2006+ Honda Civic Forum banner

2001 - 2020 of 16830 Posts

·
Premium Member
18,744 Posts
εεεεε, τώρα που το λες.......
μμμμμμ, που είπαμε ότι μένω;
[smilie=tongue.gif]

·
Premium Member
3,568 Posts
Ξεχνάς 2 σημαντικά πράγματα:
1) Ποιός υπεύθυνος θα σου κάνει την εγκατάσταση;
2) Ποιός θα μπορέσει να σου ρυθμίσει το εγκεφαλάκι; Γιατί αυτό έρχεται με ένα κοινό πρόγραμμα αλλά μετά πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες ρυθμίσεις ανάλογα με την ποιότητα του καυσίμου, κλιματολογικές συνθήκες κλπ
:confused:

Οπως κ να εχει 1500€ για +20 hp (με το ζορι κιολας) δεν λεει! Να ηταν plus +40hp θα το σκεφτομουν, νομιζω παντος οτι μας κλεβουν σε αυτο. Παντος οτι με την λογικη οτι στην VW πληρωνεις για επεκταση εγγυησης +2 χρονια 350€ τοτε με βλεπω να προτιμω στην τετραετια να βαζω turbo απο το να δωσω τα παραπανω για 20hp κ χωρις το torque που εχει το turbo! Ακουω γνωμες...

·
Premium Member
18,744 Posts
Το θέμα είναι ότι και μετατροπή σε turbo δεν είναι οικονομική.
Σε απόλυτα νούμερα (κόστος ανά ίππο) σαφώς το turbo είναι οικονομικότερη λύση αλλά είναι άγνωστο τι επιπτώσεις πιθανώς να έχει στην αξιοπιστία, διάρκεια ζωής, αξία μεταπώλησης κλπ για το μοτέρ μας (υπό την προϋπόθεση παντότε ότι η εγκατάσταση ενός τέτοιου κιτ γίνεται με συνέπεια, σοβαρότητα και από αξιόπιστο βελτιωτή).

·
Collateral M o d e r ator
4,210 Posts
Εγώ θα φύγω κατά τις 9 από Ναύπλιο όποτε κατά τις 10-30 με 11 θα είμαι εκεί.:d
Την διεύθυνση μη ξεχάσετε να μου στείλετε!
Για να υπάρξει λοιπόν κ ο απαραίτητος διαχωρισμός στο "συνεργείο" εγώ λέω να ξεκινήσω από Καλαμάτα κατά τις 9+ κ θα φτάσω κατά τις 12. Πάνο αν είναι αργά, μπορώ να επιταχύνω! Και μην τολμήσει κανείς να το κάνει βόλτα πρίν έρθουμε όλοι!! Θα σφαχτούμε ε!!

·
Premium Member
18,744 Posts
Για να υπάρξει λοιπόν κ ο απαραίτητος διαχωρισμός στο "συνεργείο" εγώ λέω να ξεκινήσω από Καλαμάτα κατά τις 9+ κ θα φτάσω κατά τις 12. Πάνο αν είναι αργά, μπορώ να επιταχύνω! Και μην τολμήσει κανείς να το κάνει βόλτα πρίν έρθουμε όλοι!! Θα σφαχτούμε ε!!
Βάλε μετάκαυση και σε βλέπω σε λεπτά να είσαι Αθήνα!

·
Registered
649 Posts
3η φορα στην πιστα και με χρονο Ντροπη (1.10 με 1.12) παιδες ΔΕΝ παταει κατω με τιποτα!!!.....απο ποπο ειναι τελειο αλλα απο μουτρα και σπινιαρισμα ειναι ΑΣΤΑ!!!
Χρονος S2000 1.0 εως και 0.58.
χρονος RX8 Challenge 1.02 εως και 1.05(και ηταν η 1η φορα που πηγε ο φιλος)
χρονος evo 8 0.56 εως 0.58
Επισεις ηταν και ενα civic (θυμαστε τα Παντοφλα που λεγανε)με μοτερ typeR και ενα civic επισεις παντοφλα με μοτερ 1400 και 75 αλογα(στημενο πολυ καλα)οπως και εκεινο με το μοτερ typeR εκεινα ηταν (συχνοι πελατες)και εκαναν καλους χρονους!
Γενικα το civic μας εχει μια καλη συμπεριφορα αλλα με μουτρα μουτρα και σπινιαρισμα για πλακα!!!
Αντε να δω την επομενη φορα τι θα κανω!!!???!!!???.....

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
σε πια πίστα το έβαλες και πόσα χιλιόμετρα έχεις; Επίσης έχεις πεντάθυρο ή type-s;

·
Registered
649 Posts
Καρτοδρομο(αυτη η πιστα μας εμεινε κοντα στην Αθηνα),χλμ εχω 21000,και εχω typeS.

·
Greek Subforum Moderator
13,266 Posts
Στις αφίδνες λόγω του μεγέθους της πίστας βάζεις οριακά 3η και κυρίως παίζεις με 2α! Αν έχεις ψιλοφάει τα λάστιχα στα 21000χλμ είναι λογικό να έχεις "μούτρα". Όταν αλλάξεις ελαστικά θα είναι καλύτερα τα πράγματα!

·
Premium Member
18,744 Posts
Εγκατάσταση Short Shift & Cable bushings

Λοιπόν παιδιά σήμερα κατεύθασαν στο μυστικό εργαστήριο βελτιώσεων Honda Civic 1.8 κατά σειρά:
α)Πρωί-πρωί (8:15) ο Αλέξανδρος (Alexps) μετά της νεαράς συντρόφου!
β)Γύρω στις 10:00 ο Κωνσταντίνος (ntinosntinos) από το Ναύπλιο
γ)Στις 11:30 ο Μιχάλης (Maikeru) παρέα με τον Σπύρο (S33s)
δ) Γύρω στις 12 ο Κωνσταντίνος (konpapap)

Το πρωί μετά από ένα γρήγορο καφέ για να ξυπνήσουμε, ξεκινήσαμε με το αμάξι του Αλέξανδρου. Τοποθετήσαμε πρώτα το short shift στο λεβιέ και τα αλουμινένια bushings, που αντικατέστησαν τα λαστιχένια εργοστασιακά.
Έυκολο ήταν, μόνο που χρειάστηκε να κάνουμε μια μικρή πατέντα στη βάση κάτω από την κονσόλα εκεί που καταλήγουν οι ντίζες γιατί με το short shift έβρισκε επάνω στο πλαστικό (κάναμε ένα μικρό κόψιμο το οποίο λειτουργικά δε επηρρεάζει σε τίποτα). Πρόβλημα που όμως λύθηκε πολύ εύκολα.

Στην συνέχεια τοποθετήσαμε και τα μπρούτζινα bushing στη ντίζα του συμπλέκτη και τη ντίζα του κιβωτίου (επίσης αντικατέστησαν τα λαστιχένια εργοστασιακά). Αυτές ήταν κάτω από το φίλτρο αέρα, το οποίο έπρεπε να αφαιρεθεί και να επανατοποθετηθεί στην συνέχεια. Εύκολο και αυτό.

Η πρώτη εγκατάσταση εστεύθει από επιτυχία και συνεχίσαμε με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα.

Με χαλαρούς ρυθμούς τελειώσαμε όλα τα αυτοκίνητα κατά τις 16:00
Σημειώστε ότι με την μετατροπή αυτή καμία αλλαγή δεν είναι ορατή, οπότε στα συνεργεία δεν μπορούν να καταλάβουν τίποτα.

Το αποτέλεσμα;

ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ! ! !

Οι αλλαγές στο κιβώτιο έγιναν πιο κοντές (ειδικά η αλλαγή 1-2), το κιβώτιο συνολικά έγινε πιο ακριβές και "μηχανικό", σε τρελαίνει να ακούς τα κλακ-κλακ στα κουμπώματα σε κάθε αλλαγή! Σε προδιαθέτει για πιο άγριες καταστάσεις.
Η αίσθηση φοβερή! Λες και βάλαμε καινούργιο κιβώτιο!
Η δε 3η κάνεις μια ελαφρά κίνηση μπροστά και κουμπώνει σχεδόν μόνη της!

Attachments

• Like
Reactions: Maniolos

·
Premium Member
18,744 Posts
Και η απόδειξη ότι μείναμε όλοι απόλυτα ικανοποιημένοι από την βελτίωση.......

Attachments

·
Premium Member
18,744 Posts
Project "QUICK FORK"

και μετά την ικανοποίηση μας για τα αποτελέσματα του project αποφασίσαμε να προχωρήσουμε και στο μυστικό project "QUICK FORK"....
:D:D

Attachments

• Like
Reactions: Maniolos

·
βαριεμαι &
299 Posts
γύρισα και εγώ !!!
δυστυχώς Πανό το πόδι μου με πρόδωσε και πάνω στην αλλαγή με έπιασε μια ψιλοκραμπα και την έτριξα την τρίτη....:( (ευτυχώς που δεν ήταν η όπισθεν!!![smilie=tongue.gif])
πως την ακούσατε την fujita???

·
Premium Member
9,595 Posts
Ο αλεξ εβαλε μια φωτο χθες. Αυτο το τσουτσουνι ,που μπαινει ? Εχετε καμια φωτο ? Μετρησατε αν υπαρχει διαφορα σε εκατοστα στη διαδρομη του λεβιε ?

·
Premium Member
18,744 Posts
Παιδιά με την ευκαιρία που ήρθε και ο ntinosntinos είδαμε την fujita που έχει τοποθετήσει.
Είναι πολύ όμορφη και από ήχο;
......
......
......
πάνω από τις 4500 που κλείνει το iVtec φοβερή!!!!
Οπότε τώρα είμαστε σίγουροι για την επόμενη αλλαγή που θα γίνει στα αυτοκίνητα μας.
;)

·
Premium Member
18,744 Posts
γύρισα και εγώ !!!
δυστυχώς Πανό το πόδι μου με πρόδωσε και πάνω στην αλλαγή με έπιασε μια ψιλοκραμπα και την έτριξα την τρίτη....:( (ευτυχώς που δεν ήταν η όπισθεν!!![smilie=tongue.gif])
πως την ακούσατε την fujita???
χαίρομαι που επέστρεψες καλά Ντίνο.
Λυπάμαι μόνο για την ταλαιπωρία σου με το πρόβλημα της μέσης και εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.
Όσο για την τρίτη μην αγχώνεσαι, εγώ σε προσπάθεια γρήγορης αλλάγης (χωρίς το short shift) έχω τρίξει και τρίτη και τετάρτη. [smilie=tongue.gif]

H fujita όπως ποστάρισα και πριν από λίγο σε ήχο πάνω από τις 4-4500 ακούγεται φοβερά!!! Όταν ανέβαινες στο δρόμο ακουγόταν γ........α, σίγουρα κάνει βλέματα να γυρίσουν [smilie=cheeky-grin:

·
Premium Member
9,595 Posts
jimp θα το δεις στ αμαξι του Σπυρου και θα παθεις πλακα!!
Οκ φιλε....

2001 - 2020 of 16830 Posts