2006+ Honda Civic Forum banner

25621 - 25640 of 25654 Posts

·
Premium Member
9,280 Posts

·
Registered
731 Posts
Ωραιο το μπλεδακι μεσα...15χρονων εσωτερικο αντε γεια!

·
Registered
27 Posts
Ερώτηση-απορια: λύνοντας σήμερα με το μηχανικό μου μέσα τα πλαστικά για να δούμε τα κλαπετα εναλλαγής αέρα (στα οποία δεν ήταν σπασμένοι οι βραχίονες) συνιδητοποιησαμε ότι τα γρανάζια κινούνται μόνο από το low στο Hi, στις ενδιάμεσες θερμοκρασίες δεν κινούνται τα γρανάζια (δηλαδή τα γρανάζια κινούνται σε ζεστό κ κρύο μόνο)..Π.χ. το έχουμε στο Hi (έχουν αλλάξει θέση τα γρανάζια) βγάζει καυτό αέρα το γυρνάμε στο 28 ή 27 ή πιο κάτω ακόμα και γυρνάνε τα γρανάζια στο κρύο και βγάζει κρύο αέρα.. Συμβαίνει κάτι ή αυτή είναι η λειτουργία του?? Δεν θα έπρεπε από 23 ή 24 βαθμούς να γυρνάνε τα γρανάζια και να σταματάνε σε κάποια ενδιάμεση θέση?????
Επανέρχομαι στο ίδιο θέμα μετά από επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda και έπειτα από κουβέντα κ ενημέρωση φυσικά του μάστορα εκεί με όλα τα παραπάνω τι σύνδεσε στο διαγνωστικό και δείχνει ότι λειτουργεί σωστά το a/c - καλοριφέρ μου μετά κοίταξε τα γρανάζια με το κλαπετο εναλλαγής αέρα κ διαπίστωσε κ ο ίδιος ότι σταματά σε δύο θέσεις (ζεστό κ κρύο μόνο) κ μου είπε ότι ενδιάμεσα από το "HI" κ το "LOW" θα έπρεπε να σταματάει το κλαπετο εναλλαγής σε άλλη μια θέση ενδιάμεσα πράγμα που δεν συμβαίνει σε εμένα κ ότι πρώτη φορά του τυχαίνει αυτό κ ότι πιθανολογικα να φταίει το μοτέρ (κλαπετο) εναλλαγής αέρα...Τι πιστεύετε εσείς??? Έχει κανείς ιδέα ρε μάγκες????

·
Registered
254 Posts
Καλημέρα, έπειτα απο 111.000 χλμ ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ, τα πίσω έχουν πρόβλημα, αλλά με την ευκαιρία λέω να τα αλλάξω όλα και να ξεμπερδεύω. Το έψαξα πολύ στο φόρουμ αλλά από τα πολλά γραφόμενα ψιλο χαώθηκα.
Έχω βρεί της KYB ένα σετ που ταιριάζει στο σιβίκ μας. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς εκτός από τα αμορτισέρ, δοθούσης της ευκαιρίας πρέπει να αλλάξω και κάτι άλλο; Ή απλά αλλάζω τα αμορτισέρ και είμαι ΟΚ;
Στη θέση της ρεζέρβας υπάρχει δεξαμενή υγραερίου (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό στην επιλογή αμορτισέρ).
Οποιαδήποτε άποψη επί του θέματος καλοδεχούμενη! :)))

·
Registered
27 Posts
Καλημέρα, έπειτα απο 111.000 χλμ ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ, τα πίσω έχουν πρόβλημα, αλλά με την ευκαιρία λέω να τα αλλάξω όλα και να ξεμπερδεύω. Το έψαξα πολύ στο φόρουμ αλλά από τα πολλά γραφόμενα ψιλο χαώθηκα.
Έχω βρεί της KYB ένα σετ που ταιριάζει στο σιβίκ μας. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς εκτός από τα αμορτισέρ, δοθούσης της ευκαιρίας πρέπει να αλλάξω και κάτι άλλο; Ή απλά αλλάζω τα αμορτισέρ και είμαι ΟΚ;
Στη θέση της ρεζέρβας υπάρχει δεξαμενή υγραερίου (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό στην επιλογή αμορτισέρ).
Καλό είναι φίλε μου αφού θα μπεις σε αυτή τη διαδικασία να αλλάξεις μπροστά κ τις βάσεις των αμορτισέρ κ τα ρουλεμάν που μπαίνουν πάνω στη βάση, στα πίσω αμορτισέρ έχει κάτι λάστιχα σαν ροδελες (προσκρουστηρες) τα οποία κάποιες μάρκες αμορτισέρ δεν τα έχουν μέσα απ'ότι ξέρω, Εγώ πρόσφατα που άλλαξα πρώτη φορά αμορτισέρ μετά από 13 χρόνια και σχεδόν 200χιλ.χλμ. έβαλα πάλι Sachs όπως τα μανισια (αλλά αγορά όχι από τη Honda από τον "αντιπρόσωπο" της Sachs στην Ελλάδα γιατί η διαφορά ήταν μεγάλη,στα μισά λεφτά περίπου) κ στα πίσω υπήρχαν μέσα στη συσκευασία οι προσκρουστηρες..Ξανά έβαλα Sachs γιατί δεν ήθελα να σκληρύνει κ να χάσω άνεση..Αν το βαλαντιο σου αντέχει βάλε καμία ρυθμιζόμενη+καινούργια ελλατηρια φυσικά να γουστάρεις..Η άποψη μου.. Σίγουρα κάποιοι εδώ ξέρουν περισσότερα να σε διαφωτίσουν..

·
Registered
873 Posts
έχει να προτείνει κάποιος αποστάτες ελατηρίων;
θέλω για τα πίσω ελατήρια 1 ή 1,5 εκατοστό.
αισθητικοί κ.ά. οι λόγοι

·
Premium Member
2,030 Posts
Καλησπέρα.
Γνωρίζει κάποιος πόσα λίτρα είναι η ρεζέρβα στο 50αρι ρεζερβουάρ που έχουμε;

·
Premium Member
2,030 Posts
Καλησπέρα.
Αν βάλεις απλά αμορτισέρ κόστος περίπου 200 euro - 260 euro σε συνδιασμό με ελατήρια (πιθανόν χαμηλώματος 3cm) +160 euro.
Στη περίπτωση που επιλέξεις κάποια coilover ξεκινάς περίπου από τα 700 euro (μέτριας απόδοσης) και στα 900+ euro πλέον ( τίμιας απόδοσης). Υπάρχουν και με 2500 euro αν είσαι φανατικός φουλ ανάβασης και πίστας 😜
Στην πρώτη επιλογή απλά βάζεις καινούρια ανταλλακτικά (αμορτισέρ,ελατήρια) και σαφώς καλύτερα από πριν + 3cm χαμήλωμα που προσωπικά πιστεύω μόνο ψυχολογικά θα σε ανεβάσει επειδή θα το δεις λίγο χαμηλωμένο, στην συμπεριφορά του δρόμου η αίσθηση θα είναι ίδια με τα εργοστασιακά.
Στην δεύτερη επιλογή μπορεί να αναιβαίνεις στο διπλάσιο της τιμής αλλά δεν ασχολείσαι ξανά με ανάρτηση. Έχεις πολλές περισσότερες επιλογές για χαμήλωμα, σκληρότητα ακόμα και κάμπερ.

Προσωπικά όταν αποφάσισα για αλλαγή πήγα σε coilover και 6 χρόνια τώρα νιώθω συνέχεια την ίδια απόλαυση, άνεση και ασφάλεια της πρώτης ημέρας.

• Like
Reactions: Samis

·
Premium Member
2,030 Posts
Καλησπέρα.

·
Premium Member
9,280 Posts
Καλησπέρα.
περίπου 6,5...το γράφει το βιβλιαράκι, όταν ανάψει το λαμπάκι ....

ρε σεις που είναι οι άλλες σελίδες από το ραντομ??? :unsure:

·
Premium Member
9,280 Posts
πως γίνεται να έχουμε 2 ράντομ?? το δεύτερο χωρίς σελίδες και περίεργα ποστ???
Παναγιώτη σου απάντησα για τη ρεζέρβα, πόσταρες και συ σε όλα τα θέματα... :p

·
Premium Member
2,030 Posts
πως γίνεται να έχουμε 2 ράντομ?? το δεύτερο χωρίς σελίδες και περίεργα ποστ???
Παναγιώτη σου απάντησα για τη ρεζέρβα, πόσταρες και συ σε όλα τα θέματα... :p
Κωνσταντίνε έχω καιρό να μπω και δεν θυμάμαι ποια ποστ είναι ενεργά κλπ... Δες λίγο πόσα διπλά θέματα έχουμε... Για συναντήσεις, βελτιώσεις κλπ... Χα χα χα Σ' ευχαριστώ πολύ πάντως!!!!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
9,280 Posts

• Like
Reactions: panosm

·
Premium Member
9,280 Posts
μπορέι να μου το εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι εννοεί αμιγώς ηλεκτρικό τζάζ???
έχει 3 προγράμματα να επιλέξεις ένα μόνο μπαταρία, ένα με μπαταρία που γεμίζει από τον βενζινοκινητήρα και άλλο ένα με τον βενζινοκινητήρα να συνδράμει στις επιδόσεις...
αν κατάλαβα καλά, πας με τις μπαταρίες όταν τελειώσουν δουλεύει ο κινητήρας για να τις φορτίσει, και αν θες δουλεύουν και τα δύο μαζί κινητήρας και μπαταρίες για να πηγαίνεις μπούνια...σωστά???

·
Premium Member
18,790 Posts
μπορέι να μου το εξηγήσει κάποιος με απλά λόγια τι εννοεί αμιγώς ηλεκτρικό τζάζ???
έχει 3 προγράμματα να επιλέξεις ένα μόνο μπαταρία, ένα με μπαταρία που γεμίζει από τον βενζινοκινητήρα και άλλο ένα με τον βενζινοκινητήρα να συνδράμει στις επιδόσεις...
αν κατάλαβα καλά, πας με τις μπαταρίες όταν τελειώσουν δουλεύει ο κινητήρας για να τις φορτίσει, και αν θες δουλεύουν και τα δύο μαζί κινητήρας και μπαταρίες για να πηγαίνεις μπούνια...σωστά???
Αν το κατάλαβα καλά τα 3 προγράμματα είναι:
1) EV Drive
Το αμάξι κινείται ηλεκτρικά μόνο από την μπαταρία ισχύος 1KWh
2) Hybrid Drive
To αμάξι κινείται ηλεκτρικά (από τον ηλεκτροκινητήρα) με ρεύμα που παράγεται από την ηλεκτρογεννήτρια η οποία κινείται από το θερμικό μοτέρ.
3) Engine Drive
Το αμάξι κινείται απ' ευθείας από το θερμικό μοτέρ.

Δεν φαίνεται χρησιμοποιεί ταυτόχρονα και θερμικό μοτέρ και ηλεκτρικο για κίνηση απ'ευθείας στους τροχούς.

·
Premium Member
9,607 Posts
Θυμηστε μου λιγο ,, ποια μαρκα ψαλιδια πηρατε οσοι τα προσξατε κι απο που?
Ολα καλα με αυτα τα ψαλιδια και τα συνεμπλοκ τους ? Το μπροστινο μικρο συνεμπλοκ το αλλαξατε ?

·
Premium Member
9,280 Posts
παιδιά μια παρατήρηση και παράκληση μαζί...
ΜΗΝ ξαναγράψετε στο θέμα : αλλαγή αναρτήσεων Αλλαγή αναρτήσεων

ΜΗΝ σχολιάζετε στο θέμα : known problems and spare parts list
λοιπά σχόλια στο ράντομ, γιατί αλλιώς θα χάσουμε την μπάλα ....

σας θυμίζω και τους όρους φιλοξενίας μας στο φόρουμ...

·
Premium Member
2,030 Posts

Κωνσταντίνε μόλις παλιώσει λίγο το ποστ σου αν μπει κάποιος καινούργιος ή παλιός που είχε καιρό δεν θα το δει αυτό που ζητάς και λογικό. Το καλύτερο είναι να γίνει μία εκκαθάριση στα θέματα του δεν υπάρχει ουσία!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
731 Posts

Θερμη παρακληση σαν απλο μελος ,μη καταντησει το φορουμ σκουπιδοτενεκες.Τα θεματα που εχουν να κανουν με λιστα ανταλλακτικων ή διαδικασια επιδιορθωσης ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ

·
Premium Member
9,280 Posts

το πρόβλημα Παναγιώτη είναι ότι δεν είμαστε όλοι τόσο ενεργοί όπως παλιά , με αποτέλεσμα να υπάρχει δυσκολία καθαρίσματος από τον Σπύρο λόγω υποχρεώσεων, γιαυτό το γράφω συνέχεια και γίνομαι κακός, ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΝΕΑ ΘΕΜΑΤΑ, γράψτε στα ήδη υπάρχοντα και αυτά είναι:
και το βασικότερο:
όλα τα άλλα , αναρτήσεις μπουζί, δεν μπαίνουν οι ταχύτητες, πιθανό πρόβλημα κλπ παρακαλώ να μείνουν ανενεργά, μην ποστάρετε σε αυτά...

επίσης στο: Known Faults and Solution - Γνωστα προβληματα και λυσεις

και στο

ΜΗΝ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΕ, αν θέλετε σχολιασμό στο ραντομ...

ευχαριστώ και συγνώμη αν γίνομαι φορτικός, απλά σκέφτομαι να κρατήσω το αμάξι άλλα 20 χρόνια και θέλω να μπορώ να βρίσκω προβλήματα λύσεις κλπ...

• Like
Reactions: skam and panosm
25621 - 25640 of 25654 Posts