2006+ Honda Civic Forum banner

17141 - 17160 of 17170 Posts

·
Registered
569 Posts
Για μεσαία σκάλα ποια λαμπα led αξίζει για μας χωρις να τυφλώνει?
Ψαξε για αυτες να δεις τι λενε Amazon,google κτλ.Εχω βαλει H1 της εταιρειας και τωρα περιμενω να μου ερθουν οι H7.

https://www.ebay.com/itm/H7-NOVSIGHT-100W-6000K-White-LED-Headlight-Kit-20000LM-High-Low-Beam-Lamps-2x/173971485317?_trkparms=aid=111001&algo=REC.SEED&ao=1&asc=20160908105057&meid=99b050f401094acca6ce9c3bca309f37&pid=100675&rk=2&rkt=15&mehot=lo&sd=253856559177&itm=173971485317&pmt=1&noa=1&pg=2380057&_trksid=p2380057.c100675.m4236&_trkparms=pageci:9d8f2bf1-033f-11ea-81f5-74dbd1802544|parentrq:5244400416e0aa41266e6d2bfffd3330|iid:1

·
Premium Member
9,595 Posts
Έχει κανείς πρόχειρο το βίντεο για το πως βγάζουμε το γυαλιστερό πλαστικό πίσω από το τιμόνι; ; Το πλαστικό που έχει τους διακόπτες του κλιματισμού δίπλα στο στροφομετρο.

·
Registered
569 Posts
Έχει κανείς πρόχειρο το βίντεο για το πως βγάζουμε το γυαλιστερό πλαστικό πίσω από το τιμόνι; ; Το πλαστικό που έχει τους διακόπτες του κλιματισμού δίπλα στο στροφομετρο.
Αυτο ψαχνω και εγω μερες,θελω να το βγαλω ολο να το γυαλισω με την Quixx xerapol.
Mονο αυτο εχω βρει!

Skills required: clipping and unclipping, screwing and unscrewing.
Special tools: none.
Parts: Type R fascia, Maplin RG00A grommet (only if you have HIDs).
Time: 30-40 mins.

Parts prices are here.

Firstly fit the grommet if you have HID lights. It goes in quite nicely once you've soaked it in boiling water for a few minutes. I have 7 left if anyone needs one (PM me for my address and send me an SAE).

Adjust the steering wheel fully back and down.

Unclip the lower dash by pulling it backwards. Remove the wire and hose (just falls off). Note that all wires are removed by pressing a release clip on the male part (the bit connected to the wires).

Remove the lower dash part.

View attachment 2854

Remove the 2 silver screws just below the instruments and unclip the fascia by pulling it forward.

View attachment 2857

Optionally remove the lower dash panel to help get to the wires. To do this, unclip the triangle on the edge of the dash to get to the one silver screw, and then unclip the lower dash.

Note that in this photo I've left the lower dash on - don't bother trying, I had to remove it!

View attachment 2855

Now you can see the wires for the start button. Remove these, then you can pull the fascia forward and get to the VSA wires, then finally the single plug on the left hand side.

View attachment 2856

What you'll see on the left:

View attachment 2858

And on the right (blue is VSA, white is start button):

View attachment 2859

Now lift out the fascia, and transfer the gubbins on the back from old to new. All the bits are held on with large silver screws.

View attachment 2860

Note that some switches like to be seated before tightening. See the slots on the switch screw holes:

View attachment 2861

Check the anti rattle velvet. Mine needed moving a bit:

View attachment 2862

When you put everything back, don't forget to attach the white pipe onto the lower dash. Also remember the 2 silver screws that hold the fascia on before you clip on the lower dash. :oops:

Admire the finished result:

View attachment 2863

And the other side:

View attachment 2864

·
Νίκος
2,816 Posts
Αυτο ψαχνω και εγω μερες,θελω να το βγαλω ολο να το γυαλισω με την Quixx xerapol.
Mονο αυτο εχω βρει!
Για ρίξτε μια ματιά εδώ:
https://www.civinfo.com/forum/how-guides-only-8g/4676-replace-fascia-type-r-glare-scratch-free-one.html

·
Premium Member
854 Posts
Mονο αυτο εχω βρει!
Είναι μονόδρομος η αλλαγή του με το αντίστοιχο του τάπερ (plug & play).

Πες ότι το γυάλισες και έγινε τζάμι (πράγμα που αμφιβάλω). Μετά θα γρατζουνιέται ακόμα πιο εύκολα από πριν (που ήδη γρατζουνιέται πάρα πολύ εύκολα).

·
Premium Member
5,353 Posts
...gel με το σημα του Σαρομαν:unsure::unsure: βεβαιος βεβαιος...ωραιος(y):love:!!!!
Ε όχι ρε φίλε...έλεος ... με τον σαρομαν ...
Το έβγαλα στα πρώτα λεπτά που αγόρασα το αυτοκίνητο...
Δεν δέχομαι κανένα όνομα πάνω στο αμάξι εκτός της honda

·
Premium Member
2,396 Posts
χρειαζομαι πλαινα σποιλερ τοξα και τριγωνα απο type r-s(μπροστα πισω σποιλερ εχω) και καθρεπτη οδηγου αν γνωριζει καποιος ας μου πει

·
Registered
569 Posts
Τη fascia (οποιοι ασχοληθηκαν) πως την γυαλισαν απο γρατζουνιες;να φυγει δηλαδη και η προστασια φιμε για αντανακλαση στο στροφομετρο να γινει καθρεπτης!
Bεβαια αυτος την αλλαζει με type r,εγω θελω να την γυαλισω με quixx acrylic scratch remover.

·
Premium Member
854 Posts
Σοφή κίνηση η αλλαγή της με του τάπερ. Στο προτείνω ανεπιφύλακτα. Δε θα ξανά ασχοληθείς πότε. Ακόμα και να σου πετύχει το γυάλισμα (που πολύ αμφιβάλω) θα γρατζουνιέται απλά και μόνο με τη "σκέψη" να την καθαρίσεις.

·
Registered
569 Posts
Το ειχαμε ξανασυζητησει και ιδιαιτερως,δεν μου αρεσει του ταπερ οπτικα!Εχω διορθωσει πολλα πραγματα απο το 17΄,το αφησα τελευταιο.Καθαριζε το στροφομετρο με χαρτι κουζινας.ελεος...Μιλαμε για το τζαμακι με επιστρωση ποια ειναι η λυση!Επειδη ασχοληθηκες πως το γυαλισες?Δεν θα γρατζουνιστει στο βαθμο που ειναι τωρα γιατι πολυ απλα καθαριζω με υγρο και πανι γυαλιων fascia,ταχυμετρο,display.Ειπαμε ειμαστε τρελοι!Δεν τα πειραζω εγω αυτα,μονο κανα κουμπι παταω.Τη σκονη αν βαλεις κοντα πανακι απο swifer την μαγνητιζει χωρις να ακουμπας

·
Premium Member
854 Posts
Με αυτό που θες να αγοράσεις να το κάνεις και εσύ το είχα κάνει και οπτικά έγινε καλό αλλά γρατζουνιέται και αυτό με τι σκέψη οπότε μια ωραία μέρα τα παράγγειλα και τα δύο καινούργια και τελείωσε η ιστορία. Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο του τάπερ και δε φαίνεται και η σκόνη.

·
Νίκος
2,816 Posts
Τη fascia (οποιοι ασχοληθηκαν) πως την γυαλισαν απο γρατζουνιες;να φυγει δηλαδη και η προστασια φιμε για αντανακλαση στο στροφομετρο να γινει καθρεπτης!
Bεβαια αυτος την αλλαζει με type r,εγω θελω να την γυαλισω με quixx acrylic scratch remover.
Η ακριβή λύση είναι του τάπερ, η τσάμπα λύση είναι αυτή:
Απο τον Δεκέμβριο του 2013 που το έκανα είναι έτσι εως και σήμερα, φυσικά ξεσκόνισμα με απαλό πανί.

·
Registered
569 Posts
Γιαννη σκεφτομαι και εγω να αγορασω νεο τζαμακι,αλλα σε καμια περιπτωση πριν προσπαθησω αυτο που εκανε ο Νικος(αν και εμενα μονο απο το συνοδηγο φαινονται οι γρατζουνιες δεν ειναι ετσι χαλια).Εγω θα τα ξεμονταρω ολα τα κουμπια πανω απο τη φασια να γυαλιστει και αυτη.Πιστευω με μερακι θα γινει καλο.Σε καμια περιπτωση παντως καρμπον αυτοκολλητα και γυφτιες που εχω δει κατα καιρους εδω μεσα.
Προσωπικη μου αποψη χωρις να θελω να θιξω καποιον.Οποιος εχει κανα βιντεο και μπορει ας το στειλει.

·
Premium Member
2,396 Posts
θελω να ρωτησω αν κουμπωνουν - ταιριαζουν τα μπροστα και πισω σποιλερ απο type r-s στο 5d χωρις να αλλαξω τα τοξα στους θολους...νομιζω ο Κωνσταντινος ο πιλοτος αυτο εκανε....

·
Registered
569 Posts

·
Registered
569 Posts
θελω να ρωτησω αν κουμπωνουν - ταιριαζουν τα μπροστα και πισω σποιλερ απο type r-s στο 5d χωρις να αλλαξω τα τοξα στους θολους...νομιζω ο Κωνσταντινος ο πιλοτος αυτο εκανε....

17141 - 17160 of 17170 Posts