2006+ Honda Civic Forum banner

181 - 200 of 3630 Posts

·
Premium Member
5,354 Posts
Μολις μιλησα με τον αντιπροσωπο της κονι, τα fcd ειναι μονο σε φυσιγγιο,οχι κανονικο γονατο και σε τιμη 720 ευρω χωρις περαστικα.
Στη παραγωγη αυτες της μερες στην ολλανδια θα βγαλουν σε κανονικο γονατο τα πορτοκαλι κονι τα οποια ειναι σκληρα για οσους ξερουν και σε τιμη στα μισα λεφτα μου ειπαν περιπου απο τα fcd.
Αυτά τα πορτοκαλί που λες Μήτσο, είναι για χαμηλωμα ή για τα μανίσια ελατηρια;

·
Premium Member
9,595 Posts
Αυτά τα πορτοκαλί που λες Μήτσο, είναι για χαμηλωμα ή για τα μανίσια ελατηρια;
Δε το ρωτησα...

·
Registered
324 Posts
Τα pro kit eibach ελατηρια 3ποντα,ποσο κοστιζουν;
τοποθετουνται απροβληματιστα με τα μανισια αμορτισερ,η θα φθαρουν προωρα τα αμορτισερ;

·
Premium Member
29 Posts
Ποια η διαφορά εάν επιτρέπετε; Εδώ τα FSD τα συνιστούν για αλλαγή με τα εργοστασιακά πάντως διότι έχουν ένα σύστημα που ανάλογα με το οδόστρωμα αλλάζουν συμπεριφορά. Μαλακώνουν σε ανώμαλο δρόμο και σκληραίνουν σε καλά στρωμένο και ομαλό δρόμο. Με άλλα λόγια...the best of both worlds lol!....

"Koni FSD shock absorbers are the first no-compromise shock absorber in the world. A revolutionary new technique which combines the benefits of firm and comfortable suspension in a single perfect shock absorber. Firm for sporty driving on even road surfaces. Comfortable for a smooth ride on uneven road surfaces.
The groundbreaking FSD technology has been designed and patented by Koni to end the compromise between comfort and road-holding. This new feature can be used as an integrated part of the hydraulic valving system inside the damper."

·
Premium Member
29 Posts
Τα pro kit eibach ελατηρια 3ποντα,ποσο κοστιζουν;
τοποθετουνται απροβληματιστα με τα μανισια αμορτισερ,η θα φθαρουν προωρα τα αμορτισερ;

Φίλε σου απάντησα στην προηγούμενη σελίδα. Κοίταξε εάν θέλεις το ποστ μου για να δεις αν μιλάμε για τα ίδια....

·
Premium Member
5,354 Posts
Ποια η διαφορά εάν επιτρέπετε; Εδώ τα FSD τα συνιστούν για αλλαγή με τα εργοστασιακά πάντως διότι έχουν ένα σύστημα που ανάλογα με το οδόστρωμα αλλάζουν συμπεριφορά. Μαλακώνουν σε ανώμαλο δρόμο και σκληραίνουν σε καλά στρωμένο και ομαλό δρόμο. Με άλλα λόγια...the best of both worlds lol!....

"Koni FSD shock absorbers are the first no-compromise shock absorber in the world. A revolutionary new technique which combines the benefits of firm and comfortable suspension in a single perfect shock absorber. Firm for sporty driving on even road surfaces. Comfortable for a smooth ride on uneven road surfaces.
The groundbreaking FSD technology has been designed and patented by Koni to end the compromise between comfort and road-holding. This new feature can be used as an integrated part of the hydraulic valving system inside the damper."
Η διαφορά βρίσκεται στα χρήματα (τα fsd είναι αρκετά ακριβότερα) και στην εργασία που θα γίνει (η γνωστή πατέντα του φυσιγγίου).
Αλλά πραγματικά τώρα. Πιστεύεις ότι μπορεί να λειτουργήσει αυτό το αμορτισέρ στους ελληνικους δρόμους;
Δεν μιλάμε να μπουμε σε κατσικόδρομους και να μην έχουμε κραδασμούς. Μιλάμε για "κανονικούς" δρόμους που κινούμαστε ως επί το πλείστον, με μεγάλη ταχύτητα και πεφτουμε στα ξαφνικά σε λακούβες, χαμηλα καπάκια υπόνομων, σαμαράκια και ότι άλλο δε μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους.
Τι θα κάνει το fsd; Θα δεί τη λακούβα από μακριά και θα μαλακώσει;
Φαντάσου να πέρνεις μια στροφή και να πατας σε σαμαράκι ή λακούβα ταυτόχρονα. Ποια θα είναι η αντίδραση του αυτοκινήτου στην συγκεκριμένη περίπτωση που θες και κράτημα αλλά και μαλακή απόσβεση;

Μιλάω για Ελλάδα. Σε άλλες χώρες μπορεί να είναι τα ιδανικά!

Αν κάνουν τα koni str.t (πορτοκαλί) για τα μανίσια ελατήρια, τότε αυτά θα βάλω. Είναι πιο μαλακά απ'τα koni sport (κιτρινα), οπότε πιστευω θα ταιριάζουν καλυτερα στο civic. Όσο για τα sachs ή boge προτιμώ να μην ρισκάρω γιατί δε θελω να έχω το ίδιο χάλι που έχω τώρα.

·
Registered
324 Posts
Φίλε σου απάντησα στην προηγούμενη σελίδα. Κοίταξε εάν θέλεις το ποστ μου για να δεις αν μιλάμε για τα ίδια....
συγνωμη φιλε,τωρα το διαπιστωσα!τι τιμη βγαινουν στην ελλαδα;

·
Premium Member
1,668 Posts
Παιδιά είναι νόμος ότι με το χαμήλωμα του αυτοκινήτου τα αμορτισέρ θα φθαρούν νωρίτερα. Είναι σαν να είναι μόνιμα φορτωμένο το αυτοκίνητο, οπότε τα αμορτισέρ είναι πιεσμένα και λογικό είναι να παρουσιάσουν πρόωρη φθορά. Το πόσο πρόωρη βέβαια δεν το γνωρίζω, μια και εξαρτάται από τις αντοχές των sachs που φοράμε τώρα.
Όσο για το αν θα σκληρύνει, μην ακούσω από κανένα να πει ότι μαλάκωσε το αμάξι γιατί και αυτό είναι δεδομένο. Με 3 πόντους χαμήλωμα το αμάξι θα σκληρύνει και άλλο. Και αμφιβάλλω πολύ για το αν θα συνεργάζονται ελατήρια και αμορτισέρ σωστά.
Να είστε προσεκτικοί εσεις που θα πειραματιστείτε μια και η σωστή αλλαγή περιλαμβάνει σετ ελατηρίων - αμορτισέρ. Πάλι θα σκληρύνει, αλλά το κράτημα θα είναι σίγουρα καλύτερο!

·
Premium Member
9,237 Posts
Η διαφορά βρίσκεται στα χρήματα (τα fsd είναι αρκετά ακριβότερα) και στην εργασία που θα γίνει (η γνωστή πατέντα του φυσιγγίου).
Αλλά πραγματικά τώρα. Πιστεύεις ότι μπορεί να λειτουργήσει αυτό το αμορτισέρ στους ελληνικους δρόμους;
Δεν μιλάμε να μπουμε σε κατσικόδρομους και να μην έχουμε κραδασμούς. Μιλάμε για "κανονικούς" δρόμους που κινούμαστε ως επί το πλείστον, με μεγάλη ταχύτητα και πεφτουμε στα ξαφνικά σε λακούβες, χαμηλα καπάκια υπόνομων, σαμαράκια και ότι άλλο δε μπορεί να φανταστεί ανθρώπινος νους.
Φαντάσου να πέρνεις μια στροφή και να πατας σε σαμαράκι ή λακούβα ταυτόχρονα. Ποια θα είναι η αντίδραση του αυτοκινήτου στην συγκεκριμένη περίπτωση που θες και κράτημα αλλά και μαλακή απόσβεση;

Αν κάνουν τα koni str.t (πορτοκαλί) για τα μανίσια ελατήρια, τότε αυτά θα βάλω. Είναι πιο μαλακά απ'τα koni sport (κιτρινα), οπότε πιστευω θα ταιριάζουν καλυτερα στο civic. Όσο για τα sachs ή boge προτιμώ να μην ρισκάρω γιατί δε θελω να έχω το ίδιο χάλι που έχω τώρα.
απ΄ότι μου έδωσε ο μάστορας να καταλάβω λειτουργεί προοδευτικά δηλ στην αρχή είναι μαλακά και μετά σκληραίνει, όπως και σε περίπτωση απότομης λειτουργίας (πχ. λακούβα) λειτουργεί σαν μαλακό με καλύτερη-μαλακότερη απόσβεση-συμπίεση....
μια βόλτα στο αγγλικό με καλή γνώση των ...αγγλικών;) θα σε διαφωτήσει:popcorn2:

·
Premium Member
29 Posts

Ok, αλλά όπως και να έχει, δεν είναι μαλακά. Είναι sport τα οποία όμως δεν είναι κούτσουρα και είναι φτιαγμένα φαντάζομαι με βασικό γνώμονα την ασφάλεια οπότε..... Με αυτά που έχω διαβάσει, ίσως να είναι και τα καλύτερα για την Ελλάδα σε after market που είναι φτιαγμένα ώστε να μην χάνουν σε άνεση. Τώρα πως λειτουργούν ακριβώς δεν ξέρω αλλά είναι μια πατέντα της Koni που δεν έχει καταφέρει να φτιάξει κανένας άλλος. Μπορείς να κοιτάξεις στην ιστοσελίδα τους. Εγώ προσωπικά θα τα δοκιμάσω και θα σας πω την γνώμη μου. Αυτή πάντα είναι η δικιά μου γνώμη βέβαια.

Όσο για τους Ελληνικούς δρόμους που φέρνεις για παράδειγμα, θα σου πω μόνο ότι στο Αμπερντίν που βρίσκομαι, οι δρόμοι έχουν γίνει για τα μπάζα. Όλο λακκούβες και τρύπες και ανωμαλίες. Μάλιστα έχουν φτάσει σε τέτοιο βαθμό που λέω στην κοπέλα μου πως είναι σαν να οδηγώ στην Ελλάδα :cool:!
Αυτό λόγο χιονιού. Χιόνισε και χτες το βράδυ! (έλεος με τον διαβολόκαιρο!) lol!

·
Premium Member
29 Posts
συγνωμη φιλε,τωρα το διαπιστωσα!τι τιμη βγαινουν στην ελλαδα;
Δεν είμαι σίγουρος καθώς δεν είμαι Ελλάδα αλλά με βάση την τιμή εδώ 170 ευρώ περίπου. Είναι πάντως σίγουρα κατασκευασμένα να δουλεύουν χωρίς πρόβλημα με τα μανίσια αμορτισέρ. Λογικά, με μηδαμινή φθορά....

·
Registered
324 Posts
Παιδιά είναι νόμος ότι με το χαμήλωμα του αυτοκινήτου τα αμορτισέρ θα φθαρούν νωρίτερα. Είναι σαν να είναι μόνιμα φορτωμένο το αυτοκίνητο, οπότε τα αμορτισέρ είναι πιεσμένα και λογικό είναι να παρουσιάσουν πρόωρη φθορά. Το πόσο πρόωρη βέβαια δεν το γνωρίζω, μια και εξαρτάται από τις αντοχές των sachs που φοράμε τώρα.
Όσο για το αν θα σκληρύνει, μην ακούσω από κανένα να πει ότι μαλάκωσε το αμάξι γιατί και αυτό είναι δεδομένο. Με 3 πόντους χαμήλωμα το αμάξι θα σκληρύνει και άλλο. Και αμφιβάλλω πολύ για το αν θα συνεργάζονται ελατήρια και αμορτισέρ σωστά.
Να είστε προσεκτικοί εσεις που θα πειραματιστείτε μια και η σωστή αλλαγή περιλαμβάνει σετ ελατηρίων - αμορτισέρ. Πάλι θα σκληρύνει, αλλά το κράτημα θα είναι σίγουρα καλύτερο!
συμφωνω και εγω σε αυτο που λες,αλλα ενεκα η αισθητικη παρεμβαση στο αμαξι!τωρα με χαμηλωμα 2,5 ποντων,δεν πιστευω να υπαρχει πολλη γρηγορη φθορα...ειδωμεν!

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts
Coilover να τελειώνετε!! :cool:

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Coilover να τελειώνετε!! :cool:
εσύ θα έπρεπε να μας είχες γράψει ...έκθεση με εντυπώσεις από την ως τώρα εμπειρία σου!;)
Από εσένα και από τον bako73 που έχει d2 θέλω απόψεις και επιχειρήματα στο θέμα ανάρτηση...:cool:

·
Premium Member
1,668 Posts
εσύ θα έπρεπε να μας είχες γράψει ...έκθεση με εντυπώσεις από την ως τώρα εμπειρία σου!;)
Από εσένα και από τον bako73 που έχει d2 θέλω απόψεις και επιχειρήματα στο θέμα ανάρτηση...:cool:
Ναι ρε παιδιά γράψτε κάτι να παίρνουμε σειρά!

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts
Επειδή ελάχιστα θυμάμαι από τη μαμά ανάρτηση, θα πω για αρχή αυτό: 1500Ε!!

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
συνέχισε...

·
Premium Member
5,354 Posts
συνέχισε...
Τα διαθέτεις; Εγώ όχι.
Για τιμωρία που σε εποχή κρίσης και ενώ ο κόσμος πεινάει, εσύ θέλεις να σπαταλήσεις 1500 ευρώ, θα κάνεις 20 φορές τη μέρα τη διαδρομή στην Αλεξάνδρου Παπάγου, από τον Αγ. Γεώργιο μέχρι τη Λ. Αγ. Νικολάου και πίσω. :p:p:p

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Δημήτρη δεν διαφωνώ... όμως αν μπω στην διαδικασία να σκάσω 800 ευρώ για αμορτισερ και να μην με καλύψει, προτιμώ να κάνω αυτό με 1654 δόσεις και να είμαι σίγουρος.

181 - 200 of 3630 Posts