2006+ Honda Civic Forum banner

25441 - 25460 of 25494 Posts

·
Νίκος
2,875 Posts
Καλησπερα παιδια!!... καινουριος εδω.. οποτε αν ειμαι σε λαθος μερος.. να με συγχωρέσετε ...
η ερωτηση μου ειναι η εξης... θελω μια αποψη για το 1.8 type s δυπορτο.. 140hp.. αρχικα αν ειναι οτι δηλωνει.. αν παει καλα... σαν εργοστασιακο.. και τι γινεται απο tuning.. και αν αξιζει αυτο το μοτερ.. επισης διαβασα πως το ivtec που εχει.. ειναι απλα οικονομιας. δεν εχει να κανει με αποτομα γκαζια κλπ... εχω ακουσει πως με προγραμμα κανει κανονικα την δουλεια του.. γενικα εχω ακουσει... λιγες αποψεις θα μου ηταν πολυ χρήσιμες. ευχαριστω!!
Καλώς όρισες στο φόρουμ και σίγουρα δεν είσαι σε λάθος μέρος,
το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου είναι καθαρά υποκειμενικό 140ps σε άλλους φτάνουν και σε άλλους οχι, πράγματι το ivtec είναι για οικονομία στον r18a2 και οχι για γκάζια με ελαφρύ πόδι δύσκολα θα ξεπεράσεις τα 7 λίτρα/100χλμ, τώρα για tuning ο κινητήρας είναι οτι πρέπει, αλλά οχι για απλά περιφερειακά (γνώμη μου) δηλαδή φίτρα ελευθέρας, εξάτμιση κ.τ.λ, υπάρχουν μέλη που έχουν αυξήσει τους ίππους πάνω απο 200ps με τούρμπο φυσικά και θα σου γράψουν λεπτομέρειες μόλις δούν το πόστ σου.

·
Premium Member
18,715 Posts
Πετάς το μπαλάκι Νίκο εεε;;;
χαχαχαχαχαα
Γιώργο καλώς ήρθες! Ο Νίκος ήταν λιτός και περιεκτικός! Συμφωνώ μαζί του.

Υλικό για μελέτη:

·
Premium Member
9,217 Posts
Μόνο αν το κάνεις λάιτ τούρμπο, όλα τα άλλα είναι πεταμένα λεφτά, πρόγραμμα εξάτμιση φιλτρο κλπ θα δώσεις κάνα διχιλιαρο για 10 πιπινια το πολύ...

·
Registered
2 Posts
Καλώς όρισες στο φόρουμ και σίγουρα δεν είσαι σε λάθος μέρος,
το πρώτο σκέλος της ερώτησης σου είναι καθαρά υποκειμενικό 140ps σε άλλους φτάνουν και σε άλλους οχι, πράγματι το ivtec είναι για οικονομία στον r18a2 και οχι για γκάζια με ελαφρύ πόδι δύσκολα θα ξεπεράσεις τα 7 λίτρα/100χλμ, τώρα για tuning ο κινητήρας είναι οτι πρέπει, αλλά οχι για απλά περιφερειακά (γνώμη μου) δηλαδή φίτρα ελευθέρας, εξάτμιση κ.τ.λ, υπάρχουν μέλη που έχουν αυξήσει τους ίππους πάνω απο 200ps με τούρμπο φυσικά και θα σου γράψουν λεπτομέρειες μόλις δούν το πόστ σου.
Αρχικα ευχαριστω για τις απαντησεις!!!. ωραια εως τωρα εχω καταλαβει... αρα εχουμε ενα μοτερ αρκετα φιλικο προς το τουρμπιζμα... σιγουρα 1.8 κβκ και 200+ αλογα ειναι υπερκαλα.. πιστευω στον δρομο θα δικαζει πολυ κοσμο!!... βεβαια σε εκεινη την περιπτωση τι γινεται με το ivtec? αλλαζει η λειτουργια του;;... ... και μετα.. πες περνω ενα type s σαν μαμισιο... τα 140 αλογα ειναι ζωντανα;... δλδ πες βαζεις κοντρα με ενα celica 1.8 143 αλογα.. η κανα τουρμπο με 120-40 ... το type στεκετε διπλα του; ειναι μπροστα; η κοιταει πινακιδες; .... και κατι ακομα... ειναι 140 αλογα... δεν τα λες ασχημα σε καμια περιπτωση.. αλλωστε θα μ πειτε αν θες αλογα και τα ιδια κβκ πανε π.χ και παρε ενα t sport με 190.. αλλα και παλι!!... επειδη το σκαφος μου αρεσει παρα πολυ.. δεν ξερω τον λογο... σιγουρα type r δεν μπορω να παρω... λογο κυβισμου .. κ πολλων αλλων οπως γνωριζετε και εσεις.... με μια εξατμηση και μια εισαγωγη... ακουγεται σαν ολα τα honda? :D εχουν εναν ιδιετερο ηχο μετα τις 5.000 ... και παλι ευχαριστω!!

·
Premium Member
3,403 Posts
Ο ήχος που λες ειναι το γρυλισμα που κάνουν όταν ανοίγει το vtec.Αυτο δεν θα το ακούσεις γιατί πολύ απλά δεν έχει τέτοιο σύστημα το αμάξι,δηλαδή δεν έχει κλασικό vtec.Αν βάλεις εξάτμιση θα ακούς θόρυβο όσο ανεβαίνουν οι στροφές,άρα και τα καυσαέρια που διέρχονται από μέσα της.

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
649 Posts
Οταν ψαχνουμε ενα αυτοκινητο κοιταμε το πακετο.Απο οτι καταλαβαινω εσενα σου αρεσει το type -s σαν συνολο, αλλα δυσκολευεσαι να χωνεψεις τα 140 αλογα στο στομαχι σου,μηπως σε πατησει κανας γειτονας.Μετα συμπληρωνεις οτι δεν μπορεις να παρεις type -r και το καταλαβαινουμε.Εσυ ομως πρεπει να καταλαβεις οτι ολα δεν μπορεις να τα εχεις.Ψαξε στο youtube τις επιδοσεις και αν σου κανει προχωρα,ειναι ενα καλο αυτοκινητο ¨οχι τελειο", μπροστα σε τοση σαβουρα που υπαρχει εκει εξω!

Φιλικα παντα,ευχομαι να βρεις αυτο που ψαχνεις! :)

·
Νίκος
2,875 Posts
Πρίν μερικά χρόνια είχα γράψει ένα πόστ με φώτο πως να αλλάξουμε υγρά στον συμπλέκτη, βρίσκεται στο " StickyKnown Faults and Solution - Γνωστα προβληματα και λυσεις " για τους γνώστες δεν έχει κάτι να προσφέρει απλά απευθυνόταν στούς λιγότερο γνώστες και δεν ξέρω πόσο χρήσιμο φάνηκε και αν βοήθησε κάποιον σε κάτι, το ερώτημα είναι αν θα είναι χρήσιμο ένα αντίστοιχο πόστ για αλλαγή υγρών φρένων με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες, καθώς επίσης και αλλαγή μπουζί?
δυο δουλίτσες που λίγο μα πολύ λίγο να πιάνουν τα χέρια σου με κανα-δυό εργαλεία μπορείς να τις κάνεις στο σπίτι.

·
Premium Member
18,715 Posts
Νίκο αν έχει την διάθεση να το κάνεις δεν φαντάζομαι κανείς να διαφωνεί!

·
Registered
498 Posts
Πρίν μερικά χρόνια είχα γράψει ένα πόστ με φώτο πως να αλλάξουμε υγρά στον συμπλέκτη, βρίσκεται στο " StickyKnown Faults and Solution - Γνωστα προβληματα και λυσεις " για τους γνώστες δεν έχει κάτι να προσφέρει απλά απευθυνόταν στούς λιγότερο γνώστες και δεν ξέρω πόσο χρήσιμο φάνηκε και αν βοήθησε κάποιον σε κάτι, το ερώτημα είναι αν θα είναι χρήσιμο ένα αντίστοιχο πόστ για αλλαγή υγρών φρένων με όσο το δυνατόν περισσότερες λεπτομέρειες, καθώς επίσης και αλλαγή μπουζί?
δυο δουλίτσες που λίγο μα πολύ λίγο να πιάνουν τα χέρια σου με κανα-δυό εργαλεία μπορείς να τις κάνεις στο σπίτι.
Υπάρχει κ το πολύ κατατοπιστικό known problems and spare parts list. Μήπως να μπουνε εκεί για να εμπλουτιστεί το θρεντ κ να είναι όλα εκεί συγκεντρωμένα;

·
Νίκος
2,875 Posts
Υπάρχει κ το πολύ κατατοπιστικό known problems and spare parts list. Μήπως να μπουνε εκεί για να εμπλουτιστεί το θρεντ κ να είναι όλα εκεί συγκεντρωμένα;
Θα το γράψω εδώ και αν πρέπει ας το μεταφέρει ο admin στο αντίστοιχο "νήμα".

·
Νίκος
2,875 Posts
Αλλαγή υγρών φρένων στο σπίτι.

Μια απλή αλλά σημαντική εργασία που μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας στο σπίτι και να είμαστε 100% σίγουροι ότι πράγματι το κύκλωμα των φρένων μας έχει καινούργια υγρά, κανείς μα κανείς δεν θα κάνει καλύτερα από εσάς την δουλειά αυτή γιατί απλά δεν υπάρχει η βία του χρόνου που πιέζει τα συνεργεία, με την άνεσή σας λοιπόν και χωρίς καμία βιασύνη θα κάνετε καλύτερη δουλειά από τον καθένα όχι ότι οι άλλοι δεν ξέρουν, το πρόβλημα είναι όπως είπαμε ο χρόνος, γι αυτό όταν θα κάνετε αυτή την δουλειά θα φροντίσετε να έχετε ευχέρεια χρόνου και δεν θα έχετε ρολόι στο χέρι.

Επίσης αφορμή για αυτή την εργασία είναι το γεγονός ότι την προηγούμενη φορά που άλλαξα υγρά φρένων στο συνεργείο η δουλειά έγινε σε 10 λεπτά, βέβαια το αμάξι ήταν σηκωμένο οι τροχοί όλοι εκτός αλλά είμαι σίγουρος ότι το κύκλωμα δεν αδειάστηκε τελείως από τα παλιά υγρά, και όταν σε ερώτηση μου στην πίσω δεξιά και πιο απομακρυσμένη δαγκάνα εάν βγήκε νέο υγρό, η απάντηση ήταν ότι αυτός που έκανε την εργασία έχει πείρα 20 ετών…. τα σχόλια δικά σας. Επαναλαμβάνω κι ας γίνομαι βαρετός δεν τίθεται ζήτημα εάν ξέρουν ή δεν ξέρουν φυσικά και ξέρουν καλύτερα απ’ τον καθένα γιατί είναι μια δουλειά που κάνουν σχεδόν καθημερινά ο χρόνος όμως είναι χρήμα. Εχω και μία αληθινή ιστορία να διηγηθώ πάνω σε αυτό το θέμα αλλά δεν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος για να την πώ, θα την διαβάσετε σε άλλο πόστ.

Θα περιγράψω την διαδικασία με όσες περισσότερες λεπτομέρειες μπορώ και αν ξεχάσω κάτι συμπληρώστε με.

Σε επίπεδο έδαφος έχουμε το αμάξι σταματημένο με ταχύτητα, λυμένο χειρόφρενο και με δυο τάκους – σφήνες (μπρός πίσω) σε τροχό απέναντι από την πλευρά που θα σηκώσουμε. Έχουμε το σχέδιο με την σειρά που πρέπει να κάνουμε την αλλαγή υγρών φρένων, (σημ. η αλλαγή πρέπει να γίνει και από τις 4 δαγκάνες) οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι.
a.jpg

Ξεκινάμε λοιπόν τραβάμε το λάστιχο που υπάρχει και αφαιρούμε το μικρό πλαστικό κομμάτι πάνω από το δοχείο των υγρών τραβώντας το προς τα έξω.
b.jpg

Στην συνέχεια ξεβιδώνουμε το καπάκι και αφαιρούμε την σίτα – φίλτρο που έχει στο πάνω μέρος.
c.jpg

Με μια σύριγγα αφαιρούμε όλο το παλιό υγρό.
d.jpg

Καλός καθαρισμός του δοχείου και της σίτας, επανατοποθέτηση αυτής και γέμισμα με καινούργιο υγρό, 1 λίτρο φτάνει και θα περισσέψει.
e.jpg

Τώρα είμαστε έτοιμοι να βάλουμε νέο υγρό στο κύκλωμα των φρένων, όπως είπαμε ξεκινούμε από την εμπρός αριστερή δαγκάνα, γρύλος και αφαίρεση του τροχού, τοποθετούμε το σωληνάκι για την συλλογή των παλιών υγρών στο ρακόρ εξαέρωσης αφού πρώτα περάσουμε ένα πολύγωνο κλειδί 11mm και φροντίσουμε να έχει χώρο να κινηθεί αριστερόστροφα.
f.jpg

Λασκάρουμε ½ στροφή το ρακόρ και το παλιό υγρό αρχίζει να τρέχει με αργό ρυθμό, για να μην περιμένουμε 1 ώρα ώσπου να τρέξει νέο καθαρό υγρό, πατάμε και αφήνουμε συνέχεια το πετάλ, κάθε 10-12 φορές ελέγχουμε και συμπληρώνουμε υγρό στο δοχείο προσέχοντας να μην αδειάσει τελείως.
g.jpg

Μετά από 20 περίπου πατήματα του πετάλ βλέπουμε νέο υγρό στο σωληνάκι, το κριτήριο εδώ δεν είναι τα 20 πατήματα αλλά το χρώμα στο υγρό που από κοκκινωπό γίνεται κίτρινο ανοιχτό, όταν λοιπόν δούμε το νέο υγρό στο σωληνάκι σφίγγουμε το ρακόρ και κάνουμε εξαέρωση ως εξής.
h.jpg

Θα χρειαστούμε δεύτερο άτομο, ο βοηθός σας λοιπόν κάθετε στην θέση του οδηγού πατά και αφήνει 2 - 3 φορές το πετάλ και την 3η φορά πατάει και κρατάει πατημένο τέρμα κάτω το πετάλ όπου και σας ενημερώνει (πατημένος).

Αφού ακούσετε οτι είναι (πατημένος) λασκάρετε σιγά σιγά (αριστερόστροφα) το ρακόρ με το 11mm κλειδί εως ότου δείτε μια ποσότητα υγρού στο σωληνάκι που έχετε εφαρμόσει, όταν σταματήσει το υγρό σφίγγετε το ρακόρ και ενημερώνετε τον βοηθό σας να αφήσει το πετάλ.

Αυτή είναι η διαδικασία η οποία επαναλαμβάνεται 2-3 φορές το ζητούμενο εδώ είναι να μην δούμε φυσαλίδες αέρα στο υγρό, εάν δούμε έστω και την παραμικρή φυσαλίδα αέρα συνεχίζουμε εως ότου να είμαστε σίγουροι ότι δεν υπάρχει η παραμικρή φυσαλίδα αέρα.

Τέλος σφίγγουμε το ρακόρ, αφαιρούμε το σωληνάκι τοποθετούμε τον τροχό (σύσφιξη μπουλονιών 108 Nm ή 80 ft\lbs εάν έχουμε δυναμόκλειδο) και έχουμε τελειώσει κατά ¼ την δουλειά, πάμε λοιπόν με την σειρά και στους υπόλοιπους τρείς τροχούς και σε καμιά ωρίτσα και λίγο παραπάνω έχουμε τελειώσει.

Τα τελευταία υγρά τα άφησα μια ημέρα να ηρεμήσουν και εδώ φαίνεται η λάσπη που υπάρχει στα παλιά υγρά και είναι αυτή που φθείρει τσιμούχες o’ring και όχι μόνο, επίσης να σκεφτεί κανείς ότι τα υγρά τα είχα ξανά αλλάξει στις 18/3/2016.
i.jpg

Μετά το πέρας της εργασίας φροντίζουμε τη στάθμη να βρίσκεται στο MAX …. αυτό ήταν τέλος.

Attachments

·
Νίκος
2,875 Posts
Ο καιρός και η γυναίκα δεν με αφήνουν να αλλάξω μπουζί, καθ' οτι δεν διαθέτω γκαράζ, την μια βρέχει και όταν ξανοίγει λίγο ο καιρός και είμαι έτοιμος αλλάζει το πρόγραμμα, για σούπερ μάρκετ κ.τ.λ που θα πάει μια από τις επόμενες ημέρες θα το κάνω.
Εδώ λοιπόν είναι η ιστορία που σας υποσχέθηκα στο προηγούμενο πόστ με τα υγρά φρένων...

Αληθινή ιστορία από συνεργείο, φυσικά ονόματα δεν λέμε αν και έχουν περάσει αρκετά χρόνια, παλιές εποχές πολλή δουλειά στα συνεργεία και για να κάνεις σέρβις έκλεινες ραντεβού από την προηγούμενη εβδομάδα, έτσι κι εγώ λοιπόν βρίσκομαι σε προγραμματισμένο ραντεβού με τον γιατρό…. συγνώμη τον μηχανικό για σέρβις έχει σηκώσει το αμάξι λοιπόν και δουλεύει, κάθε τόσο όλο και κάτι του αποσπά την προσοχή πήγαινε εδώ τράβα εκεί, μάστορα απ΄εδώ μαστρομήστο απ’ εκεί έχει πάει η ώρα 15:45 και ακόμη να με τελειώσει,(σημειωτέων στις 16:00 έκλεινε) εκεί λοιπόν 16:00 παρά κάτι οι δυό υπάλληλοι πλένουν τα χέρια τους χαιρετάνε τον μαστρομήτσο και φεύγουν, άλλωστε σε 5-10 λεπτά θα τέλειωνε κι εμένα και θα έκλεινε το μαγαζί, άμα δεν σε θέλει όμως…… ακούγεται κορνάρισμα και μπαίνει μες το συνεργείο ένα αγροτικό, (απ’ ότι κατάλαβα ήταν γνωστός του μαστρομήτσου) μετά τις χαιρετούρες λοιπόν του σκάει τον λόγο που ήρθε στο συνεργείο…. τρίζουν τα φρένα και θέλω να μου αλλάξεις υγρά του λέει, κόκαλο ο μαστρομήτσος, προσπαθεί επί 5 λεπτά να τον πείσει ότι δεν φταίνε τα υγρά για το σφύριγμα και να πάει αύριο για να το δει, με τίποτα α αγρότης δεν παίρνει χαμπάρι και επιμένει ότι αν δεν του αλλάξει υγρά δεν φεύγει. Είμαι μόνος μου του λέει και γι αυτή την δουλειά χρειάζονται δυο άτομα έλα αύριο να τα αλλάξουμε, όχι θα τα αλλάξουμε σήμερα θα σε βοηθήσω εγώ σε ότι θέλεις του λέει ο αγρότης, αφού έχει πάει 16:15 και βλέπει ότι δεν ξεμπερδεύει με τον αγρότη κλείνει σε εμένα μάτι και του λέει, εντάξει μπές στην θέση του οδηγού και θα κάνεις ότι σου λέω, μπαίνει μέσα ο αγρότης και τον ανεβάζει τέρμα πάνω με το ανυψωτικό, πάτα το πετάλ 3 φορές και μετά κράτα το πατημένο του λέει, ο αγρότης υπακούει μετά από λίγο πάλι το ίδιο σκηνικό ξανά και ξανά, ο μαστρομήτσος εντομεταξύ είναι κάτω από το δικό μου αμάξι και κοιτά να τελειώσει για να φύγω, αφού τελειώνει λοιπόν με εμένα, κατεβάζει πρώτα τον αγρότη χωρίς να έχει αγγίξει τίποτα και του λέει, εγώ σου το είπα από την αρχή ότι δεν φταίνε τα υγρά που τρίζουν τα φρένα, στα άλλαξα αλλά αν στο ξανακάνει έλα να το δούμε. Πάει να τον πληρώσει ευχαριστημένος ο αγρότης, να μην παίρνει λεφτά με τίποτα ο μαστρομήτσος , τελικά του αφήνει κάτι στο τραπέζι και τέλος καλό όλα καλά…

·
Registered
1,384 Posts
Και θα είπε ο αγρότης είδες τελικά που είχα δίκιο ότι χρειαζόταν αλλαγή τα υγρά φρενων

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,715 Posts

·
Registered
649 Posts

·
Registered
1,126 Posts

·
Νίκος
2,875 Posts
Σήμερα Κυριακή δεν έχει σούπερ μάρκετ οπότε έχει αλλαγή μπουζί στο σπίτι.

Λοιπόν όσο πιο αναλυτικά μπορώ γιατί είπαμε ότι απευθύνεται σε λιγότερο γνώστες.
Με παγωμένο κινητήρα, ξεβιδώνουμε ½ στροφή τις δυο κατσαβιδόβιδες και τραβάμε πάνω το καπάκι να ξεκουμπώσει γιατί έχει δυο κλίπς ένα αριστερά και ένα δεξιά.
a.jpg
b.jpg

Στην συνέχεια πιέζουμε με τα δάχτυλα και ξεκουμπώνουμε το φίς του πολλαπλασιαστή.
c.jpg

Με ένα κλειδί 10mm ξεβιδώνουμε το ένα και μοναδικό παξιμάδι που συγκρατεί τον πολλαπλασιαστή στην θέση του.
d.jpg

Τραβάμε έξω τον πολλαπλασιαστή και στο βάθος εμφανίζεται το μπουζί.
e.jpg

Με ένα μπουζόκλειδο 16mm για να γίνει σωστά η δουλειά,

(πρέπει το καρυδάκι να είναι μπουζόκλειδο 16mm και όχι απλό βαθύ καρυδάκι 16mm, η διαφορά βέβαια είναι απλή αλλά σημαντική και είναι η εξής το μπουζόκλειδο έχει εσωτερικά ένα ελαστικό δαχτυλίδι που όταν ξεβιδώσει το μπουζί το συγκρατεί από την πορσελάνη και το βγάζεις - βάζεις μια χαρά, και καλά αν έχεις απλό καρυδάκι ξεβιδώνεις το μπουζί και με ένα μυτοτσίμπιδο το πιάνεις και το βγάζεις, όλα καλά μέχρι εδώ, πώς βάζεις το καινούργιο όμως χωρίς να χτυπήσεις την ακίδα??? εντάξει με μεγάλη προσοχή γίνεται αλλά δεν αξίζει το ρίσκο για τα χρήματα που κάνει ένα καρυδάκι μπουζόκλειδο.)

ξεβιδώνουμε και παίρνουμε στα χέρια το παλιό μπουζί.
f.jpg

Με το μπουζόκλειδο τοποθετούμε το νέο μπουζί προσέχοντας να μην ακουμπήσουμε πουθενά την ακίδα που έχει στο εμπρός μέρος.
g.jpg
h.jpg
i.jpg

Με δυναμόκλειδο σφίγγουμε το μπουζί με 25Nm τέλος τοποθετούμε τον πολλαπλασιαστή με το παξιμάδι του κουμπώνουμε το φις και έχουμε τελειώσει τον πρώτο κύλινδρο, έχουμε άλλους τρείς που θα κάνουμε το ίδιο.
j.jpg

Δυο σημαντικές λεπτομέρειες:

α) Η εξωτερική διάμετρος του μπουζόκλειδου δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 22mm για να χωρά στην τρύπα.

β) Καλό είναι στο σφίξιμο να χρησιμοποιήσουμε δυναμόκλειδο γιατί το σπείρωμα της κεφαλής που βιδώνει το μπουζί είναι από αλουμίνιο και δεν θέλει υπερβολικό σφίξιμο, γιατί το υπερβολικό σφίξιμο και η καταστροφή του σπειρώματος της κεφαλής είναι αρκετά μεγάλη ζημιά, οπότε δεν αξίζει και πάλι το ρίσκο. Οσο για τα εργαλεία που δεν έχετε και πιθανόν να σκέφτεστε να αγοράσετε να ξέρετε ότι τα λεφτά τους τα δίνουν πίσω και με το παραπάνω, και επαναλαμβάνω ότι καλύτερη δουλειά από εσάς δεν θα κάνει κανείς, πόσους έχετε δεί να σφίγγουν μπουζί με δυναμόκλειδο???

Attachments

·
Premium Member
18,715 Posts
Άψογος Νίκο!

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
Discussion Starter #25,459
Νικο έκανες αψογη δουλειά...το θεμα ειναι να μην χαθουν ολα αυτα...να τα κανεις ξεχωριστο θεμα και θα τα κανω στικυ ώστε να τα βλεπουν ευκολα ολοι

·
Registered
649 Posts
Ναι θα ηθελα και εγω παρα πολυ σαν μελος,να φτιαχτει ενα thread και να μετακομισουν ολα αυτα που εχει κανει ο Νικος (αλλαγη υγρων συμπλεκτη,φρενων,ροδελες πεταλ,μπουζι κτλ).Επισης αν καποιος θελει να κανει κατι παρομοιο παραδειγμα αλλαγη φιλτρο καυσιμου (αναλυτικα με φωτογραφιες) ,οτιδηποτε,απλα να μη γραφουμε εκει μεσα!Ειναι ωραιο σαν ιδεα , εχω και εγω καποια πραγματακια στο μυαλο μου να ανεβασουμε και αλλο τον πηχη!

25441 - 25460 of 25494 Posts