2006+ Honda Civic Forum banner

12081 - 12100 of 12144 Posts

·
Registered
10 Posts
Έχω διαβασει στο φορουμ κάτι για αυτό, αλλά πριν λίγες μέρες πέρασα από την αντιπρωσοπεια τους εξήγησα το πρόβλημα που κάνει κάπου καπου, το βάλανε "στην πρίζα" και μου είπανε ότι δεν βγάζει κανένα error και ότι δεν ξέρουνε τι είναι και αν θέλω μπορώ να κλείσω ραντεβού για να το ψάξουμε. Δεν μου είπε κανεις τίποτα εκεί για καποιο fix στην ecu, και επειδή να πω την αλήθεια δεν μου φανήκανε και ιδιαίτερα σχετικοι εκεί δεν ασχολήθηκα παραπανω εκεί. Το αμάξι αξοραστηκε 11/2006

·
Premium Member
2,407 Posts
Πάω παράδειγμα πορεία και όταν πάω να σταματήσω στο φανάρι πατώντας συμπλέκτη, μπορεί να πέσει στιγμιαία χαμηλά, νομίζει πάει να σβήσει αλλά δεν σβήνει και μετά από μισό δευτερόλεπτο επανέρχεται μόνο του στις κανονικες στροφές το ρελαντι. Το καλοκαίρι που το πρώτο παρατήρησα το εκανε με τον κλιματισμό. Έχω την εντυοωση ότι με τον κλιματισμό ανοιχτό είναι πιο έντονο το φαινόμενο.
και μενα μου το εκανε παλια αλλα τωρα οχι ισως ειναι και η ρυθμιση βαλβιδων...βαλε 100αρα και ξεμπουκωσε το λιγο...

·
Registered
509 Posts
Πάω παράδειγμα πορεία και όταν πάω να σταματήσω στο φανάρι πατώντας συμπλέκτη, μπορεί να πέσει στιγμιαία χαμηλά, νομίζει πάει να σβήσει αλλά δεν σβήνει και μετά από μισό δευτερόλεπτο επανέρχεται μόνο του στις κανονικες στροφές το ρελαντι. Το καλοκαίρι που το πρώτο παρατήρησα το εκανε με τον κλιματισμό. Έχω την εντυοωση ότι με τον κλιματισμό ανοιχτό είναι πιο έντονο το φαινόμενο.
Παρά πολύ γνωστό θέμα. Το έχουμε αρκετοί ειδικά στο αγγλικό. Εγώ το ερεύνησα αρκετά με καθαρισμό πεταλούδας κ διαγνωστικό όλα στην αντιπροσωπεία αλλά καμία απολύτως αλλαγή. Το κάνει πάντα είτε κρύο είτε ζέστη είτε AC είτε όχι. Το αγνοω πλέον

·
Registered
10 Posts
Παρά πολύ γνωστό θέμα. Το έχουμε αρκετοί ειδικά στο αγγλικό. Εγώ το ερεύνησα αρκετά με καθαρισμό πεταλούδας κ διαγνωστικό όλα στην αντιπροσωπεία αλλά καμία απολύτως αλλαγή. Το κάνει πάντα είτε κρύο είτε ζέστη είτε AC είτε όχι. Το αγνοω πλέον
Εγω μόλις έκανα την πρώτη ρύθμιση
βαλβίδων μετά από 180.000χιλιομετρα. Το άφησα το αμάξι πρωί στο συνεργείο γιατί μου είπε ότι πρέπει να είναι κρύος ο κινητήρας για σωστή ρύθμιση,το άφησε να κρυωσει και τις ρύθμισε το απόγευμα και το πήρα πριν καμιά ώρα. Μου είπε ότι κάποιες βαλβίδες ήταν λίγο πιο ανοιχτές από το προβλεπόμενο και τώρα τις έχει φέρει όλες εκεί που πρέπει. Πάει αυτό.

Όσο αφορά την αρυθμια του ρελαντί εσύ δηλαδή όσο και αν ασχολήθηκες δεν βρέθηκε λύση? Ρωτάω διότι αν είναι γνωστό πρόβλημα και το το έχετε ψάξει κάποιοι ενδελεχώς χωρίς και άκρη δεν βγήκε, να το πάρω απόφαση και να το αφήσω ως έχει και να μην πάρω σβάρνα τα συνεργεία προσπαθώντας να βρω λύση πετώντας άσκοπα χρήματα.

·
Registered
509 Posts
Εγω μόλις έκανα ρύθμιση βαλβίδων. Το άφησα το αμάξι πρωί στο συνεργείο γιατί μου είπε ότι πρέλει να είναι κρύο για σωστή ρύθμιση, τι ρύθμισε στο απόγευμα και το πήρα πριν καμιά ώρα. Μου είπε ότι κάποιες βαλβίδες ήταν ελάχιστα πιο ανοιχτές από το προβλεπόμενο και τώρα τις έχει φέρει όλες εκεί που πρέπει. Πάει αυτό.

Όσο αφορά την αρυθμια του ρελαντί εσύ δηλαδή όσο και αν ασχολήθηκες δεν βρέθηκε λύση? Ρωτάω διότι αν είναι γνωστό πρόβλημα και το το έχετε ψάξει κάποιοι ενδελεχώς χωρίς και άκρη δεν βγήκε, να το πάρω απόφαση και να το αφήσω ως έχει και να μην πάρω σβάρνα τα συνεργεία προσπαθώντας να βρω λύση πετώντας άσκοπα χρήματα.
Ναι νομίζω πρέπει να το αφήσεις κ συ

·
Registered
10 Posts
Ναι νομίζω πρέπει να το αφήσεις κ συ
Οπότε δεν έχεις βρει άκρη παρότι το προσπάθησες. Εν το μεταξύ μου κάνει μεγάλη εντύπωση, δηλαδή προκυτε για ένα πρόβλημα το οποίο δεν έχει κανείς να βρει από που προέρχεται και να το επίλυση? Ούτε κάποιο" επίσημο fix" υπάρχει από την Honda?

·
Premium Member
18,790 Posts
Δεν ήταν γενικό πρόβλημα.

·
Registered
10 Posts
Δεν ήταν γενικό πρόβλημα.
Ναι όπως και να έχει είναι πρόβλημα που παρουσιάστηκε σε αρκετούς από ότι καταλαβαινω, αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν επιλυεται. Δηλαδή πως γίνετε ξαφνικά να πασουσιαζουνε ασταθές ρελαντί κάποια αμάξια και να μην επιλυεται αυτό. Παρά πολύ περίεργο.

·
Premium Member
2,407 Posts
Ναι όπως και να έχει είναι πρόβλημα που παρουσιάστηκε σε αρκετούς από ότι καταλαβαινω, αυτό όμως που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν επιλυεται. Δηλαδή πως γίνετε ξαφνικά να πασουσιαζουνε ασταθές ρελαντί κάποια αμάξια και να μην επιλυεται αυτό. Παρά πολύ περίεργο.
Αν ειναι σωστος μηχανικος το επιλυει το προβλημα δεν ειναι τιποτα...εσυ μετα την ρυθμιση συνεχιζει το θεμα?

·
Registered
10 Posts
Αν ειναι σωστος μηχανικος το επιλυει το προβλημα δεν ειναι τιποτα...εσυ μετα την ρυθμιση συνεχιζει το θεμα?
Αν εννοείς και μετά την ρύθμιση τον βαλβίδων, εχθες που το έκανα βόλτα μου το παρουσίασε μια φορά πάλι ναι. Μου το κάνει σπάνια απλώς για το γαμωτο θέλω να το κάνω να στρωσει. Στην αντιπροσωπεια που πήγα την περασμενη εβδομάδα, το βάλανε στο διαγνωστικό είπανε οτι δεν βγάζει κανένα σφάλμα και πως πρέπει να κλείσω ραντεβού να το ψάξουμε ενδελεχώς γιατί δεν ξέρουν τι είναι. Δεν έκλεισα ραντεβού γιατί ο μηχανικός εκεί δεν μου φάνηκε καθόλου έμπειρος με αυτά που έλεγε. Δηλαδή σωστός σε τι να είναι ο μηχανικος? Έχω φάει όλο το νετ αλλά δεν υπάρχει σαφή απάντηση για το τι προκαλεί αυτό την βύθιση του ρελαντί.

·
Premium Member
18,790 Posts
Σφάλμα σωστά δεν σου βγάζει, πρέπει να σου βάλουν την τελευταία έκδοση λογισμικού για το αμάξι μας (με την προϋπόθεση ότι την έχουν).
Με αυτό θα βελτιωθεί το θέμα.

·
Registered
10 Posts
Σφάλμα σωστά δεν σου βγάζει, πρέπει να σου βάλουν την τελευταία έκδοση λογισμικού για το αμάξι μας (με την προϋπόθεση ότι την έχουν).
Εάν πάω σε οποιαδήποτε επίσημη αντιπροσωπεια είναι δυνατόν να μην εχουνε την τελευταία έκδοση λογισμικού?
Επίσης είναι αποδεδειγμένο ότι επιλυεται το πρόβλημα με αυτό που λες? Ρωτάω γιατί έχω φάει το νετ και σίγουρη λύση δν έχω βρει, ο καθένας λέει τα δικά του

·
Registered
10 Posts
Εάν πάω σε οποιαδήποτε επίσημη αντιπροσωπεια είναι δυνατόν να μην εχουνε την τελευταία έκδοση λογισμικού?
Επίσης είναι αποδεδειγμένο ότι επιλυεται το πρόβλημα με αυτό που λες? Ρωτάω γιατί έχω φάει το νετ και σίγουρη λύση δν έχω βρει, ο καθένας λέει του

·
Premium Member
18,790 Posts
Δυστυχώς ναι, πρέπει το τεστερ που θα συνδέσουν να έχει την τελευταία έκδοση.

Επίσης είναι αποδεδειγμένο ότι επιλυεται το πρόβλημα με αυτό που λες? Ρωτάω γιατί έχω φάει το νετ και σίγουρη λύση δν έχω βρει, ο καθένας λέει τα δικά του
Δυστυχώς δεν είναι αποδεδειγμένο.

·
Premium Member
9,607 Posts
Έχει αλλάξει κάνεις τα ακρομπαρα; ;
Χρειάστηκε να αλλάξει και τα ημιμπαρα μαζί; ;

·
Registered
60 Posts
εγώ τα είχα αλλάξει όταν έκανα αλλαγη αμορτισέρ. Νομίζω μόνο ακρομπαρα είχα αλλάξει.

·
Registered
197 Posts
εγώ τα είχα αλλάξει όταν έκανα αλλαγη αμορτισέρ. Νομίζω μόνο ακρομπαρα είχα αλλάξει.
Ποσό σου στοίχησαν και ποιο civic έχεις;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

·
Registered
239 Posts
Έχει αλλάξει κάνεις τα ακρομπαρα; ;
Χρειάστηκε να αλλάξει και τα ημιμπαρα μαζί; ;
τελος απριλιου μεσα στο service ειχα αλαξει το αριστερο ακρομπαρο και τη φουσκα του δεξιου μαζι και τα 2 ζανφορ.τα ημιμπαρα οχι γιατι δεν ειχαν καποιο θεμα.civic 1.8 5d

·
Registered
197 Posts
τελος απριλιου μεσα στο service ειχα αλαξει το αριστερο ακρομπαρο και τη φουσκα του δεξιου μαζι και τα 2 ζανφορ.τα ημιμπαρα οχι γιατι δεν ειχαν καποιο θεμα.civic 1.8 5d
Ποσό σου κόστισε η αλλαγή του ακρομπαρου;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

12081 - 12100 of 12144 Posts