2006+ Honda Civic Forum banner

21 - 38 of 38 Posts

·
Registered
125 Posts
Επιγραματικά....

Injen...
Καλύτερη απόκριση γκαζιού, ροπιάρει πιο εύκολα και ΤΡΕΛΟΣ ήχος! Δε τη χορταίνεις ειδικά σε στροφιλίκι με ψηλές στροφές χωρις VSA κλπ.. Τσούζει λίγο στην τιμή αλλά δε θα το μετανιώσεις. Με ίδιο οπως το μαμα ήπιο στυλ οδήγησης θα δεις και μειωμένη κατανάλωση.

Εξάτμιση...
Ολόσωμη φυσικά και μπορείς αντι να βάλεις aftermarket να βάλεις μεταχειρο απο Type R μαμα που η διατομή είναι ίδια με της invidia και δε θα σου παίρνει τα αυτιά. Σε έναν εξατμισά να πας να φτιάξει το downpipe μόνο για να κάτσει η εξάτμιση καλά. Για τον καταλύτη αν θες τον κρατας, αν θες πάλι όχι...

Τροχαλίες...
Ελαφρύτερες τροχαλίες= καλύτερο στροφάρισμα+ μειωση κατανάλωσης με ότι αυτά επακολουθούν.

Γειώσεις...
Διαφορά με την ένοια άλογα δε θα δεις. Θα δεις άλλα όμως όπως καλύτερο ρεύμα και καλύτερη λειτουργία οργανων, φώτων κλπ.

Φρένα...
Απλώς Type R. Δε χρειάζεται μεγαλύτερα φρένα. Προσωπικά το μόνο που με χαλάει είναι το τακάκι που απλως κάνω υπομονή να φαγωθεί και να μπουν FERODO ή EBC.

Αναρτηση...
Ανάλογα τα κέφια. Η μαμά δεν είναι άσχημη αλλά σε συνδιασμό με τα χαλια λάστιχα κάνουν το αμάξι να μη σου βγάζει σιγουριά και να υποστρέφει κάτι που όμως λύνεται με μπάρες θόλων. Είδα διαφορά μεγάλη. Απλώς τώρα φαίνεται περισσότερο πως τα λάστιχα μας είναι για τον π#$%(σο!
Μπορείς να βάλεις απο Type R. Στα ελατήρια θα το σκεφτόμουν γιατι το μαμα αμορτισερ δεν έχει σχεδιαστεί να δουλεύει 3 πόντους χαμηλότερα οπότε λιαν συντόμως θα θες και αμορτισερ. Γνώμη μου, άσε την ανάρτηση όπως είναι, βάλε μπάρες θόλων (προσωπικα και πάλι όχι ρυθμιζόμενες αλλά κάτι σαν τις Ultra Racing ή Summit) και κάνε ένα καλό κομπώδεμα για Meister ή ΤΕΙΝ. Σκληρές αλλά....

Ζάντα...
Δύο ονόματα... oz ultraleggera και kosei k1.
Πανάλαφρες ζάντες αλλά τσουζουν... Σιγά σιγά όμως όλα γίνονται...

Μπουζί...
Φοράει ήδη ιριδιου απο μαμα. Κάτι καλύτερο είναι laser αλλά δε ξέρω αν θα δεις διαφορά γιατι ήδη φοράει καλά μπουζί.

Πρόγραμμα θα το σκεφτόμουν πριν το κάνω και με HONDATA ααααν έβγαζε για το μοτερ μας και όχι μόνο για το αμερικάνικο γιατι ναι μεν κάθεται αλλά χάνεις άλλα. Τα παιδιά που το έχουν κάνει σίγουρα ξέρουν καλύτερα απο μένα! Ωστόσο ποτε δε ξέρεις....

Υπάρχουν κι άλλες βελτιώσεις όπως μεταλική εισαγωγή αλλά η συγκεκριμένη πχ έχει 600€. Όπως προαναφέρθηκε αν θες πολλά άλογα μόνο turbo που έξω υπάρχουν R18 με 300 άλογα!

Λάδια καλά να βάζεις μαζί με φίλτρο (ENEOS με HAMP βάζω εγώ), αέρα στα λάστιχα ή άζωτο αν βάζεις δε ξέρω, γυαλισμένο καθαρό απλώς για να χαζεύουν το όμορφο τουτουνι και θα το ευχαριστηθείς! Που και που θα ζητάει και βενζίνη αλλά σε σύγκριση με τα υπόλοιπα κουβαδάκια (δε λέω ποια... :worms: ) θα πηγαίνεις λιγότερες φορές σίγουρα!

·
Premium Member
3,407 Posts
Αυτη η ρημαδα η hondata μας εχει αφησει πολυ πισω...............!!!!

·
FESTOOLIGAN
4,166 Posts
αλεξ ωραια δουλεια βλεπω.....ποσο καιρο το αφησες το αμαξι συνεργειο για ολη την δουλεια????ποσο σε βγηκε περιπου???και τι περιπου σε εδωσε???
αξιζει με λιγα λογια τον κοπο???
επισης εχεις κανα βιντεακι με ηχο να το ακουσω????

επισης για κατι που ειδα.....
http://kandn.com/images/l/69-1013TS.jpg
αυτο μπορω να το βρω ελλαδα???/αν ναι μπορω να το περασω μονος μου???

Ούτε ο ίδος ξέρει να σου απαντήσει στα ερωτήματα σου. Με ένα παλιογκόλφ κυκλοφορεί το μόνο που ξέρει είναι ότι το civic του είναι κόκκινο :worms::worms::worms::worms::worms::worms:

·
Premium Member
9,234 Posts
κοκό μαζέψου....παιδιά μην το σκίζουμε και αυτό....αλάγιος και πάνος τα είπαν όλα σε 2 γραμμές...(εντάξει όχι ο πάνος:p έγραψε λίγες περισσότερες)

• Like
Reactions: Kotsos

·
Registered
125 Posts
Ερώτηση σε όσους έχουν σε r18...
Που έχετε βάλει το δοχείο αναθυμιάσεων? Που βρήκατε χωρο οεο?

·
Premium Member
18,737 Posts
Πίσω δεξιά όπως κοιτάς το μοτέρ. Περίπου πίσω από το δοχείο πλήρωσης των υγρών φρένων.

·
Premium Member
18,737 Posts

·
Premium Member
18,737 Posts
Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι, πρέπει να το δω.

·
Premium Member
18,737 Posts
χαχαχαχαχαχα

Πλάκα-πλάκα τόσα χρόνια τίποτε δεν έχει μαζέψει!

·
Premium Member
880 Posts
Εγω έχω μια σωλήνα χύμα που πάει κάτω. Πρόσφατα ξεκίνησα να ψάχνω να βάλω ένα φιλτράκι εκεί αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι να χωράει ωραία.

·
Premium Member
18,737 Posts
Εγω έχω μια σωλήνα χύμα που πάει κάτω. Πρόσφατα ξεκίνησα να ψάχνω να βάλω ένα φιλτράκι εκεί αλλά δεν έχω βρει ακόμα κάτι να χωράει ωραία.
Εμένα επειδή δεν μου άρεσε τίποτε, έβαλα ένα κουτάκι cusco.

·
Supporter
1,679 Posts

·
Premium Member
880 Posts
Υπάρχει και η λύση του μεταχειρισμένου παράλληλου,με το πρόγραμμα ήδη μέσα,
μια επίσκεψη για ψιλορυθμίσεις και είσαι έτοιμος.
Σε ποιο πράγμα αναφέρεσαι;

21 - 38 of 38 Posts