2006+ Honda Civic Forum banner
12381 - 12400 of 12430 Posts

·
Registered
985 Posts
Η αλλαγή πάει με χρόνια, με χιλιόμετρα; Πως καθορίζεται;

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οχι , με την ορεξη του μηχανικού μου . αχχαχα Δεν αλλαζεται Πάνο ,μόνο αν παρατηρήσεις περίεργα στη βελόνα της θερμοκρασίας του νερού.

• Like
Reactions: panpapgtr

·
Premium Member
2,121 Posts
Οχι , με την ορεξη του μηχανικού μου . αχχαχα Δεν αλλαζεται Πάνο ,μόνο αν παρατηρήσεις περίεργα στη βελόνα της θερμοκρασίας του νερού.
Περίεργα τι εννοείς;
Να ανεβοκατεβαίνει τρελά & να μη μένει σταθερή;

·
SY8CPC
775 Posts
Γεια σας

Αγόρασα 2 φίλτρα mahle (knecht) και οι διαφορές εμφανείς
Το 17w19 και το 21w21 που γράφει επάνω σε κάθε φίλτρο, τί είναι;
Τα qr codes είναι ίδια και σε πάνε στην ίδια σελίδα: TecDoc

Πάντως εργοστάσιο στην Αυστρία που φτιάχνει φίλτρα φαίνεται ότι έχει:

·
Registered
545 Posts
Το 17w19 και το 21w21 που γράφει επάνω σε κάθε φίλτρο, τί είναι;
Τα qr codes είναι ίδια και σε πάνε στην ίδια σελίδα: TecDoc

Πάντως εργοστάσιο στην Αυστρία που φτιάχνει φίλτρα φαίνεται ότι έχει:
Το 17w κλπ είναι η βδομάδα κ έτος παραγωγής

·
Registered
985 Posts
Περίεργα τι εννοείς;
Να ανεβοκατεβαίνει τρελά & να μη μένει σταθερή;

Να πεφτει σε υψομετρο κατηφορικα χειμωνα ή το χειροτερο να μεινει κλειστη η βαλβιδα και να ανεβασει θερμοκρασια.

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Ακριβώς η βελόνα του δείκτη θερμοκρασίας πρέπει να μένει σταθερή με ελάχιστη διακύμανση πρέπει να προσέξεις πολύ για να την παρατηρήσεις, οποιαδήποτε μεγαλύτερη μετακίνηση δηλώνει κάποιο πρόβλημα, τα παραπάνω τα γράφω απο προσωπική εμπειρία που μου συνέβη πρίν 4 χρόνια.

·
Registered
545 Posts
για ελεγχο διακενου στις 100κ σε 1.8, τι κοστος να περιμενω στην αντιπροσωπεια;

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Εργασία για έλεγχο διάκενων βαλβίδων εκτός αντιπροσωπείας 40€, να αλλάξεις οπωσδήποτε την φλάντζα του καπακιού για 1,8 (12341-RNA-A01) κόστος λιγότερο απο 20€.
Με τον θερμοστάτη έβγαλες άκρη?

·
Registered
545 Posts
Εργασία για έλεγχο διάκενων βαλβίδων εκτός αντιπροσωπείας 40€, να αλλάξεις οπωσδήποτε την φλάντζα του καπακιού για 1,8 (12341-RNA-A01) κόστος λιγότερο απο 20€.
Με τον θερμοστάτη έβγαλες άκρη?
σου στειλα pm πριν λιγα λεπτα :)

·
Registered
14 Posts
Καλησπέρα. Θελω να αλλαξω το μπουζι στο honda civic 1.4 83ps L13A7, τωρα για καποιο λογο που δεν εδωσα σημασια φοράει Bosch ιριδιου και θελω να τα αλλαξω.
Τα μπουζι είναι 8. Ειμαι σε denso και ngk απλα η διαφορα τιμης ειναι κάτι που με κανει να βαλω denso. Τι γνωμη εχετε;
Ειμαι αναμεσα σε αυτα.

Μετα ειναι τα ik20TT αλλα δεν ξερω αν κανουν. Ειναι διπλής ακιδας μου ειπανε.

Αν ηταν 4 θα εβαζα πιο ευκολα μπουζι, αλλα ειναι 8 και εκτος απο το κοστος, τα 4 πισω ειναι πιο δυσκολο να αλλαχτουν.
Ευχαριστώ

·
Premium Member
2,121 Posts
Καλησπέρα. Θελω να αλλαξω το μπουζι στο honda civic 1.4 83ps L13A7, τωρα για καποιο λογο που δεν εδωσα σημασια φοράει Bosch ιριδιου και θελω να τα αλλαξω.
Τα μπουζι είναι 8. Ειμαι σε denso και ngk απλα η διαφορα τιμης ειναι κάτι που με κανει να βαλω denso. Τι γνωμη εχετε;
Ειμαι αναμεσα σε αυτα.

Μετα ειναι τα ik20TT αλλα δεν ξερω αν κανουν. Ειναι διπλής ακιδας μου ειπανε.

Αν ηταν 4 θα εβαζα πιο ευκολα μπουζι, αλλα ειναι 8 και εκτος απο το κοστος, τα 4 πισω ειναι πιο δυσκολο να αλλαχτουν.
Ευχαριστώ
Υπάρχει & μία ομάδα στο Facebook, αν κοιτάξεις εκεί κοντά στις γιορτές, ένα παλικάρι ζητούσε απόψεις για τον ίδιο κινητήρα με τον δικό σου!! Γενικά πάντως η πλειοψηφία & εκτός φόρουμ προτείνει ngk!! Εσένα ως τεχνολογία με τα 8 μπουζί δεν ξέρω κάθε πόσα χιλιόμετρα αλλάζεις, αλλά αν είναι σαν τα 18αρια & 2λιτρα ανά 90000 μέσω όρο, άποψη μου μη σκεφτείς & πολύ το κάτι παραπάνω στη τιμή.

·
Registered
14 Posts
Αυτο το παιδι παιζει να μαι εγω, γιατι την ομαδα την ξερω και δινει πολυ χρησιμες συμβουλές.
Εχω μπερδευτεί ομως.

·
Registered
545 Posts
καθως πλησιαζει ο καιρος για αλλαγη μπουζι, δε σας κρυβω οτι ημουν 1 βημα πριν την αγορα τους απο aftermarket... ελεγα ποσο στραβα μπορει να παει...λιγο πριν πατησω "αγορα" λεω ας δω μερικα βιντεο στο youtube...

πλεον δε μιλαμε για ιμιτασιον αλλα για ΚΛΩΝΟΥΣ. δεν ξεχωριζουν.

πιστευω οτι ουτε τα μαγαζια θελουν να πουλανε απομιμησεις, δεν μπορω να πιστεψω οτι εχουν τοσο κακες προθεσεις, θεωρω οτι εχουν πεσει κ αυτοι θυματα ολου αυτου του σκηνικου

αυτο που με επεισε να παω στην αντιπροσωπεια ειναι το γεγονος οτι δε θα μπορεσω να γυρισω πισω τα μπουζι αν διαπιστωσω οτι ειναι απομιμηση. να τους πεις τι; ειναι ψευτικα; δε θα τα δεχτουν και αρα θα εχεις μπει μεσα κατα 60-70€

τα μοιραζομαι με εσας διοτι μπορει και καποιος αλλος να εχει το διλημμα

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Είχαμε ολόκληρη κουβέντα πρίν από μια-δυό σελίδες για τα μπουζί, δεν την διάβασες? μεταξεταστέος!!!

• Like
Reactions: panpapgtr and ngt

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Προσοχή λοιπόν τι θα αγοράσεις.

• Like
Reactions: panpapgtr and ngt

·
Registered
545 Posts
Κωνσταντίνε το πρόβλημα με τον ιμάντα ήταν θόρυβος στις χαμηλές στροφές και η τεχνική οδηγία επίσης ήταν αλλαγή της διαδρομής του ιμάντα και αντικατάσταση αυτού με άλλον μεγαλύτερο ώστε να μπορεί να γίνει αυτή ή αλλαγή της διαδρομής και τέλος,
Εαν έχεις την παρακάτω σωστή διαδρομή του ιμάντα δεν ασχολείσαι άλλο παρά μόνο με την αντικατάσταση αυτού, επίσης ο κωδικός που έγραψες παραπάνω είναι ο σωστός (για την σωστή διαδρομή) για τον R18α2.
βλεπω συχνα αυτο το θεμα, αναφερεστε στον ιμαντα του δυναμο;

εχει συγκεκριμενα χλμ αλλαγης; ελεγχουμε κατι; σας βλεπω να το φερνετε συχνα στην επιφανεια

θα ηταν ευκολο σε καποιον να γραψει συνολικα για το θεμα αυτο στο thread "known problems and spare parts list "?

·
Premium Member
2,121 Posts
Αυτο το παιδι παιζει να μαι εγω, γιατι την ομαδα την ξερω και δινει πολυ χρησιμες συμβουλές.
Εχω μπερδευτεί ομως.
Ο μηχανικός σου τι λέει; Αυτός είναι ο πρώτος που πρέπει να σε ξεμπερδέψει σε κάθε απορία!

·
Registered
14 Posts
Καλησπέρα και πάλι. Με βαση τον παρακάτω πίνακα της denso αναφερει αυτό που εχω στο πλαισιο οτι ταιριαζουν τα iktt20, αναφέρεται στο honda jazz που εχουν τον ιδιο κινητηρα.

12381 - 12400 of 12430 Posts