2006+ Honda Civic Forum banner

241 - 260 of 25305 Posts

·
Registered
1,684 Posts

·
Registered
2,785 Posts
Δυστυχώς Μάκη με την νοοτροπία που έχουν οι περισσότεροι εδώ δεν βλέπω καμιά μορφή πραγματικής και ουσιώδους εθνικής συσπείρωσης.
Δεν ξερω αν μπορει να υφισταται τα τελευταια 30 χρονια η εννοια εθνος για τουτο τον δυσμοιρο τοπο.Το καθε ενα σπιτικο ειναι και ενα αυτονομο κρατιδιο,δεν μπα να ερχετε τσουναμι και να κτυπα το σπιτι του γειτονα ,εμεις αντι να τρεξουμε για βοηθεια,θα μεινουμε μεσα στο δικο μας προσευχομενοι να μην κτυπησουν τα νερα , αλλα και μηπως προλαβουμε να σωσουμε κανενα ασημικο.Ολοι για την τσεπουλα μας

·
Premium Member
1,982 Posts
Εμένα δεν ήρθε ακόμα. Σκέφτομαι όμως το εξής: Όποιος αγόρασε το αυτοκίνητο μετά τον Οκτώβριο 2010 και πληρώνει με τις εκπομπές ρύπων, σαφω΄ς και του έρχεται λιγότερο. Εμείς στο πηγάδι απαυτώσαμε , μόνο και μόνο επειδή το πήραμε νωρίτερα?? μήπως πρέπει να κάνουμε καμιά ομαδική αγωγή στο δημόσιο για διάκριση, αφού άλλοι για το ίδιο "προϊόν" πληρώνουν διαφορετικό ποσό , απλά και μόνο επειδή το αγόρασαν σε άλλη ημερομηνία ?? Έχει κανείς υπ' όψη του τίποτε σχετικά?
Λογικότατο. Αν μπορεί να μας συμβουλέψει και κάποιος νομικός και μαζευόμαστε αρκετοί, είμαι μέσα. Με την ερώτηση που έκανε ο Κώστας για τα ανταλλακτικά τι έγινε;

·
Premium Member
1,982 Posts
Δεν ξερω αν μπορει να υφισταται τα τελευταια 30 χρονια η εννοια εθνος για τουτο τον δυσμοιρο τοπο.Το καθε ενα σπιτικο ειναι και ενα αυτονομο κρατιδιο,δεν μπα να ερχετε τσουναμι και να κτυπα το σπιτι του γειτονα ,εμεις αντι να τρεξουμε για βοηθεια,θα μεινουμε μεσα στο δικο μας προσευχομενοι να μην κτυπησουν τα νερα , αλλα και μηπως προλαβουμε να σωσουμε κανενα ασημικο.Ολοι για την τσεπουλα μας
Έτσι είναι. Πρέπει να έλθει η καταστροφή για να κινητοποιηθεί ο Έλληνας. Δε νομίζω ότι αργεί βέβαια.
Πάρε για παράδειγμα το μεγάλο σεισμό του '99 ή τις φωτιες πριν λίγα χρόνια.
Μετά από λίγο βέβαια, πάλι στα ίδια. :)

·
Registered
1,684 Posts
Πλέον έχουμε ξεφύγει κατά πολύ Γιώργο. Παράδειγμα.
Πήγε εχθές η σύζυγος μου και με τα δυο παιδιά (1 και 3 ετών) στο ΤΣΜΕΔΕ. Εκτός του γνωστού πανικού που γίνεται, μετά από περίπου 45 λεπτά αναμονής που κανένας δεν προσφέρθηκε να την αφήσει να κάτσει έστω και για 2 λεπτά να ξεπιαστούν τα χέρια της, ο μικρός μου άρχισε να βήχει πολύ έντονα. Ζήτησε λίγο νερό και της απάντησαν ότι δεν έχουν και ας πνίγεται ο μικρός. Φεύγει να πάει απέναντι στο περίπτερο να πάρει ένα μπουκαλάκι νερό και όταν γυρνάει, βλέποντας την να υποφέρει, κάποιος κύριος την παρότρυνε να μπει μπροστά στην ούρα να εξυπηρετηθεί. Αμέσως έγινε πανικός και του την έπεσαν όλοι γιατί είπε σε μάνα με δυο μωρά να περάσει μπροστά στην σειρά. Εννοείται πως δεν την άφησαν. Οπότε ο κύριος απλά έδωσε το χαρτάκι του στην Μαρία γιατί αυτός είχε πιο μικρο νούμερο. Αλλά το χειρότερο έγινε μετά από λίγο όταν ήρθε μια έγκυος σε πολύ προχωρημένη κατάσταση η οποία ακόμα και βάση νομού έπρεπε να προηγηθεί. Μόνο που δεν την έβρισαν!!! Αποτέλεσμα να της δώσει η σύζυγος μου το χαρτάκι (που της είχε δώσει ο κύριος) μπας και προλάβαινε.
Το μόνο που μου είπε εμένα η σύζυγος μου ότι ευτυχώς που δεν ήμουν κι εγώ εκεί και γλυτώσαμε το αυτόφωρο...

·
Premium Member
2,181 Posts
Πήγε εχθές η σύζυγος μου και με τα δυο παιδιά (1 και 3 ετών) στο ΤΣΜΕΔΕ. Εκτός του γνωστού πανικού που γίνεται, μετά από περίπου 45 λεπτά αναμονής που κανένας δεν προσφέρθηκε να την αφήσει να κάτσει έστω και για 2 λεπτά να ξεπιαστούν τα χέρια της, ο μικρός μου άρχισε να βήχει πολύ έντονα. Ζήτησε λίγο νερό και της απάντησαν ότι δεν έχουν και ας πνίγεται ο μικρός. Φεύγει να πάει απέναντι στο περίπτερο να πάρει ένα μπουκαλάκι νερό και όταν γυρνάει, βλέποντας την να υποφέρει, κάποιος κύριος την παρότρυνε να μπει μπροστά στην ούρα να εξυπηρετηθεί. Αμέσως έγινε πανικός και του την έπεσαν όλοι γιατί είπε σε μάνα με δυο μωρά να περάσει μπροστά στην σειρά. Εννοείται πως δεν την άφησαν. Οπότε ο κύριος απλά έδωσε το χαρτάκι του στην Μαρία γιατί αυτός είχε πιο μικρο νούμερο. Αλλά το χειρότερο έγινε μετά από λίγο όταν ήρθε μια έγκυος σε πολύ προχωρημένη κατάσταση η οποία ακόμα και βάση νομού έπρεπε να προηγηθεί. Μόνο που δεν την έβρισαν!!! Αποτέλεσμα να της δώσει η σύζυγος μου το χαρτάκι (που της είχε δώσει ο κύριος) μπας και προλάβαινε.
Το μόνο που μου είπε εμένα η σύζυγος μου ότι ευτυχώς που δεν ήμουν κι εγώ εκεί και γλυτώσαμε το αυτόφωρο...
Κάθε μέρα και χειρότερα, να φανταστείς εγώ που δουλεύω δίπλα, δεν πάω ποτέ. (μιλάω για το κεντρικό κατάστημα στην Κολοκοτρώνη, αν και νομίζω ότι σε όλα το ίδιο θα γίνεται) Από το να σκοτώσω κανένα, καλύτερα να χάσω μερικά φράγκα

·
Premium Member
3,560 Posts
Λογικότατο. Αν μπορεί να μας συμβουλέψει και κάποιος νομικός και μαζευόμαστε αρκετοί, είμαι μέσα. Με την ερώτηση που έκανε ο Κώστας για τα ανταλλακτικά τι έγινε;

Θα ρωτήσω γιατί είχα και εγώ την ίδια απορία.

Επίσης ψάχνω για ένα vaue for money εξωτερικό σκληρό δίσκο για storage (άρα με ενδιαφέρει η χωρητικότητα και όχι το μέγεθος άρα μαλλόν σε 3,5) Έχει να προτείνει κανείς κάτι γιατί τώρα τελευταια έχω μείνει εκτός....

·
Greek Subforum Moderator
13,232 Posts
Discussion Starter #249
κάκιστη περίοδο για αγορά σκληρού δίσκου...λόγω της καταστροφής στην Ταϊλάνδη όπου βρίσκονται τα εργοστάσια wd και seagate οι τιμές στην αγορά έχουν διπλασιαστεί δικαίως ή αδίκως...
μέχρι να εξομαλυνθεί η παραγωγή και η αγορά απλά να μην αγοράσετε αν δεν έχετε άμεση ανάγκη! Προφανώς στο μέγεθος εννοείς 3,5!

·
Premium Member
3,560 Posts
κάκιστη περίοδο για αγορά σκληρού δίσκου...λόγω της καταστροφής στην Ταϊλάνδη όπου βρίσκονται τα εργοστάσια wd και seagate οι τιμές στην αγορά έχουν διπλασιαστεί δικαίως ή αδίκως...
μέχρι να εξομαλυνθεί η παραγωγή και η αγορά απλά να μην αγοράσετε αν δεν έχετε άμεση ανάγκη! Προφανώς στο μέγεθος εννοείς 3,5!

Λοολ ναι αλλά δεν θα περνα εξωτερικό WD είναι γτπ. Σκεφτόμουν τους Lacie που είναι value for money η seagate να τους βρω σε καλή τιμή...

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
... κατάλαβα πάλι θα καίμε δισκάκια για τις τσόντες:worms::worms:

·
Uno Angelo 200 Demoni
3,740 Posts
.

Update για το πρόβλημα που είχα με τα φρένα (ABS) του matiz...
Μετά από προσφυγή στο ΕΚΠΟΙΖΩ και τη διεύθυνση συγκοινωνιών, σήμερα πήρα ένα τηλέφωνο από τη chevhellas ότι πράγματι υπάρχει πρόβλημα (!!!) και μου δίνουν αυτοκίνητο αντικατάστασης για όσο καιρό πάρει να βρεθεί λύση!
Αλλά και update για την εγγύηση (?) της pirelli :worms:
Πήγα το αυτοκίνητο για να κάνω χρήση της εγγύησης και αφού ο συνεργάτης τους πήρε τα 'κεντρικά', ένας τύπος με ενημέρωσε ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ λέει για αυτοκίνητα που ιδιοκτήτης τους είναι εταιρεία (!!!).
Τον ρώτησα πολύ, πολύ ψύχραιμα, γιατί τότε μου έδωσαν την εγγύηση, γιατί τη διαφημίζουν χωρίς να αναφέρουν εξαιρέσεις και που ακριβώς το αναγράφουν στους όρους...
Μου λέει, εκεί που στο φυλλάδιο γράφει ότι προορίζεται μόνο για αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης. Του λέω, ξέρετε κύριε και να αυτοκίνητα που ανήκουν σε νομικά και όχι φυσικά πρόσωπα μπορεί να είναι ιδιωτικής χρήσης, άλλωστε αναγράφεται στην άδεια του υπουργείου και ακριβώς για αυτόν τον λόγο αντιμετωπίζεται διαφορετικά φορολογικά με μη έκπτωση του ΦΠΑ. Αλλωστε για να είναι ΔΧ θα πρέπει να πληρεί προδιαγραφές μεταφοράς φορτίου... Για επιβατηγό μιλάμε, δεν έβγαλε ακόμη η lancia pick-up!
Η απάντηση? ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΣΚΕΦΤΕΙ!
Οπότε περιμένω τηλέφωνο τους για να αποδεχτούν το λάθος τους, αλλιώς και πάλι ΕΚΠΟΙΖΩ...:worms:
Ολα στη τύχη...

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
Είναι αυτό που λέμε όσο ζω ΕΚΠΟΙΖΩ.

Κυνήγα τα τα μουνΙ@@ Θόδωρε.

·
Registered
2,785 Posts
και μετα μας φταινε οι πολιτικοι,τα ιδια εκτρωματα ειμαστε και εμεις. Εβλεπα χτες στο περιστερι που ειχα αραξει για καφε, τις φατσες αυτων που παρκαρανε στις ραμπες για τους αναπηρους και πιστεψτε με δεν ηταν ουτε εξωγηινοι,ουτε καποιοι περιεργοι τυποι.Ητανε ανθρωποι σαν και εμας, φυσιολογικοτατοι και μαλιστα βαζω στοιχημα οτι ειναι απο αυτους που βριζουν και απειλουν οτι θα επαναστατησουν με σημαια το ''εμεις τι φταιμε''.

·
Registered
2,047 Posts
Λοολ ναι αλλά δεν θα περνα εξωτερικό WD είναι γτπ. Σκεφτόμουν τους Lacie που είναι value for money η seagate να τους βρω σε καλή τιμή...
όσους segate έχουμε στην δουλειά χτυπάνε, δεν θα τον προτιμούσα!

·
Premium Member
3,560 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,232 Posts
Discussion Starter #260
για μενα οι wd είναι καλύτεροι...για ταχύτητες προφανώς ισχύει ότι οι sata3>sata>sata και όχι η μάρκα αλλά και τα mb του buffer!

241 - 260 of 25305 Posts