2006+ Honda Civic Forum banner

11721 - 11740 of 11846 Posts

·
Νίκος
2,763 Posts
Που βρεθηκε αυτη η σελιδα,,?? εχει καλα ανταλλακτικα βλεπω
Απο Εσθονία είναι, σου λέω μόνο τούτο Δημήτρη, παραλαβή insert υδραυλικής βάσης κινητήρα 69€ σύνολο σε 3 εργάσιμες ημέρες.

·
Premium Member
9,580 Posts
Απο Εσθονία είναι, σου λέω μόνο τούτο Δημήτρη, παραλαβή insert υδραυλικής βάσης κινητήρα 69€ σύνολο σε 3 εργάσιμες ημέρες.
Έχει κάποια ανταλακτικα που δε τα έχω δει ξανά..
Από αυτούς περνουμε και τα ψαλίδια αν χρειαστεί; ;;

·
Νίκος
2,763 Posts
Ναι έχει και ψαλίδια, εγώ πήρα απο ebay τα trupart στα 190 τόσα ευρώ και τα δυο.

·
A. Senna
8,027 Posts
Εντωμεταξύ σε αυτα τα λεφτα (κοντα στα 200) εχει ψαλιδια και το onparts.gr σε 2 μαρκες ayd & fai μια εκ των οποιων τουρκικη (fai)

https://www.onparts.gr/honda/civic-hatchback-2005/1800-140hp/anartisi-dieythynsi-troxoi/psalidia-vraxiones-anartisis

Απο autodoc δεν τόλμησα να παραγγείλω καθώς οπως μου ειπαν παιδια εδώ αλλα και ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις που διαβασα στο ιντερνετ, αλλα παραγγελνεις αλλα έρχονται, 7 στα 10 reviews αυτο λένε.. Οποτε ακυρο απο μενα, αν ήταν πιο απλα πράγματα όπως φιλτρα κτλ, οκ, αλλα σε φρενα και αλλα οχι..

MakTheo

·
SY8CPC
734 Posts
Εντωμεταξύ σε αυτα τα λεφτα (κοντα στα 200) εχει ψαλιδια και το onparts.gr σε 2 μαρκες ayd & fai μια εκ των οποιων τουρκικη (fai)

https://www.onparts.gr/honda/civic-hatchback-2005/1800-140hp/anartisi-dieythynsi-troxoi/psalidia-vraxiones-anartisis

Απο autodoc δεν τόλμησα να παραγγείλω καθώς οπως μου ειπαν παιδια εδώ αλλα και ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις που διαβασα στο ιντερνετ, αλλα παραγγελνεις αλλα έρχονται, 7 στα 10 reviews αυτο λένε.. Οποτε ακυρο απο μενα, αν ήταν πιο απλα πράγματα όπως φιλτρα κτλ, οκ, αλλα σε φρενα και αλλα οχι..

MakTheo
Και η AYD πάντως Τουρκική φαίνεται να είναι:
http://aydtr.com/firmaprofili_en.html

Φυσικά, αυτό δεν λέει απαραίτητα κάτι σχετικά με την ποιότητα της... Έχετε βρει γνώμες ή κριτικές;

·
A. Senna
8,027 Posts
Τελικά τους brembo 09.a455.11 δεν μπορω να τους βρω πουθενα απο Ελλάδα, ενω μου ειχαν πει μετα απο 5-6 τηλεφωνα ότι υπάρχουν και υποτίθεται τους παρήγγειλα, τελικα παπαλα.. Ξανακαναμε 50 τηλέφωνα, ουτε σε online αποθήκες ουτε πουθενά .. Μονο καποιοι προτειναν τους 09.a455.14 (και ως νεο κωδικο) στα 160€..

Τελικα βρηκα τους zimmermann 280.3171.20 στο 100αρικο και παρήγγειλα αυτούς..

MakTheo

·
Registered
218 Posts
Τελικά τους brembo 09.a455.11 δεν μπορω να τους βρω πουθενα απο Ελλάδα, ενω μου ειχαν πει μετα απο 5-6 τηλεφωνα ότι υπάρχουν και υποτίθεται τους παρήγγειλα, τελικα παπαλα.. Ξανακαναμε 50 τηλέφωνα, ουτε σε online αποθήκες ουτε πουθενά .. Μονο καποιοι προτειναν τους 09.a455.14 (και ως νεο κωδικο) στα 160€..

Τελικα βρηκα τους zimmermann 280.3171.20 στο 100αρικο και παρήγγειλα αυτούς..

Maktheo
Αν ψάχνεις δίσκους ταπερ είδα μια αγγελία στο καρ στα 150€

·
A. Senna
8,027 Posts
Μπορει πριν μερικα χρόνια, τωρα νορμάλ οδηγηση, και παντα προτιμώντας καινούρια ανταλλακτικα..
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον παντως..

MakTheo

·
Registered
10 Posts
καλησπέρα σε όλους,

επειδή έχει αρχισει και σκληραίνει αρκετα ο συμπλε΄κτης εχω βγει στη γύρα για αγορα σετ συμπλέκτη. ο exedy είναι ενταξει, στα 170 τον βρηκα, είναι καλα ή να κοιτάξουμε κανα αλλο? ας ειναι και λίγο πιο ακριβο.

·
Premium Member
3,356 Posts
Exedy είναι και ο μαμά.Καλη τιμή μου φαίνεται.

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
10 Posts
ωραια τοτε, τον τσιμπαω κατα πασα πιθαντοτητα. εκτος κι αν θελει καποιος να προτεινει η εσυ ας πουμε κατι αλλο? sachs πχ? καποιο αλλο πιο καλο μοντελο της exedy απο εξωτερικο?

·
A. Senna
8,027 Posts
Σέρβις σήμερα για το σιβικ (156.000km)

Αλλαγη ψαλιδια απο Αγγλια 200e (με μεταφορικά)
Δισκοι zimmermann 102e
Τακακια ferodo 37e
Λαδια valvoline synpower 5-40 στα 30e
Φιλτρα αερος/λαδιου/καμπινας 25e
Υγρα φρενων 5e
Σφιξιμο/γρασσαρισμα υποπλαισιο
Γρασσαρισμα πενταλ συμπλεκτη (προαιρετικά) και αλλαγή υγρά συμπλεκτη
Ευθυγράμμιση
Συνολο 400e χωρις εργατικά τα οποια δεν αναφέρω καθώς ηταν εντελώς φιλική τιμή.

ΥΓ με την αλλαγη των ψαλιδιων το αμαξι εγινε μερα με την νύχτα καθως μέχρι και χθες εκανε σαν ξεχαρβαλωμενο, σαν να ήταν ξεβιδωμενη μια ροδα μπροστα.. Ειδα το μπαλάκι και εκτος οτι ήταν σχισμενο, ειχε πολλα μπόσικα..

MakTheo

·
Premium Member
3,356 Posts
ωραια τοτε, τον τσιμπαω κατα πασα πιθαντοτητα. εκτος κι αν θελει καποιος να προτεινει η εσυ ας πουμε κατι αλλο? Sachs πχ? καποιο αλλο πιο καλο μοντελο της exedy απο εξωτερικο?
Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να ψαξεις κατι αλλο απο αυτο που βαζει η μανα του.Ουτε για ενισχυμενο υπαρχει λογος εκτος αν εισαι τουρμπατος που σημαινει μεγαλυτερη καταπονηση απο εξτρα ροπη.

·
A. Senna
8,027 Posts
Για μπαρακι αντιστρεπτικης τι προτεινετε; γνήσιο; απο type r ;

Τωρα που αλλαξα ψαλιδια το αμαξι εδεσε, σταματησε το πολυ κοπανημα αλλα παρατηρω οτι.με λιγα χιλιομετρα (μεχρι 20-30) ακούγεται ενα γρηγορο τακ τακ απο μπροστα.. Στην αρχη τσεκαροντας τα bump stops (στα οποια εμενα είναι εκτος θεσης) ειδα οτι ειναι σχισμενο και λεω οτο ισως φταίει αυτό

MakTheo

·
Premium Member
679 Posts
Σέρβις στον Σαρακάκη με βάση τον χρόνο.....
1) Αλλαγή λαδιών (5-40 Honda)
2) Αλλαγή φίλτρου λαδιού
3) Αλλαγή ροδέλας (τάπας κάρτερ)
4) Αλλαγή αντιψυκτικού (Honda)
5) Αλλαγή λαδιών κιβωτίου (Honda)
Εργασία για τα παραπάνω.
Σύνολο 165€ και κάτι ψιλά (με τις εκπτώσεις που έχουμε στα ανταλλακτικά και στην εργασία).

·
Registered
1,310 Posts
Για γνήσια ανταλλακτικά καλή τιμή νομίζω,
Πόσα χλμ εχεις;;;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
679 Posts
Πολύ λίγα.......ντρέπομαι να τα πω!!!!! Για αυτό γράφω βάση χρόνου.......

11721 - 11740 of 11846 Posts