2006+ Honda Civic Forum banner

11961 - 11976 of 11976 Posts

·
Registered
498 Posts
Γνωριζω ότι ο παρακάτω ισχυρισμός που θα κάνω ίσως είναι τολμηρός αλλά η έκπτωση που έχουμε σαν μέλη δεν έχει διαφορά στην τελική τιμή.

Πήρα τηλ για ραντεβού κ τους ρωταω πόσο θα στοιχίσει το σέρβις χωρίς να αναφέρω κάτι για εκπτώσεις κλπ. Μου απαντούν γύρω στα 150€.

Έρχεται η ώρα του σέρβις κ στη συνομιλία τους αναφέρω -15 ανταλλακτικά κ -10 εργασία κ το τελικό ποσό βγήκε 152€

Αυτά...

·
Registered
1,384 Posts
Χωρίς να θέλω να γίνω δικηγόρος του Σ.
Έτρεχε μια προσφορά με φτηνότερα αναλώσιμα για honda, χωρίς εκπτώσεις εξτρα. Μήπως τα 152€ αναφέρουν γνήσια λάδια και φίλτρα Honda;;;;; και τα 150€ για κάτι αλλά λάδια που εχει;;;
Ειναι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά. Αν θες πες τους στο mail σου να σου στείλουν τι αναλώσιμα θα βάλουν, γιατί μπορεί στο τηλ να σου πουν Ναι, γνησια λάδια Honda και στο τέλος να σου βάλουν λιπαντικά sigma, έτσι νομίζω λέγονται. Τα γραφόμενα μένουν τα λόγια εξατμίζονται
Αυτή ήταν η προσφορα που έτρεχε

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
279 Posts
Σήμερα έγινε σέρβις στο civica, στο Σ 133700χλμ, αλλαχτηκαν τακάκια πίσω, φίλτρο καμπίνας, έλεγχος γενικός, το λεγόμενο σέρβις Β, και μια γερή φόρτιση στην μπαταρία, είχε αλλαχτεί το Φεβρουάριο του 2020, αλλά για κάποιο λόγο δεν λειτουργούσε το start/stop, σημειωτέον δεν το χρησιμοποιώ καθόλου το start/stop.Αν ξεφορτισει ξανα η μπαταρια θα αλλαχτει στο πλαισιο της εγγυησης.
Mε όλες τις εκπτώσεις 153€.

Να σε ρωτήσω , μιας και σου άλλαξαν φίλτρο καμπίνας και πλέον το κλιματιστικό δουλεύει υπερωρίες , σε έχουν ενημερώσει για απολύμανση με σπρέι που υπάρχουν για αυτή τη δουλειά ;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Νίκος
2,875 Posts
Αλλαγή εμπρός φρένα σήμερα, δίσκους (trw df4486, 85€), τακάκια (rtec rc24087.1 40€), λάδια σασμάν (mtf III 2 λίτρα 34€), ιμάντας 45€ και εργασία 40€.
Να πω εδώ για τον ιμάντα μιας και είχε γίνει μπέρδεμα και λόγος τελευταία .
Λοιπόν ο κωδικός για γνήσιο ιμάντα είναι (04301-RNA-306) αναφέρομαι στο fk2 1.8 και στο σακουλάκι του έχει την διαδρομή τοποθέτησης όπως μπορείτε να δείτε.
20200519_115233.jpg

Επίσης να πω οτι τον άλλαξα προληπτικά γιατί έχουν περάσει 13 χρόνια και έχει κάνει 200.000 χιλιόμετρα, στην εξωτερική του πλευρά είναι τέλειος.
20200519_115345.jpg

στην εσωτερική του όμως έχει αρκετά μικρά σκασίματα, σίγουρα είχε πολλά χιλιόμετρα ακόμη αλλά δεν αξίζει το ρίσκο να κοπεί και να σε αφήσει, οπότε θα έλεγα έλεγχος σε κάθε σέρβις και αλλαγή κάθε δέκα χρόνια εαν δεν προκύψει τίποτα.
20200519_115651.jpg

Attachments

·
Registered
1,384 Posts
Να σε ρωτήσω , μιας και σου άλλαξαν φίλτρο καμπίνας και πλέον το κλιματιστικό δουλεύει υπερωρίες , σε έχουν ενημερώσει για απολύμανση με σπρέι που υπάρχουν για αυτή τη δουλειά ;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όχι δεν με ενημέρωσαν, αλλά δεν ανεφερα κάτι και εγώ

·
Registered
498 Posts
Χωρίς να θέλω να γίνω δικηγόρος του Σ.
Έτρεχε μια προσφορά με φτηνότερα αναλώσιμα για honda, χωρίς εκπτώσεις εξτρα. Μήπως τα 152€ αναφέρουν γνήσια λάδια και φίλτρα Honda;;;;; και τα 150€ για κάτι αλλά λάδια που εχει;;;
Ειναι λεπτομέρειες που κάνουν την διαφορά. Αν θες πες τους στο mail σου να σου στείλουν τι αναλώσιμα θα βάλουν, γιατί μπορεί στο τηλ να σου πουν Ναι, γνησια λάδια Honda και στο τέλος να σου βάλουν λιπαντικά sigma, έτσι νομίζω λέγονται. Τα γραφόμενα μένουν τα λόγια εξατμίζονται
Αυτή ήταν η προσφορα που έτρεχε

Είχε προσφορά πέρσι στα 110€ το ετήσιο σέρβις με λάδια Σ το οποίο όμως πλέον σταμάτησε.

Αναφέρομαι σε γνήσια λάδια honda όπου είτε με έκπτωση είτε χωρίς βγήκε ίδια τιμή.

·
Registered
1,384 Posts
Αναφέρομαι σε γνήσια λάδια honda όπου είτε με έκπτωση είτε χωρίς βγήκε ίδια τιμή.
Πώς γίνεται αυτο;;; περίεργο, όταν τους ρώτησες τι σου ειπαν;;;

·
Registered
498 Posts
Δεν τους το είπα διότι σκέφτομαι ότι ίσως ήταν η τελευταία φορά...μάλλον θα πηγαίνω για κάτι πιο ειδικό όπως θερμοστάτης μπουζί κλπ

·
Registered
1,384 Posts
Έπρεπε να επιμείνεις, για να μάθεις-μάθουμε που οφείλεται η διαφορά με και χωρίς έκπτωση. Το τι θα κάνεις φυσικά είναι δικό σου δικαίωμα. Παντα φιλικά.

·
Premium Member
9,217 Posts
Ωωω μόνο τακάκια και φίλτρο;;;
Αλλά για σ μια χαρά είναι...

·
Registered
649 Posts
Γνωριζω ότι ο παρακάτω ισχυρισμός που θα κάνω ίσως είναι τολμηρός αλλά η έκπτωση που έχουμε σαν μέλη δεν έχει διαφορά στην τελική τιμή.
Δεν ισχυει,την περασμενη φορα πηρα αυτα και οπως βλεπεις εβγαλα δωρο απο την εκπτωση τον γνησιο θερμοστατη ας πουμε.

313013

Σημερα παρελαβα αυτα και ας πουμε εβγαλα χοντρικα τις λαμπες για πισω στοπ.

313014

Του οδηγου το μακτρο ειναι made in japan και του συνοδηγου made in united kingdom :D

313015

313016

313017
313018

·
Registered
649 Posts
Μια απορια εχω ,που δεν προσεξα εκεινη την ωρα.Ενω εγω παρηγγειλα φλαντζα 12341 RNA A01 οπως φαινεται στο τιμολογιο,στη φωτογραφια εμφανιζεται ο κωδικος 12341 PR4 A00 . εγινε λαθος ή αλλαξε ο κωδικος ; για να την γυρισω πισω.

Εdit : για crv μου δωσανε,μια φορα ειπα να μην κοιταξω και κανανε την πατατια τους.φφφφ

·
Registered
1,384 Posts
Εdit : για crv μου δωσανε,μια φορα ειπα να μην κοιταξω και κανανε την πατατια τους.φφφφ
Κωνσταντίνε ευκαιρία να πας σε τζιπ,

·
Registered
649 Posts
Κωνσταντίνε ευκαιρία να πας σε τζιπ,

:D Τους πηρα,θα ξανακανουν εκ νεου νεα παραγγελια ...

·
Registered
498 Posts
Δεν ισχυει,την περασμενη φορα πηρα αυτα και οπως βλεπεις εβγαλα δωρο απο την εκπτωση τον γνησιο θερμοστατη ας πουμε.

View attachment 313013

Σημερα παρελαβα αυτα και ας πουμε εβγαλα χοντρικα τις λαμπες για πισω στοπ.

View attachment 313014

Του οδηγου το μακτρο ειναι made in japan και του συνοδηγου made in united kingdom :D

View attachment 313015
View attachment 313016
View attachment 313017 View attachment 313018
Κ όμως ισχύει.

Παραθέτω κ τα δικά μου τεκμήρια. Για δικούς μου λόγους, έβαλα ξεχωριστά την εργασία (62€) κ τα ανταλλακτικά (92€), σύνολο 154€.

Στην εργασία, φαίνεται ότι αντί για 1.02 της ώρας, έβαλαν 0.92, άρα είναι οκ.

Θα προσέξεις παρακάτω ότι στα ανταλλακτικά, από λάθος τους, έκοψαν 10% αντί για 15%. Αυτή η διαφορά όμως στην πράξη είναι 5€.

Άρα τελικά βγήκε στα 149€, όσα μου είπαν κ τηλεφωνικά.

11961 - 11976 of 11976 Posts