2006+ Honda Civic Forum banner

25541 - 25560 of 25571 Posts

·
Registered
1,399 Posts
Ξέρει κανεις αν επιτρέπεται εντός εγγυησης να πας για service εκτός του Σ. (Θεσσαλονίκη) ή ακυρώνεται η εγγυηση; Για τακάκια θέλω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αν πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda δεν έχει πρόβλημα, ΑΛΛΑ σε περίπτωση που χρειαστείς την εγγύηση ίσως ο Σ βρει πάτημα και δεν σε καλυψει

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,744 Posts
Παίδες, δεν λειτουργεί πλέον το wiki που είχαμε όλες τις τεχνικές πληροφορίες για το αμάξι μας;
Έψαχνα τις οδηγίες reset για τα παράθυρα για την Ουρανία και δεν τα βλέπω πουθενά.
Κοιτάω λάθος;;

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
Discussion Starter #25,543
μηπως ειναι προσωρινο λόγω του πρόσφατου update;

·
A. Senna
8,050 Posts

·
Premium Member
883 Posts
Σίγουρα εννοείς κάτι άλλο, αναδιατύπωσέ το μήνυμα ή σβήστο πριν αρχίσει να εμφανίζετε στις μηχανές αναζήτησης ;)

·
Premium Member
18,744 Posts
Πολύχρονοι οι εορτάζοντες!

• Like
Reactions: Samis

·
Registered
19 Posts
Καλημέρα σε όλη την παρέα!! Επειδή δεν έτυχε να το παρατηρήσω ποτέ όλα αυτά τα χρόνια μπορείτε να μου πείτε αν το κάνει κ στο δικό σας civic να σβήνει μετά από κάποια δευτερόλεπτα η ένδειξη του κινητήρα (check engine) πριν ξεκινήσει ο κινητήρας ενώ όλα τα άλλα μετά την εκκίνηση του κινητήρα??? νόμιζα ότι κ η ένδειξη κινητήρα (check engine) σβήνει μαζί με τα υπόλοιπα όταν βάλουμε εμπρός τον κινητήρα... παραθέτω κ βίντεο..

·
Registered
19 Posts
Καλημέρα σε όλη την παρέα!! Επειδή δεν έτυχε να το παρατηρήσω ποτέ όλα αυτά τα χρόνια μπορείτε να μου πείτε αν το κάνει κ στο δικό σας civic να σβήνει μετά από κάποια δευτερόλεπτα η ένδειξη του κινητήρα (check engine) πριν ξεκινήσει ο κινητήρας ενώ όλα τα άλλα μετά την εκκίνηση του κινητήρα??? νόμιζα ότι κ η ένδειξη κινητήρα (check engine) σβήνει μαζί με τα υπόλοιπα όταν βάλουμε εμπρός τον κινητήρα... παραθέτω κ βίντεο..
Το βίντεο άκυρο είναι πολύ μεγάλο λέει κ δεν το ανεβάζει..

·
Registered
19 Posts
Άρα (βάση του δεύτερου βίντεο) έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία του,αν το αφήσεις κάμποσα λεπτά χωρίς να ξεκινήσεις τον κινητήρα σβήνει το check engine από ότι καταλαβαίνω... Ευχαριστώ!!! Είμαι σε παρακαλουθηση του φαινομένου "check engine" γιατί μου έχει ανάψει 3 φορές σε πορεία με ενδιάμεσα διαστήματα περίπου 150-200 γραμμένων χιλιομέτρων το οποίο το έσβησα 2 φορές σε after market διαγνωστικό (έγραψε για σύστημα εκπομπής ρύπων) κ μια φορά σβήσιμο με αφαίρεση του αρνητικού πόλου μπαταρίας κ μέχρι τώρα με πάνω από 500 χιλιόμετρα γραμμένα δεν έχει ανάψει ξανά κ αν ανάψει ξανά έχω σκοπό να πάω στην αντιπροσωπεία στο γνήσιο διαγνωστικό να δούμε τι θα μας πει με κωδικό... εύχομαι να μη χρειαστεί....

·
Registered
687 Posts
Άρα (βάση του δεύτερου βίντεο) έτσι είναι η φυσιολογική λειτουργία του,αν το αφήσεις κάμποσα λεπτά χωρίς να ξεκινήσεις τον κινητήρα σβήνει το check engine από ότι καταλαβαίνω... Ευχαριστώ!!! Είμαι σε παρακαλουθηση του φαινομένου "check engine" γιατί μου έχει ανάψει 3 φορές σε πορεία με ενδιάμεσα διαστήματα περίπου 150-200 γραμμένων χιλιομέτρων το οποίο το έσβησα 2 φορές σε after market διαγνωστικό (έγραψε για σύστημα εκπομπής ρύπων) κ μια φορά σβήσιμο με αφαίρεση του αρνητικού πόλου μπαταρίας κ μέχρι τώρα με πάνω από 500 χιλιόμετρα γραμμένα δεν έχει ανάψει ξανά κ αν ανάψει ξανά έχω σκοπό να πάω στην αντιπροσωπεία στο γνήσιο διαγνωστικό να δούμε τι θα μας πει με κωδικό... εύχομαι να μη χρειαστεί....
Eνταξει καλα κανεις και το παρακολουθεις δεν ειναι και λιγα 200.000χλμ.Φυσιολογικη εξελιξη οτι χρειαστει να αλλαχτει.Ασχετο μπαταρια την εχεις αρκετο καιρο;

·
Registered
19 Posts
Eνταξει καλα κανεις και το παρακολουθεις δεν ειναι και λιγα 200.000χλμ.Φυσιολογικη εξελιξη οτι χρειαστει να αλλαχτει.Ασχετο μπαταρια την εχεις αρκετο καιρο;
Όχι,τον Ιανουάριο την άλλαξα τη μπαταρία..

·
Premium Member
3,410 Posts
Αν σου βγαζει κωδικο για συστημα εκπομπης ρυπων,μπορει να ειναι καταλυτης ή ακομα και σενσορας λ.Και τα δυο ψιλοφυσιολογικα με τα χλμ που εχεις και με τα ''θεσπεσια'' καυσιμα που εχουμε στο Ελλαντα!!Μπορει βεβαια και να ειναι κατι τυχαιο απλα απο χαλια καυσιμο.Παρακολουθησε το και αναλογα πρατεις.

• Like
Reactions: margmel and nikost

·
Premium Member
18,744 Posts
Όπως τα λέει ο Νίκος είναι!
Α ρε Νίκο μάστορα!
;)

·
Registered
19 Posts
Καλημέρες!! Πριν λίγες μέρες παρέλαβα τα νέα αμορτισέρ του types μου - sachs όπως τα μανισια(ελπίζω)αλλά χωρίς το λογότυπο της Honda πάνω διότι το κόστος με το λογότυπο πάνω στο αμορτισέρ(κοινώς να τα αγόραζα μέσα από την Honda) είναι παράλογα πολλαπλάσιο, ελπίζω να είναι ίδια με τα μανισια κ να μην έχω εκπλήξεις...δεν τα τοποθέτησα ακόμα διότι σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να πάρω κ ρουλεμάν κ βάσεις των εμπρόσθιων αμορτισέρ (μετά από 13 χρόνια το θεωρώ απαραίτητο) βρήκα ρουλεμάν SKF με κωδικό VKD 75020 όπως πολύ σωστά διαβασα κ από παλιότερα posts εδώ στο καταπληκτικό forum αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη με τις βάσεις των αμορτισέρ, βρίσκω στο ίντερνετ καποιες (ashika ή japanparts)..τι γνώμη-αποψη σας παρακαλώ!!!

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
Discussion Starter #25,558
Θα σου πω απλα οτι τα αμορτισερ που πήρες ειναι ολοιδια με τα μαμα...δεν θα εχεις θεμα

·
Registered
19 Posts
Θα σου πω απλα οτι τα αμορτισερ που πήρες ειναι ολοιδια με τα μαμα...δεν θα εχεις θεμα
Ευχαριστώ για την απάντηση σου skam.. αυτό θέλω να είναι ίδια γιατί με καλύπτουν σε συνδιασμό με λάστιχα pilot michelen.. απλά με τις βάσεις αμορτισέρ τι προτείνετε??

·
Premium Member
18,744 Posts
Για μένα, αλλαγή. Ευκαιρία τώρα που αλλάζεις αμορτισέρ και θα είσαι ήσυχος. Άλλαξε και τα εμπρός & τα πίσω (πίσω είναι λάστιχα)

25541 - 25560 of 25571 Posts