2006+ Honda Civic Forum banner

17201 - 17220 of 17243 Posts

·
Registered
782 Posts
Είδα αυτές
Θα είναι αδύνατες με 10000 lm;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πεφτεις στα μισα απο τον τιτλο.Τι να σου πω δεν το γνωριζω.Εγω δεν μπορουσα να το ρισκαρω,ηθελα κατι δυνατο και οικονομικο.Κανω συνεχως αθηνα-βορειο ευβοια και χρειαζομαι δυναμη στο βουνο.:geek:
Οποτε επιμενω NovSight H7 A397-F06 9-32V 100W 2τμχ

• Like
Reactions: vjshadow

·
Premium Member
9,306 Posts

Έχω βάλει αυτές στο σκούτερ μου και είμαι υπερευχαριστημένος. Κάνουν κυριολεκτικά τη νύχτα μέρα. Η επόμενη αναβάθμιση για το civic....
ερώτηση, χωράνε κανονικά με την γκουμούτσα που έχουν από πίσω??? τι σκούτερ έχεις??/

·
Registered
197 Posts
Για την μεγάλη σκάλα που έχει το καπάκι τι πατέντα κάνατε;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

·
Registered
873 Posts
ερώτηση, χωράνε κανονικά με την γκουμούτσα που έχουν από πίσω??? τι σκούτερ έχεις??/
Η αλήθεια είναι ότι στη μία έκανα μια πατέντα. Αυτή της μεγάλης σκάλας που τοποθετείται πιο πίσω και πιο ψηλά. Η άλλη μπήκε κανονικά. Gilera Nexus 250

·
Premium Member
2,407 Posts
Η αλήθεια είναι ότι στη μία έκανα μια πατέντα. Αυτή της μεγάλης σκάλας που τοποθετείται πιο πίσω και πιο ψηλά. Η άλλη μπήκε κανονικά. Gilera Nexus 250
Tυφλωνουν τους απεναντι?εγω που εχω xenon 6000 αυτες ειναι πιο δυνατες?εγω βεβαια ενοχλω τους απεναντι και εχω και τερμα κατω την σκαλα...

·
Premium Member
912 Posts
Κανένα LED δεν είναι πιο δυνατό από xenon. Δυστυχώς η πλειοψηφία των LED κάνουν το pattern του φαναριού κώλος. Εάν πάτε σε "αγεωγράφητα νερά" να είστε προετοιμασμένοι ότι μπορεί να τις πετάξετε κιόλας τις λάμπες. Εγώ τελευταία φορά πήρα το τελευταίο μοντέλο Η7 της philips και λειτουργούν υποδειγματικά σε όλους τους τομείς αλλά ίσως κοστίζουν περισότερο από ότι κοστίζει το φανάρι ολόκληρο.

·
Premium Member
9,306 Posts
τι εννοείς κώλος??? και οι ξένον το μαμάνε, οι λεντ είναι χειρότερες???

·
Premium Member
912 Posts
Εχει πολλες που ειναι πολυ χειροτερες απο xenon και μερικες που ειναι λιγο καλυτερες. Πριν βαλω τις philips ειχα κατι "Αμερικανικες" OPT7 και ειχα κατεβασει τα φαναρια μπροστα 4 ολοκληρες στροφες απο το ρυθμιστικο τους για να μην τις πεταξω. Γενικος κανονας ειναι οτι οσο μεγαλυτερη ειναι η φωτεινοτητα τους τοσο χειροτερο pattern βγαζουν.

·
Registered
197 Posts
Εγώ παράγγειλα της narva είδα αρκετές καλές κριτικές,μου τις πρότεινε και το συνεργείο που πήγα, πιθανόν να τις βάλω το Σάββατο εάν έχουν έρθει.

·
Supporter
1,689 Posts
Εγω βλεπω οτι τα led εχουν πιο «καθαρο» φως απο τα xenon. Οχι απαραιτητα πιο δυνατο. Η αληθεια ειναι οτι τα led στραβωνουν πιο πολυ τον απεναντι ενω τα xenon οχι τοσο. Ετσι το βλεπω εγω.
Σε καθε περιπτωση αν το φαναρι δεν εχει projectors το αποτελεσμα θα ειναι το μισο απο αυτο που θα επρεπε.
Ειμαι και εγω σε διλλημα αναμεσα σε καλα xenon και λαμπες led γιατι τα xenon που εχω χρονια εχει πεσει αρκετα η αποδοση τους και μου εχει καει η μια μεγαλη σκαλα και τα δυο προβολακια. Οποτε θα παω για ολικη αλλαγη.

·
Premium Member
2,407 Posts
Εγω βλεπω οτι τα led εχουν πιο «καθαρο» φως απο τα xenon. Οχι απαραιτητα πιο δυνατο. Η αληθεια ειναι οτι τα led στραβωνουν πιο πολυ τον απεναντι ενω τα xenon οχι τοσο. Ετσι το βλεπω εγω.
Σε καθε περιπτωση αν το φαναρι δεν εχει projectors το αποτελεσμα θα ειναι το μισο απο αυτο που θα επρεπε.
Ειμαι και εγω σε διλλημα αναμεσα σε καλα xenon και λαμπες led γιατι τα xenon που εχω χρονια εχει πεσει αρκετα η αποδοση τους και μου εχει καει η μια μεγαλη σκαλα και τα δυο προβολακια. Οποτε θα παω για ολικη αλλαγη.

πως γινεται να μην τυφλωνουν τα xenon τους απεναντι?υπαρχει λυση?και τα εχω τερμα κατεβασμενα...6000κ εχω λαμπες....μηπως να παω σε πιο πολλα κ?

·
Supporter
1,689 Posts
πως γινεται να μην τυφλωνουν τα xenon τους απεναντι?υπαρχει λυση?και τα εχω τερμα κατεβασμενα...6000κ εχω λαμπες....μηπως να παω σε πιο πολλα κ?
Τα 6000Κ εχουν ενα ελαφρυ μπλε μεσα. Οσο ανεβαινεις τοσο μπλεδιζει και μωβιζει το φως και χανεις φωτεινοτητα. Το πιο λευκο ειναι τα 5000Κ και ειναι το πιο κοντινο στα LED.
Για να μην στραβωνεις γενικα θες projectors, για να διαχεεται η δεσμη σωστα και στο σωστο χρωμα.
Αν τωρα εχεις τιποτα μετρια κινεζικα xenon λογικο ειναι να στραβωνεις τους παντες. Σου κανουν σινιαλο γενικα;

• Like
Reactions: I-VTEC 2012

·
Registered
1,457 Posts
Για σωστό xenon απλά αλλάζεις τα φαναρια, οτιδήποτε άλλο απλά τυφλώνεις

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
2,046 Posts
Τρία πράγματα αν κάνεις σε συνεργασία με τον μηχανικό ή τον ηλεκτρολόγο σου & σωστό φωτισμό θα έχεις & δεν θα ενοχλείς ποτέ ξανά τους απέναντι. Τουλάχιστον με xenon που γνωρίζω. 1ον Βάζεις στο μηδέν (0) την ρύθμιση των φώτων, 2ον ο μπλε άξονας (έτσι το λέω εγώ) που είναι στην λάμπα να είναι ευθυγραμμισμένος κάθετα & με τη φορά προς τα κάτω & 3ον με εσένα να κάθεσαι στην θέση οδηγού ο τεχνικός σου θα ρυθμίσει (θεωρώ δωρεάν) με το μηχάνημα δέσμης φώτων την μικρή - μεγάλη σκάλα στις σωστές δέσμες που εκπέμπουν τα xenon σου βάση του καθρέφτη που έχεις στα φανάρια. Φαντάσου στην μοτοσικλέτα έχω 8000κ με 50αρια ballast και δεν είχα ποτέ παράπονα από απέναντι. Όσο για την μεγάλη σκάλα, μόνο σε ταξίδια και πάλι σε πολύ σκοτάδι την ανάβω. Επίσης να ξέρεις ότι το 6000 με 8000 η διαφορά έχει να κάνει καθαρά με το πως βλέπει η όραση του κάθε ένα. Για κάποιον που φοράει γυαλιά ή έχεις γενικά κάποιο θέμα στα μάτια το 6000 μπορεί να είναι βαρύ και το 4500 νορμάλ, όπως και το 8000 για κάποιον που δεν έχει θέμα στην όραση να είναι ιδανικό. Όλα είναι υποκειμενικά και με παραμέτρους!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like
Reactions: aggeloshonda

·
Premium Member
2,407 Posts
Τα 6000Κ εχουν ενα ελαφρυ μπλε μεσα. Οσο ανεβαινεις τοσο μπλεδιζει και μωβιζει το φως και χανεις φωτεινοτητα. Το πιο λευκο ειναι τα 5000Κ και ειναι το πιο κοντινο στα LED.
Για να μην στραβωνεις γενικα θες projectors, για να διαχεεται η δεσμη σωστα και στο σωστο χρωμα.
Αν τωρα εχεις τιποτα μετρια κινεζικα xenon λογικο ειναι να στραβωνεις τους παντες. Σου κανουν σινιαλο γενικα;

ναι μου κανουν σινιαλο καποιοι οχι ολοι...τα balast σχεδον ολα ιδια ειναι στην αγορα τωρα για λαμπες για πες εσυ καμια καλη?

·
Premium Member
2,407 Posts
Τρία πράγματα αν κάνεις σε συνεργασία με τον μηχανικό ή τον ηλεκτρολόγο σου & σωστό φωτισμό θα έχεις & δεν θα ενοχλείς ποτέ ξανά τους απέναντι. Τουλάχιστον με xenon που γνωρίζω. 1ον Βάζεις στο μηδέν (0) την ρύθμιση των φώτων, 2ον ο μπλε άξονας (έτσι το λέω εγώ) που είναι στην λάμπα να είναι ευθυγραμμισμένος κάθετα & με τη φορά προς τα κάτω & 3ον με εσένα να κάθεσαι στην θέση οδηγού ο τεχνικός σου θα ρυθμίσει (θεωρώ δωρεάν) με το μηχάνημα δέσμης φώτων την μικρή - μεγάλη σκάλα στις σωστές δέσμες που εκπέμπουν τα xenon σου βάση του καθρέφτη που έχεις στα φανάρια. Φαντάσου στην μοτοσικλέτα έχω 8000κ με 50αρια ballast και δεν είχα ποτέ παράπονα από απέναντι. Όσο για την μεγάλη σκάλα, μόνο σε ταξίδια και πάλι σε πολύ σκοτάδι την ανάβω. Επίσης να ξέρεις ότι το 6000 με 8000 η διαφορά έχει να κάνει καθαρά με το πως βλέπει η όραση του κάθε ένα. Για κάποιον που φοράει γυαλιά ή έχεις γενικά κάποιο θέμα στα μάτια το 6000 μπορεί να είναι βαρύ και το 4500 νορμάλ, όπως και το 8000 για κάποιον που δεν έχει θέμα στην όραση να είναι ιδανικό. Όλα είναι υποκειμενικά και με παραμέτρους!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
δεν εχω μεγαλη σκαλα...εχεις δικιο το εχω σκεφτει και εγω πρεπει να παω να μου τα ρυθμισουν...

·
Registered
197 Posts
Οι led επιτέλους μπήκαν, το βράδυ θα τις δοκιμάσω και θα σας πω εντυπώσεις. Απλά μου ξανά τόνισαν ότι θέλω άλλο φωτιστικό για το προβολέα ομίχλης.

·
Premium Member
912 Posts
Παιδιά λίγο προσοχή με τις λάμπες. Μέσα στην πόλη δεν τρέχει τίποτα, αλλά πας μια βόλτα λίγο εκτός Αττικής και η κατάσταση στο δρόμο (από κακής ποιότητας και λάθος εγκατεστημένα xenon και led) είναι τραγική.

·
Registered
511 Posts
Έχει κανείς το δαχτυλίδι συγκράτησης από led h1!? Μου έπεσε μέσα στο καπό...είναι το κυκλωμένο στη φωτο

17201 - 17220 of 17243 Posts