2006+ Honda Civic Forum banner

1701 - 1717 of 1717 Posts

·
Premium Member
9,580 Posts
Καλησπέρα παιδιά, και καλό Σαββατόβραδο σε όλους. Αντι να βγω έξω σαββατιάτικα, κάθομαι και σκέφτομαι διάφορα για τον Σίβικα..χαχαχα!!!
Πήγα απο τον Καλογρίτσα πριν λίγες ημέρες για να κάνω μπρος-πίσω τα λάστιχα, και με την ευκαιρία τον ρώτησα για εγκατάσταση CNG στο Σίβικα.
Μίλησα με τον ίδιο τον άνθρωπο, ο οποίος φαίνεται σοβαρός επαγγελματίας, και τα είπαμε. Το φυσικό αέριο μάλλον δεν είναι η καλύτερη λύση για το civic hatchback μιας και αν μπει μέσα η μπουκάλα (σαν θερμοσιφωνάκι είναι :D :D :D ), κλείνει σχεδόν όλο το πορτ μπαγκαζ. Εάν μπεί με πατέντα στη ρεζέρβα, θα πρέπει πολύ μα πολύ συχνά να πηγαίνω στο βενζινάδικο, μιας και θα έχει ελάχιστη αυτονομία. Οπότε αναγκαστικά, η μόνη ρεαλιστική εναλλακτική λύση πέραν της αμόλυβδης είναι το LPG.
Για ένα σύστημα της Lovato, χρειάζονται περίπου 800 -900 ευρώ για την εγκατάσταση στο Σίβικα, το σύστημα μου είπε ο άνθρωπος οτι είναι πολλάκις δοκιμασμένο στο δικό μας αυτοκίνητο, χωρίς παρατράγουδα, αρκεί κάθε 45000 χλμ να γίνεται ρύθμιση στις βαλβίδες και φυσικά όλα τα απαραίτητα σέρβις.
Η ερώτηση μου είναι η εξης, προς όσους φίλους απο εδω μέσα έχουν βάλει LPG:
Αξίζει τον κόπο η μετατροπή για 10000χλμ τον χρόνο, ή όχι; Ή θα φάω άπειρο χρόνο μετά την εγκατάσταση να ασχολούμαι με μικρο βλάβες, προβληματάκια και όλα τα σχετικά; Ελπίζω να μη σας κούρασα!
Αν μπεις στο κομμάτι του φόρουμ με το cng που έχω ανοίξει..θα δεις φώτο που στο χώρο της ρεζερβας μπαίνουν 2 δεξαμενές χωρητικοτητας από 11 έως 12 κιλά χωρητικότητα. 280 με 300 χλμ αυτονομία
Τέτοιο χώρο δύσκολα βρίσκεις σε αμάξι.
Με 4 κιλά κατανάλωση /100 χλμ επί 0.85 το κιλο= 3.4 ευρώ
Η κατανάλωση αυτή είναι με 125 χλμ σε ταξίδι.
Δεν υπάρχει πιο οικονομικη λύση από το φυσικό αέριο..ακόμη και από τα ηλεκτρικά.
Έχεις κοντά σου πρατήριο με φυσικό αέριο; ;;
Περνάς από πρατήριο με φυσικό αέριο; ;

Όταν βάζεις υγραέριο να πεις στο Καλογρίτσα..για να μην σηκωθεί το καπάκι και να μην κλείσει ο χώρος αποσκευών ..πρέπει να βάλεις δεξαμενή με 25 λίτρα περίπου.
Άρα ίδια αυτονομία περίπου..

·
Registered
188 Posts
Καλησπέρα.
Εννοώ κατανάλωση.
Δηλαδή σε σύγκριση με τη βενζίνη όταν θα καίει υγραεριο σε λτ/100 θα δεις περίπου 0,8-1λτ/100 αύξηση.
Κόστος εγκατάστασης ξεκινάνε για τα πολωνικά από 850€ επειδή θα βάλω και στο 2ο αμάξι που αγόρασα.
Προτίμησε συστήμα με υποστήριξη μπεκ "βενζίνης" για να έχεις γραμμικό ψεκασμο (τα απλά μετά από κάποια χιλιομετρα ξερυθμιζετε το διάκενο) και να ξέρεις εάν βάλεις Λοβατο ότι υποστηρίζει μόνο τα δικά της μπεκ (στο εγκεφαλο).
Όσο αφορά τη ρύθμιση 4 φορές έκανα συνολικά δεν χρειαζόταν ρύθμιση.(ανά 30.000).
Να έχεις υπ όψιν και να ενεργοποιηθεί παράλληλη λίπανση με βενζίνη (μετά από κάποιες στροφές και όσο περισσότερα πατάς γκάζι να ρίχνει ανάλογη ποσότητα)

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα τον ρωτησω για τα μπεκ βενζινης και όλα τα σχετικά. Μου είπε οτι αυτό που βάζει στο δικό μας αυτοκίνητο (λοβατο) ότι παίζει μια χαρά και ότι δεν υπάρχει κάποια αστοχία, το έχει βάλει σε αρκετά σιβικ ογδοης γενιάς. Αυτό που λες με την παραλληλη λιπανση μου το επισήμανε ότι έτσι λειτουργεί, και ότι πλέον δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος με υγραέριο να φοβάται κανείς να πατήσει παραπάνω το γκάζι.

·
Registered
188 Posts
Αν μπεις στο κομμάτι του φόρουμ με το cng που έχω ανοίξει..θα δεις φώτο που στο χώρο της ρεζερβας μπαίνουν 2 δεξαμενές χωρητικοτητας από 11 έως 12 κιλά χωρητικότητα. 280 με 300 χλμ αυτονομία
Τέτοιο χώρο δύσκολα βρίσκεις σε αμάξι.
Με 4 κιλά κατανάλωση /100 χλμ επί 0.85 το κιλο= 3.4 ευρώ
Η κατανάλωση αυτή είναι με 125 χλμ σε ταξίδι.
Δεν υπάρχει πιο οικονομικη λύση από το φυσικό αέριο..ακόμη και από τα ηλεκτρικά.
Έχεις κοντά σου πρατήριο με φυσικό αέριο; ;;
Περνάς από πρατήριο με φυσικό αέριο; ;

Όταν βάζεις υγραέριο να πεις στο Καλογρίτσα..για να μην σηκωθεί το καπάκι και να μην κλείσει ο χώρος αποσκευών ..πρέπει να βάλεις δεξαμενή με 25 λίτρα περίπου.
Άρα ίδια αυτονομία περίπου..
Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες φίλε μου,γιατί ο ίδιος ο Καλογρίτσας είδε τον χώρο της ρεζερβας, και μου είπε ότι αν βάλει εκεί μπουκάλα για φυσικό αέριο, οτι θα έχει πολύ μικρή αυτονομία και άρα δεν είναι λύση πρακτική για τον σίβικα. Μήπως σου έχουν κάνει custom εγκατάσταση και φτιάξαν κάτι αποκλειστικά για το δικό σου αυτοκίνητο; Ναι, έχω σε σχετικά κοντινή απόσταση βενζινάδικο με φυσικό αέριο(περίπου 10χλμ). Βέβαια ένα ταξίδι να πας, δε θα βρεις να φουλαρεις φυσικό αέριο, ενώ με υγραέριο βρίσκεις πλέον σχεδόν παντού.

·
Registered
249 Posts
Σου το επισήμαινω για να ξέρεις Λοβατο είχα και εγώ .
Εάν ρυθμιστεί σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα .
Απλώς τα Lovato ως μπεκ δεν δέχονται άλλης εταιρείας μόνο της Lovato (δεν έχει προφιλ το software τους για άλλη εταιρεία.)
Εάν βάλεις Lovato πες μπεκ να σου βάλει τα KP (γρήγορα).

·
Registered
188 Posts
Σου το επισήμαινω για να ξέρεις Λοβατο είχα και εγώ .
Εάν ρυθμιστεί σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα .
Απλώς τα Lovato ως μπεκ δεν δέχονται άλλης εταιρείας μόνο της Lovato (δεν έχει προφιλ το software τους για άλλη εταιρεία.)
Εάν βάλεις Lovato πες μπεκ να σου βάλει τα KP (γρήγορα).

Πολύ καλά κάνεις και το λες και σε ευχαριστώ για αυτό. Φαντάζομαι ότι θα το ρυθμίζουν σωστά, μετά από τόσες εγκαταστάσεις που έχουν κάνει. Και η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακούσει για τον συγκεκριμένο κακά λόγια, ενώ για τον Τσοπέ έχω ακούσει.
Είναι κακό το ότι δεν δέχονται άλλα μπεκ πέραν της λοβατο; χαλάνε εύκολα; είναι ακριβά τα ανταλλακτικά τους;;

·
Registered
249 Posts
Μετά 70.000-80.000 να σε ανησυχήσει το θέμα μπεκ , και μαζί και ο πνεύμονας(που υπάρχει Κιτ επισκευής )
Να είσαι τυπικός στη ρύθμιση βαλβίδων (κάθε 30.000) ανανέωση βενζίνης και πάνω ¼ και τα φίλτρα του συστήματος υγραερίου αλλαγή κάθε 20.000 (είναι 2 ) .
Δεν επισκευάζονται τα μπεκ πηγαίνεις για αλλαγή κατευθείαν.

·
Registered
188 Posts
Μετά 70.000-80.000 να σε ανησυχήσει το θέμα μπεκ , και μαζί και ο πνεύμονας(που υπάρχει Κιτ επισκευής )
Να είσαι τυπικός στη ρύθμιση βαλβίδων (κάθε 30.000) ανανέωση βενζίνης και πάνω ¼ και τα φίλτρα του συστήματος υγραερίου αλλαγή κάθε 20.000 (είναι 2 ) .
Δεν επισκευάζονται τα μπεκ πηγαίνεις για αλλαγή κατευθείαν.

Ανανέωση βενζίνης κάθε πότε; Καις αραιά και που και βενζίνη για να ξεκουρασεις το αυτοκίνητο από το να λειτουργεί συνεχεια με υγραέριο;
Και μια ακόμα απορία, επειδή τα χιλιόμετρα που κάνω καθημερινά είναι μικρές αποστάσεις, έχουμε θέμα σε αυτό με το αέριο; Μετά από πόση ώρα από την εκκίνηση του αυτοκινήτου ξεκινάει να καίει με υγραέριο;;

·
Registered
249 Posts
Βενζίνη 1 φορά το μήνα έβαζα 20€ .
Συνήθως (ρυθμίζεται) μπαίνει στο υγραεριο όταν ζεσταθεί ο κινητήρας >35 βαθμούς.
Βενζίνη του δούλευα 1 φορά το μήνα για 10-15 χιλιομετρα.
Πες του εάν θες να το ρυθμίσει μετά τις 4000 στροφές να γυρίζει βενζίνη και στις πιο χαμηλές στροφές να ρίχνει παράλληλα και βενζίνη ανάλογα πόσο πολύ πατάς το γκάζι. Ετσι το είχα εγώ .
Εφόσον στο ρυθμίσει σωστά δηλαδή στο δρόμο θα το πηγαίνεις όπως το πηγαίνες και στη βενζίνη. Δεν έχεις να φοβηθεί κάτι.
Εάν θες να αγοράσεις και τα πρόσθετα tunap 163/164 για επιπρόσθετη προστασία (ρώτησε το εγκατάστατη σου κιόλας).

·
Premium Member
5,324 Posts
Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!!
Εδώ και ένα μήνα περίπου και εγώ υγραεριούχος.
Τοποθετήθηκαν: KING της ΑΕΒ MP48 με OBD εγκέφαλο, πνεύμονας tomasetto και μπέκ τύπου βενζίνης LPGTECH YETI.
Για την ώρα σχεδόν όλα καλά.
Το μόνο θέμα είναι το γνωστό με το δείκτη βενζίνης.
Εντός της πόλης και γενικά για μικρές διαδρομές φαίνεται σα να καταναλώνει κανονικά βενζίνη.
Σε ταξίδι στη 1.5 ώρα περίπου διόρθωσε μόνο του και έφτασε στην πραγματική στάθμη.
Η μόνη λύση ο emulator;
Ευχαριστώ.
Τι εννοείς διόρθωσε μόνο του;;

·
Premium Member
5,324 Posts
Είναι πολύ ενδιαφέρον αυτό που λες φίλε μου,γιατί ο ίδιος ο Καλογρίτσας είδε τον χώρο της ρεζερβας, και μου είπε ότι αν βάλει εκεί μπουκάλα για φυσικό αέριο, οτι θα έχει πολύ μικρή αυτονομία και άρα δεν είναι λύση πρακτική για τον σίβικα. Μήπως σου έχουν κάνει custom εγκατάσταση και φτιάξαν κάτι αποκλειστικά για το δικό σου αυτοκίνητο; Ναι, έχω σε σχετικά κοντινή απόσταση βενζινάδικο με φυσικό αέριο(περίπου 10χλμ). Βέβαια ένα ταξίδι να πας, δε θα βρεις να φουλαρεις φυσικό αέριο, ενώ με υγραέριο βρίσκεις πλέον σχεδόν παντού.
Στη περίπτωση του Δημήτρη έχει βγει ένα πλαστικό που βρίσκεται μπροστά απ τον τετράγωνο χώρο...Φαινεται η λαμαρίνα αν δεις στη φωτο.
Με αυτόν τον τρόπο μπόρεσε να γίνει επίπεδο το καπάκι και να σηκωθεί μερικούς πόντους
310891

·
Premium Member
5,324 Posts
Τέταρτη πήγα το αυτοκίνητο και σήμερα παρέλαβα...
Εγκατάσταση lpg στη Τρίπολη στον γνωστό απ το youtube, Γκολεμη Παναγιώτη...
Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις...
Ελπίζω να μην απογοητευτω αργότερα...

·
Registered
249 Posts
Τέταρτη πήγα το αυτοκίνητο και σήμερα παρέλαβα...
Εγκατάσταση lpg στη Τρίπολη στον γνωστό απ το youtube, Γκολεμη Παναγιώτη...
Έφυγα με τις καλύτερες εντυπώσεις...
Ελπίζω να μην απογοητευτω αργότερα...
Καλοταξιδο , κάνε 2-3 γεμίσματα και μέτρα κατανάλωση.
Από όσο φαίνεται κάνει περιποιημένες εργασίες .
Σύστημα ποιο σου έβαλε, έχω παρατηρήσει σε βίντεο του ότι δουλεύει τα αεβ με μπεκ βενζίνης.
Ακολούθησε ότι σου είπε και να ανανεώνεις τη βενζίνη μία φορά το μήνα .
Και βαλβίδες έλεγχος κάθε 30.000

·
Registered
188 Posts
Καλησπέρα παιδιά. Έχει βάλει κανείς υγραέριο στα αδέρφια Χάιδου στην Παιανία; Αν ναι, ποιά η γνώμη και οι εντυπώσεις σας απο την εγκατάσταση;

·
Premium Member
5,324 Posts
Καλοταξιδο , κάνε 2-3 γεμίσματα και μέτρα κατανάλωση.
Από όσο φαίνεται κάνει περιποιημένες εργασίες .
Σύστημα ποιο σου έβαλε, έχω παρατηρήσει σε βίντεο του ότι δουλεύει τα αεβ με μπεκ βενζίνης.
Ακολούθησε ότι σου είπε και να ανανεώνεις τη βενζίνη μία φορά το μήνα .
Και βαλβίδες έλεγχος κάθε 30.000

Aeb εγκέφαλο, hana μπεκ, tomaseto πνεύμονα, φιλτρο 360.
Προσπαθεί να κάνει όσο λιγότερο ζημιά στο αυτοκίνητο... Είναι ψειρας..
Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεται. Είναι πολύ φιλικός... Δεν επεμβαίνει στο σέρβις αν δε του πεις εσύ...
Επειδή γνώρισα όλη την οικογένεια Γκολεμη, πρόκειται για εξαίρετη οικογένεια σε χαρακτήρα και ήθος..
Είδα άτομα να έρχονται από Αθήνα και από άλλα μέρη μακρινά, γιατί δεν έβρισκαν λύσεις στα προβλήματα και στις ρυθμίσεις των αυτοκινήτων τους...

·
Registered
249 Posts
Aeb εγκέφαλο, hana μπεκ, tomaseto πνεύμονα, φιλτρο 360.
Προσπαθεί να κάνει όσο λιγότερο ζημιά στο αυτοκίνητο... Είναι ψειρας..
Μου αρέσει πολύ ο τρόπος που σκέφτεται. Είναι πολύ φιλικός... Δεν επεμβαίνει στο σέρβις αν δε του πεις εσύ...
Επειδή γνώρισα όλη την οικογένεια Γκολεμη, πρόκειται για εξαίρετη οικογένεια σε χαρακτήρα και ήθος..
Είδα άτομα να έρχονται από Αθήνα και από άλλα μέρη μακρινά, γιατί δεν έβρισκαν λύσεις στα προβλήματα και στις ρυθμίσεις των αυτοκινήτων τους...
Κάποια στιγμή που θα ανεβαίνω από Σπάρτη (είμαι στο ΤΕΙ) θέλω να σταματήσω στον συγκεκριμένο εγκατάστατη.
Πάντως όταν είχα θέμα με το Λοβατο μίλησα τηλεφωνικώς μου έδωσε 3 συμβουλές που ίσως έπρεπε να δω .
Τυπικός να είσαι με τα φίλτρα του συστήματος εγώ κάθε 20.000 άλλαζα και τα 2, το επιπρόσθετο δεν ξέρω τι είδους φροντίδα καθάρισμα χρειάζεται.
Κάνε μερικά χιλιόμετρα και πες μας εντυπώσεις

·
Premium Member
5,324 Posts
Κάποια στιγμή που θα ανεβαίνω από Σπάρτη (είμαι στο ΤΕΙ) θέλω να σταματήσω στον συγκεκριμένο εγκατάστατη.
Πάντως όταν είχα θέμα με το Λοβατο μίλησα τηλεφωνικώς μου έδωσε 3 συμβουλές που ίσως έπρεπε να δω .
Τυπικός να είσαι με τα φίλτρα του συστήματος εγώ κάθε 20.000 άλλαζα και τα 2, το επιπρόσθετο δεν ξέρω τι είδους φροντίδα καθάρισμα χρειάζεται.
Κάνε μερικά χιλιόμετρα και πες μας εντυπώσεις

Εννοείται εφόσον είσαι Σπαρτη, να το βάλεις εκεί..
Είδα σήμερα ζευγάρι από Μολάους...
Τα πρώτα χλμ που έκανα δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με βενζίνη... Όλα είναι νορμάλ..
Μάλιστα με αυτόν δίπλα το πήγα στα κόκκινα αρκετές φορές. Ήθελα να δω αντίδραση...
Εσύ τι περιμένεις και δε βάζεις στο Mazda?

·
Registered
249 Posts
Εννοείται εφόσον είσαι Σπαρτη, να το βάλεις εκεί..
Είδα σήμερα ζευγάρι από Μολάους...
Τα πρώτα χλμ που έκανα δεν είδα καμία διαφορά σε σχέση με βενζίνη... Όλα είναι νορμάλ..
Μάλιστα με αυτόν δίπλα το πήγα στα κόκκινα αρκετές φορές. Ήθελα να δω αντίδραση...
Εσύ τι περιμένεις και δε βάζεις στο Mazda?
Του πατέρα μου είναι άσχετα που ασχολήθηκα εγώ με το Accord (διόρθωσα -εψαξα με το γκάζι)
Το μαζεύω μηχανικά το Mazda 6 και θα βάλω, γιατί το πήρα μεταχειρισμένο.
Θα χρησιμοποιήσω τη ίδια δεξαμενή (σου το επιτρέπουν εφόσον δεν έχει λήξει) και θα βάλω tomasseto πνεύμονα , μπεκ hana και εγκέφαλο EuropeGas avance 32.
Βρίσκομαι Θήβα (μόνιμα) , και το αμάξι θα πάει εκεί που διορθώθηκε και το Honda .

1701 - 1717 of 1717 Posts