2006+ Honda Civic Forum banner

25501 - 25520 of 25545 Posts

·
Premium Member
877 Posts
Μπερδεύτηκα λίγο... Χάνει από την ένωση του 10 - 11 - 3; Εάν ναι το 11 δεν πρέπει να είναι μόνο φίλτράκι αλλά πρέπει να είναι λαστιχένιο και να είναι υπεύθυνο και για τη στεγανοποίηση της ένωσης του μοτέρ με το δοχείο. Καθάρισε τα πάντα καλά, αντικατέστησε το (11) και όλα καλά.

·
Registered
674 Posts
Σωστα στεγανοποιει δοχειο και μοτερ.οποτε παμε σε αντικατασταση του 11 και βλεπουμε Γιαννη.

·
Registered
226 Posts
Απο χτες που συμπληρωσα απεσταγμενο στο δοχειο γυαλοκαθαριστηρων,παρατηρησα οτι το δεν το κραταει.Σημερα ελυσα το δεξι θολο και εβγαλα τον τροχο για να εχω χωρο.Αντικριζω μοτερακι siemens με σωλήνακι siemens.Ξεφισωνω και απο κατω εχει ενα πωμα με το φιλτρακι νουμερο 11 το οποιο ηταν πεντακαθαρο.Βαζω καποιον να ριχνει νερο απο πανω και κραταω με το δαχτυλο σφινωμενο το πωμα να μην παιρνει αερα.δεν εχανε ουτε σταγονα.αρα λεω να εχει σπασει δοχειο με τιποτα.Με το που κουμπωνω μοτερ νουμερο 3 το οποιο δουλευει κανονικα και φερνει νερο στο τζαμι,αρχιζει και τρεχει.Τωρα ειμαι σε ενα σταδιο που εχω βαλει τεφλον στο μοτερ,δηλαδη στο ακρο που κουμπωνει σωληνακι και στο ακροφυσιο που κουμπωνει στο φιλτρακι.Δεν το εχω γεμισει ,αλλα δεν εχει χασει οπως πριν.Εχει συμβει σε καποιον τετοια ιστορια;Ξενερωσα
γεμιζω το παγουρι δεν κανω καθολου χρηση και παρατηρω οτι σταζει αργα απο κατω και δημιουργειται μια μεγαλη κηλιδα. οταν σταματαει η διαροη (γυρω στις 2-3 μερες) απο το σπιραλ που ειναι στο πωμα παρατηρω οτι στο παγουρι εχει απομεινει γυρω στους 10 ποντους νερο....αυτα.

·
Premium Member
9,234 Posts
σε κάποιους έχανε το 8 και το άλλο το διχαλο παρακάτω( δεν έχει νούμερο εδώ) ...έχει αναφερθεί επίσης σπασμένο ραγισμένο παγούρι, αν χάνει σε σένα από το 11 και με αντικατάσταση σταματήσει η διαρροή γιατί να ξενερώνεις, συμβαίνουν αυτές οι διαρροές στους γέρους και στις γριές...

·
Registered
674 Posts
Απο χτες που συμπληρωσα απεσταγμενο στο δοχειο γυαλοκαθαριστηρων,παρατηρησα οτι το δεν το κραταει.Σημερα ελυσα το δεξι θολο και εβγαλα τον τροχο για να εχω χωρο.Αντικριζω μοτερακι siemens με σωλήνακι siemens.Ξεφισωνω και απο κατω εχει ενα πωμα με το φιλτρακι νουμερο 11 το οποιο ηταν πεντακαθαρο.Βαζω καποιον να ριχνει νερο απο πανω και κραταω με το δαχτυλο σφινωμενο το πωμα να μην παιρνει αερα.δεν εχανε ουτε σταγονα.αρα λεω να εχει σπασει δοχειο με τιποτα.Με το που κουμπωνω μοτερ νουμερο 3 το οποιο δουλευει κανονικα και φερνει νερο στο τζαμι,αρχιζει και τρεχει.Τωρα ειμαι σε ενα σταδιο που εχω βαλει τεφλον στο μοτερ,δηλαδη στο ακρο που κουμπωνει σωληνακι και στο ακροφυσιο που κουμπωνει στο φιλτρακι.Δεν το εχω γεμισει ,αλλα δεν εχει χασει οπως πριν.Εχει συμβει σε καποιον τετοια ιστορια;Ξενερωσα
Σταματησε η διαρροη...
313348

·
Premium Member
18,737 Posts

·
Premium Member
9,234 Posts
Σταματησε η διαρροη...
View attachment 313348
μισό γιατί θα σε κράξω τώρα,
πριν 5 μέρες λες: ξενέρωσα, και τώρα με μια μαλακιούλα που άλλαξες και σταμάτησε η διαρροή δεν λες τίποτε???

• Like
Reactions: KonstantinosM

·
Registered
674 Posts
Η αιτία του προβλήματος είναι γραμμένη πάνω στο καινούργιο ανταλλακτικό με κεφαλαία γράμματα κιόλας...
μισό γιατί θα σε κράξω τώρα,
πριν 5 μέρες λες: ξενέρωσα, και τώρα με μια μαλακιούλα που άλλαξες και σταμάτησε η διαρροή δεν λες τίποτε???
ΜΑDE IN GERMANY ΞΕΝΕΡΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΠΩΜΑ MADE IN GREECE?ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΩ...:unsure:

·
Premium Member
9,234 Posts
:ROFLMAO: :ROFLMAO:

·
Registered
340 Posts
Σταματησε η διαρροη...
View attachment 313348
Τελικά το ανταλλακτικό είναι το 3;
Από που το πήρες; Κόστος;
Μου έχει κάνει και εμένα κάτι περίεργα και μου είπαν για μοτέρ μάλλον.

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,130 Posts
ΜΑDE IN GERMANY ΞΕΝΕΡΩΝΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ,ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΠΩΜΑ MADE IN GREECE?ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΩ...:unsure:
Εδώ ο άλλος θα φτιάξει 5G hyper car που θα μεταβάλει τον όγκο του made in Greece, σε μια τάπα θα κολλήσουμε?

Sorry δε κρατήθηκα :censored:

·
Registered
674 Posts
Τελικά το ανταλλακτικό είναι το 3;
Από που το πήρες; Κόστος;
Μου έχει κάνει και εμένα κάτι περίεργα και μου είπαν για μοτέρ μάλλον.

Το 3 ειναι το μοτερ.Δεν κανει περιεργα,λειτουργει ή δεν λειτουργει καθολου.μπορει να θελει καθαρισμα η φισα.Απευθυνσου στην αντιπροσωπεια!

·
Registered
340 Posts
Το 3 ειναι το μοτερ.Δεν κανει περιεργα,λειτουργει ή δεν λειτουργει καθολου.μπορει να θελει καθαρισμα η φισα.Απευθυνσου στην αντιπροσωπεια!
Λειτουργεί το μοτέρ. Χάνει νερά όμως όπως εσένα.
Τι άλλαξες εσύ; Πόσο έκανε;

·
Registered
674 Posts
Λειτουργεί το μοτέρ. Χάνει νερά όμως όπως εσένα.
Τι άλλαξες εσύ; Πόσο έκανε;

Αλλαξα το 11.Το μοτερ παει και κουμπωνει πανω στο 11.Αφου εγραψα ρε συ γιατι δεν διαβαζεις?για καποιο λογο καθομαι και γραφω κατεβατα,για να υπαρχουν αργοτερα για αλλους.Αν ασχολεισαι,βγαλε την ροδα.Επειτα βγαζεις ελαφρως το τοξο,αφου λυσεις απο κατω.Αυτο το κανεις για να μπορεσει να ελευθερωθει ο θολος ο οποιος εχει πολλα κλιψακια,καλο ειναι να εχεις μερικα.10αρια και 8αρια.Για να σταματησει η διαρροη ,αν δεν εχει σπασει δοχειο η δεν εχει τρυπησει κανα σωληνακι,βαλε λιγο τεφλον εκει που σου δειχνω στην φωτο ωστε να οταν θα πατησει πανω στο 11 να στουμπωσει.
313375

313376

313379

·
Registered
340 Posts
Ευχαριστώ για την εξήγηση, αλλά δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς αντικατέστησες.
Και δεν είχες γράψει πουθενά το κόστος.
Την διαδικασία για να το βρεις από που χάνει τη ξέρω, για αυτό δεν ρώτησα κάτι πάνω σε αυτό.

·
Registered
298 Posts
Αλλαξα το 11.Το μοτερ παει και κουμπωνει πανω στο 11.Αφου εγραψα ρε συ γιατι δεν διαβαζεις?για καποιο λογο καθομαι και γραφω κατεβατα,για να υπαρχουν αργοτερα για αλλους.Αν ασχολεισαι,βγαλε την ροδα.Επειτα βγαζεις ελαφρως το τοξο,αφου λυσεις απο κατω.Αυτο το κανεις για να μπορεσει να ελευθερωθει ο θολος ο οποιος εχει πολλα κλιψακια,καλο ειναι να εχεις μερικα.10αρια και 8αρια.Για να σταματησει η διαρροη ,αν δεν εχει σπασει δοχειο η δεν εχει τρυπησει κανα σωληνακι,βαλε λιγο τεφλον εκει που σου δειχνω στην φωτο ωστε να οταν θα πατησει πανω στο 11 να στουμπωσει.
View attachment 313375
View attachment 313376
View attachment 313379
Άσχετη ερώτηση αλλά από ποιο site βρίσκεις τις τιμές με το χάρτη Κωνσταντίνε;

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
674 Posts
25501 - 25520 of 25545 Posts