2006+ Honda Civic Forum banner

21 - 38 of 38 Posts

·
Premium Member
18,744 Posts
Άμα σου πω ότι η μοναδική φορά που μου είχε τσιμπήσει λαδάκι ήταν με τα παραπάνω, θα με πιστέψεις;
χα,χα,χα,χα,χα,χα

·
Premium Member
883 Posts
Discussion Starter #22
Το πιασε το αυγο και κουρευτο το ξερεις; Πως ειναι δυνατον να συμβαινουν αυτα; Amsoil Signature Series mpla mpla 5w30; Ακριβως αυτο;

Και δε μιλαμε για κατι υποκειμενικο για να πεις οκ. Το λαδι ή λεπει ή δε λειπει...

·
Premium Member
18,744 Posts
Έτσι ακριβώς!
Και να φανταστείς ότι έγινε με το ίδιο λάδι!

·
Registered
191 Posts
Ισως να ειναι και αυτο για τη μαυριλα. Εγω στο πατημα ειμαι καρφωμενος 10.1. Πιο πλουσιος πεθαινεις :p
χαχαχαχαχαχαχ κλαίω απο τα γέλια. Σε αυτο είσαι όντως μπροστά εγω στο WoT είμαι 10.9

Εγω αμα σας πω πως μαμα (injen-jcp-invidia) με honda λαδια 5W40 εκαιγα 500-700ml στις 10.000 και τωρα τουρμπατος με Amsoil 5W30 και πολυ ξυλο δεν καιω σταγονα θα με πιστεψει κανεις;

lft τι θερμοκρασιες εβλεπες στα λαδια πριν το ψυγειο χειμωνα-καλοκαιρι με πολυ ξυλο - χωρις ξυλο;
Την Θερμοκρασία λαδιού την διαβάζω μετά την ψυγείο και όχι πριν....λόγω χώρου.
δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό γιατί μετρητής θερμοκρασίας και πίεσης μπήκαν μαζί με το ψυγείο λόγω το ότι χρησιμοποίησα filter reallocation Kit.
Επίσης το ψυγείο μπήκε χωρίς Θερμοστάτη οπότε είναι always on.
Όταν πηγαίναμε στην πίστα των Σερρών είχε 2 βαθμούς και τα υπόλοιπα παιδιά πηγαίναν πολύ χαλαρά εγω έβλεπα ολοένα να πέφτει η θερμοκρασία με χαμηλότερη 60°C
Παρακαλούσα να ανοίξουμε...:grin2:

Στην πίστα έκανα 31 γύρους και νομίζω οτι ήμουν στους 85-90°C.
Τον Χειμώνα σε πλάκωμα στον δρόμο δεν είδα ποτε πάνω απο 85°C ότι και αν έκανα!
Χαλαρός 65-70°C

Καλοκαίρι δεν πήγα πίστα και μου έτυχαν πολλές αναποδιές οπότε δεν μπορώ να σου πω, τώρα γύρισα τον αισθητήρα και διαβάζω τιμές θερμοκρασίας εισαγωγής λαδιού στον Rotrex.
Έχω σκοπό όμως τον Αύγουστο να το ξαναγυρίσω στην μηχανή για να δω τι γίνετε και το καλοκαίρι.

·
Premium Member
883 Posts
Discussion Starter #25
Θα ηταν ενδιαφερον να βλεπαμε τις τιμες χωρις το ψυγειο. Αλλο να δουμε 105-110 και αλλο να δουμε κανα 120-130.

Πανο εσυ τι afr βλεπεις στο πατημα;

·
Premium Member
18,744 Posts
Περίπου 11 στο τέρμα γκάζι.
Ο Νικ αρχικά το είχε κάνει πλούσιο, αλλά του είπα να το φτωχύνουμε λίγο.

·
Registered
191 Posts
άρα πάνω-κάτω εμείς είμαστε μαζί...
Ένα ακόμη ύποπτο σημείο είναι και το part throttling!!
Μου είχε αναφέρει ο Vit οτι κάνει charge cooling μεταξύ 3.000-3.500

·
Premium Member
883 Posts
Discussion Starter #28
Ερωτηση κρισεως. Σε ποιο σημειο της εξατμισης μετρησατε το afr; Με ξεχωριστο wideband; Εγω μετραω τον μαμα πρωτο λαμδα μεσω obd.

·
Registered
191 Posts
μετράω με ξεχωριστό wideband, Βosch 4.9 lsu sensor λίγο πιο κάτω από τον μαμά.
Αυτόν ήθελα να βάλω να τον χρησιμοποιεί και η ecu ως Primary αλλά ήταν αδύνατο να συνδεθεί και στο όργανο και στην Ecu.

·
Premium Member
18,744 Posts
Ερωτηση κρισεως. Σε ποιο σημειο της εξατμισης μετρησατε το afr; Με ξεχωριστο wideband; Εγω μετραω τον μαμα πρωτο λαμδα μεσω obd.
Όταν στήναμε με τον Νικ, αρχικά μέτραγε και από την obd αλλά και με δικο του λ που είχαμε βάλει σε αναμονή που είχα φτιάξει στο downpipe με την λογική να έβαζα αργότερα οργανάκι.

·
Premium Member
883 Posts
Discussion Starter #31
Οπότε θεωρούμε τις ενδείξεις της odb σωστές έτσι;

·
Premium Member
18,744 Posts
Οι ενδείξεις από την obd και από τον extra λ ήταν εξαιρετικά κοντά, οποτε ναι είναι σωστές.

·
Registered
191 Posts
Απο κατανάλωση λαδιου πως πάτε;
Εγω με 05w-40 Motul είμαι 800ml στα 5000k με Χρήση συνήθως ΣΚ με αρκετη πίεση.

Ειχα διαβασει νομιζω ο Warhawk είχε γράψει οτι άλλαξε σε 05w-30 και πλέον δεν καίει..

Οπότε για weekend και για την δική μου χρήση τι προτείνετε;
Με το ψυγείο λαδιού στον δρόμο ποτε δεν ξεπερνάω τους με 90°C...συνήθως είμαι 70-80°C

Τωρω ετοιμάζομαι για Σέρρες και λέω να δοκιμάσω 10w-60 αποκλειστικά στην πίστα.

Για πείτε γνώμες

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

·
Νίκος
2,893 Posts
Λευτέρη εγω εαν έμπαινα πίστα θα είχα motul 300V, το 10w-60 νομίζω οτι είναι υπερβολικό μάξιμουμ το 10w-40 ιδανικότερο το 5w-40, φυσικά υπάρχουν και άλλα λάδια αντίστοιχα με τα παραπάνω, αλλά 10w-60 μου ακούγεται λίγο υπερβολικά "χοντρό".

·
Registered
191 Posts
Και όμως πολλοί με turbo αναφέρουν οτι σε συνεχή πίεση γίνετε πολύ ψιλό οπότε το 10w-60 λειτουργεί πολύ καλα και δεν υπάρχει κατανάλωση.
Αυτό εύκολα θα το δω μιας και έχω εγκαταστήσει και όργανο πίεσης λαδιού οπότε πόσο ψιλό θα γίνει θα βλέπω την πίεση σε σχεση με την θερμοκρασία που έχει το λάδι.
Ουτως η άλλως αυτο θα μπει μόνο για την πίστα ..
Το θέμα είναι τι γίνετε στην σχετικά κανονική χρήση;

·
Premium Member
883 Posts
Discussion Starter #36
Δυστυχώς έχω μνήμη χρυσόψαρου και δε θυμάμαι πολλά πράγματα από καταναλώσεις.

Επίσης επιτέλους έβαλα "νερά" στην τουρμπίνα (πριν 4-5k χλμ) οπότε η συμπεριφορά της κατανάλωσης θα αλλάξει σίγουρα. Μέσα τώρα έχω Redline 5w40, περίπου 8k χλμ, από τα οποία 3k χωρίς νερά στο τούρμπο και 5k με νερά στο τούρμπο. Στον δείκτη είμαι 3mm πάνω από το μίνιμουμ (με αρχική πλήρωση ακριβώς στο μάξιμουμ). Πόσο λάδι είναι αυτό; 500-600ml;

Εάν έχεις ψυγείο λαδιού και στην πίστα δεν βλέπεις πάνω από 100-110 δεν υπάρχει νομίζω λόγος να πας πάνω από SAE40.

Τα motul δε τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση καθώς τα θεωρώ λάδια της σειράς. Μην παρεξηγηθώ, δεν λέω ότι είναι κακά λάδια. Για νορμάλ χρήση είναι μια χαρά, αλλά δεν προσφέρουν το κάτι παραπάνω που θέλουμε εμείς για τα πιεσμένα μοτέρ μας.

Στο youtube υπάρχει ο Piotr Tester που εδώ και χρόνια δοκιμάζει με ένα ψιλομπακάλικο τρόπο λάδια. Μπακάλικος μεν (για επίπεδο youtube θεωρείτε επιστημονικός) αλλά όταν λάδια μεταξύ τους έχουν απίστευτη διαφορά (10-20 φορές πάνω) στην φθορά του δείγματος καταλαβαίνεις ότι όσο μπακάλικος και να είναι ο τρόπος, τα λάδια έχουν απίστευτες διαφορές. Όπως επίσης καταλαβαίνεις ότι δεν λέει τίποτα από μόνη της η μάρκα του λαδιού. Μπορεί ένα λάδι της τάδε εταιρείας να είναι τρομερό και ένα άλλο της ίδιας εταιρείας να είναι εντελώς μέτριο. Μη βάζουμε ταμπέλες στα λάδια. Συνήθως τα ακριβότερα λάδια είναι "καλύτερα" από τα φτηνότερα αλλά δεν είναι κανόνας. Υπάρχουν φτηνά λάδια αγνώστων εταιρειών που είναι καλύτερα από επώνυμα ακριβότερα λάδια.

·
Νίκος
2,893 Posts
Και όμως πολλοί με turbo αναφέρουν οτι σε συνεχή πίεση γίνετε πολύ ψιλό οπότε το 10w-60 λειτουργεί πολύ καλα και δεν υπάρχει κατανάλωση.
Αυτό εύκολα θα το δω μιας και έχω εγκαταστήσει και όργανο πίεσης λαδιού οπότε πόσο ψιλό θα γίνει θα βλέπω την πίεση σε σχεση με την θερμοκρασία που έχει το λάδι.
Ουτως η άλλως αυτο θα μπει μόνο για την πίστα ..
Το θέμα είναι τι γίνετε στην σχετικά κανονική χρήση;

Φίλος που μπαίνει σε πίστα μικρή βέβαια "κάρτ" που έχουμε εδώ στη Πάτρα με suzuki swift οχι τούρμπο μου λέει οτι με την ίδια πίεση λαδιού που μπαίνει με την ίδια ακριβώς βγαίνει με motul 300V.

• Like
Reactions: lft

·
Registered
191 Posts
Αυτο δεν συμβαίνει ποτε σε μένα.
Ενδεικτικά η πίεση στις 700rpm cold start είναι στο 100.
Στους 75°C η πίεση στις 700rpm είναι στο 32
Στους 90°C 700rpm είναι στους 17

Πίστα στους 100-105 έχω δει 12

21 - 38 of 38 Posts