2006+ Honda Civic Forum banner

25401 - 25420 of 25446 Posts

·
Registered
1,357 Posts
Ε αφου πηραν πίσω την χρεωση που θελαν να βαλουν ακομα και στα δέματα αξίας κάτω των 22ε μετά το κραξιμο που φαγανε, απο καπου πρεπει να βγάλουν τα σπασμενα για να επιβιωσουν ως χρεοκοπημενοι..

MakTheo
Και εγώ αυτό σκέφτηκα μόλις μου είπε την τιμη

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
469 Posts
Πήγα να πάρω αφτερμαρκετ υαλοκαθαριστήρες των 5ε γτ βαρέθηκα να δίνω κάθε χρόνο τα 25 στο Σ. Λέω ένα χρόνο να μου αντέξουν θα κερδίσω 20ε...όσο κ να αν ψάξαμε στο μαγαζί, δε βρήκαμε στην ίδια διάσταση οπότε βάλαμε 1" μικρότερη κ αφού πρώτα τσεκαραμε ότι σκουπίζουν την επιφάνεια του αισθητήρα...

Αμ δε...κάθε φορά που έβρεχε, ο αισθητήρας τιλταρε κ δούλευαν ασταμάτητα σε φουλ ταχύτητα...λέω δεν μπορεί..θα χαλάσε ο αισθητήρας..

Ευτυχώς δε χάλασε...ξαναβαλα τα εργοστασιακά κ έστρωσε...

Αν έχετε βρει κάτι φτηνότερο αλλά αξιόπιστο ας το πει.

Χρειαζόμαστε 675mm δλδ 27" και δεν έχω βρει τπτ...

·
Registered
613 Posts
Καλησπερα,
Εχω ενα θεμα με το εταιρικο οχημα Peugeot Bipper,το τελευταιο καιρο παντα στις κρυες εκκινησεις και οχι μετα μου εμφανιζει το μηνυμα "check glow plugs" .
Με ολη αυτη τη κατασταση τωρα δεν μπορω να το παω hertz.Το αυτοκινητο εχει 64.000km και δουλευει πολυ αναψε σβησε.Λετε να με αφησει;,δεν ξερω καν τι ειναι αυτο!

·
Registered
1,357 Posts
Καλησπερα,
Εχω ενα θεμα με το εταιρικο οχημα Peugeot Bipper,το τελευταιο καιρο παντα στις κρυες εκκινησεις και οχι μετα μου εμφανιζει το μηνυμα "check glow plugs" .
Με ολη αυτη τη κατασταση τωρα δεν μπορω να το παω hertz.Το αυτοκινητο εχει 64.000km και δουλευει πολυ αναψε σβησε.Λετε να με αφησει;,δεν ξερω καν τι ειναι αυτο!
Glow plug τα μπουζι δεν ειναι;;

·
Registered
613 Posts
Glow plug τα μπουζι δεν ειναι;;

spark plug ειναι νομιζω το μπουζι.Αυτο ισως ειναι προθερμαντηρες πετρελαιου δεν εγραψα τι καυσιμο ειναι ξεχαστηκα.

·
Registered
50 Posts
Glow plugs είναι προθερμαντηρες που ζεσταίνουν το πετρελαιο μέσα στο θάλαμο καύσης πριν βάλεις μπρος.Μήπως βάζεις μπρος κατευθειαν και δεν περιμενεις να σβήσει ένα λαμπάκι σαν σπιραλ που έχει στο ταμπλο(κανονικά όλα τα diesel έχουν).
Πιστεύω ότι με νορμαλ θερμοκρασιες έξω (+10C) δεν πρεπει να έχει προβλημα και μάλλον ξεκινάει χωρίς ζόρι, επειδη ειναι Peugeot και είναι λίγο... σε ηλεκτρικά, δεν ξέρω τι κάνει.
Ξέρεις κυβικά ή κινητήρα να δω στο service manual του 307 που εχω;

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
613 Posts
Oχι φιλε μου περιμενω παντα στο check με λαμπακια.Συν οτι τωρα το εμφανιζει στη κεντρικη οθονη παντα στη πρωτη εκκινηση και οχι μετεπειτα.Οποτε κατι συμβαινει με τα Ohm καποιο εχει χαιρετησει η χαιρεταει. f13dte5 1.3 HDI

·
Νίκος
2,843 Posts
Πήγα να πάρω αφτερμαρκετ υαλοκαθαριστήρες των 5ε γτ βαρέθηκα να δίνω κάθε χρόνο τα 25 στο Σ. Λέω ένα χρόνο να μου αντέξουν θα κερδίσω 20ε...όσο κ να αν ψάξαμε στο μαγαζί, δε βρήκαμε στην ίδια διάσταση οπότε βάλαμε 1" μικρότερη κ αφού πρώτα τσεκαραμε ότι σκουπίζουν την επιφάνεια του αισθητήρα...

Αμ δε...κάθε φορά που έβρεχε, ο αισθητήρας τιλταρε κ δούλευαν ασταμάτητα σε φουλ ταχύτητα...λέω δεν μπορεί..θα χαλάσε ο αισθητήρας..

Ευτυχώς δε χάλασε...ξαναβαλα τα εργοστασιακά κ έστρωσε...

Αν έχετε βρει κάτι φτηνότερο αλλά αξιόπιστο ας το πει.

Χρειαζόμαστε 675mm δλδ 27" και δεν έχω βρει τπτ...
Μια απο τα ίδια εχω πειραματιστεί κι εγώ με αρκετά αφτερμαρκετ, τζίφος όμως άλλα τρίζουν άλλα δεν καθαρίζουν καλά και κάποια δεν ταιριάζουν (τα λάστιχα εννοώ) στα μπράτσα, οπότε επιστροφή στα εργοστασιακά, οχι όμως κάθε χρόνο εγω απο το 2013 που έχω το αμάξι τα έχω αλλάξει 2 φορές η τελευταία ήταν 7/11/2017 και φέτος καθάριζαν τέλεια.

·
Registered
469 Posts
Μια απο τα ίδια εχω πειραματιστεί κι εγώ με αρκετά αφτερμαρκετ, τζίφος όμως άλλα τρίζουν άλλα δεν καθαρίζουν καλά και κάποια δεν ταιριάζουν (τα λάστιχα εννοώ) στα μπράτσα, οπότε επιστροφή στα εργοστασιακά, οχι όμως κάθε χρόνο εγω απο το 2013 που έχω το αμάξι τα έχω αλλάξει 2 φορές η τελευταία ήταν 7/11/2017 και φέτος καθάριζαν τέλεια.
Σου διαρκούν 3+ χρόνια;;;

Εμένα στο χρόνο σφυριζουν...

·
A. Senna
8,045 Posts

·
Registered
50 Posts
Δυστυχώς για καποιο λόγο δεν το βγάζει το manual στο scribd που τι είχα κατεβασμένο. Πάντως τέτοιο κινητήρα δεν έχει σε 307, νομίζω 1.6 και 2
Θεωρητικά και γενικά, ακόμα και να χαλάσουν οι προθερμαντηρες δεν υπαρχει προβλημα λειτουργικό στον κινητήρα, εφόσον παιρνει μπρος (σε χαμηλή θερμοκρασία μπορεί να μην ξεκινάει) ίσως πεταει μαυρίλα στην αρχή. δηλ, είναι μόνο μέχρι να παρει μπρος ο κινητήρας.
Τώρα, δεν ξέρω αν λόγω Euro (λογικά 5 ή 6), dpf, adblue (μαλλον αφου είναι Peugeot) μακροπρόθεσμα μπουκωνει το φίλτρο ή ζορίζεται ο καταλυτης.
Αφου ειναι εταιρικό και hertz γιατί δεν πας να το δουν, νομίζω επιτρέπεται η μετακίνηση για συνεργείο και δουλευουν τα συνέργεια, μην έχεις και θέματα εγγυησης.
Γενικά, όντας παθών, πρωην κάτοχος Pug (βενζίνη) είναι δύστροπα και ευπαθή σε ηλεκτρικά και μπορεί να έχουν περίεργη συμπεριφορά π.χ. limb mode για ασήμαντα θέματα.
Ρίξε αν θελεις μια ματιά στο Peugeot forums, είναι πολυ δραστήριο forum για βλάβες....

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Νίκος
2,843 Posts
Σου διαρκούν 3+ χρόνια;;;

Εμένα στο χρόνο σφυριζουν...
Μάλλον το αφήνεις στον ήλιο παραπάνω απο εμένα...

·
Premium Member
9,212 Posts

·
Premium Member
18,692 Posts
Χρόνια Πολλά και με υγεία!

·
SY8CPC
742 Posts
Έστω και λίγο καθυστερημένα, χρόνια πολλά σε όλους και γρήγορα να επιστρέψουμε στη ζωή μας και τις απλές συνήθειες που δυστυχώς θεωρούσαμε δεδομένες αλλά τώρα τις έχουμε στερηθεί...

25401 - 25420 of 25446 Posts