2006+ Honda Civic Forum banner
12401 - 12420 of 12430 Posts

·
Registered
9 Posts
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum. Να σας πω την περιπέτεια με το honda civic μου. Έχω το μοντέλο του 2008 και αρχές Γενάρη με τράκαρε ένας. Ζημιά στο αριστερό φτερό, στον μπροστά προφυλακτήρα, στο καπό και στην μάσκα. Κάνει δήλωση και αναλαμβάνει την ευθύνη του περιστατικού καθώς έκανε αναστροφή σε δρόμο που απαγορεύονταν. Και από εδω ξεκινάει η περιπέτειά μου. Το πάω σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο που συνεργάζεται με την ασφαλιστική και μου υπολογίζουν ζημιά στα 1500. Κλείνω ραντεβού με πραγματογνώμονα και πριν έρθει έρχεται ο υπεύθυνος φανοποιός και γράφει σε ένα χαρτί τι πρέπει να αλλαχτεί και να αντικατασταθεί: φτερό, καπό, προφυλακτήρας, μάσκα και όταν το λύσουν να δουν αν έχει σπάσει τραβέρσα, ποδιά κλπ. Ζητάω από το συνεργείο να μου δώσουν σε φωτοτυπία τι έγραψε ο φανοποιοός για το τί θέλει αλλαγή. Μου λένε θα σου το στείλουμε σε μαιλ. Περνάνε 2 μέρες καμία απάντηση. Παίρνω τηλέφωνο τον φανοποιό και ενώ μου είχε πει άλλα, μετά τον πραγματογνώμονα μου λεέι: δεν θα αλλάξουμε καπό γιατί το γνήσιο είναι καλό, θα το βγάλουμε θα το χτυπήσουμε λίγο και θα το βάψουμε και αρχίζει τα δικά του. Του ζητώ και πάλι να μου στείλει τι ζημιές έχει το αυτοκίνητο και τι θα αλλαχτούν και το παίζει τρελίτσα ακόμα και δεν στέλνει τίποτα λέγοντας πως θα φτιαχτούν όλα. Υποπτεύομαι πως τα έχει κάνει πλακάκια με πραγματογνώμονα και θα κάνει επισκευή αστεία. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

·
Registered
1,508 Posts
Σε ποια ασφαλιστική είσαι εσύ και σε ποια αυτος;;
Η μια λύση είναι αυτή που γράφεις.
Η άλλη πας το φτιάχνεις όπου θες εσυ, βάζεις,ότι ανταλλακτικά θες να αλλάξουν, καταθετεις τα χαρτιά στην ασφαλιστική αυτουνού και περιμένεις να πληρωθείς. Απλά να ξες θα σου αρχίσουν παλαιότητα, γιατί αλλαξες αυτό, γιατί εκείνο και εμείς τόσα δίνουμε και διάφορα άλλα.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,891 Posts
Κανονικά πρέπει να πάρεις την έκθεση.
Μίλα και με την ασφαλιστική σου.
Αν έχεις νομική προστασία ενεργοποίησε τον δικηγόρο.

·
Premium Member
3,516 Posts
Αν είσαι Αθήνα και είσαι ασφαλισμένος στην interamerican πήγαινε στο επισκευαστικο κέντρο που έχει στην Λ.Αθηνων.Δυο φορές έχω κάνει εκεί επισκευή,χωρίς μα μου σου του.Μαλλον κάτι τρέχει με τον φανοποιό και τον εμπειρογνώμονα. Όχι απαραίτητα κάτι πονηρό,μπορεί να έφαγε πόρτα για το κοστολόγιο που έβγαλε.Στην interamerican μου είχαν πει ότι ακόμα και σε περίπτωση που δεν μπορεί να εγκριθεί η αντικατάσταση με καινούριο ανταλλακτικό φανοποιειας,δεν κάνουν επισκευές με στοκους κλπ αλλά αντικατάσταση με μεταχειρισμένο ανταλλακτικό το οποίο θα χρειαστεί απλά βάψιμο.

Στάλθηκε από το SM-J600FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like
Reactions: thanasis78

·
Registered
9 Posts
Έγινε φιλική. 100 τοις εκατό ευθύνη δική του. Με ενοχλεί ο φανοποιος που άρχισε τα μα μου κλπ. Άλλα έλεγε στην αρχή και αλλα μετα τον πραγματογνωμονα. Ζήτησα γραπτα την εκθεση πραγματογνωμονα και να μου στειλει ο φανοποιος γραπτα τι αλλαγες θα κανει. Τραγικό και το συνεργειο και η ασφαλιστικη.

·
Registered
9 Posts
Έγινε φιλική. 100 τοις εκατό ευθύνη δική του. Με ενοχλεί ο φανοποιος που άρχισε τα μα μου κλπ. Άλλα έλεγε στην αρχή και αλλα μετα τον πραγματογνωμονα. Ζήτησα γραπτα την εκθεση πραγματογνωμονα και να μου στειλει ο φανοποιος γραπτα τι αλλαγες θα κανει. Τραγικό και το συνεργειο και η ασφαλιστικη.
Ασφαλιστική δική μου αλλιανζ. Δεν ζητησα αυθεντικα ανταλλακτικα. Μου λενε για after market και επισκευες....

·
Premium Member
9,401 Posts
είσαι τυχερός που έκανε δήλωση ότι φταίει...
εγώ έχω μπλέξει με το μηχανάκι γιατί του καπίνησε να κάνει αρνητική δήλωση, φτάιω και γω γιατί δεν είχα καλέσει τροχαία...
ο πραγματογνώμων βγάζει φωτό και κάνει έκθεση, εσύ θα πάρεις τα τιμολόγια να πληρωθείς ...
σίγουρα τα μιλήσανε και τα συμφωνήσανε..
εσύ να επιμείνεις για αντικατάσταση σε ότι μπορέις αλλά να ξέρεις θα σου αφαιρέσουν ποσό για παλαιότητα κλπ...
έχεις καλή ασφαλιστική βάλε δικηγόρο αν έχεις νομική κάλυψη ή δικό σου...

• Like
Reactions: thanasis78

·
Registered
545 Posts
Σχετικά με τον ιμάντα του δυναμό έχουμε τα εξής:
1) Τεχνική οδηγία απο την honda για θόρυβο απο τον ιμάντα στις χαμηλές στροφές.
2) αλλαγή της διαδρομής του ιμάντα
3) τρόπος ελέγχου
σουπερ!

να παει στο known problems and spare parts list ?

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Δεν έχω αντίρρηση αν θέλει ας το πάει ο Σπύρος @skam.

·
Premium Member
2,187 Posts
Χαιρετώ όλα τα ... λαμόγια , μετά από αρκετό καιρό.
Μετά από 12 (!!!) χρόνια λέω να αλλάξω αμορτισέρ. Ως γνωστός άσχετος, έψαξα ολίγον και βρήκα τα εξής : (sachs θέλω ίδια με τα μαμά)
και πιθανόν (αναμένω οδηγίες) :
ΣΕΤ ΦΟΥΣΚΕΣ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ CIVIC 06-12 3DR/5DR - Platanas.gr -- αυτό ίσως όχι, αλλά το βάζω

για πείτε (ειδικά ο σκώληξ)

PS: δίδονται γνήσια μάκτρα , 3 κιλά προβατίνα 😁😆

• Like
Reactions: panpapgtr

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Γιατί λαμόγια αγαπητέ boumako!!!
τα αμορτισέρ τα αλλάζουμε με βάση τα χιλιόμετρα που έχουν και οχι με τα χρόνια, καθώς και με την χρήση που κάνουμε, (χωματόδρομοι, παλιόδρομοι κ.τ.λ)

·
Premium Member
2,187 Posts
το ... λαμόγια ήταν πληθυντικός της ευγενείας , ο σκώληξ κατανοεί :censored:
έχω μόνο 82000 , να τα αφήσω ?

• Like
Reactions: panosm and nestou

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Κάπου εκεί ίσως και λίγο παραπάνω είναι το όριο εαν είναι ταλαιπωρημένα σε παλιόδρομους φυσικά αυτό το νούμερο δεν είναι απόλυτο οπότε θα έλεγα οτι σιγά σιγά έχει έρθει η ώρα τους, τώρα για τα υπόλοιπα που θέλεις να αλλάξεις θα σου έλεγα οτι εαν δεν έχεις πάνω απο 200000-250000 χλμ δεν χρειάζονται αλλαγή εκτός και ακούς χτυπήματα θορύβους κ.τ.λ

• Like

·
Premium Member
18,891 Posts
Χαιρετώ όλα τα ... λαμόγια , μετά από αρκετό καιρό.
Μετά από 12 (!!!) χρόνια λέω να αλλάξω αμορτισέρ. Ως γνωστός άσχετος, έψαξα ολίγον και βρήκα τα εξής : (sachs θέλω ίδια με τα μαμά)
και πιθανόν (αναμένω οδηγίες) :
ΣΕΤ ΦΟΥΣΚΕΣ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ CIVIC 06-12 3DR/5DR - Platanas.gr -- αυτό ίσως όχι, αλλά το βάζω

για πείτε (ειδικά ο σκώληξ)

PS: δίδονται γνήσια μάκτρα , 3 κιλά προβατίνα 😁😆
Τα αλλάζεις!
Τα πιατέλα θα τα δει όταν τις βγάλεις αν χρειάζονται αλλαγή, αν και προσωπικά θα τις άλλαζα, δεν είναι ακριβά
Τώρα για την επιλογή μάρκας....... σακς!
😉

·
Registered
14 Posts
Βρηκα καπως ακρη με τα μπουζι.

Απο το site της ngk δινει τα παρακατω

Με κωδικο IFR6G-11K καπου στα 17€ ελλαδα.

Μετα εναλλακτική ειναι το denso SK20PR-L11 σαν εναλλακτικός κωδικος.

Πηρα τηλέφωνο σε μερικα μαγαζια με ανταλλακτικά αυτοκινήτων και μου πρότειναν

Ειτε σε ngk BKR6E-11K αλλα εγω σε ιριδιου δεν το βρισκω, ειτε το denso IK20TT, σαφως πιο φθηνα απο τα πάνω, ειδικα τα ngk.

Σκεφτηκα ότι τα denso δεν πολυ κυκλοφορουν, ειτε 10€, ειτε 12€ για τα sk20prl11 δεν ειναι κατι τρομερο, αν τα επιλεξω, ή να βαλω στην ακρη το ποσο για αυτα τα μπουζι και σε λιγο καιρο να αγορασω τα ngk.

·
Premium Member
2,187 Posts
Τα αλλάζεις!
Τα πιατέλα θα τα δει όταν τις βγάλεις αν χρειάζονται αλλαγή, αν και προσωπικά θα τις άλλαζα, δεν είναι ακριβά
Τώρα για την επιλογή μάρκας....... σακς!
😉
I know sucks :sneaky:,αλλά τώρα δεν είναι για τίποτε άλλο. Για τα άλλα , θα ρωτήσω τον Μάνο (όταν καταφέρω να πάω από εκεί...)
Τα χλμ., σχεδόν όλα είναι εθνική, αλλά τα χρόνια που πέρασαν αρκετά. (και μιας και λέω να το κρατήσω μέχρι να βγουν τα υδρογονοκίνητα.... 🚰)

• Like

·
Registered
545 Posts
Ρύθμιση βαλβίδων κ αλλαγή φλαντζας σήμερα στις 97.000χλμ

Οι 6 ήταν σφιχτές

Μαζί με αυτό βρήκα ευκαιρία να αλλάξω κ τα μπουζί γνήσια (ο τεχνικός είπε ότι ήταν σε καλη κατάσταση). Το κόστος εργασίας ήταν το ίδιο αφού ανοίχτηκε το καπάκι οπότε ήταν καλή στιγμή

40€ εργασία

20€ φλάντζα

107€ μπουζί

Πολύ εξυπηρετικοί, γρήγοροι κ επαγγελματίες.

Πήγα στη αντιπροσωπεία που βρίσκεται στο Λαγκαδά

·
Νίκος
civic 2007 1.8 fk2
3,172 Posts
Ο κινητήρας φαίνεται πεντακάθαρος εσωτερικά τι λαδάκι βάζεις?

·
Premium Member
2,121 Posts
Γιατί λαμόγια αγαπητέ boumako!!!
τα αμορτισέρ τα αλλάζουμε με βάση τα χιλιόμετρα που έχουν και οχι με τα χρόνια, καθώς και με την χρήση που κάνουμε, (χωματόδρομοι, παλιόδρομοι κ.τ.λ)
Νίκο είναι παλιός γνώριμος & το έγραψε κυρίως για όσους τον θυμούνται... Δεν το έγραψε εσκεμμένα!!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12401 - 12420 of 12430 Posts