2006+ Honda Civic Forum banner

25641 - 25654 of 25654 Posts

·
Premium Member
9,607 Posts
Ξερει κανείς τι εννοούν ΟΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ;;
ΠΟΙΟΤΗΤΑ HD
ΠΟΙΟΤΗΤΑ PREMIUM

Την εταιρεία meyle τη γνωρίζει κανείς; ;Είναι αξιόπιστη;

·
Registered
63 Posts
Meyle είναι ΟΕΜ κατασκευαστής, Γερμανικά.
Γενικά καλά.

Sent from my BBD100-1 using Tapatalk

" An original equipment manufacturer (OEM) traditionally is defined as a company whose goods are used as components in the products of another company, which then sells the finished item to users. "

·
Registered
254 Posts
Καλησπέρα.
Αν βάλεις απλά αμορτισέρ κόστος περίπου 200 euro - 260 euro σε συνδιασμό με ελατήρια (πιθανόν χαμηλώματος 3cm) +160 euro.
Στη περίπτωση που επιλέξεις κάποια coilover ξεκινάς περίπου από τα 700 euro (μέτριας απόδοσης) και στα 900+ euro πλέον ( τίμιας απόδοσης). Υπάρχουν και με 2500 euro αν είσαι φανατικός φουλ ανάβασης και πίστας 😜
Στην πρώτη επιλογή απλά βάζεις καινούρια ανταλλακτικά (αμορτισέρ,ελατήρια) και σαφώς καλύτερα από πριν + 3cm χαμήλωμα που προσωπικά πιστεύω μόνο ψυχολογικά θα σε ανεβάσει επειδή θα το δεις λίγο χαμηλωμένο, στην συμπεριφορά του δρόμου η αίσθηση θα είναι ίδια με τα εργοστασιακά.
Στην δεύτερη επιλογή μπορεί να αναιβαίνεις στο διπλάσιο της τιμής αλλά δεν ασχολείσαι ξανά με ανάρτηση. Έχεις πολλές περισσότερες επιλογές για χαμήλωμα, σκληρότητα ακόμα και κάμπερ.

Προσωπικά όταν αποφάσισα για αλλαγή πήγα σε coilover και 6 χρόνια τώρα νιώθω συνέχεια την ίδια απόλαυση, άνεση και ασφάλεια της πρώτης ημέρας.
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες! Πειράζει που απλά και μόνο θέλω να αλλάξω αμορτισέρ και να βάλω κάτι τίμιο; Έχω βρει αμορτισέρ τις KYB, ενισχυμένα τα πίσω (λόγω δεξαμενής υγραερίου) και για εμπρός τα κανονικά αμορτισερ της ιδιας εταιρείας. Δε θα αλλάξω ελατήρια, απο τα υπόλοιπα, όταν θα λύνουν τα ήδη υπάρχοντα αμορτισέρ, αν δουν οτι θέλει και κάτι άλλο αλλαγή θα το παραγγείλουμε και θα το αλλάξουμε. Το αυτοκίνητο δε θέλω να χαμηλώσει παραπάνω σε καμία περίπτωση, ήδη βρίσκουμε λίγο στο πεζουλάκι του υπόγειου πάρκινγκ της πολυκατοικίας, αν το χαμηλώσω κι άλλο μπορεί να μην μπορώ καν να μπω στο παρκινγκ μου.
Καλημέρα σε όλους και να έχουμε ενα ωραίο ΣΚ χωρίς άλλους σεισμούς και θύματα.. :(:(

·
Νίκος
2,930 Posts
jimp said:
Εχει γινει ενα μικρο λαθακι Νικο,,Ztec λεγονται τα τακακια..
Δημήτρη "jimp" δεν σχολιάζουμε στο "known problems and spare parts list" εκεί γράφουμε μόνο όταν έχουμε τοποθετήσει ήδη στο αμάξι μας κάποιο ανταλλακτικό aftermarket φτηνό για να το έχουν υπ' όψιν τους όλα τα μέλη,
Λοιπόν τα τακάκια είναι Rtec τα εμπρός με κωδικό rc24087, έχω παραγγείλει τα πίσω μόλις τα πάρω θα βάλω φώτο, όπως είπα δεν είναι γνωστά και ο μόνος λόγος που τα βάζω είναι οτι δεν θα σφυρίξουν ποτέ, από φρενάρισμα τίποτα καλύτερο, τίποτα χειρότερο, μια απο τα ίδια. Επίσης σε άλλο πόστ στο AlterEgo
θα γράψω τι έπαθα πρόσφατα με τα υπάρχον πίσω τακάκια.

• Like
Reactions: CivicKos11

·
Premium Member
18,790 Posts
Πόλυχρονοι οι Εορτάζοντες!
Πάντα με υγεία, ευτυχία και μακριά από καραντίνες, γιατί μας βλέπω να παίρνουμε τις καραμπίνες!

• Like
Reactions: aggeloshonda

·
Premium Member
9,607 Posts
Υπαρχουν καπου εδω στο φορουμ μαζεμενα τα servise bulletin για το σιβικ 2006 και μετα ? Εχει καποιος το bulletin για την συσφιξη του υποπλαισιου ?

·
Premium Member
9,280 Posts

·
Registered
731 Posts
Ο ποπος δεν βλεπεται παλι...

·
Registered
239 Posts
Ο ποπος δεν βλεπεται παλι...

και η μουρη ψιλομαπα ειναι.......

·
Premium Member
9,280 Posts
αδιάφορο...:confused:

·
Premium Member
9,280 Posts

Τώρα να αρχίσω τα μπινελίκια??? αμάξι 130.000€ με 2.000 cc και 400 ίππους να μην πληρώνει τέλη κυκλοφορίας...ρε δε μαμιώμαστε λέω εγώ.... :mad: :mad:

·
Greek Subforum Moderator
13,268 Posts
Discussion Starter #25,654
Για το νεο σιβικ καντε λιγο υπομονη διότι οι εικονες ειναι απο το αμερικανικων προδιαγραφων σενταν

• Like
Reactions: KonstantinosM
25641 - 25654 of 25654 Posts