2006+ Honda Civic Forum banner

201 - 220 of 16830 Posts

·
Registered
19 Posts
Πες ότι δεν υπάρχει περίπτωση να βελτιώνεται το μοτέρ, η επιδόσεις μπορούν και αλλιώς να έρθουν.. Το έχω ξαναπει... η αναλογία ίππων κιλών μετράει!!!!

·
Registered
153 Posts
Και τι να κάνεις να αρχισεις να ξηλώνεις καπό?:)Πάντως αν ισχυει αυτη η δηλωση χρειάζεται τουλάχιστον κάμποσες διευκρινιστικες..1 δοκιμάσαμε και δεν μπορέσαμε να δωσουμε κατι της στο moter απο πλευρας ιπποδυναμης που να αξίζει το εγχείρημα..? 2 Δοκιμάσαμε αλλα δυστυχώς σπάει? 3 δεν δοκιμάσαμε καθόλου??? Παντως πιστευω οτι ειναι νωρις για συμπερασματα και αν δεν δουμε κανενα να δουλευει η με reflash η με παράλληλο και να δουλεύει σωστά καλύτερα μαμίσιο..και το κεφάλι μας ήσυχο!

·
Registered
652 Posts
Επίσης υπάρχει και η άλλη άποψη:
και αύξηση ιπποδύναμης και μείωση βάρους...ε, δεν είναι φοβερή ιδέα;);)!! (απλά για να μην μένει δυσαρεστημένος κανείς...)

·
Registered
652 Posts
Πάντως πέρα απο την πλάκα, πραγματικά πρέπει η εφαρμογή του κιτ να γίνει με πολλή υπευθυνότητα και ψάξιμο στο τι δίνεις, που χάνεις και που κερδίζεις!
Και βέβαια ίσως σαν πρώτο βήμα tuning, να είναι προτιμότερη μια aftermarket ανάρτηση κάποιας καλής εταιρείας, που θα εξασφαλίσει σε μεγάλο βαθμό την αξιοποίηση της ιπποδύναμης των 140hp ακόμα καλύτερα από τη μαμα:confused:

·
Registered
652 Posts
Έχει κάνει κανείς δυναμομέτρηση στο αμάξι του ή ξέρει κανένα που να έχει κάνει;

·
Registered
153 Posts
Ναι ξερω εγω.Του εδειξε 139,3Ηρ και ~17kg ροπη.Τωρα ομως αλλαξε εξατμιση απο καταλυτες μεχρι τελικο που το εκανε με μια μπουκα και περιμενει να κανει μερικα χλμ για να το ξαναδυναμομετρηση.Ειναι μελος στο Honda Club.

·
Premium Member
639 Posts
Παιδια να ξερετε ενα παργμα, και μηλαω απο πειρα. ΤΟ ενα φερνει το αλλο.

Εγω οταν εφτιαξα το προιγουμενο CIVIC. Εκανα τα εξεις:

Εβαλα το Τουρμπο Garrett 2.5.
Πολαπλη (χταποδι)
Ενα τεραστιο Intercooler
5το μπεκ
ψηφιακη ενδεξη οθονη
Σκαστρα (ολα τα λεφτα) ( ολα τα παραπανω 3.000 τοτε τωρα 5.000)
Εξατμιση ελευτερας απο μπροστα μεχρι πισο (200.00)

ΜΕΤΑ

Ελατηρια EIBACH χαμιλοματος (200.00)
KONI ρυθμιζωμενα πανω, κατω, σκλυρο, μαλακο #1 (560.00)

ΜΕΤΑ

17" ζαντολαστιχα Coninental Sport Contact 2 (1.500) διοτι ΔΕΝ κρατιοταν το τιμονι και παλη (πολη δυναμη)

ΜΕΤΑ

Δισκοπλακες χαρακοτες εμπρος 310χιλ. (400.00 απο Αμερικα) (δεν σταματαγιε με τιποτα)
Δισκοφρενα πισω ακρες (300.00)

κοντινες σχεσεις

Παρολου ολα αυτα ΔΕΝ ειχα TYPE-R . και για αυτο πηρα το TYPE-R για να ειναι ολα ΜΑΜΑ και να ΜΗ βαλω χερη.

Επισεις δεν ειχα ποτε προβλημα, αλα, αλλο να'ναι μελετιμενα απο επιστιμονες και αλλο αυτα που κανουμε εμεις.

·
Premium Member
9,595 Posts
Στο κομματι Engines and Transmission (δε θυμαμαι αν γραφεται ετσι) υπαρχει site για αγορα Turbo για οποιον ενδιαφερεται. 3000 ευρω περιπου λεει....

·
Registered
652 Posts
Έχετε να προτείνετε κάτι για ελατήρια χαμηλώματος για 25mm;

·
Premium Member
225 Posts
Έχετε να προτείνετε κάτι για ελατήρια χαμηλώματος για 25mm;
Ναι, τα εργοστασιακά ελατήρια του Type R (μαζί με τα αντίστοιχα αμορτισέρ). Υπάρχει και εργοστασιακό κιτ σπορ ανάρτησης για το 5πορτο και το Type S.

·
Registered
652 Posts
Ναι, τα εργοστασιακά ελατήρια του Type R (μαζί με τα αντίστοιχα αμορτισέρ). Υπάρχει και εργοστασιακό κιτ σπορ ανάρτησης για το 5πορτο και το Type S.
Η πρώτη σκέψη ήταν οι αναρτήσεις του TypeR αλλά όταν ρώτησα δεν ήξεράν να μου απαντήσουν με σιγουριά.
Αφου μπαίνουν και τα αμορτισέρ!Σούπερ:D:D.
Όντως, μήπως έχεις υπόψιν σου τιμές;

·
Premium Member
225 Posts
Τιμές δυστυχώς δεν γνωρίζω. Αλλά είναι τα μοναδικά ελατήρια που χαμηλώνουν "λίγο" το αμάξωμα και όχι 3,5 - 4 εκατοστά όπως τα περισσότερα after market.

Όσο για το σπορ κιτ, υπήρχε στην επίσημη ιστοσελίδα Honda UK, αλλά δεν γνωρίζω κανέναν που το έβαλε. Οπότε η βέτιστη λύση είναι ο συνδυασμός ελατηρίων - αμορτισέρ του Type R, που παράλληλα διατηρεί και την εργοσιακή εγγύηση.

·
Premium Member
9,595 Posts
Απο της πληροφοριες που εχω με τους κωδικους των αμορτισερ, Το 3θυρο με το 5θυρο, εχουν τους ιδιους κωδικους αμορτισερ. Πιστευω και εγω οτι του Type r οι αναρτησεις ταιριαζουν στο 5θυρο. Αλλα αν δειτε τις φωτο που εχουμε βαλει στο Gallery το Type r του Γιωργου με το δικο μου 5θυρο,αν δειτε προσεχτικα, 1 ποντο ειναι η διαφορα στο υψος περιπου. Αλλα ομως ειναι πιο σφιχτη η αναρτηση αν αυτο αναζητατε.

·
Premium Member
9,595 Posts

·
Premium Member
9,595 Posts
Αλλα ουτε της γνωμης ειμαι αλλαγη ελατηριων με after market που χαμηλωνουν 3 και 4 ποντους το αμαξι. Προσωπικη μου αποψη,το κανουν χαλια το αμαξι,σκληραινει περισσοτερο και με το καιρο θα γινει κουδουνιστρα το αμαξι.

·
A. Senna
8,049 Posts
Το Type S και το 5θυρο ειναι 15mm ψηλοτερα απο το Type R.
Ελατηρια χαμηλωματος βγαζει η Eibach, με 2 κιτ, ενα 25 χιλιοστα χαμηλωμα και ενα με 40 χιλοστα. Κοστος γυρω στα 150-200 ευρω (αναλογα απο που θα τα παρεις)

·
Premium Member
6,235 Posts
Το σωστό χαμήλωμα γίνεται μόνο με ελατήρια χαμηλώματος με σετ αμορτισέρ. Διαφορετικά, τα αμορτισέρ που 'ξέρουν' ψηλότερη θέση, φθίρονται πολύ πιο γρήγορα κ χρειάζονται γρήγορα αντικατάσταση. Το καλύτερο από όλα φυσικά είναι ρυθμιζόμενη ανάρτηση!

·
A. Senna
8,049 Posts
Το σωστό χαμήλωμα γίνεται μόνο με ελατήρια χαμηλώματος με σετ αμορτισέρ. Διαφορετικά, τα αμορτισέρ που 'ξέρουν' ψηλότερη θέση, φθίρονται πολύ πιο γρήγορα κ χρειάζονται γρήγορα αντικατάσταση. Το καλύτερο από όλα φυσικά είναι ρυθμιζόμενη ανάρτηση!
Το ειπες σωστα!

·
Registered
31 Posts
φιλοι θα σας ημουν ευγνομων αν καποιος με βοηθουσε.ενας φιλος με civic 1.5 vtec 2000 μοντ. θελει να κανει μια ψιλοβελτιωση να ανεβασει λιγο την ιπποδυναμη . αν καποιος γνωριζει κατι δοκιμασμενο η ξερει καποιο link ας μου στειλει πμ (μην χαλασω και το θεμα). ευχαριστω εκ των προτερων

201 - 220 of 16830 Posts