2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 20 of 10006 Posts

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #1
Είπα να δημιουργήσω ένα thread ωστε να δουμε οτι μετα λεφτα που δώσαμε για το αμάξι μας τι αλλο πέρναμε με 2-3 χιλιάρικα περισσότερα ή λιγοτερα.Τί επιδόσεις έχουν αυτά σε σχέση με το δικό μας και τί ποιότητα κατασκευής.

·
Premium Member
1,908 Posts
Εγω παντος με 2800 (typeS+ + 2000) επερνα το seat leon cupra με 240 αλογα (το ειδα στην διαφήμηση πρόσφατα)

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #3
Εγω παντος με 2800 (typeS+ + 2000) επερνα το seat leon cupra με 240 αλογα (το ειδα στην διαφήμηση πρόσφατα)

φίλε maikeru υπάρχουν πολλα αμαξια που θα μπορουσαμε να πέρναμε δημιουρησα αυτο το thread ωστε να δουμε μερικα απο αυτα
αυριο θα δημοσιέυσω καταλογο απο αμαξια διαφόρων εταιριων που κοστιζουν απο 2-3 χιλιαρικα λιγότερα έως και 2-3 χιλιαρικα περισσότερα.τα κυβικά που έχουν και την ιπποδύναμη τους

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
ρε μη βαζετε Ιταλικα αμαξια θα σας βαρεσω :D:D:D:D

με σειρα δικης μου προτιμησης:

A3 1,4 tfsi 125 HP 25.000
Focus 2,0 145 HP 24.000
Mazda 3 2,0 150 HP 24.000
Leon tsi 1,4 125 HP 19.500
Leon tsi 1,8 160 HP 21.000
Golf 1,4 tsi 125 HP 20.000
Golf 1,4 tsi 140 HP 21.000
Golf 1,4 GT 170 HP 25.000
Peugeot 308 1,6 150 HP 23.000
Megane GT 2,0 165 HP 25.000
Lancer 1,8 143 HP 22.000

αντε και 2 Ιταλικα να σας κανω τη χαρη [smilie=tongue.gif][smilie=tongue.gif][smilie=tongue.gif]
Fiat Bravo 1,4 tjet 150 HP 20.000
Lancia Delta 1,4 tjet 120 HP 23.000

·
Registered
42 Posts
Lancia Delta by far πρωτο! Ωραιο αυτοκινητο.
VW Scirroco επισης πολυ ωραιο!
Audi A3 Sportsback

Αυτα για μενα ηταν το αντιπαλον δεος!!!

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
Παίδες το συγκεκριμένο θέμα στην πράξη δεν έχει λόγω ύπαρξης αφού δεν παρέχει κάποιας μορφής πληροφορία για το σιβικ μας. Θα το αφήσω λίγες μέρες ν' ανταλλάξετε απόψεις και θα το διαγράψω στη συνέχεια.

·
Registered
703 Posts
παιδια συμφωνω.δεν εχει καποιο λογο υπαρξης το συγκεκριμενο που να αφορα το civic.

·
Registered
652 Posts
Στα 25000 που κόστησε το δικό μου, υπάρχει μια άλλη μοναδική επιλογή, ενα civic σε άλλο χρώμα...

·
Registered
525 Posts
Το Audi a3 125 tsi δεν μου άρεσε εμφανισιακά και οδηγώντας το είδα ότι δεν έχει την ισχυ που θέλω. Το Γκολφ πάλι ούτε να το δώ.
Χώρια που και τα δύο έχουν πανάκριβα σέρβις και φήμη προβλημάτων και εγω δεν έχω ούτε λεπτό στη διάρκεια της μέρας για να πάω συνεργεία.
Επίσης το Σιβικ εκτός του ότι είναι πιο όμορφο και απο τα δύο έχει και περισσοτερους χώρους.
Αυτά ισχύουν για μένα και σε σχέση με bravo και mito.
Μένει το Σεατ. καλή ιπποδύναμη όχι όμως και χωροι , όχι όμως ποιότητα, αξιοπιστία Χοντα.
Είχα δει και τα Σκοντα, καμία σχέση , όπως μπηκα -βγηκα.
Το φοκους και το μαζντα 3 πολύ καλα αλλα καμία σχέση σχεδιαστικά με το Σιβικ και μεγαλύερη κατανάλωση.
Για να μην γίνομαι κουραστικός, είδα και οδηγησα τόσα πολλά οχήματα στα λεφτά αυτά που έφτασα εως και το dodge caliber...
Ξεκίνησα απο την Α 159 , αυτοκίνητο που το πιστεύω πολύ οδηγικα, όμως και προβλήματα έβγαζε και πολύ ακριβότερο είναι, οπότε το Χοντα ήταν μονόδρομος για μένα όταν μπηκα μέσα για τέστ.. Και απο Ιταλία πήγα ιαπωνία και νομίζω δεν θα το μετανιώσω. Τουλάχιστον για 6 μηνες που το έχω στα χέρια μου πιστεύω ότι σε σχέση με αυτά οπου ζητούσα ήταν όχι μια απλώς δίκαιη αλλα πολύ δίκαιη αγορά με κριτήριο το δικό μου value for money. Και βέβαια έκανα και το κέφι με ένα αμάξι που μου αρέσει!
Υ.Γ. αρκεί να βάλω +20 αλογάκια...

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
Αρχικά πήγαινα για το cr-v του πατέρα μου. Δεν μου το έδωσε...(αμαξάρα αντικειμενικά.)
Έπειτα έψαξα για μεταχειρισμένο premium από την Γερμανία. Αφού είδα πολλά υπερεκτιμημένα a4,320ci, c180 sportscoupe σχεδόν 5ετίας με άπειρα χιλιόμετρα και αμφίβολο παρελθόν σκέφτηκα να πάρω καινούριο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Είδα τα megane 1.6 και cc, focus 1.6, astra gtc 1.8 και θα πήγαινα για το γκολφ gt. Ιαπωνικά δεν μου άρεσε κανένα αφού δεν είχε βγει ακόμα το auris ή το lancer 1.8. Ο πατέρας μου -ορκισμένος χοντάκιας- μου είπε να περάσω από την χόντα απλά για να δω το νέο τότε σιβικ. Στο δρόμο του jανα έκανα προσφορά για το crv αλλά εις μάτην...
Τελικά είδα το σιβικ, ερωτεύτηκα με πάθος, τόσο που περίμενα 5,5 μήνες για να έρθει. Η αναμονή δύσκολη. Τότε ανακάλυψα το civinfo και συγκέντρωσα τα 5gb υλικού για το αυτοκίνητο μας.
(Ας δώσω τώρα εύθυμο κλίμα στο τόπικ...)
Χαβαλές mode on
Ευτυχώς που δεν πήγα πρώτα στην vw και δεν με δελέασαν τ' αλογα και οι ροπή διότι μετα θα είχα...πέραν του πανάκριβου σέρβις:

1)Άδεια μπαταρία & αποπρογραμματισμός Immobilizer,

2)"Σκουριασμένη" ανάρτηση;! ,
3)προβλημα με την οπισθεν
4)Πρόβλημα Οθόνης πολλαπλών ενδείξεων
5)παράθυρο συνοδηγού ανάποδη εντολή
6)Δεν ξεκλειδώνει η πόρτα του οδηγού με τηλεχειρισμό, Όταν είναι κρύος ο καιρός
7)Προβλημα Πλαφονιέρας
8 )Anaklisi M23 Gia Golf Tsi 1.4 (140hp)
9)Tsi 140 ...άκαυστη βενζίνη
10)Mikroproblhmata Toy Vw Golf5 Tsi
11)Σβήσιμο κινητήρα εν κινήσει
12)Πρόβλημα με Gt
13"Κοψιμο" ψηλα?!?!?!
14)Προβλημα Πλαφονιέρας
15)Θορυβος
16)ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ
17)
Πρόβλημα βεντιλατερ
18 )Πρόβλημα με θόρυβο φρένων, ...
Όλα όσα διαβάσατε αποτελούν τo 80% από την σελίδα 1 στα faults ενός από τα forum του class leader, premium μοντέλου από το οποίο γλύτωσα. Έχει άλλες 19 αν είδα καλά αλλά κουράστηκα να διαβάζω... Δεν σας λέω ποιο φόρουμ για προφανείς λόγους...κρίμα στα παιδιά και σε όσους χρεώθηκαν για να τ' αποκτήσουν
Θέλετε ακόμα να συζητήσουμε γιατί ΔΕΝ πήραμε κάτι άλλο πλην του σιβικ και ειδικά ευρωπαϊκό; Καταλάβατε πόσο περιττό είναι το θέμα;;) Ελάτε τώρα να γράψουμε όλοι μαζί στα faults πόσο πολύ μας ενοχλεί το τρίξιμο που ακούμε κάπου στο αυτοκίνητο καθώς και ο θόρυβος του μοτέρ. Εμένα μ' ενοχλούν και οι αεροδυναμικοί θόρυβοι...:p Σε πολλούς ενοχλεί και η αίσθηση του λεβιέ ταχυτήτων...δεν είναι τυχαίο που ξόδεψαν μια περιουσία για quickshift...(ότι και να κάνετε dsg δεν θα γίνει... :) )

χαβαλές mode off

·
P R E P A R E D
10,437 Posts
εγω ηθελα να παρω εος για να αλλαξω στυλ.
11 χρονια χατσμπακ (ροβερ214) ειχα...

μετα απο ενημερωση σε αναλογο ελληνικο φορουμ εγινε τεως και προσκυνησα τον ιαπωνα shogun....

·
Premium Member
6,235 Posts
Κάποια στιγμή αποφάσισα ότι τα 90 άλογα του Opel Corsa 1.4 sport που είχα από το 2003 δεν μου αρκούσαν, ενώ είχα κ κάποια χρήματα για ξόδεμα...με έτρωγε κ το χέρι μου...λέω τώρα ώρα για κάτι μεγαλύτερο, 3θυρο όμως πάλι, αφού είμαι εργένης, η συνοδηγός μου λατρεύει κιόλας τα 3θυρα, θέλω τουλάχιστον 125+ άλογα κ θέλω καλό εξοπλισμό.

Κοιτάω από εδώ κ από εκεί κ βλέπω καταρχήν το Volvo C30 στα 1800 με 125 άλογα. Καλό αλλά αργό...

Μετά πάω προς Audi μεριά κ βλέπω κάτι 1600, πιο αργά κ από τον Μάντζιο όταν κάνει επίθεση...ήθελα κάτι σε Σάλπι ή σε Ντιόγκο...

Πάω προς VW κ βλέπω κάτι τουρμπάτα, ξέρετε μην τα γράφω...ωραίες τιμές, καλό γκάζι, καλός εξοπλισμός. Μιλάω με θείο μου με γνώσεις εντός των πραγμάτων λόγω δουλειάς του κ μου λέει το αποστομοτικό : 'Πως λένε αυτά τα αμάξια οι των συνεργείων ;' του λέω δεν ξέρω. Μου λεει 'Λαδιέρες' ! Μένω άναυδος...λέω γιατί...μου απαντά : καίνε λάδια από παντού ! Τουρμπίνες με προβλήματα, συν ότι το καλοκαίρι θέλει ευλάβεια...σαν γυναικείο άγγιγμα...

Οπότε είπα να δω κ αλλού...πάω κ βλέπω από κοντά το civic type s....EEEEE !!!! Αυτό ήταν !!! ;)

·
His Dudeness
6,125 Posts
Για εμενα παντως, παιδια, η αποφαση για το civic ηρθε σχετικα νωρις, απ'οταν κοιταζα τα μοντελα στις ιστοσελιδες κατασκευαστων. Ολα μου φαινοντουσταν τοσο βαρετα και κοινοτυπα μπροστα στην υπερβαση της Honda που δεν ασχοληθηκα και πολυ. Πηγα, το πηρα, και απολαμβανω καθε στιγμη οδηγησης.

For the record, οι επιλογες μου ηταν το Οpel Astra, καποια απο τις εκδοσεις golf, Audi A3, και ΒΜW σειρα 1.

Επισης, επειδη καπου εχει συζητηθει η τιμη του civic πως ειναι "τσιμπημενη", ισως εκ πρωτης οψης να φαινεται ετσι. Αν ομως σκεφτουμε ολα αυτα που παιρνουμε, που οι αλλοι κατασκευαστες χρεωνουν ως extra, βρισκω την τιμη νορμαλ και καλο που ειναι ετσι γιατι ξερεις πως τα εχει ολα και εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Υ.Γ. Θα συμφωνησω με καποιον φιλο που ειπε πως μετα το εσωτερικο και τα οργανα του civic ΟΛΑ τα αλλα αυτοκινητα φαινονται τοσο μα τοσο βαρετα που οταν τα βλεπω γελαω. Εχω ερωτευτει το μπλε φως πισω απο το στροφομετρο!

·
A. Senna
8,028 Posts
Εγω πηγαινα καρφι για μεταχειρισμενη Celica του 2003-2004 (τιμη περιπου 18000-19000 χιλιαρικα), και συχρονως κοιτουσα και καμια BMW 318Ci..
Μετα ομως (και με την παροτρυνση του πατηρ) αλλαξα ροτα και πηγα για κατι καινουριο. Ο κολλητος μου που δουλευει στην Honda ως τεχνικος, μου ειπε να περασω να δω το νεο Civic, και αμεσως το λατρεψα (καλα ολα τα λεφτα ηταν οταν μπηκα μεσα:cool::cool::cool:).. Το παρηγγειλα αλλα η αναμονη με σκοτωνε (σημειοτεον οτι 3θυρο δεν εισαγοταν ακομα τοτε, και ειχαν δωσει "ανοιχτη" ημερομηνια αναμονης), και σε διαφορες φασεις το βλεμα πηγε στο A3 (πολλα χρηματα για 1.6 και φτωχο εξοπλισμο), την Alfa Romeo GT (παλι ξεφευγαν λιγο τα λεφτα και η αξιοπιστια ηταν ενα ερωτηματικο), το Mazda RX8 (και εδω ξεφευγα στο θεμα των χρηματων αφου ηδη με το Civic εκανα λιγο υπερβαση, συν οτι ο βανκελ κινητηρας δεν μου καθοταν και πολυ καλα..)..
Ευτυχως παντα οταν εβλεπα τα παραπανω αμαξια κατα την διαρκεια της αναμονης ελεγα "Καλο αλλα Civic δεν θα ειναι(εφερνα στο μυαλο μου εικονες απο εσωτερικο-εξωτερικο civic)..Αυριο μεθαυριο θα το βλεπω και θα λεω, Μ@λ@κ@ γιατι δεν περιμενες λιιιγο ακομα"..
Ετσι με πολλη υπομονη 6 σχεδον μηνων και με παρεα το Civinfo, ειμαι πολυ ευχαριστημενος για την επιλογη μου και ειμαι σιγουρος οτι ΟΠΟΙΑ αλλη επιλογη και να εκανα τοτε, θα το μετανιωνα..

·
His Dudeness
6,125 Posts
Αν ειχες επιλογη, θα πηγαινες για 3θ?

Ρε παιδια, να κανω μια "χαζη" ερωτηση: Τα τριθυρα δεν ειναι αβολα? Δε λεω οτι δε θα το σκεφτομουν (αν το civic 5θ ειχε παραδοσιακες χειρολαβες πισω, πχ) αλλα δεν δυσκολευεστε εαν θελετε να παρετε ενα μπουφαν απο πισω, να σηκωσετε τα πισω καθισματα να βαλετε κατι, κλπ?

Οπως ελεγε και ενα αρθρο στο autotriti μαλλον γινεται "θυσια" της ανεσης για το look και το σπορ χαρακτηρα.

·
Premium Member
9,582 Posts
Η δίκη μου ιστορία ξεκινά το καλοκαίρι του 2005. Τότε είδα τη πρώτη φωτό του σιβηκ σε πορτοκαλί. Το ερωτεύτηκα με τη μια. Για να το αποκτήσω όμως έπρεπε να ξεφορτωθώ το ρόβερ που είχα. Ο πατέρας μου είχε ένα νέο χίουνταη. Σκέφθηκα τότε οτι έπρεπε να μάθω στην αδερφή μου να οδηγεί και να βγάλει δίπλωμα . Άσχετη τελείως όπως ήτανε,έπρεπε να οδηγεί στη χαλκίδα. Η δυσκολία μεγάλη λόγο δρόμων. Τα κατάφερε όμως. Έτσι πήρε το χίουνταη του πατέρα μου. Έτσι ξεφορτώθηκα το ρόβερ στο πατέρα μου και άνοιξε και για μένα ο δρόμος να πάρω το σιβηκ. Πλεκτάνη μεγάλη παιδιά. Το τι τράβηξα για να μάθει η αδερφή μου να οδηγεί στη χαλκίδα δε περιγράφεται.

1 - 20 of 10006 Posts