2006+ Honda Civic Forum banner

1 - 20 of 16830 Posts

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #1
Σαν φιλος του motorsport και της βελτιωσης του αυτοκινητου ειπα να ανοιξω το αντιστοιχο thread ωστε να βοηθηθουμε μεταξυ μας με σωστες, δοκιμασμενες επιλογες και να συζηταμε τα του θεματος:)!

Εγω στο αμαξι μου σκεφτομαι αρχικα να τοποθετησω ενα κιτ CAI, injen ή ΑΕΜ. Εχουν βγει, αλλα δεν το χω ψαξει ακομη για κωδικους και χρηματα. Μονο για τον ηχο, δεν πιστευω οτι θα μου δωσει ουτε 1 αλογο..σοβαρα!

·
A. Senna
8,048 Posts
Σαν φιλος του motorsport και της βελτιωσης του αυτοκινητου ειπα να ανοιξω το αντιστοιχο thread ωστε να βοηθηθουμε μεταξυ μας με σωστες, δοκιμασμενες επιλογες και να συζηταμε τα του θεματος:)!

Εγω στο αμαξι μου σκεφτομαι αρχικα να τοποθετησω ενα κιτ CAI, injen ή ΑΕΜ. Εχουν βγει, αλλα δεν το χω ψαξει ακομη για κωδικους και χρηματα. Μονο για τον ηχο, δεν πιστευω οτι θα μου δωσει ουτε 1 αλογο..σοβαρα!

Προσωπικη μου γνωμη παντως, ο κινητηρας ειναι διαμαντι, μην κανεις τετοιου ειδους παρεμβασεις.. Εγω θα ξοδευα αυτα τα χρηματα σε μια αισθητικη παρεμβαση στο αμαξι! (πχ, μασκα-αεροτομη TypeR, φιμέ, xenon κτλ..);)

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
μπράβο για το θέμα που άνοιξες. Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον παραπάνω για το μοτέρ r18a2 του σιβικ μας. Λίγα είναι τα πράγματα που θα μπορέσεις να του κάνεις και με μικρά κέρδη. Ίσως κάποιο κιτ κομπρέσσορα από Αμερική να έκανε την διαφορά αλλα΄δεν έχω περαιτέρω πληροφορίες παρά μόνο ένα βίντεο στο youtube.

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #4
Συμφωνω αλλα εγραψα "μονο για τον ηχο"!! Δεν επιζητω το κατι παραπανω, που αν το παρω δεν θα με χαλασει βεβαια. Επισης συμφωνω οτι ο κινητηρας μας ειναι πολυ πολυ καλος αλλα θα τον χαρακτηριζα "διαμαντι" οπως λεει και ο φιλος MAktheo αν ξεχωριζε καπου πολυ. Απλα ειναι οικονομικος και αρκουντως αποδοτικος..

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
Ένας φίλος είχε βάλει φίλτρο Κ&N σε κλασικό civic vti του 1996 και έκανε γαμ@ τους ήχους! βέβαια δεν πρεπει να είχε μεγαλη διαφορα σε ιπποδύναμη αφου μονο τελικο καζανακί είχε επιπλέον σαν βελτίωση, και όχι κάποιο χταπόδι + αγωνιστικό καταλύτη + full εξάτμιση + πρόγραμμα.

την εγγύηση την χάνουμε αν βάλουμε άλλο φίλτρο; :?:

αυτό (είναι για το civic 1,8 ) λέει η εταιρία δίνει 5,71 ΗΡ στις 5750 στροφες

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #6
Εγω λεω οτι ουτε εναν ιππο δεν θα δωσει το typhoonακι παραπανω. Το μοτερ μας ειναι σχεδιασμενο για χαμηλη καταναλωση, ρυπους κτλ, οποτε δυσκολα θα αποδοσει παραπανω, μπορει ομως ανετα να του χαλάσουμε την αποδοση αν δεν ειμαστε προσεκτικοι! Φαντασου το καλοκαιρι με το παραπανω k&n τι εχει να γινει!! Θα ρουφα καψα απ τη μηχανη....καργα!! Μονο ο ηχος αξιζει και αυτος ειναι ο λογος ποτ θελω να δοκιμασενα τετοιο, οχι short ram αλλα cold air intake!

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
This looks like it could be quite interesting, any translators out there!!
The manufacturer says that the car will gain 5,71hp in 5750rpm but we think that there is nothing to gain and many to lose. (economy, engine damage, ecu gone crazy etc) Our friend wants it in order to have a sporty engine sound.

When it is installed we 'll tell you more about it. ;)

·
Premium Member
910 Posts
Την Παρασκευη που μας περασε εβαλα ενα ελευθερο φιλτρο της Κ&Ν (ΠΑΝΕΛ).Το αγορσα απο τον Loui στην τιμη των 65Ε.Εντυπωσεις ...λιγο πιο αγριο ηχο (οχι τρελλα πραγματα),μια καπως καλυτερη ανασα απο τον κινητηρα και απο καταναλωση ουδεμια αξιοσημειωτη διαφορα.

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
παντως ολοι οι φιλοι (και εγω στο rallye) που εχουν βαλει ελευθερα φιλτρα στα αυτοκινητα τους (χωρις αλλη μετατροπη) δεν εχουν παρατηρησει αυξηση καταναλωσης...
ομως κανεις απ'αυτους δεν εχει Honda...

·
Exiled Englishman
606 Posts
The manufacturer says that the car will gain 5,71hp in 5750rpm but we think that there is nothing to gain and many to lose. (economy, engine damage, ecu gone crazy etc) Our friend wants it in order to have a sporty engine sound.

When it is installed we 'll tell you more about it. ;)
Thanks you :cool:

·
Registered
595 Posts
Άργησα να πάρω χαμπάρι το ελληνικό section του forum αλλά το πήρα ...... :)

Λοπίν όπως ήδη μερικοί να έχετε δει από το main forum έβαλα το kit της INJEN (CAI) το οποίο σε ήχο είναι άπεχτο και σε απόδοση κερδίζει λίγο στα ψιλά. Περισσότερες λεπτομέριες και απορίες δεκτές εδώ για να σας βοηθήσω επί αυτού.

Α κάποιος ρωτησε και για αλλάγη stereo. Πάλι όποιος θέλει μπορώ να του λύσω απορίες :)

·
Premium Member
51 Posts
christos κατω απο τα nickname μας υπαρχουν 2 κουμπακια...
Το αριστερο δειχνει αν καποιο μελος ειναι online.
Στο λεω επειδη ειδα οτι εχεις κανει post με την ιδια ερωτηση κ σε αλλα thread!!
Δεν ειναι chat...
Μη τα παρεις οτι στα λεω στραβα,ισως ειναι λιγο αποτομος ο τροπος που στα λεω αλλα ειναι φιλικη συμβουλη.
Ας προσπαθισουμε να κραταμε καθαρα τα posts οσο γινεται για να ειναι κ πιο ευκολο να μενουμε στο θεμα μας κ να υπαρχει μια ροη για οποιον διαβαζει!!
Ευχαριστω..

·
A. Senna
8,048 Posts
Ηλεκτρονικος περιοριστης στροφων κινητηρα

Παιδια δεν νομιζετε οτι ο "κοφτης" των στροφων του κινητηρα ειναι λιγο χαμηλα (6800 rpm για τα δεδομενα του συγκεκριμενου κινητητα, οχι του ανταγωνισμου)..
Εγω θεωρω οτι θα μπορουσε να υπαρχει περιθωριο ακομα 500-600 στροφων ανετα.. Ανοιγοντας μια ταχυτητα (ιδιως 2η, 3η, 4η) ο περιορισμος στροφων ερχεται πολυ πριν το καταλαβεις και νιωθεις οτι ο κινητηρας εχει ακομα να δωσει πολλα!! Προφανως ο κατασκευαστης το επελεξε ετσι και για λογους οικονομιας-αξιοπιστιας αλλα εγω θα ηθελα λιιιιγο ακομα!;)
Βεβαια δεν ξερω αν θα υπηρχε καποιο κερδος σε ιπποδυναμη απο κατι τετοιο, αλλα δεν νομιζω..

Τι λετε?

·
Premium Member
802 Posts

Λοπίν όπως ήδη μερικοί να έχετε δει από το main forum έβαλα το kit της INJEN (CAI) το οποίο σε ήχο είναι άπεχτο και σε απόδοση κερδίζει λίγο στα ψιλά. Περισσότερες λεπτομέριες και απορίες δεκτές εδώ για να σας βοηθήσω επί αυτού.

Α κάποιος ρωτησε και για αλλάγη stereo. Πάλι όποιος θέλει μπορώ να του λύσω απορίες :)
ΤΟ ΚΙΤ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΚΡΙΑ ΣΩΛΗΝΑ?ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΦΙΛΤΡΟΧΟΑΝΗΣ. ΚΑΤΑΒΑΙΝΕ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑΥΠΗΡΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΒΡΟΧΕΣ(ΛΙΜΝΕΣ ΝΕΡΟΥ Κ.Α.). ΕΣΥ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ?

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
Παιδια δεν νομιζετε οτι ο "κοφτης" των στροφων του κινητηρα ειναι λιγο χαμηλα (6800 rpm για τα δεδομενα του συγκεκριμενου κινητητα, οχι του ανταγωνισμου)..
Εγω θεωρω οτι θα μπορουσε να υπαρχει περιθωριο ακομα 500-600 στροφων ανετα.. Ανοιγοντας μια ταχυτητα (ιδιως 2η, 3η, 4η) ο περιορισμος στροφων ερχεται πολυ πριν το καταλαβεις και νιωθεις οτι ο κινητηρας εχει ακομα να δωσει πολλα!! Προφανως ο κατασκευαστης το επελεξε ετσι και για λογους οικονομιας-αξιοπιστιας αλλα εγω θα ηθελα λιιιιγο ακομα!;)
Βεβαια δεν ξερω αν θα υπηρχε καποιο κερδος σε ιπποδυναμη απο κατι τετοιο, αλλα δεν νομιζω..

Τι λετε?
Φίλε maktheo ο κόφτης βρίσκεται στις 7000rpm. Να και ένα σχετικό βίντεο αν και υπάρχουν πολλά στο youtube ;)

YouTube - Civic FK2 VTEC Power

Πάντως καταλαβαίνω τι εννοείς...παρόλο που δεν το "κοφτιάζω" συχνά όποτε το κάνω αυτό γίνεται τόσο ομαλά μετά τις 4500rpm που νομίζω ότι θα πήγαινε άνετα στις...8. Αυτό όμως δεν ξέρω αν είναι εφικτό ή απλά είναι αποτέλεσμα αίσθησης. Καλύτερα να έχεις κόφτη λοιπόν παρά να έχεις σπασμένο μοτέρ.(όσο πιθανό είναι αυτό στα οικογενειακού προσανατολισμού μοτέρ της εταιρείας.)

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #18

Για λεγε για το cai!!! Που το αγορασες...και ποσο?? Μπαινει ευκολα? Δουλευει καλα? Αποδιδει?? Πολλες ερωτησεις!!!
Για οτιδηποτε αφορα το στερεο παμε σε αλλο thread!Εφυγα να το φτιαξω!!

·
A. Senna
8,048 Posts
Φίλε maktheo ο κόφτης βρίσκεται στις 7000rpm. Να και ένα σχετικό βίντεο αν και υπάρχουν πολλά στο youtube ;)

Στις 6800 ειναι..Οπως ειπα καταλαβαινω οτι η αξιοπιστια και η οικονομια ειναι σε βασικοτερη προτεραιοτητα απ'οτι η αποδοση..;)

·
Greek Subforum Moderator
13,262 Posts
Επιμένω ότι είναι στις 7000 διότι το έχω τεστάρει και ο ίδιος.
Σε όλα τα ελληνικά περιοδικά που το έχουν τεστάρει τον Απρίλιο του 2006 ο κόφτης είναι στις 7. Μάλιστα η τελική ταχύτητα είναι 205 πραγματικά με 5η στις 6550 και 6 στις 5900. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει κόφτης ταχύτητας στις στροφές αυτές ή αν απλά το αυτοκίνητο δεν μπορεί να επιταχύνει περισσότερο. Δεν ξέρω πως το συμπεραίνεις αυτό ή αν αυτό είναι άποψη κάποιου άλλου. Έχω και 2 δυναμομετρήσεις από το σιβινφο και το ισπανικό φόρουμ για να σε πείσω;)
Θυμάμαι όμως και κάποια ποικιλία στον κόφτη ανάλογα την σχέση...σίγουρα όμως οι 2 πρώτες έχουν 7000 κόφτη.

1 - 20 of 16830 Posts