2006+ Honda Civic Forum banner

121 - 140 of 3630 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Λοιπον οσον αφορα τις bc racing τις βρηκα με 770 ευρω απο Αγγλια χωρις μεταφορικα.Λετε να το ψαξουμε και απο εκει?
έχουν βάρος οι αναρτήσεις θα θέλουν 100+ ευρώ μεταφορικά! Βάλε και την τοποθέτηση έρχεται πάνω κάτω το ίδιο!

·
Registered
730 Posts
Λοιπον επειδη με εχουν κουρασει αφανταστα οι αναρτησεις και τα αμορτισερ,8α τα αλλαξω μολις παω αθηνα με τη μια.Μπορει κανεις που ξερει να μου προτινει πολυ καλες λυσεις γιατι αυτη η κατασταση δεν μπορει να συνεχιστει αλλο.

·
Premium Member
3,407 Posts
έχουν βάρος οι αναρτήσεις θα θέλουν 100+ ευρώ μεταφορικά! Βάλε και την τοποθέτηση έρχεται πάνω κάτω το ίδιο!
Αν ειναι ετσι τοτε Σπυρο,καλυτερα να τις παρουμε απο τον Πλατανα που μας τις αφηνει κανενα 900αρι ή απο την Mobility που λες εσυ,και να εχουμε και πληρη καλυψη για οτιδηποτε.Το μονο κακο ειναι οτι φευγω για Ευρωπη με τη δουλεια μου στις 5/9 και δεν το βλεπω να προλαβαινω.Εκτος αν εχετε την διαθεση να περιμενετε μεχρι το τελος Νοεμβρη που επιστρεφω,και να μαζευτουμε οσοι ενδιαφερομαστε για να προχωρησουμε στην τοποθετηση.

·
Premium Member
1,211 Posts
Ας προχωρησει 1 στην τοποθετηση της bc, για να την δοκιμασετε παιδια. Εκτος αν Σπυρος κανονισει να οδηγησει καποιο ετοιμο αυτοκινητο. Μην την βαλετε στα τυφλα, ολοι μαζι.

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Υπάρχει περίπτωση να πλακωθω στο άμεσο μέλλον με την μομπίλιτι λόγω της μάσκας που δεν μου αλλάζουν οπότε δεν ξερω αν θα οδηγήσω κάποιο! Αν οι τύποι φέρονται σε μένα έτσι ποιος μου εγγυάται ότι θα κάνουν καλή δουλειά στα μελη του φόρουμ ή έστω θα καλύψουν κάτι στην εγγύηση της ανάρτησης εφόσον χρειαστεί;
Αν μπω μπροστά για όλους τότε θέλω να είμαι αξιόπιστος και σίγουρος για όσα λέω!
Αυτό που δεν έχουμε ρωτήσει είναι αν αγοράσουμε από τον πλατανιά και τα βάλουμε στο Μανώλη που η δουλειά είναι αποδεδειγμένα εγγυημένη!

·
Premium Member
1,668 Posts
Υπάρχει περίπτωση να πλακωθω στο άμεσο μέλλον με την μομπίλιτι λόγω της μάσκας που δεν μου αλλάζουν οπότε δεν ξερω αν θα οδηγήσω κάποιο! Αν οι τύποι φέρονται σε μένα έτσι ποιος μου εγγυάται ότι θα κάνουν καλή δουλειά στα μελη του φόρουμ ή έστω θα καλύψουν κάτι στην εγγύηση της ανάρτησης εφόσον χρειαστεί;
Αν μπω μπροστά για όλους τότε θέλω να είμαι αξιόπιστος και σίγουρος για όσα λέω!
Αυτό που δεν έχουμε ρωτήσει είναι αν αγοράσουμε από τον πλατανιά και τα βάλουμε στο Μανώλη που η δουλειά είναι αποδεδειγμένα εγγυημένη!
Σπύρο σε σκεφτόμουν. Οι τύποι είναι απαράδεκτοι. Να έχεις αγοράσει τρία αμάξια, να πηγαίνεις τυπικά να κάνεις τα service εκεί και να μη μπορούν να αλλάξουν μια κ@λομάσκα. Που τις δίνουν σχεδόν τσάμπα γιατι έχουν τόσες stock από τις τράμπες που κάνανε και πουλούσαν τα τρίθυρα με τη μάσκα look typeR!
Στη θέση σου θα το έκανα θέμα και θεωρώ δεδομένο ότι κατόπιν επικοινωνίας με τον κ. Ξυδιά στο Σ θα βρεθεί η λύση. Ίσως όχι στη Μομπίλιτι και αυτό θα πρέπει να προβληματίζει πρώτα εσένα, αλλά κυρίως αυτούς.

·
Supporter
1,679 Posts
Ξέρει κανεις ποτε θα βγάλει η Tein αναρτήσεις για FK2?

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts

·
Registered
4,238 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
...όταν ήμουν ενεργό μέλος στους redliners είχα γνωρίσει ένα μέλος του κλαμπ, τον Αντώνη (καλή του ώρα όπου βρίσκεται) ο οποίος είχε τοποθετήσει την εν λόγω ανάρτηση σε τετράθυρο σιβικ προηγούμενης γενιάς από το fd1! To παλικάρι έλεγε ότι ειχε αριστα κρατηματα αλλα μέτρια έως κακη άνεση!

·
Premium Member
1,211 Posts
Η Flex της Tein ειναι οντως σκληρη αναρτηση. Για τους δρομους που εχουμε στην Ελλαδα μηπως ειναι υπερβολη. Αληθεια μονο 1000 ευρω κοστιζει. Ειχα την εντυπωση οτι αρχιζει απο 1600 ευρω κ πανω.

·
Premium Member
810 Posts
μάλλον θα περαστεί στην εγγύηση...θα το ξέρω την Παρασκευή!

Μακαρι φιλαρακι να στο περασουν, απο τη τσεπη του θα τα βαλει πες του!!!
Στη τελικη την ανοιγεις και το κολλας!!! ;)

·
Premium Member
3,407 Posts
Στον Πλατανα ρωτησα εγω πριν κανενα μηνα περιπου και μου ειπε για 3-4 αυτοκινητα να υπολογιζουμε στα 900 ευρω.Τοποθετησεις δεν κανει ετσι κι αλλιως.

·
Premium Member
1,211 Posts

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Στον Πλατανα ρωτησα εγω πριν κανενα μηνα περιπου και μου ειπε για 3-4 αυτοκινητα να υπολογιζουμε στα 900 ευρω.Τοποθετησεις δεν κανει ετσι κι αλλιως.
Να ρωτήσουμε τον Μανώλη πόσα χρήματα θέλει για να μας τις τοποθετήσει

·
Premium Member
3,407 Posts
an den kanei kopo se kapoio edwmesa na mou protinei kapoies anartiseis na exw mia idea giati ksanarwtisa kai me grapsate st arxi sas
Πες μας τι ακριβως θελεις απο την συμπεριφορα της αναρτησης,για να σου πουμε λυσεις.

·
Registered
4,238 Posts
An den kanei kopo se kapoio edwmesa na mou protinei kapoies anartiseis na exw mia idea giati ksanarwtisa kai me grapsate st arxia sas
Λοιπον

ελατηρια eibach,tein,hr μονο κανουν δουλεια στην οδικη συμπεριφορα...κοστος=300 ευρω το πολυ με τοποθετηση.αλλα το καλυτερο ειναι να γινει αλλαγη ελατηρια ΚΑΙ αμορτισερ

αμορτισερ koni fsd με καλα σχολια απο τους αγγλους

ελατηρια-αμορτισερ mugen οτι καλυτερο εκτος ρυθμιζομενης αναρτησης(coilover).κοστος=1300 ευρω περιπου με τοποθετηση

ελατηρια-αμορτισερ απο type r...κοστος=το πολυ 1000 ευρω μαζι με τοποθετηση.(Μιλαω για καινουργια..μεταχειρισμενα κοστιζουν καπου στα 150 ευρω τα ελατηρια και για τα αμορτισερ δεν αξιζει να παρεις μεταχειρισμενα)

αποκει και περα εχουμε coilover με πολλες προτασεις απο την σειρα της D2 και της eibach που ειναι πιο φθηνες(ξεκινανε απο 800 ευρω) εως HR και HKS (φθανουν μεχρι και 1500 ευρω)...εγω προτεινω αν πας σε coilover να βαλεις ειτε D2 ειτε K-SPORT απτο ιδιο εργοστασιο κατασκευαζονται και εχουνε τα ιδια υλικα.Κοστος περιπου 900 εως 1200 για την καλυτερη σειρα των εταιριων που σου προτεινω.

edit:επειδη ξεχασα να αναφερω υπαρχουν και οι coilover KW variant 1,2,3 με πολλες ρυθμισεις και αυτες...κοστος περιπου για var 2 στα 1300-1400 μαζι με τοποθετηση.(καλες ειναι και αυτες απλα εγω δεν τις προτιμω για honda).Γενικα την εχουνε βαλει πολλοι σε honda και υπαρχουν και παιδια εδω στο φορουμ.(konpap)

οι coilover εχουνε δυνατοτητα για πολλες ρυθμισεις,με ρυθμισεις σκληροτητας,υψους και και....αλλα κοστιζουν αρκετα οι καλες,ειδικα αυτες που εχουνε και μπουκαλες αζωτου(βεβαια ειναι παντα επισκευασιμες αυτες)!!

εγω σου προτεινω ΓΕΝΙΚΑ να βαλεις αμορτισερ απο type r ή τα koni fsd και ελατηρια eibach ή tein.

κοστος συνολικο περιπου 900 ΕΥΡΩ με εργασια.

παντα οτι διαλεγεις για το αμαξι σου να πηγαινεις με το τι λεφτα διαθετει η τσεπη σου!!!

121 - 140 of 3630 Posts