2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 20 of 478 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Discussion Starter #1
Παίδες σε συνεργασία με τον Pottsy ετοιμάσαμε σε ...πειραματικό στάδιο το νέο thread Tuning in Greece στο οποίο άρετε ο περιορισμός στην δημιουργία σχετικών θεμάτων. Όλοι μπορείτε να γράψετε τα δικά σας θέματα για την βελτίωση του αυτοκινήτου μας εκεί! Για την ώρα βρίσκεται εκτός του φόρουμ μας, ακριβώς δίπλα σε αυτό στην κεντρική σελίδα του cifinfo forum!
Κάπως έτσι θα λειτουργήσει όλο το ελληνικό κομμάτι κάποια στιγμή στο μέλλον οπότε το feedback από την χρήση του είναι απαραίτητο σε μένα και στο Pottsy για να το βελτιώσουμε!
Καλή αρχή λοιπόν!:)

·
アレックス
11,177 Posts
Τοτε Σπυρο αυτο το thread (new tuning) δεν εχει νοημα! Τα μισα θα ειναι εδω και τα μισα εκει? Ενα θα πρεπει να ειναι κατα τη γνωμη μου γιατι αλλιως θα κυνηγαμε την πληροφορια σε εκατο μεριες..

·
Premium Member
12,496 Posts
At the moment you have (in the Greek forum) on thread covering one massive topic. So all "tuning" is in a single thread with 11,000 replies. This is difficult to search, difficult to read and very difficult for the server software.

Normally, and in the rest of Civinfo, we have subforums with lots of threads. So each thread can be about different tuning subjects. This makes it easier to find what you need and makes the discussion more specific. Anyone can start a new thread.

The idea was to make the Greek section more like a normal forum, with maybe a small handful of subforums.

If it doesn't work, we can always go back to the old way. :)

·
Uno Angelo 200 Demoni
3,740 Posts
Τοτε Σπυρο αυτο το thread (new tuning) δεν εχει νοημα! Τα μισα θα ειναι εδω και τα μισα εκει? Ενα θα πρεπει να ειναι κατα τη γνωμη μου γιατι αλλιως θα κυνηγαμε την πληροφορια σε εκατο μεριες..
Alex, από την φτωχή μου γνώση, απλά το forum software δεν επιτρέπει την πολυεπίπεδη δημιουργία! Οπότε είναι αναγκαστική επιλογή!

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Discussion Starter #6
Παίδες η βασική ιδέα είναι να γίνουμε σαν το σιβινφο! Άρα το ελληνικό κομμάτι του φόρουμ θα έχει τις δικές του υποκατηγορίες στα πρότυπα του μητρικού φόρουμ! Το δοκιμάζουμε και σχολιάζουμε! Μόνο με την κριτική και τις συμβουλές σας θα γίνουμε καλύτεροι!

·
Premium Member
763 Posts
οπότε στο θεμα tunning ανοιγουμε υποθεματα ......πχ
αύξηση υποδυναμης,...........κρατηματα αυτοκινητου, κλπ?????

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Discussion Starter #8
ότι σχετικό με tuning θέλετε...

·
Hondakias
2,220 Posts
Οπότε εκεί μπορούν να γίνουν και sticky ολόκληρα αφιερώματα σχετικά με τα τις εισαγωγές, εξατμήσεις κλπ έτσι ώστε να μην ψάχνει κάποιος που είναι γραμμένα έτσι Σπύρο;
Μόνο που ξέχασες να πεις ότι για να μην γίνει χαμός και δεν ξέρουμε πιο να πρωτοδιαβάσουμε καλό είναι να ψάχνει κάποιος πρώτα αν υπάρχει κάτι παρόμοιο πριν ανοίξει νέο ...

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Discussion Starter #10
...δεκτό όμως η εντολή του Pottsy ήταν ν' ανοίγετε όσα θέματα θέλετε αρκεί να είναι σχετικά δίχως άλλους περιορισμούς! Η λογική του sticky μου αρέσει και θα γίνει!

·
Supporter
1,679 Posts
Ναι ακριβως απλα δημιουργουμε υποκατηγορίες. σαν το φορουμ των redliners ενα πραγμα...
Τι θα γινει ομως στην περιπτωση που ο καθενας ανοιγει θεματα που τον απασχολουν και στο τελος βρεθουμε να εχουμε καμια 10αρια σελιδες μονο με θεματα?
καλο ειναι ο moderator να βαζει ταξη οταν βλεπει οτι γινετε κατι τετοιο.
προτεινω να ανοιχτουν τα απαραιτητα θεματα (αύξηση υποδυναμης,...........κρατηματα αυτοκινητου, κλπ οπως ο alepos ειπε), ωστε να καλυφθουν ολα τα "κομματια" του αυτοκινητου
και οχι να ανοιγουμε θεμα με το παραμικρο...γιατι στο τελος θα γινει μπαχαλο...

·
Premium Member
3,566 Posts
Ναι ακριβως απλα δημιουργουμε υποκατηγορίες. σαν το φορουμ των redliners ενα πραγμα...
Τι θα γινει ομως στην περιπτωση που ο καθενας ανοιγει θεματα που τον απασχολουν και στο τελος βρεθουμε να εχουμε καμια 10αρια σελιδες μονο με θεματα?
καλο ειναι ο moderator να βαζει ταξη οταν βλεπει οτι γινετε κατι τετοιο.
προτεινω να ανοιχτουν τα απαραιτητα θεματα (αύξηση υποδυναμης,...........κρατηματα αυτοκινητου, κλπ οπως ο alepos ειπε), ωστε να καλυφθουν ολα τα "κομματια" του αυτοκινητου
και οχι να ανοιγουμε θεμα με το παραμικρο...γιατι στο τελος θα γινει μπαχαλο...

Συμφωνώ με τα +100000000000

ενας λόγος που δεν κοιτάω το αγγλικο φορουμ είναι αυτός. Με κουράζουν τα απειρα θρεντς που ο καθενας βάζει οτι επικεφαλίδα θέλει κ ψαχνεσαι...Προτείνω απλά να χωριστεί σε στανταρ υποκατηγορίες γιατι θα γίνει χαμος... :(

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Discussion Starter #14
Παίδες επειδή δεν θέλω να σβήσω θέμα εφεξής θα ήθελα τις προτάσεις σας για το πως θέλετε να κατηγοριοποιήσουμε το θέμα!

·
or Yiannis
1,640 Posts
Παίδες επειδή δεν θέλω να σβήσω θέμα εφεξής θα ήθελα τις προτάσεις σας για το πως θέλετε να κατηγοριοποιήσουμε το θέμα!
Είναι εφικτό κάποιο prefix π.χ. remap, induction κλπ όπως στο αγγλικό κομμάτι ?
Το βρίσκω πολύ βολικό όταν ενδιαφέρομαι για κάτι συγκεκριμένο.

·
Premium Member
810 Posts

Φίλε Skam,

πιστεύω ότι μια είναι η λύση, ούτως ώστε τα πράγματα να μπουν σε μια σειρά, για τους νέους τουλάχιστον χρήστες... Οι οποίοι είμαι σίγουρος ότι θα φανούν χρήσιμοι και στους παλαιότερους, μέσα από τις απόψεις τους, τις επισημάνσεις τους κλπ, κλπ...
Να γίνει το ελληνικό κομμάτι ακριβώς όπως το αγγλικό...
Δηλαδή
: General Discussion, Buying, Dealers and Servicing, Insurance, Engines and Transmission, ... ... , Group Buys.
Και μέσα στο κάθε τοπικ να μπορεί ο κάθε ένας να ανοίγει νέο θεμα με ΤΙΤΛΟ και ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, ακριβώς όπως στο αγγλικό κομμάτι...
πχ για το Engines and Transmission, να έχει τις ίδιες υποκατηγορίες δηλαδή συμπλέκτης, σέρβις, λάδια, επαναπρογραμματισμος, εισαγωγή, κατανάλωση, εξαγωγή, βελτίωση κλπ κλπ κλπ... (ακριβώς όπως στο αγγλικό κομμάτι...).

Με αυτό το τρόπο το forum θα γίνει ευανάγνωστο, δε θα κουράζει, θα δίνει συγκεκριμένες και σαφείς πληροφορίες, θα προσελκύσει (ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) πολλά νέα μέλη κλπ, κλπ…

Τώρα το ελληνικό κομμάτι μπορεί να έχει αυτή την «οικογενειακή»-παρεηστικη μορφή αλλά : είναι δύσκολο να ψάξει κάποιος να βρει μια συγκεκριμένη πληροφορία, γίνονται πολλές επαναλήψεις, άλλες πάλι φορές δεν δίνονται απαντήσεις (αφού έχουν ξανά απαντηθεί πολλές φορές παλαιότερα), δεν προσελκύει νέα μέλη διότι κάποιος νέος χρήστης πελαγώνει μέσα στις διάσπαρτες και εναλλασσόμενες από θεμα σε θεμα πληροφορίες κλπ, κλπ…

Εξάλλου όλα τα φόρουμ έχουν μια συγκεκριμένη δομή με κατηγορίες και υποκατηγορίες… Πόσο περισσότερο ένα φόρουμ που έχει να κάνει με το αυτοκίνητο… Οι κατηγόριες και οι υποκατηγορίες ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ. Και το αγγλικό κομμάτι νομίζω είναι σε αυτό το τομέα τα πάει πολύ καλά…

Τέλος να αναφέρω ότι μετατρέποντας το ελληνικό κομμάτι αντίστοιχα όπως και το αγγλικό δεν έχει να «φοβηθεί» σε κατι, όσων αφορά το «οικογενειακό»-παρεηστικο κλίμα, απεναντίας αυτό θα ενδυναμωθει και θα επεκταθεί ακόμα περισσότερο, αφού θα μπαίνουν συνεχώς νέα μέλη αλλά και τα μέλη που αποφασίζουν να ΜΗΝ ΓΡΑΦΟΥΝ, θα έχουν πιστεύω ένα παραπάνω κίνητρο να το κάνουν…

·
Registered
1,494 Posts
Συμφωνώ με τα +100000000000

ενας λόγος που δεν κοιτάω το αγγλικο φορουμ είναι αυτός. Με κουράζουν τα απειρα θρεντς που ο καθενας βάζει οτι επικεφαλίδα θέλει κ ψαχνεσαι...Προτείνω απλά να χωριστεί σε στανταρ υποκατηγορίες γιατι θα γίνει χαμος... :(
Συμφωνω απολυτα με τον Στελιο...Αν αρχισουμε ο καθενας να ανοιγει ποστ χωρις γενικες υποκατηγοριες οπως πχ.Εξωτερικες βελτιωσεις , εσωτερικες βελτιωσεις , Ηχοσυστηματα και multimedia , Βλαβες κλπ κλπ κλπ
θα γινει χαμος....

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Discussion Starter #18
παιδιά ευχαριστώ για τις απόψεις σας θα το συζητήσω με τον admin

• Like
Reactions: GEOGEPL

·
Registered
1,494 Posts
Να συμπληρωσω οτι κατα την γνωμη μου αν γινει τελικα κατι τετοιο με προκαθορισμενες κατηγοριες καλο ειναι να κλεισουν για νεα reply τα υφισταμενα sections για να μην γινει "διπλο' το forum.

Οτι πληροφορια ειναι εκει να ειναι μονο για αναγνωση . Καλο ,αλλα καταλαβαινω οτι ειναι αδυνατον , οι εκει πληροφοριες να ενσωματονοντουσαν στις νεες κατηγοριες ανα θεμα.

1 - 20 of 478 Posts