2006+ Honda Civic Forum banner

101 - 120 of 248 Posts

·
Premium Member
275 Posts
εσείς οι 4 που έχει μπει στη λίστα, θέλετε να το επιστρέψετε ακόμα κι αν το φίλτρο λύνει το πρόβλημα;
αν ναι, να δούμε πόσοι άλλοι είστε και να συνεννοηθούμε με τον πωλητή.

ο άλεξ έχει ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι δεν έχει πλέον εμπιστοσύνη. οι υπόλοιποι είστε στην ίδια λογική;

·
アレックス
11,177 Posts
Παντως η δικια μου αποψη ειναι οτι το φιλτρο δεν μπορει να κανει κατι. Εφοσον εχει bug το ολοκληρομενο, τελος. Δεν ειναι οτι υπαρχει προβλημα με "θορυβο" τον οποιο ενα φιλτρο θα μειωσει. Απλα μας το λεει για να γλυκανει καπως το χαπι. Αποψη μου παντα, αλλα παρ ολα αυτα θελω να ελπιζω με αυτα που θα στειλει να λυθουν τα προβληματα και ν αποδειχθω λαθος.

Τελος τα μεταφορικα για να επιστραφουν πρεπει να τα βαλει αυτος. Εμεις δεν φταιμε σε τιποτα αν μας πουλησε προβληματικα ηλεκτρονικα.

·
Premium Member
275 Posts
Επίσης κάποιος από εσάς να έρθει σε επαφή με τον πωλητή για να κανονίσει τα της επιστροφής.

·
Premium Member
6,830 Posts
Για εμένα το bug είναι μεγαλύτερο και αλλού. Το κύκλωμα δεν διαβάζει την τρέχουσα κατάσταση (state) του συστήματος καθρεφτών προτού την αλλάξει. Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αλλάζει κατάσταση με απρόβλεπτες συνέπειες για την ορθή λειτουργία των καθρεπτών. Αυτός είναι και ο λόγος που λέει αποσυνδέστε την μπαταρία πριν το βάλετε και που σε εμένα δούλεψε ανάποδα κατά την δεύτερη προσπάθεια που το τοποθέτησα με κλειστούς τους καθρέπτες.

Για εμένα με το φίλτρο μπορεί να δουλέψει. Αλλά κάποια στιγμή θα κολλήσει σε κάποιον και θα πρέπει να ξηλώνει την πόρτα απο την αρχή. Αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

·
Supporter
1,679 Posts
Discussion Starter #109
τα φίλτρα στις 16 του μήνα έφυγαν απο Ουγγαρία για Ελλάδα ταχυδρομικώς και επείγων

·
Premium Member
1,033 Posts
Εσεις που θα τα στειλετε πισω ετσι κι αλλιως, θελετε να περιμενετε να ερθουν και τα φιλτρα να δουμε πως θα παει? γιατι σιγουρα θα μαζευτουμε κι αλλοι!

·
Supporter
1,679 Posts
Discussion Starter #115
παρελαβα το φιλτρο σημερα. μαζι με αυτο εχει καποιες οδηγιες και αλλα δυο καλωδιακια/συρματακια τα οποια δεν καταλαβα γιατι ειναι.
επισης κατι που διαβασα με ανυσηχησε πολυ. ΑΛΛΑ θα το διαβασω με περισσοτερη προσοχη και ωρα γιατι το κοιταξα στα πολυ γρηγορα.
δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν.
περισσοτερα νεα λιγο πιο μετα αποψε.

·
Premium Member
6,830 Posts
παρελαβα το φιλτρο σημερα. μαζι με αυτο εχει καποιες οδηγιες και αλλα δυο καλωδιακια/συρματακια τα οποια δεν καταλαβα γιατι ειναι.
επισης κατι που διαβασα με ανυσηχησε πολυ. ΑΛΛΑ θα το διαβασω με περισσοτερη προσοχη και ωρα γιατι το κοιταξα στα πολυ γρηγορα.
δεν θελω να αποθαρρυνω κανεναν.
περισσοτερα νεα λιγο πιο μετα αποψε.

Αν μπορείς ανέβασε τις οδηγίες και εδώ να τις δούμε και εμείς.

·
Supporter
1,679 Posts
Discussion Starter #117 (Edited)
Λοιπόν ο τύπος λέει πώς συνδέουμε το φιλτρο (αυτο ειναι πολυ απλο οκ)
και σε μια σελιδα (φωτοτυπια) αναφερει ακριβως

After you install the filter i provided and everything looks good, but you observe any issue (in the future anytime) with 1 of your mirror as like as "only one is folding" the issue is that the controller's switch (relay) gave a perfect connection and the mirror folding module inside the mirrors are old!

you can read more about the issue here:
http://www.civinfo.com/forum/bugs-faults-irritations/53272-electric-folding-mirror-fault-need-help-part-no.html

Your question is now, that why you did not observed this issue when you operating with button on your door. The answer (you always operating with keys in and other electronics are on 12v, this is one thing, another the button (switch) on you door has, not a perfect-emmediate connection, and the relay and its capacitor inside the mirror module has time to discharge itself

SOLUTION:
You have to add paralelly an 1,2k Ohm 0,6W to the yellow/white wires and to pink/blue wires as below
(this will ensure you never had problems in the future with mirrors folding, with buttons as well)

Εδω ο τυπος εχει καποιες φωτογραφιες απο ενα module το οποιο περιγραφετε στο link που εχει παραπανω και βρισκετε μεσα στους καθρεπτες. δηλαδη καμια σχεση με το Module που μας εστειλε απο οτι δειχνουν και οι εικονες
Τελοσπαντων κατι δειχνει οτι κανει σε αυτο το Module που βρισκετε μεσα στους καθρεπτες.

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΓΛΙΚΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

Αφού εγκαταστησετε το φιλτρο και ολα δειχνουν καλα, αν παρατηρησετε καποιο προβλημα (οποτεδηποτε στο μελλον) με εναν απο τους καθρεπτες σας οπως "ο ενας μονο διπλωνει", το θεμα ειναι οτι ο διακοπτης του controller εχει συνδεθει τελεια αλλα η μοναδα αναδιπλωσης του καθρεπτη που βρισκετε μεσα στον καθρεπτη ειναι παλια

Μπορειτε να διαβασετε περισσοτερα για αυτο το θεμα εδω
http://www.civinfo.com/forum/bugs-faults-irritations/53272-electric-folding-mirror-fault-need-help-part-no.html

Η ερωτηση σας ειναι τωρα, γιατι δεν παρατηρησατε αυτο το προβλημα οταν χειριζοσασταν τους καθρεπτες με το κουμπι απο την πορτα? Η απαντηση ειναι οτι παντα πατουσατε το κουμπι με τα κλειδια μεσα, και τα ηλεκτρονικα ηταν στα 12v, αυτη ειναι η μια απαντηση, η αλλη ειναι, το κουμπι στην πορτα δεν εχει αμεση συνδεση και ο πυκνωτης με το ρελε μεσα στη μοναδα του καθρεπτη εχουν χρονο για να αποφωρτιστουν.

Η λύση:
Πρεπει να συνδεσετε παραλληλα ενα 1,2κ Ohm 0,6W στα κιτρινο/ασπρο καλωδια και στα ροζ/μπλε καλωδια οπως παρακατω
(Αυτο θα σιγουρεψει οτι ποτε δε θα εχετε προβληματα στο μελλον με την αναδιπλωση των καθρεπτων καθως επισης και με το κουμπι)

UPDATE EMAIL
Ο τυπος λεει
The one mirror issue: you do not have to care with it!
Only if you observe this as an issue, if not just forget it!!

ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
Για τον προβλημα με τον εναν καθρεπτη: δεν χρειαζεται να ανυσηχεις για αυτο
Μονο αν το παρατηρησεις, αν οχι απλα ξεχνα το

----------------------------------------
Λοιπον περιμενω απαντηση σε μια σειρα ερωτησεων μου
και να σας πω αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι ακομα και αν μπει το φιλτρο και γενικα ολο το κιτακι τελεια, αν το κυκλωμα που βρισκετε ΜΕΣΑ στους καθρεπτες (αυτο που λεει παραπανω) ειναι παλιο (δε ξερω τι εννοει με τον ορο παλιο)
πιθανως να υπαρξει προβλημα και να ανοιγοκλεινει ο ενας καθρεπτης μονο.
Μακαρι να εχω καταλαβει λαθος και να βγω ψευτης.

Αναμενουμε τις απαντησεις του
Ειμαι σιγουρος οτι μετα απο αυτο το ποστ οι επιστροφες θα αυξηθουνε πολυ!

·
Premium Member
6,830 Posts
Τι να πω τώρα??? Σκέτη απογοήτευση...

Είμαι ο μόνος που νιώθει εξαπατημένος απο τον τύπο και ότι θα έπρεπε να μας είχε ενημερώσει για ότι θέματα υπάρχουν απο την αρχή? Πάει να λύση το ένα και εμφανίζει το άλλο.

·
アレックス
11,177 Posts
Τι να πω τώρα??? Σκέτη απογοήτευση...

Είμαι ο μόνος που νιώθει εξαπατημένος απο τον τύπο και ότι θα έπρεπε να μας είχε ενημερώσει για ότι θέματα υπάρχουν απο την αρχή? Πάει να λύση το ένα και εμφανίζει το άλλο.
Ετσι αισθανομαι και εγω Ανδρεα... Δεν πειραζει, τουλαχιστον δεν ηταν υπερβολικο ποσο, αλλα απο την αλλη γιατι να μας πιασει μ@λακες ρε γμτ...?
Ελπιζω να παρουμε πισω τα 30+ ευρω που του δωσαμε..

·
Premium Member
1,982 Posts
Καλό είναι να γίνει η δοκιμή με τα φίλτρα και μετά να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε. Το τελευταίο θέμα με τον πυκνωτή δεν είναι νέο. Έχει συζητηθεί και παλιότερα.

101 - 120 of 248 Posts