2006+ Honda Civic Forum banner

25821 - 25840 of 25844 Posts

·
Premium Member
3,436 Posts
Σου είχε πουλήσει το παραμύθι για εγγύηση χλμ?Ρωτάω μήπως ισχυριστεί ότι και καλά την απάτη την έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτητης

Στάλθηκε από το Nokia 5.3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
167 Posts
Σου είχε πουλήσει το παραμύθι για εγγύηση χλμ?Ρωτάω μήπως ισχυριστεί ότι και καλά την απάτη την έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτητης

Στάλθηκε από το Nokia 5.3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
οχι δεν νομιζω να μου ειχε πει κατι τετοιο. Προφανως και θα το ριξει στον προηγουμενο

·
Registered
1,470 Posts
εγω θελω να στειλει ο δικηγορος χαρτι σε αυτον και να μου βαλει ενα ποσο 3-5 χιλιαρικα και ειμαι οκ (ονειροπολος)
Σκοπός είναι να μην καταλάβει ποσα θες, γιατί θα αρχίσει τα παζάρια και μπορεί να ισχυριστει οτι τον προσεγγισες για λεφτα μονο. Εσύ αυτό θες αλλά αυτός να μην καταλαβει τις προθέσεις σου.οι εμποροι είναι π@&#στηδες

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,470 Posts
οχι δεν νομιζω να μου ειχε πει κατι τετοιο. Προφανως και θα το ριξει στον προηγουμενο
Ακόμα και ο προηγούμενος να φταίει, αυτός ήταν υποχρεωμένος να το ελέγξει σχολαστικά. Έπρεπε η να ζητούσε χαρτί κτεο αν είχε ή να το περνούσε αυτός κτεο να φανεί η αλήθεια εκει

·
Registered
312 Posts
Ακόμα και ο προηγούμενος να φταίει, αυτός ήταν υποχρεωμένος να το ελέγξει σχολαστικά. Έπρεπε η να ζητούσε χαρτί κτεο αν είχε ή να το περνούσε αυτός κτεο να φανεί η αλήθεια εκει

Παιδιά αυτό με το ΚΤΕΟ άλλαξε το 2020 δεν ίσχυε παλαιότερα. Το σίγουρο είναι ότι θα το ρίξει στον προηγούμενο, το θέμα είναι πότε το απόκτησε αυτός και το πούλησε. Πότε είναι το τελευταίο service που το έκανε ο μαντράς και πότε το αγόρασε από τον άλλον. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι έκανε σέρβις αυτός με ψεύτικη σφραγίδα, διαφορετικά δεν νομίζω ότι θα μπορεσεις να κερδίσεις κάτι. Πέραν αυτού να ξέρεις ότι θα τραβήξει αρκετά και από χρόνο και χρήμα μέχρι να βγει πόρισμα.Ζυγισε το να δεις αν αξίζει.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
1,470 Posts
Παιδιά αυτό με το ΚΤΕΟ άλλαξε το 2020 δεν ίσχυε παλαιότερα. Το σίγουρο είναι ότι θα το ρίξει στον προηγούμενο, το θέμα είναι πότε το απόκτησε αυτός και το πούλησε. Πότε είναι το τελευταίο service που το έκανε ο μαντράς και πότε το αγόρασε από τον άλλον. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι έκανε σέρβις αυτός με ψεύτικη σφραγίδα, διαφορετικά δεν νομίζω ότι θα μπορεσεις να κερδίσεις κάτι. Πέραν αυτού να ξέρεις ότι θα τραβήξει αρκετά και από χρόνο και χρήμα μέχρι να βγει πόρισμα.Ζυγισε το να δεις αν αξίζει.

Άμα το αναλάβουν δικηγόροι που γνωρίζουν από αυτά τα θέματα τα βγει η άκρη υπέρ του με εξωδικαστικο τρόπο, δεν νομίζω να υπάρχει κανεις που ενώ έχει άδικο να θέλει να πάει στα δικαστηρια. Θα έχει και την συμβολή του παπρα

·
Registered
312 Posts
Αν έχει το χρόνο, το χρήμα και τη διάθεση θα βγει άκρη, το πότε όμως δεν το ξέρει κάποιος! Μην θεωρείται ότι ο άλλος θα φοβηθεί τόσο εύκολα, μιλάμε για μαντραδες! Επιπλέον σίγουρα θα τον βάλει σε πολλές παραστάσεις που μέχρι την εκδίκαση θα χάνει λεφτά ο άνθρωπος για να τα παρατησει. Είναι πάγια τακτική μικρουποθεσεων! Μακάρι να βοηθήσει ο Πάπρας, όπως λέει αλλά αν καιγόταν θα κινούνταν απευθείας από μόνος του καθως οι κίνδυνοι είναι μεγάλοι αφου είναι επίσημος έμπορος του δίκτυου honda. Ας το ζυγίσει όμως ο άνθρωπος και ας πάρει τη σωστότερη απόφαση απλά πρέπει να έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι αυτό δεν θα γίνει σε 1 ούτε σε 2 χρόνια και θα έχει κόστος. Απλές υποθέσεις συνήθως φτάνουν στα όρια της παραγραφής για να τελεσιδικισουν. Δεν θεωρώ οτι θα οδηγηθεί σε εξωδικαστική λύση καθώς κατά αυτή τη λύση θα σπιλώσει μόνος του το όνομα του δεχόμενος τη καταγγελία.

@roan Μπορείς να μας πεις πόσο είχες αγοράσει το αυτοκίνητο και πότε;

·
Registered
1,470 Posts
Εννοείται το παλικάρι θα τα βάλει κάτω, θα σκεφτεί, θα ρωτήσει, θα μάθει και ανάλογα θα πράξει.

·
Registered
167 Posts
Αγορά 2017 7.500 ευρω. Χρυσιμοποιουσε σφραγιδα απο επιχείρηση που εκλεισε το 2009. Εκει μπορει να χεστει λιγο

·
Registered
312 Posts
Αγορά 2017 7.500 ευρω. Χρυσιμοποιουσε σφραγιδα απο επιχείρηση που εκλεισε το 2009. Εκει μπορει να χεστει λιγο
Μην περιμένεις να δεχτεί αλλά προσπάθησε αφού θέλεις. Εγώ όπως είπα θεωρώ θα κατηγορήσει το προηγούμενο και θα σου πει κυνήγησε αυτόν! Πέραν αυτού νομίζω ότι πρέπει να αξιολογήσεις και το αυτοκίνητό σου. Ανέφερες πριν 3-5 χιλιάρικα πράγμα αδύνατο γτ έτσι το αμάξι θα το πούλαγε 2,5-4,5χιλιαρικα. Θεωρώ ότι ο στόχος σου θα πρέπει να είναι 1-1,5 χιλιάρικο. Τώρα αν ζητήσεις αποζημιώσεις κτλ άλλο πράγμα, αλλά σε αυτή τη περίπτωση νομίζω ότι θα αργήσει να βγει απόφαση.

·
Registered
75 Posts
Εδώ υπάρχει και κάτι ακόμη που είναι ως πιθανότητα πολύ σοβαρό. Πιθανών να μην πρέπει να μιλήσω σε δημόσιο chat, αλλά θα δώσω ένα στοιχείο χωρίς να γίνω συγκεκριμένος.
Κάποιες εταιρίες, κάναν λαμογιές, έπεφταν έξω, τους κάνανε μηνύσεις και ακολουθούσαν την παρακάτω οδό εξόδου.
Δήλωναν πτώχευση, έμπαιναν στον πτωχευτικό νόμο, και άνοιγαν αμέσως νέα επιχείρηση (νέο αφμ) και πρόσφεραν τις ίδιες υπηρεσίες, έχοντας αποφύγει τις μηνύσεις και τις πληρωμές σε υπαλλήλους, πιστωτές κτλ, ισχυριζόμενη ότι οι απαιτήσεις αυτές, αφορούσαν την "ΑΛΛΗ" επιχείρηση που είχε άλλο ΑΦΜ, αλλά ουσιαστικά ήταν οι ίδιοι άνθρωποι που έτρεχαν και τις δύο επιχειρήσεις.
Αυτό γινόταν επειδή οι απαιτήσεις των εξαπατημένων - αδικημένων αφορούσαν και στρέφονταν πρός την επιχείρηση και όχι πρός τα άτομα που την εκπροσωπούσαν.
Επειδή η επιχείρηση είχε όμως κλείσει - δηλώσει πτωχεύση δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν τίποτε, αν και η νέα επιχείρηση με το νέο ΑΦΜ αποτελούταν ακριβώς απο τους ίδιους ανθρώπους.
Ίσως για αυτό ν αμην υπάρχει και όνομα με υπογραφή υπεύθυνου σέρβις στο βιβλιαράκι που παρέθεσε ο φίλος (θα μπορούσε να κάνει ονομαστική μήνυση στον υπέυθυνο σέρβις.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

·
Registered
262 Posts
μιλησα με τον κυριο Παπρα και μου ειπε οτι η εν λογω σφραγιδα ειναι απο αλλο υποκαταστημα με αλλο αφμ που εχει κλεισει απο το 2009,αρα εκανε παραποιηση στοιχειων ο κυριος furiuscars.Πολυ ευγενικος μου ειπε οτι χρειαστω θα με βοηθησει.Θα παω νομικα για αποζημιωση.
Ισχυει αυτο....
Στο δικο μου book service με 9-10 σφραγιδες απο Παπρα ειναι αλλο ΑΦΜ και δεν γραφει Υποκαταστημα Καλλιθεας...

·
Registered
75 Posts
Φίλε προσπαθώ να σε βοηθήσω αλλά πρέπει και εσύ λίγο να ψάξεις.
Σου παραθέτω κάτι που απο autotriti.

1. Σαρακάκη Αφοί ΑΕΒΕ (Αθήνα)

Στις κεντρικές εγκαταστάσεις της εταιρείας στη Λ. Αθηνών 71 λειτουργεί έκθεση με αυτοκίνητα της εταιρείας, καθώς και τμήμα service και ανταλλακτικών. Η έκθεση στεγάζεται σε σύγχρονες εγκαταστάσεις και απασχολεί ικανό αριθμό προσωπικού. Για 4η συνεχή χρονιά, αναδείχθηκε σε καλύτερη μονάδα στην Αττική.

2.Σαρακάκη Αφοί ΑΕΒΕ (Γλυφάδα)
Το κατάστημα της εταιρεία Αφοί Σαρακάκη, επί της Λεωφόρου Βουλιαγμένης 114 στη Γλυφάδα, λειτουργεί από το 2005 και, παρ' όλα αυτά, κατάφερε για μια ακόμη χρονιά να διακριθεί. Στη συνολική επιφάνεια 4.500 τ.μ. φιλοξενείται έκθεση νέων μοντέλων, καθώς και πλήρες συνεργείο και φανοποιείο-βαφείο.

3. Παπράς Α.Ε. (Πειραιάς)
Η Παπράς Α.Ε. - Υπηρεσίες Αυτοκινήτου διανύει αισίως το 27ο έτος της στο χώρο της εμπορίας αυτοκινήτων. Οι εκθέσεις της εταιρείας βρίσκονται στη Λ. Συγγρού 157 στη Νέα Σμύρνη, στην Ελ. Βενιζέλου 310 στην Καλλιθέα, στη Θηβών 38, καθώς και στον Πειραιά, όπου φιλοξενείται και το service.

Οι 3 καλύτερες μονάδες ανά μάρκα

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ, ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ?

·
Registered
312 Posts
Παρατήρησε ότι τη λαμόγια την έχουν κάνει από την έκθεση όχι από το συνεργείο.

·
Registered
75 Posts
Όλα(έκθεση, συνεργείο κτλ) είναι κάτω από τον ίδιο όμιλο. Οι σφραγίδες είναι αυθεντικότατες. Υπάρχει σοβαρό πρόβλημα που κανονικά πρέπει να γίνει βαρβάτη μήνυση.
Δηλαδή αν μου την κάνει το υποκατάστημα της νισσαν θεοχαράκης στη θεσσαλονίκη, δεν έχουν ευθύνη και τα κεντρικά στην Αθήνα? Δεν είναι θέμα προσώπου αλλά ομίλων που έχουν υποκαταστήματα συνεργεία εκθέσεις κτλ.
Όλα είναι κάθετες μονάδες που ανήκουν σε ευρύτερο όμιλο, ο οποίος έχει τη συνολική ευθύνη.
Επίσης αν κάποιος ξέρει απο επιστήμη υπολογιστών και ψάξει λίγο, θα δει ότι έχει γίνει και προσπάθεια να "κλείσουν" σελίδες που αποκαλύπτουν τη συγκεκριμένη ιστορία.
Αν τις ανοίξεις με κώδικα βρίσκεις την αλήθεια.

Δεν πρόκειται να μιλήσω περαιτέρω. Ο νοών ....

·
Registered
59 Posts
Ή α.ε. δε νομίζω να έχει κάποιο όφελος να πλαστογραφησει βιβλίο για αλλο εμπορο για να αγοράσει τελικά καποιος το μεταχειρισμένο. ο υπάλληλος όμως που χειρίζεται τη σφραγιδα και θα παιρνει χαρτζιλίκι...
Ο παπρας, δεν είπε ότι το ΑΦΜ της σφραγίδας δεν ισχυει; Με ένα τσεκαρισμένα στο ΓΓΠΣ, φαίνεται κατευθείαν αν λειτουργεί ή έκλεισε.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
75 Posts
@Dimnik

Όταν ο νέος κάτοχος πάει στα κεντρικά ΝΑ ΡΩΤΉΣΕΙ επειδή έχει δει στο βιβλίο σερβις ότι τα περισσότερα σέρβις έχουν γίνει στον όμιλο ΠΑΠΡΑΣί, και τα κεντρικά εν γνώση τους βλέπουν ότι τα στοιχεία που ΜΠΟΡΟΥΝ να εκτυπώσουν για τις διελεύσεις του αυτοκινήτου απο αυτούς, ΔΕΝ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ με αυτά που έχει ο χρήστης στο βιβλίο σέρβις, αν μη τι άλλο ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ και όχι να του πουν ΌΛΑ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΚΟΜΠΛΕ.
Επίσης στα κεντρικά, μπορούσαν και εκτύπωσαν τις διελεύσεις του αυτοκινήτου.
Ή α.ε. δε νομίζω να έχει κάποιο όφελος να πλαστογραφησει βιβλίο για αλλο εμπορο για να αγοράσει τελικά καποιος το μεταχειρισμένο. ο υπάλληλος όμως που χειρίζεται τη σφραγιδα και θα παιρνει χαρτζιλίκι...
Ο παπρας, δεν είπε ότι το ΑΦΜ της σφραγίδας δεν ισχυει; Με ένα τσεκαρισμένα στο ΓΓΠΣ, φαίνεται κατευθείαν αν λειτουργεί ή έκλεισε.

·
Registered
1,146 Posts
Ρε παιδιά από που προκύπτει ότι η σφραγίδα είναι αυθεντική και ότι έχει γίνει χρήση από υπάλληλο του αντιπροσώπου?
Με 10€ βγάζεις μια ολόιδια σφραγίδα πανεύκολα...

·
Premium Member
9,321 Posts
δεν έχω παρά να συμφωνήσω, είναι πολύ εύκολο να βγάλεις σφραγίδα...

• Like
Reactions: panpapgtr

·
Registered
59 Posts
Ρε παιδιά από που προκύπτει ότι η σφραγίδα είναι αυθεντική και ότι έχει γίνει χρήση από υπάλληλο του αντιπροσώπου?
Με 10€ βγάζεις μια ολόιδια σφραγίδα πανεύκολα...
Δεν προκύπτει από κάπου, υπόθεση είναι. Πολλά είναι τα πιθανα σενάρια, και μάλλον δε μπορεί να αποδειχθεί, δυστυχώς, ποιος είναι ο πραγματικός πλαστογράφος.

25821 - 25840 of 25844 Posts