2006+ Honda Civic Forum banner

12001 - 12020 of 12063 Posts

·
Νίκος
2,915 Posts
Μιας και τελευταία μιλούσαμε για τον ιμάντα και πότε πρέπει να αλλάζεται βρήκα το παρακάτω, όπου υπάρχει σημάδι στον τανυστήρα και σε σταθερό σημείο και όταν βγεί εκτός το σημάδι ο ιμάντας θέλει αλλαγή (FK2 1.8), οπότε έναν απλό οπτικό έλεγχο θέλει.

Attachments

·
Premium Member
18,772 Posts
Ποιός ήταν που είχε επισκευάσει αναρτήσεις στον Ραφαέλο;
Ετοιμάζομαι για τις δικές μου και θέλω να δω αν αξίζει η επισκευή των coilover εκεί.

·
Premium Member
9,256 Posts
Πάνο άλλος δεν υπάρχει;;;

·
Premium Member
18,772 Posts

·
Registered
46 Posts
Με τις υγείες μου τα 30κατι ευρώ για αλλαγή καμμένης λάμπας μεσαίων φώτων στην πλευρά του οδηγού. Honda Καλαμάτας. 10 το ανταλλακτικό 20εργασια. ΕΡΓΑΣΙΑ!!!

·
Registered
1,410 Posts
Με τις υγείες μου τα 30κατι ευρώ για αλλαγή καμμένης λάμπας μεσαίων φώτων στην πλευρά του οδηγού. Honda Καλαμάτας. 10 το ανταλλακτικό 20εργασια. ΕΡΓΑΣΙΑ!!!
Πήρανε 20€ εργασία για αλλαγη μια μόνο λαμπας;;;;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,772 Posts
Εντάξει κράξιμο τρελό!!!
Υπερβολικά πολλά για ξεπέτα 2 λεπτών!
Περισσότερη ώρα έκανε να βγει η απόδειξη!

·
Registered
46 Posts
Έστειλα γυναίκα και πεθερά να αλλάξουν μία λάμπα με την εξής φράση "5 λεπτά δουλειά είναι και κάνει 10 ευρώ" δεν ξέρω τι λάθος έγινε στο δρόμο μέχρι την αντιπροσωπεία.

Αύριο θα πέσει τηλέφωνο οπωσδήποτε!

·
Premium Member
18,772 Posts
Έστειλα γυναίκα και πεθερά να αλλάξουν μία λάμπα με την εξής φράση "5 λεπτά δουλειά είναι και κάνει 10 ευρώ" δεν ξέρω τι λάθος έγινε στο δρόμο μέχρι την αντιπροσωπεία.

Αύριο θα πέσει τηλέφωνο οπωσδήποτε!
Και κράξιμο!!!

·
Registered
713 Posts
Σκεψου να κατεβασουν προφυλακτηρα...Εγω τοσο θα επαιρνα για αλλαγη φαναρι!!

·
Premium Member
9,256 Posts
πριν ξεκινήσετε το κράξιμο, το σέρβις μάνουαλ τι εργατώρα λέει??? αν δεν με απατά η μικρή μου μνήμη, προτείνεται να βγει μπαταρία και κομμάτι του φίλτρου για να γίνει η αλλαγή...αλλιώς πρέπει να έχεις χέρι 10χρονου για να το χώσεις εκεί...πχ στο αμερικάνικο λέει να βγάλεις προφυλακτήρα, να βγάλεις φανάρι για να αλλάξεις λάμπα...(μόνο από αυτό έχω το σέρβις μάνουαλ)
δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν ούτε να πάρω το μέρος κανενός...

• Like
Reactions: Otto33

·
Registered
1,410 Posts
Εγώ σε 9G που άλλαξα λάμπα, πριν βάλω τα γνήσια φανάρια Bi- xenon, στο Σ πλήρωσα 7€ την λάμπα χωρίς εργατωρα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
46 Posts
πριν ξεκινήσετε το κράξιμο, το σέρβις μάνουαλ τι εργατώρα λέει??? αν δεν με απατά η μικρή μου μνήμη, προτείνεται να βγει μπαταρία και κομμάτι του φίλτρου για να γίνει η αλλαγή...αλλιώς πρέπει να έχεις χέρι 10χρονου για να το χώσεις εκεί...πχ στο αμερικάνικο λέει να βγάλεις προφυλακτήρα, να βγάλεις φανάρι για να αλλάξεις λάμπα...(μόνο από αυτό έχω το σέρβις μάνουαλ)
δεν θέλω να δικαιολογήσω κανέναν ούτε να πάρω το μέρος κανενός...
Επειδή έχω ξανααλλάξει τη συγκεκριμένη λάμπα θυμάμαι ότι όντως είχε λίγη μανούρα αλλά όχι και πάνω από 5'. Στην τελική δεν το πήγα σε άσχετους για να ψάχνονται πως αλλάζει αλλά υποτίθεται ότι το πήγα στους πλέον ειδικούς στον νομό.

·
Registered
247 Posts
Καλησπέρα παίδες. Έχει βάλει κανείς mobil ή Liqui Moly λάδια στο μοτέρ του Σίβικα; Σκέφτομαι να του βάλω τα Mobil Super 3000 X1(αυτά μόνο βρίσκω σε Mobil 5w40 στην ελληνική αγορά), πάντα για 5w-40 αναφέρομαι.
Τα Fuchs που του έβαλα την τελευταία φορά έκαψαν περίπου μισό λίτρο λάδι σε 9μισι μήνες(και 6500χλμ), και μάλλον δε θα τα ξαναβάλω.

·
Premium Member
898 Posts
Εαν θες mobil 1 βαλε το 0w40 Fs. Μην περιμενεις να δεις καμια τρελη διαφορα στην καταναλωση οποιοδηποτε λαδι και να του βαλεις ;)

·
Registered
247 Posts
Εαν θες mobil 1 βαλε το 0w40 Fs. Μην περιμενεις να δεις καμια τρελη διαφορα στην καταναλωση οποιοδηποτε λαδι και να του βαλεις ;)
Μετά από τόσα χρόνια δε θελω να του αλλάξω το ιξώδες, δε θέλω να το ριψοκινδυνέψω αν και το πιθανότερο είναι να μη συμβεί τίποτα. Δεν το κάνω για την κατανάλωση, απλά θέλω να του βάλω ένα καλό λάδι, και όχι αυτο της χόντα που το πουλάει πανάκριβα. Με τα motul παντως πριν 2 χρόνια την είχα πατήσει. Μου άναψε για πρώτη φορά λαμπάκι για τα λάδια. Τα έκαψε πολύ γρήγορα.
Το έχεις βάλει αυτο το 0-40 Fs της mobil? Εντυπώσεις;;

·
Premium Member
898 Posts
Δεν αλλάζεις ουσιαστικά το ιξώδες αλάζοντας το πρώτο νούμερο καθώς αυτό αφορά τη συμπεριφορά του λαδιού στους 0F (-17.8C).

Δύο διαφορετικά λάδια, ακόμα και της ίδιας εταιρείας, που έχουν ονομαστική ρευστότητα 5w40 δεν υπάρχει σχεδόν καμία περίπτωση να έχουν πραγματικά το ίδιο ιξώδες. Αυτά τα νούμερα δεν είναι απόλυτα νούμερα αλλά ένας δείκτης ρευστότητας. Για παράδειγμα το "40άρη" πρέπει να έχει Kinematic Viscosity 12.5-16.3 βαθμούς cSt.

Τώρα που έχουμε το παραπάνω δεδομένο καταλαβαίνεις ότι έαν έχουμε δύο λάδια με ονομαστική ρευστότητα 5w40 και το ένα λάδι είναι 12.5cSt και το άλλο είναι 16.3cST, το ένα είναι σχεδόν "30άρη" και το άλλο σχεδόν "50άρη". Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ένα λάδι στο καίει λιγότερο και άλλο λάδι περισσότερο. Οπότε σκέψου πόσες φορές έχεις αλλάξει το ιξώδες στα λάδια του αυτοκινήτου σου από τότε που το έχεις. Αυτός είναι και ο λόγος που λένε πολύ να βάζουμε πάντα το ίδιο λάδι και να μην αλλάζουμε μάρκα-μοντέλο στο αυτοκίννητο μας. Το κατα πόσο αυτό ισχύει είναι άλλη και μεγάλη κουβέντα.

Όσον αφορά το Mobil FS 0w40 ναι το έχω βάλει αλλά δε μπορώ να σου πω εντυπώσεις. Εντυπώσεις για κάποιο λάδι που το κρατησε κάποιος 1 χρόνο και μετά έχει γνώμη για το εάν είναι καλό ή όχι ή καλύτερο από κάποιο άλλο είναι το λιγότερο συζήτηση καφενείου. Εάν ένα λάδι είναι καλό και κάποιο άλλο δεν είναι μπορούμε μόνο να το ξέρουμε εάν βάλουμε σε δυναμόμετρο 2 ίδιους κινητήρες και τους τρέξουμε με το ίδιο προφίλ για 300.000χλμ. Αφού τους ανοίξουμε και τους αξιολογήσουμε θα μπορέσουμε να απαντήσουμε σε αυτά τα ερωτήματα. Μόνο τότε.

Θεωρώ ότι στην εργοστασιακή μορφή του, το R18, μπορεί να πάρει οποιοδήποτε λάδι πληροί της προδιαγραφές που πρέπει και αλλάζετε όποτε πρέπει χωρίς να έχει κάποιο αντίκτυπο στην ζωή του κινητήρα. Προσωπικά επειδή έχω μερικά χρόνια που ζορίζω το κινητήρα αυτό με υπερτροφοδότη, του βάζω κάποια εξωτικά (ακριβά) λάδια μόνο και μόνο για το ψυχολογικό της υπόθεσης. Το έαν είναι καλά ή όχι ή καλύτερα από κάποια άλλα, πιθανότατα δε θα το μάθω ποτε.

·
Registered
713 Posts
Πολυ σωστα αυτα που λεει ο Γιαννης.Μιας και πιασαμε τη συζητηση αν και ειμαι εκτος θεματος θα σας στειλω και εγω τι εχω καψει ~3500km μετα την αλλαγη λαδιων (Απο το 17΄ που το εχω βαζω γνησιο honda 0w-20).To οχημα κινειται εκτος πόλης και τα λαδια αλλαζονται καθε χρονο ή 8000-9000χλμ. χωρις να εχει πεσει ο δεικτης λαδιου απο το max.

Η πρωτη φωτογραφια ειναι Αθηνα - Ιστιαια Ευβοιας απο τη γνωστη ορεινη διαδρομη.Μεχρι 130km cruise Εθνικη με κλιματισμο.
314540

Και εδω ειναι απο μεσα Ιουνιου που εκανα αλλαγη λαδιων.Να πω οτι το αμαξι δεν παει καθολου συντηρητικα, για καποιους που θα πονηρευτουν.

314541

12001 - 12020 of 12063 Posts