2006+ Honda Civic Forum banner

21 - 40 of 10005 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,232 Posts
Αν ειχες επιλογη, θα πηγαινες για 3θ?

Ρε παιδια, να κανω μια "χαζη" ερωτηση: Τα τριθυρα δεν ειναι αβολα? Δε λεω οτι δε θα το σκεφτομουν (αν το civic 5θ ειχε παραδοσιακες χειρολαβες πισω, πχ) αλλα δεν δυσκολευεστε εαν θελετε να παρετε ενα μπουφαν απο πισω, να σηκωσετε τα πισω καθισματα να βαλετε κατι, κλπ?

Οπως ελεγε και ενα αρθρο στο autotriti μαλλον γινεται "θυσια" της ανεσης για το look και το σπορ χαρακτηρα.
αυτό έλεγα στα παιδιά στη συνάντηση στο Βόλο. Μια ζωή δίπορτο αυτοκίνητο είχα και μόλις το πήρα (δεν υπήρχε τότε τρίθυρο), απόλαυσα τόσο την πρακτικότητα του που πλέον απλά δεν την διαπραγματεύομαι. Πόσο μάλλον όταν το αυτοκίνητο κρύβει επιμελώς τις πίσω πόρτες αλά NSX.

(Πρέπει να ξέρετε ότι το σύστημα αυτό δεν πρωτοεμφανίστηκε με την αλφα ρομέο 156 όπως έγραψαν τότε οι άσχετοι στα περιοδικά αλλά στο φοβερό και τρομερό -φονέα των porsche και ferrari της εποχής- Honda NSX.) :cool:

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #22
Παίδες το συγκεκριμένο θέμα στην πράξη δεν έχει λόγω ύπαρξης αφού δεν παρέχει κάποιας μορφής πληροφορία για το σιβικ μας. Θα το αφήσω λίγες μέρες ν' ανταλλάξετε απόψεις και θα το διαγράψω στη συνέχεια.

φιλε skam κατα μια αποψη έχεις δίκιο αλλα απο την άλλη στο θέμα αυτο μπορουμε να δώσουμε επίλογες αλλων αμαξιων που θα μπορούσε κάποιος να παρει με τα λεφτα αυτα και απο εκει και πέρα να τα συγκρίνουμε με το civica μας και να δείξουμε σε ποιους τομεις υπερτερεί και σε ποιους οχι απο εξοπλισμό μεχρι ποιότητα κατασκευής κ.α όλα αυτα τα λέω γιατι το αμάξι μας έχει κρυφά ατου και αξίζει να τα σημιώνουμε ωστε καποιος που δεν έχει ακομα πάρει αμάξι και κανει έρευνα αγορας να τον παροτρείνουμε να παρει civic(γιατι σίγουρα όλοι μας πριν το πάρουμε ψαχτήκαμε και ο καθένας μας για δικούς του λόγους το επέλεξε)
απο εκει και πέρα ειναι δικια σου επιλογη εαν θα το διαγραψεις ή οχι αλλα πιστευω πως αξίζει να παραμείνει.

παιδια εσεις τί λετε?

·
Greek Subforum Moderator
13,232 Posts
Ο δικός μου σκοπός είναι να υπάρχει πάντα διαθέσιμη η πληροφορία με τον λιγότερο δυνατό κόπο. Αν τα μέλη δείξουν ενδιαφέρον για το περιεχόμενο του τόπικ τότε απλά δεν θα διαγραφεί. Εδώ δεν διατάζω απλά διαχειρίζομαι...το φόρουμ ανήκει στα μέλη του!

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #24
παιδια το golf δν μου κάθεται καθόλου το ίδιο εδω και δεκα χρονια!!!!!!opel corsa opc 192 hp και opel astra gtc 1.6 140hp ειδικα το πρώτο πολυ γρήγορο και το δεύτερο πολυ εμφανίσιμο αλλα δν εμπιστέυομαι καθόλου την opel.mitsubishi lancer 1.8 143 hp πολυ καλο παραδίδετε ετοιμο στιμένο με αεροτομες body kit κ.α πολλα αλλα οχι τόσο πλουσιο σαλόνι με το δικό μας και είναι και πιο αργό.alfa romeo mito ωραίο δυνατο πόλλα ηλεκτρικά συστηματα πιο πολλα απο το δικό μας σε μερικους τομείς αλλα ποιος εμπιστέυεται την εταιρεια με τα πιο πολλα προβλήματα συμφωνα παντα απο μεγάλους φορεις (διαφορα περιοδικα,ιστοσελιδες κ.α)
καποιο αλλο αμάξι???????

·
His Dudeness
6,125 Posts
Λοιπον ρε παιδια, ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος θα πηγαινε να παρει οικειοθελως ενα αυτοκινητο το οποιο θα ηξερε πως θα ειναι στο συνεργειο το μισο χρονο ζωης του (εδω με βοηθατε οσοι το εχετε βιωσει). Πραγματικα...

Οσο και να εχει "χαλασει" η Honda, και αν ισχυει αυτο, βεβαια, αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι η Α Ξ Ι Ο Π Ι Σ Τ Ι Α. Τι να τα κανω τα σαλονια και τα θερμαινομενα καθισματα αν το αμαξι ειναι "τζουφιο" και πανε ολα μου τα χρηματα σε service και ανταλλακτικα?

Και καθαρα απο οικονομικης αποψης, ας σημειωσουμε ολοι καποια στιγμη, ποσα χρηματα εχουν μεινει στην τσεπη μας απο την αξιοπιστια του αυτοκινητου μας και σε ποιο ωραιο ταξιδακι μπορουμε να τα "επενδυσουμε". ;)

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #26
Λοιπον ρε παιδια, ποτε δεν καταλαβα γιατι καποιος θα πηγαινε να παρει οικειοθελως ενα αυτοκινητο το οποιο θα ηξερε πως θα ειναι στο συνεργειο το μισο χρονο ζωης του (εδω με βοηθατε οσοι το εχετε βιωσει). Πραγματικα...

Οσο και να εχει "χαλασει" η Honda, και αν ισχυει αυτο, βεβαια, αυτο που με ενδιαφερει εμενα ειναι η Α Ξ Ι Ο Π Ι Σ Τ Ι Α. Τι να τα κανω τα σαλονια και τα θερμαινομενα καθισματα αν το αμαξι ειναι "τζουφιο" και πανε ολα μου τα χρηματα σε service και ανταλλακτικα?

Και καθαρα απο οικονομικης αποψης, ας σημειωσουμε ολοι καποια στιγμη, ποσα χρηματα εχουν μεινει στην τσεπη μας απο την αξιοπιστια του αυτοκινητου μας και σε ποιο ωραιο ταξιδακι μπορουμε να τα "επενδυσουμε". ;)

καταρχην φιλε η HONDA δν έχει χαλασει παραμένει και πιστέυω πως θα παραμεινει ακομα η κοριφαια ιαπωνεζικη εταιρια κατασκευης αυτοκινητων όσο και μοτοσικλετων και γενικα μηχανων εσωτερικης καυσης.ειδικα στο θέμα μηχανη πολλες εταιριες θα ήθελαν να εχουν τν αντοχη που έχει η HONDA κάποτε μ είπε ένας φίλος το civic και με τις τεσσερις ροδες να μεινει μονο θα πηγαινει!!!!!!!!!!!!!δευτερον όσον αφορα σαλόνι και αξεσουαρ παρατηρουμε τα τελευταια χρονια σαν εταιρια εχει δωσει μεγαλη εμφαση και κάνει όλα τα μοντελα της προχωρημενα...εαν με καταλαβαινεις λες και ειναι όλα concept cars και παρατηρουμε οτι προβληματα σοβαρα δν υπαρχουν ενω εχει προσφερει τοσα!!!!!!!δηλαδη με λιγα λογια προσφερει δυναμη ποιοτητα εξελιξη μοντερνισμο αξιοπιστια σε σχετικα νορμαλ τιμη(εαν ειχαμε πιστευω και καποιον αλλο γενικο αντιπροσωπο ελλαδος η τιμη θα ηταν ακόμη καλυτερη και οι επιλογες περισσοτερες)

αρα το μονο που κανουμε φιλε μου σε αυτο το thread ειναι να αναδεικνυουμε και αλλο την HONDA μας και να της παρουσιαζουμε και αλλες εταιριες που προσφερουν παρομοιο προιον με τον civica ωστε να δουμε τελικα εαν πραξαμε σωστα που τον αγορασαμε.
λοιπον τι αλλα μοντελα υπαρχουν που αξιζει να γραφτουν και να τα βαλουμε διπλα στο honda μας:?:

·
Registered
652 Posts
Η δίκη μου ιστορία ξεκινά το καλοκαίρι του 2005. Τότε είδα τη πρώτη φωτό του σιβηκ σε πορτοκαλί. Το ερωτεύτηκα με τη μια. Για να το αποκτήσω όμως έπρεπε να ξεφορτωθώ το ρόβερ που είχα. Ο πατέρας μου είχε ένα νέο χίουνταη. Σκέφθηκα τότε οτι έπρεπε να μάθω στην αδερφή μου να οδηγεί και να βγάλει δίπλωμα . Άσχετη τελείως όπως ήτανε,έπρεπε να οδηγεί στη χαλκίδα. Η δυσκολία μεγάλη λόγο δρόμων. Τα κατάφερε όμως. Έτσι πήρε το χίουνταη του πατέρα μου. Έτσι ξεφορτώθηκα το ρόβερ στο πατέρα μου και άνοιξε και για μένα ο δρόμος να πάρω το σιβηκ. Πλεκτάνη μεγάλη παιδιά. Το τι τράβηξα για να μάθει η αδερφή μου να οδηγεί στη χαλκίδα δε περιγράφεται.
Γιατί μας κράζεις τόσο εμάς τους χαλκιδαίους;;:oops::oops::oops:
Είμαστε καλά παιδιά αν και οι δρλομοι μας δεν είναι σουπερ, πίστεψε με έχω δει τρισχειρότερους, μαύρα χάλια:eek::eek:

·
Premium Member
9,580 Posts
Γιατί μας κράζεις τόσο εμάς τους χαλκιδαίους;;:oops::oops::oops:
Είμαστε καλά παιδιά αν και οι δρλομοι μας δεν είναι σουπερ, πίστεψε με έχω δει τρισχειρότερους, μαύρα χάλια:eek::eek:
Τα στενά δρομάκια εννοούσα φίλε μου. Όχι τους οδηγούς τους. Όταν θα ερθω χαλκίδα θα σε ενημερώσω για να βρεθούμε για καφεδάκι. Πριν παντρευτώ ερχόμουν πολύ συχνά χαλκίδα, τώρα και με τη μπέμπα είναι πολύ δύσκολο.

·
Registered
652 Posts
Τα στενά δρομάκια εννοούσα φίλε μου. Όχι τους οδηγούς τους. Όταν θα ερθω χαλκίδα θα σε ενημερώσω για να βρεθούμε για καφεδάκι. Πριν παντρευτώ ερχόμουν πολύ συχνά χαλκίδα, τώρα και με τη μπέμπα είναι πολύ δύσκολο.
Οφείλω να ομολογήσω οτι σε ορισμένους δρόμους, ούτε τασάκι δεν περνάει χωρίς να βρει...:d
αλλά μετά από τέτοια σκληρή εκπαίδευση βγαίνεις πιλότος...;)

·
Premium Member
18,636 Posts
καταρχην φιλε η honda δν έχει χαλασει παραμένει και πιστέυω πως θα παραμεινει ακομα η κοριφαια ιαπωνεζικη εταιρια κατασκευης αυτοκινητων όσο και μοτοσικλετων και γενικα μηχανων εσωτερικης καυσης.ειδικα στο θέμα μηχανη πολλες εταιριες θα ήθελαν να εχουν τν αντοχη που έχει η honda κάποτε μ είπε ένας φίλος το civic και με τις τεσσερις ροδες να μεινει μονο θα πηγαινει!!!!!!!!!!!!!δευτερον όσον αφορα σαλόνι και αξεσουαρ παρατηρουμε τα τελευταια χρονια σαν εταιρια εχει δωσει μεγαλη εμφαση και κάνει όλα τα μοντελα της προχωρημενα...εαν με καταλαβαινεις λες και ειναι όλα concept cars και παρατηρουμε οτι προβληματα σοβαρα δν υπαρχουν ενω εχει προσφερει τοσα!!!!!!!δηλαδη με λιγα λογια προσφερει δυναμη ποιοτητα εξελιξη μοντερνισμο αξιοπιστια σε σχετικα νορμαλ τιμη(εαν ειχαμε πιστευω και καποιον αλλο γενικο αντιπροσωπο ελλαδος η τιμη θα ηταν ακόμη καλυτερη και οι επιλογες περισσοτερες)

αρα το μονο που κανουμε φιλε μου σε αυτο το thread ειναι να αναδεικνυουμε και αλλο την honda μας και να της παρουσιαζουμε και αλλες εταιριες που προσφερουν παρομοιο προιον με τον civica ωστε να δουμε τελικα εαν πραξαμε σωστα που τον αγορασαμε.
λοιπον τι αλλα μοντελα υπαρχουν που αξιζει να γραφτουν και να τα βαλουμε διπλα στο honda μας:?:
+1000

·
アレックス
11,177 Posts
εσενα θα σε βαλω το Φεβρουαριο (που θα ερθει) στο fiesta sport 1,6 της Γιωργιας να το δοκιμασεις ;) το st αργει....
Μπραβο!!! Τρομερο αμαξι το νεο fiesta! Θα το παιρνα ανετα αν δε ειχα το honda!!

·
Premium Member
18,636 Posts
Από κοντά δεν το έχω δει αλλά στην διαφήμιση δείχνει όμορφο.

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #34
Μπραβο!!! Τρομερο αμαξι το νεο fiesta! Θα το παιρνα ανετα αν δε ειχα το honda!!
κοιτα αλεξη καλο σαν αμαξι το fiesta και πανω απο όλα είναι ford αλλα εμενα μ μοιαζει για ένα υπερφορτωμένο κουβαδακι δν εχει την επιβλιτικοτητα του δικου μας ουτε την ομορφια του.βεβαια όλα αυτα είναι γούστα.:)

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #35
λοιπον παιδια εγω πάντως εαν δν ειχα παρει τον civica μπορει να επαιρνα τώρα το vw sciroco αλλα βεβαια κάτσε να το δούμε και αυτο να κυκλοφορει στους δρόμους και απο εκει και πέρα να δούμε τι ψωμι φτιαχνει σωστα??????

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #36
Ειδα για πρωτη φορα sciroco σημερα μαλιστα πριν λιγο.Μπορω να πω μ φάνηκε πολυ ωραιο το κοιταξα και μεσα και επισης μου αρεσε αυτο πουμ ε χαλασε εντελος ειναι ο ποπος του.εντελως ασχημος!!!!!!!!!!!!!!:(

·
Premium Member
5,573 Posts
Καπως έτσι θα είναι και του νεου golf

·
アレックス
11,177 Posts
κοιτα αλεξη καλο σαν αμαξι το fiesta και πανω απο όλα είναι ford αλλα εμενα μ μοιαζει για ένα υπερφορτωμένο κουβαδακι δν εχει την επιβλιτικοτητα του δικου μας ουτε την ομορφια του.βεβαια όλα αυτα είναι γούστα.:)
Ε τωρα αν μου συγκρινεις το civic το fiesta τι να πω?
Θα το παιρνα γιατι στην κατηγορια του ειναι το καλυτερο!

·
Premium Member
1,843 Posts
Discussion Starter #39
Ε τωρα αν μου συγκρινεις το civic το fiesta τι να πω?
Θα το παιρνα γιατι στην κατηγορια του ειναι το καλυτερο!

σορρυ αλεξη αλλα θα ησουν σαν κατι χαζογκομενες που οδηγουν κατι κουβαδακια και νομιζουν πως κανουν κατι σοβαρο!!!!!!!!!!!δηλαδη σου αρεσει αυτο??????????
ημαρτον πολυ γυναικειο!!!!!!!!!και που ειναι τα γκαζια που έχει??

21 - 40 of 10005 Posts