2006+ Honda Civic Forum banner

1001 - 1020 of 3630 Posts

·
ホンダシビッ&#
2,958 Posts
μπραβο jimmy πολυ ομορφο και γω αυτα φοραω....
αντε να δουμε τωρα ποσο θα αντεξουν τα μαμα αμορτισερ μ αυτα τα ελατηρια.
εσυ ποσα χλμ τα εχεις πανω??

·
アレックス
11,177 Posts
Εχθες βραδυ εκανα μια βολτιτσα μεχρι Σουνιο... Δεν πιεσα πολυ λογω βενζινης, αλλα στις πατημενες στροφες εμπαινα με αρκετα... Η αναρτηση απιστευτη!!! Την εχω τερμα μαλακο μεχρι στιγμης και δεν εχει καμια σχεση με του R! Ειναι μεν σφιχτη αλλα σε κομματια που με του R ποναγε η καρδια μου αυτη αντιδρα τουλαχιστον 50% καλυτερα! Δεν κοπαναει και περνας απο ανωμαλιες χωρις γκαπ γκουπ (οσο βεβαια επιτρεπει ο ημιακαμπτος - δεν ειναι και mercedes βεβαια...)... Ειδικα στα κοψιμα του δρομου η στα πολυ τραχια κομματια η διαφορα ειναι χαοτικη προς το καλυτερο - ανετοτερο! Κατα τ αλλα το αμαξι ειναι καρτ... Τα coilover σε συνδιασμο με τις θολομπαρες, την ψαλιδομπαρα, την παχυτερη αντιστρεπτικη εμπρος (24mm) και την πισω-κατω μπαρα εχουν δωσει απιστευτη αισθηση, σταθεροτητα και η οδηγικη απολαυση - αποτελεσματικοτητα στο στροφιλικι ειναι σε επιπεδα κ@υλας...
Μενει να αρχισω να τη σφιγγω σιγα σιγα μεχρι να βρω την ιδανικη ρυθμιση, αλλα σκεφτομαι να το σηκωσω κανεναν ποντο πανω γιατι εχω βρει 2-3 φορες και δεν μου παει καρδια... Κατι που επισης θελω να κοιταξω ειναι ενα χτυπηματακι (knock) που ακουγεται σε χαμηλες ταχυτητες σε πολυ τραχυ δρομο, που μαλλον προερχεται απο κατι χαλαρο. Ο Πουπακης δεν ελεγξε αν ηταν σφιγμενο το καλαμι και απο οσο ξερω δεν ερχονται ολα τελεια απο το εργοστασιο..

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
ωραία πράγματα φίλε Αλέξανδρε...αγωνιώ να βάλω την δική μου...
δυστυχώς έπρεπε να την βάλουμε εξαρχής με την αγορά την ανάρτηση διότι πλέον πολλά πλαστικά έχουν ψιλοχαλαρώσει και οι τριγμοί είναι αναπόφευκτοι!

·
Registered
870 Posts
μπραβο alex πολυ χαιρομαι.το αποτελεσμα μετραει παντα.
καλα χιλιομετρα...
jimmy εχω κανει μ αυτα ''περιπου'' 15000 km
και ολα μια χαρα με τα αμορτισερ...ακομα...

·
Premium Member
1,627 Posts
μερικες φωτο κ απο μενα,μετα την αλλαγη των ελατηριων
Με γεια!!! Είναι πολύ όμορφο το αμάξι και πλέον με τα eibach είναι στο σωστό ύψος από το έδαφος και δείχνει πιο κακό. Σιγά σιγά να μας πεις και τις πρώτες οδηγικές εντυπώσεις... Με ενδιαφέρουν κι εμένα...

·
Premium Member
1,627 Posts
αντε να δουμε τωρα ποσο θα αντεξουν τα μαμα αμορτισερ μ αυτα τα ελατηρια.
εσυ ποσα χλμ τα εχεις πανω??
Στο Mazda που είχα τον συνδυασμό eibach και μαμά αμορτισέρ, τα μαμά αμορτισέρ τα άλλαξα λίγο μετά τις 100.000 χλμ. χωρίς να έχω πρόβλημα...
Χαρακτηριστικά να σου πω, πως στο χοντα, τα μαμά αμορτισέρ που φοράω με 88.000 χλμ. είναι σε χειρότερη κατάσταση αυτή την στιγμή από τα μαμά του μαζντα με τα eibach, όταν τα άλλαξα...

Εχθες βραδυ εκανα μια βολτιτσα μεχρι Σουνιο... Δεν πιεσα πολυ λογω βενζινης, αλλα στις πατημενες στροφες εμπαινα με αρκετα... Η αναρτηση απιστευτη!!! Την εχω τερμα μαλακο μεχρι στιγμης και δεν εχει καμια σχεση με του R! Ειναι μεν σφιχτη αλλα σε κομματια που με του R ποναγε η καρδια μου αυτη αντιδρα τουλαχιστον 50% καλυτερα! Δεν κοπαναει και περνας απο ανωμαλιες χωρις γκαπ γκουπ (οσο βεβαια επιτρεπει ο ημιακαμπτος - δεν ειναι και mercedes βεβαια...)... Ειδικα στα κοψιμα του δρομου η στα πολυ τραχια κομματια η διαφορα ειναι χαοτικη προς το καλυτερο - ανετοτερο! Κατα τ αλλα το αμαξι ειναι καρτ... Τα coilover σε συνδιασμο με τις θολομπαρες, την ψαλιδομπαρα, την παχυτερη αντιστρεπτικη εμπρος (24mm) και την πισω-κατω μπαρα εχουν δωσει απιστευτη αισθηση, σταθεροτητα και η οδηγικη απολαυση - αποτελεσματικοτητα στο στροφιλικι ειναι σε επιπεδα κ@υλας...
Μενει να αρχισω να τη σφιγγω σιγα σιγα μεχρι να βρω την ιδανικη ρυθμιση, αλλα σκεφτομαι να το σηκωσω κανεναν ποντο πανω γιατι εχω βρει 2-3 φορες και δεν μου παει καρδια... Κατι που επισης θελω να κοιταξω ειναι ενα χτυπηματακι (knock) που ακουγεται σε χαμηλες ταχυτητες σε πολυ τραχυ δρομο, που μαλλον προερχεται απο κατι χαλαρο. Ο Πουπακης δεν ελεγξε αν ηταν σφιγμενο το καλαμι και απο οσο ξερω δεν ερχονται ολα τελεια απο το εργοστασιο..
Ωραία με γεια!!! Έτσι πρέπει να είναι το αμάξι... Να σε κάνει να θες να στρίβεις και να ταξιδεύεις!

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts
Βρε βρε κάτι προσώπατα που εμφανίζονται...

·
Premium Member
5,354 Posts
Για αμορτισέρ, λίγο υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα ανανεωθούν οι κατάλογοι στις εταιρίες.
Αν όμως δεν αλλάξει κάτι, πάω σφαίρα για koni sport (με το ζόρι κρατήθηκα σήμερα να μην τα βάλω)

·
Premium Member
18,744 Posts
Σήμερα είδαμε και το αμάξι του Αλέξανδρου από κοντά!

Καλά έχει γίνει τούμπανο! Οι φωτογραφίες το αδικούν!

Που να βάλει και τα υπόλοιπα καλούδια επάνω!

• Like
Reactions: alexps

·
アレックス
11,177 Posts
Τη διαφορα την κανουν πρωτα οι Work...
Μετα ειναι το πακετο MeisterR + αποστατες και καπου πισω απο τις ζαντες οι κοκκινες brembo..!!

·
Premium Member
954 Posts
Μετά την αλλαγή ελαστικών -ζαντών -ελατηρίων(eibach -25mm) και ένα ταξίδι αστραπή Αθήνα, οι πρώτες εντυπώσεις είναι οι εξής

-επρεπε να πάρω τα -30mm eibach να κατέβει κανά πόντο ακόμα (τώρα είναι 15mm χαμηλότερο από το type r :rolleyes:)
-σε χαμηλές ταχύτητες το αμάξι είναι λίιιιγο πιο soft από ότι πριν (είχα ανάρτηση-ελατήρια του type r) αλλά σε υψηλές ταχύτητες και όταν πιεστεί είναι λίγο πιο σκληρό απο πριν
-η άνεση βελτιώθηκε σαφώς (και τι με νοιάζει :rolleyes:) από τον συνδιασμό ελαστικών-ελατηρίων
-τα asymmetric είναι απλά....super :D με μεγάλο μάγουλο για προστασία ζαντών αν και δεν τα ''έσκισα'' ακόμη
-οι ζάντες με πάνε....(περί ορέξεως...);)
-στις φωτο αδικείται (από κοντά είναι τουμπανάκι!!!,έχω βγει 16mm από κάθε μεριά πιο έξω)

Attachments

·
Premium Member
1,893 Posts
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ και πολύ κακό που είναι μόνο μαύρο.

Αν και για μένα ήθελε 18άρα να γεμίσει ο θόλος.

Τούμπανο μπράβο!!!!

·
Premium Member
954 Posts
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ και πολύ κακό που είναι μόνο μαύρο.

Αν και για μένα ήθελε 18άρα να γεμίσει ο θόλος.

Τούμπανο μπράβο!!!!
το ξέρω αλλά οι 17άρες είναι μονόδρομος για επιδόσεις-βάρος-άνεση για το1.8;) (μείον 17 κιλά μεταφερόμενη μάζα=40 κιλά περίπου λιγότερο βάρος!!)

·
Premium Member
1,211 Posts
Τουμπανοοοο o Civicas..Να το χαιρεσαι το εργαλειο...!!!

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
πράγματι τούμπανο...έχει μεράκι ο tzo

·
Premium Member
18,744 Posts
Αυτά είναι!

tzo το αμάξι είναι super!

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts