2006+ Honda Civic Forum banner

201 - 220 of 3630 Posts

·
Premium Member
5,354 Posts
Δημήτρη δεν διαφωνώ... όμως αν μπω στην διαδικασία να σκάσω 800 ευρώ για αμορτισερ και να μην με καλύψει, προτιμώ να κάνω αυτό με 1654 δόσεις και να είμαι σίγουρος.
Αφού τα ξέρεις Σπύρο. Οι coilover και χαμηλώνουν και σκληραίνουν. Είμαι σίγουρος ότι δεν κάνουν για τα γούστα μας.
Οπωσδήποτε όμως θέλουμε κάτι να μας καλύψει, όπως λες.
Εγώ κάτι απλό θα βάλω, να μην ρυθμίζεται και να μην ξεπερνά τα 400-500 ευρώ. Ελα όμως που ακόμα και αυτά δεν τα έχω.....:(

·
Registered
1,684 Posts
Πιστεύω ότι μαζί με το θέμα κόστους πρέπει να έχουμε υπ'οψην και τι χρήση που προορίζουμε το αυτοκίνητο μας. Δεν υπάρχει αμορτισέρ που να είναι άνετο στους κατσικόδρομους μας, σκληρό και απόλυτο σε πιστά, γρήγορο και προβλέψιμο σε ένα γερμανικό δρόμο, να μην χαμηλώνει κτλ. Ο καθένας μας εχει και διαφορετικές προτεραιότητες και στη χρήση αλλά και στην τσέπη του. Οπότε σκεφτείτε λίγο που κάνετε τα περισσότερα χλμ και τι αποζητάτε. Για all around χρήση εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα FSD. Και ο φίλος g_bak που οδηγεί εδώ Αθηνά έχει να πει καλά λόγια για την άνεση που προσφέρουν χωρίς να υστερούν σε απόδοση. Για φτηνότερη λύση από coilover με πολύ καλή απόδοση σε μεγάλες ταχύτητες εχω να πω για τα κίτρινα (sport) της Koni που από εμπειρία τα θεωρώ πολύ τίμια για τα λεφτά τους. Αλλά κοπανάνε όχι αστεία. Αν τα λεφτα δεν ειναι θεμα οπως και το χαμήλωμα και ψάχνετε όσο το δυνατόν καλύτερο κράτημα τότε coilover. Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα βγάλουν και άλλες εταιρίες για μας καθώς συνήθως η Ηonda ελευθερώνει τα blueprint του γονάτου μετά την τετραετία.
Αν και εγώ ψήνομαι να πω την αλήθεια να δοκιμάσω τα FSD.

·
Premium Member
1,238 Posts
Πιστεύω ότι μαζί με το θέμα κόστους πρέπει να έχουμε υπ'οψην και τι χρήση που προορίζουμε το αυτοκίνητο μας. Δεν υπάρχει αμορτισέρ που να είναι άνετο στους κατσικόδρομους μας, σκληρό και απόλυτο σε πιστά, γρήγορο και προβλέψιμο σε ένα γερμανικό δρόμο, να μην χαμηλώνει κτλ. Ο καθένας μας εχει και διαφορετικές προτεραιότητες και στη χρήση αλλά και στην τσέπη του. Οπότε σκεφτείτε λίγο που κάνετε τα περισσότερα χλμ και τι αποζητάτε. Για all around χρήση εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα FSD. Και ο φίλος g_bak που οδηγεί εδώ Αθηνά έχει να πει καλά λόγια για την άνεση που προσφέρουν χωρίς να υστερούν σε απόδοση. Για φτηνότερη λύση από coilover με πολύ καλή απόδοση σε μεγάλες ταχύτητες εχω να πω για τα κίτρινα (sport) της Koni που από εμπειρία τα θεωρώ πολύ τίμια για τα λεφτά τους. Αλλά κοπανάνε όχι αστεία. Αν τα λεφτα δεν ειναι θεμα οπως και το χαμήλωμα και ψάχνετε όσο το δυνατόν καλύτερο κράτημα τότε coilover. Πιστεύω όμως ότι σύντομα θα βγάλουν και άλλες εταιρίες για μας καθώς συνήθως η Ηonda ελευθερώνει τα blueprint του γονάτου μετά την τετραετία.
Αν και εγώ ψήνομαι να πω την αλήθεια να δοκιμάσω τα FSD.
Και ομως υπαρχει!Αν και πριν μια εβδομαδα θα σ'ελεγα πως για πιστα μαλλον δεν θα κανει,τελικα μετα την εμπειρια μου και στην πιστα εχω να πω οτι η αναρτηση γ@μ@ει.
Θα το πω για ακομα μια φορα,Αν θελετε μια αναρτηση να κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και να συμφερει τοτε KW1.
Η μονη παραχωρηση σας θα ειναι ελαχιστα στο χαμηλωμα.
Μην το φοβαστε δεν χαμηλωνεται πολυ,θα ερθετε στο υψος του ταπερ.
Μαζι με περαστικα κτλ φανταζομαι δεν ξεπερνα τα 1200ε
Μπορουν να σας πουν και την γνωμη τους τα παιδια που εχουν μπει μεσα σε μενα.:popcorn2:

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
Γιάννη θα θέλαμε να μας περιγράψεις -σε βάθος χρόνου φυσικά- τα υπερ και τα κατά της επιλογής σου όπως τα βιώνεις με την καθημερινή χρήση

·
Premium Member
1,238 Posts
Σπυρο δεν την φορεσα τωρα αλλα βιωνω μαζι της απο την πρωτη στιγμη που αγορασα το αυτοκινητο.Στα 2 χρονια που εχω το αυτοκινητο μονο υπερ εχω να σου πω και κανενα κατα.Κατι κοπανηματα κτλ που περιγραφεται απλα σ'εμενα δεν υπαρχουν και εχω και 40αρι προφιλ,φαντασου σ'εσας.

·
Registered
1,684 Posts
Σήμερα έλαβα email από την Koni όσο αφορά την διαθεσιμότητα για την STR.T σειρά το οποίο και παραθέτω. Δυστυχώς καθυστέρηση.

Dear Mr. Kostas,

It’s a pitty to hear that you haven’t received your dampers yet.

The reason that these dampers are not available is because we have some problems with the manufacturer of the dampers which are not produced at our own factory here in the Netherlands.

For now we don’t have any information to give to you because we don’t receive this info ourselves either.

It is shame that we can’t provide you with any better information, so I hope you understand our frustration to.

With kind regards / Mit freundlichen Grußen / Met vriendelijke groeten,

Richard Kwak.

Account Manager.

F

Visit

Korteweg 2, 3261 NH, Oud-Beijerland, The Netherlands

œ

Mail

P.O. Box 1014, 3260 AA Oud-Beijerland, The Netherlands

'

Phone

+31 186 635 512

7

Fax Acc. Mgt.

+31 186 636 506

+

[email protected]

¿

Internet

Koni: Welcome

·
Premium Member
5,354 Posts
Σήμερα έλαβα email από την koni όσο αφορά την διαθεσιμότητα για την str.t σειρά το οποίο και παραθέτω. Δυστυχώς καθυστέρηση.

Dear mr. Kostas,

it’s a pitty to hear that you haven’t received your dampers yet.

The reason that these dampers are not available is because we have some problems with the manufacturer of the dampers which are not produced at our own factory here in the netherlands.

For now we don’t have any information to give to you because we don’t receive this info ourselves either.

It is shame that we can’t provide you with any better information, so i hope you understand our frustration to.

With kind regards / mit freundlichen grußen / met vriendelijke groeten,

richard kwak.

Account manager.
Δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή δεν τα κατασκευάζει η κόνι; ή δεν κατασκευάζονται στο εργοστάσιο στην Ολλανδία, αλλά σε καποιο άλλο της εταιρίας σε άλλη χώρα;

·
Premium Member
9,595 Posts
Δεν το καταλαβαίνω. Δηλαδή δεν τα κατασκευάζει η κόνι; ή δεν κατασκευάζονται στο εργοστάσιο στην Ολλανδία, αλλά σε καποιο άλλο της εταιρίας σε άλλη χώρα;
Ποια σειρα ειναι αυτη str.t ?

·
Registered
1,684 Posts
Προφανώς δεν τα κατασκευάζει στην Ολλανδία.

Ποια σειρα ειναι αυτη str.t ?
Τα πορτοκαλί όπως είπε και ο mitsogn. Είναι ίδιου τύπου με τα κίτρινα αλλά δεν είναι ρυθμιζόμενα και είναι αρκετά φτηνά. Επίσης έχω την εντύπωση (με κάθε επιφύλαξη) ότι δεν είναι μόνο το φυσίγγι αλλά όλο το γόνατο οπότε δεν θα χρειάζεται η γνωστή πατέντα.

·
Registered
6 Posts
Εγώ έχω ένα civic 1.8 sport μοντέλο 2007 και εδώ και 1 χρόνο περίπου έχω μεγάλο πρόβλημα με τα αμορτισέρ.Το αυτοκίνητο κοπανάει απίστευτα σε ανωμαλίες του δρόμου και είναι πάρα πολύ κουραστικό ειδικά για αυτούς που κάθονται πίσω.Το Μάρτιο που πήγα στη Honda για service τους είπα να τα δουν γιατί κοπανάνε και μου είπαν ότι είναι μια χαρά......Τι να πω........Αύριο θα ξαναπάω για service αλλά δεν θα το αφήσω έτσι.Έχετε κάποια αμορτισέρ να προτείνετε ?

·
Premium Member
18,744 Posts
Το κοπάνημα είναι χαρακτηριστικό των αμορτισέρ μας :(

Διάβασε λίγο παραπάνω στα post και θα βρεις τα πάντα.

·
Premium Member
9,595 Posts
Εγώ έχω ένα civic 1.8 sport μοντέλο 2007 και εδώ και 1 χρόνο περίπου έχω μεγάλο πρόβλημα με τα αμορτισέρ.Το αυτοκίνητο κοπανάει απίστευτα σε ανωμαλίες του δρόμου και είναι πάρα πολύ κουραστικό ειδικά για αυτούς που κάθονται πίσω.Το Μάρτιο που πήγα στη honda για service τους είπα να τα δουν γιατί κοπανάνε και μου είπαν ότι είναι μια χαρά......Τι να πω........Αύριο θα ξαναπάω για service αλλά δεν θα το αφήσω έτσι.Έχετε κάποια αμορτισέρ να προτείνετε ?
Εχουμε προβλημα με τα αμορτισερ, ιδιως τα πισω.
Ζητησε να στα αλλαξουν στην εγγυηση.
Υπαρχει τεχνικη οδηγια να αλλαχτουν.

·
ホンダシビッ&#
2,958 Posts
που ομως δεν ισχυει για ολα τα vin οπως μου ειπαν απο την Τρικαλινη metallaxis.

·
Registered
6 Posts
Ευχαριστώ για την πληροφορία , θα ρωτήσω και θα σας πω.
Εντωμεταξύ πήγα σήμερα και άλλαξα τακάκια μπρος πίσω.Τα πίσω είχαν φαγωθεί τελείως και τα μπροστά άντεχαν για 1.000 χλμ περίπου.Τα μπροστά τα είχα αλλάξει στη Honda το Μάρτιο 2010.Πολύ περίεργο που φαγώθηκαν κιόλας ,να πω ότι πατάω και πολύ φρένο ........συνήθως κατεβάζω ταχύτητα πρώτα.
Στη Honda μου είπαν μόνο για τα πίσω τακάκια 85 ευρώ αγορά!!!
Μέσω ενός γνωστού πήγα σε αντιπροσωπεία ανταλλακτικών στην Καβάλας και πήρα μπρος πίσω τακάκια της Ferodo 70 ευρώ και μου τα έβαλαν σε συνεργείο γνωστού 40 ευρώ!!!!Ουσιαστικά μου κόστισαν τα μισά λεφτά.Όσα ήθελα στη Honda για πίσω τακάκια , έδωσα και έβαλα μπρος-πίσω.Πάλι καλά.....:p

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
αυτό καναμε και εμεις με ακόμα καλύτερη τιμή σε group buy!

·
Premium Member
2,007 Posts
Και ομως υπαρχει!Αν και πριν μια εβδομαδα θα σ'ελεγα πως για πιστα μαλλον δεν θα κανει,τελικα μετα την εμπειρια μου και στην πιστα εχω να πω οτι η αναρτηση γ@μ@ει.
Θα το πω για ακομα μια φορα,Αν θελετε μια αναρτηση να κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και να συμφερει τοτε kw1.
Η μονη παραχωρηση σας θα ειναι ελαχιστα στο χαμηλωμα.
Μην το φοβαστε δεν χαμηλωνεται πολυ,θα ερθετε στο υψος του ταπερ.
Μαζι με περαστικα κτλ φανταζομαι δεν ξεπερνα τα 1200ε
Μπορουν να σας πουν και την γνωμη τους τα παιδια που εχουν μπει μεσα σε μενα.:popcorn2:
Τι διαφορά έχει με την kw2?Γνωρίζεις???

·
Registered
4,238 Posts
Το ξερετε οτι εχουν βγει Tein για το δικο μας ε?
καλως ηρθες φανταρε...

μακρια και αγαπημενοι απο tein...πολυ σκληρη αναρτηση και μετα απο ενα διαστημα ξεσκιζει και τους θολους

·
Premium Member
9,240 Posts
Τι διαφορά έχει με την kw2?Γνωρίζεις???
η 1 δεν έχει ρυθμίσεις,δηλ έχει από το εργοστάσιο κάποιες στάνταρ πρός την άνεση....και στη 2 ρυθμίζεις μόνο επαναφορά .....

201 - 220 of 3630 Posts