εννοώ κατανάλωση.
Δηλαδή σε σύγκριση με τη βενζίνη όταν θα καίει υγραεριο σε λτ/100 θα δεις περίπου 0,8-1λτ/100 αύξηση.
Κόστος εγκατάστασης ξεκινάνε για τα πολωνικά από 850€ επειδή θα βάλω και στο 2ο αμάξι που αγόρασα.
Προτίμησε συστήμα με υποστήριξη μπεκ "βενζίνης" για να έχεις γραμμικό ψεκασμο (τα απλά μετά από κάποια χιλιομετρα ξερυθμιζετε το διάκενο) και να ξέρεις εάν βάλεις Λοβατο ότι υποστηρίζει μόνο τα δικά της μπεκ (στο εγκεφαλο).
Όσο αφορά τη ρύθμιση 4 φορές έκανα συνολικά δεν χρειαζόταν ρύθμιση.(ανά 30.000).
Να έχεις υπ όψιν και να ενεργοποιηθεί παράλληλη λίπανση με βενζίνη (μετά από κάποιες στροφές και όσο περισσότερα πατάς γκάζι να ρίχνει ανάλογη ποσότητα)

1681 - 1700 of 1752 Posts