2006+ Honda Civic Forum banner

21 - 40 of 16830 Posts

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #21
Παντως και γω εχω διαβασει οτι ο κοφτης επεμβαινει στις 6800 σαλ. Μπορει το στροφομετρο να φτανει στις 7 λογω αδρανειας η ανακριβειας, αλλα ο πραγματικος ηλεκτρονικα ελεγχομενος κοφτης επεμβαινει στις 6800σαλ.

·
Registered
595 Posts
Το πήρα από το ebay αμερικλή ολοκαίνουργιο στο κουτί του 280 euro. Δεν το έβαλα μόνος μου, το πήγα σε συνεργείο. Χαρακτηριστικά μου είπε πως τον πέδευσε αρκετά αλλά δεν θα έχει πρόβλημα απο νερά γιατί καλύπτετε από τις ποδιές της μηχανής. Ναι κατεβαίνει χαμηλά, ναι υπάρχει διαφορά μετά τις 3500 στροφές, πιο δυνατό τράβηγμα και φοβερός ήχος. Δεν ξλερω για επιτάνχυση αλλά ακόμα και αν υπάρχει διαφορά θα είναι μικρή.

·
A. Senna
8,048 Posts
Τι εγινε??? Ψωφησε το tuning??? Παιδια απο εξατμιση εχετε τιποτα κατα νου?

Υπαρχει κατι εδω

"http://www.banzai-tuning.de/csc_article_details.php?nPos=&saArticle[ID]=858&VID=jRztua6xLAJkjl4t&saSearch[word]=&saSearch[category]=Civic%20FN1&saSearch[subcategory]=&saSearch[special]="

και εδω ολοκληρο συστημα εξαγωγης

"http://www.banzai-tuning.de/csc_article_details.php?nPos=&saArticle[ID]=727&VID=jRztua6xLAJkjl4t&saSearch[word]=&saSearch[category]=Civic%20FK1,%20FK2&saSearch[subcategory]=&saSearch[special]="

και εχει και καποια ακομα σε αυτο το site..

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #27 (Edited)
Εγω λεω για κατι τετοιο...
Ειναι το κιτ της weapon R για τον R18!!

Να περνουν δρομο οι καταλυτες απο μπροστα .... ενας ελευθερος σε αποσταση απο την κεφαλη, κατω απο το πατωμα του αυτοκινητου, παρεα με μια υπολοιπη ελευθερη εξατμιση...

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
φωτο του kn απο αλλο topic του forum:

ο ιδιοκτητης του δεν ειδε διαφορα στην καταναλωση, απλα απο τον ωραιο θορυβο το γκαζωνει περισσοτερο με αποτελεσμα να καιει βενζινη :)

·
Premium Member
910 Posts
Aπ'ότι ειδα εχει και εδω αντιπροσωπο την
- Testa Corse 210-9020745

·
Premium Member
910 Posts

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
αν φτασουμε να το κομπρεσαρουμε (όπως λέμε zip-άρουμε), καλυτερα TypeR κατευθειαν...
χρειαζεται να παρεις 4πιστονες για να φρεναρει και αναρτηση για να στριβει :D
εκτος αν το κανεις σε typeR οποτε καλυτερα να παρεις το S2000 έτοιμο :D
και παει λεγοντας....

προτιμοτερο τα ιδια λεφτα να τα ριξεις σε αναρτηση, η προγραμμα-εκκεντροφορους, γνώμη μου παντα...

ετσι κι αλλιως, δεν είμαστε κοντράκηδες ;)

·
Greek Subforum Moderator
13,263 Posts
Το θέμα είναι ότι η ατμοσφαιρική βελτίωση είναι δαπανηρή, απαιτεί μελέτη και δοκιμές ενώ και τα αποτελέσματα της είναι αναλογικά μικρά. Ο μόνος τρόπος να δεις μεγάλη διαφορά είναι ο κομπρέσσορας που λογικά θα δίνει ροπή χαμηλά δίχως λαγκ ή ένα τούρμπο καυσαερίων που δεν ξέρω πως θα συνεργαζόταν με το i-vtec!
Στο εξωτερικό πάντως δεν υπάρχει δίλημμα...πας κατευθείαν στο ταπερ ή παίρνεις το 2.2 ctdi με την φοβερη ροπή που με πρόγραμμα φτάνει τα 200 άλογα. Προσωπικά το έχω stock και θα συνεχίσω να το έχω διότι μου φτάνει.

·
Premium Member
1,627 Posts
Χαιρετώ τους συναδέλφους ιδιοκτήτες και ελπίζω να έρθουν και άλλοι στην παρέα μας. 2 πραγματάκια τώρα πάνω σε αυτά που διάβασα. H δυναμομέτρηση του Κιτ της K&N είναι λίγο "απάτη" με την εξής έννοια: Οι 5,71 ΗΡ είναι μόνο στις 5750 στροφές. και ΟΧΙ στην μέγιστη ιπποδύναμη. Αν διαβάσεις προσεκτικά το σχεδιάγραμμα της δυναμομέτρησης γύρω στις 6.300 rpm που είναι η μέγιστη ιπποδύναμη, το κέρδος είναι γύρω στα 4 HP. Δεύτερον η μέτρηση έχει γίνει σε SEDAN Αμερικής σε συγκεκριμμένες συνθήκες (Υγρασία, θερμοκρασία, κλπ.) που ευνοούν την επίτευξη της μέγιστης ιπποδύναμης. Στο ελληνικό περιβάλλον με το ζεστό καλοκαίρι, την σκόνη και το πιο ξηρό κλίμα το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά μικρότερο. Υπάρχει όμως όφελος, σαφώς, για να μην παρεξηγηθώ. Απλά εκτιμώ ένα φίλτρο στο υπάρχον φιλτροκούτι επιτυγχάνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα/κόστος τοποθέτησης. Είχα σε MAZDA 323F του 98 για πάνω από 200.000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και είχα και κέρδος € από τα φίλτρα αέρα που δεν άλλαζα. Ας μην ξεχνάμε πως ο κινητήρας έχει και μεταβλητή εισαγωγή αέρα. Τι γίνεται με αυτήν; Θα λειτουργεί σωστά;
Ο κόφτης είναι γύρω στις 7.000 rpm, με δευτέρα γύρω στα 100 (ελεγμένο).
Κόφτης τελικής δεν υπάρχει. Έχω δει 223 km/hr στην εθνική κάπου στην Λάρισα και αφού άλλαξα από πέμπτη σε έκτη στα 208 χλμ.
Μια ερώτηση, τώρα. Έχει βάλει κανείς μάσκα από TYPE-R σε 5d Civic; Αν ναι πόσο κοστίζει; Βρήκα μια τιμή στο Ίντερνετ στα 300 € (εξωτερικό) και μια αντιπροσωπεία μου είπε πως βγαίνει στα 340 €.

·
A. Senna
8,048 Posts
Χαιρετώ τους συναδ'ελφους ιδιοκτήτες και ελπίζω να έρθουν και άλλοι στην παρέα μας. 2 πραγματάκια τώρα σε αυτά που διάβασα. H δυναμομέτρηση του Κιτ της K&N είναι λίγο "απάτη" με την εξής έννοια: Οι 5,71 ΗΡ είναι μόνο στις 5750 στροφές. και ΟΧΙ στην μέγιστη ιπποδύναμη. Αν διαβάσεις προσεκτικά το σχεδιάγραμμα της δυναμομέτρησης γύρω στις 6.300 rpm που είναι η μέγιστη ιπποδύναμη, το κέρδος είναι γύρω στα 4 HP. Δεύτερον η μέτρηση έχει γίνει σε SEDAN Αμερικής σε συγκεκριμμένες συνθήκες (Υγρασία, θερμοκρασία, κλπ.) που ευνοούν την επίτευξη της μέγιστης ιπποδύναμης. Στο ελληνικό περιβάλλον με το ζεστό καλοκαίρι, την σκόνη και το πιο ξηρό κλίμα το αποτέλεσμα θα είναι αρκετά μικρότερο. Υπάρχει όμως όφελος, σαφώς, για να μην παρεξηγηθώ. Απλά εκτιμώ ένα φίλτρο στο υπάρχον φιλτροκούτι επιτυγχάνει το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα/κόστος τοποθέτησης. Είχα σε MAZDA 323F του 98 για πάνω από 200.000 χλμ χωρίς κανένα πρόβλημα και είχα και κέρδος από τα φίλτρα αέρα που δεν άλλαζα.
1
Ας μην ξεχνάμε πως ο κινητήρας έχει και μεταβλητή εισαγωγή αέρα. Τι γίνεται με αυτήν; Θα λειτουργεί σωστά;
Ο κόφτης είναι γύρω στις 7.000 rpm, με δευτέρα γύρω στα 100 (ελεγμένο).
Κόφτης τελικής δεν υπάρχει. Έχω δει 223 km/hr στην εθνική κάπου στην Λάρισα και αφού άλλαξα από πέμπτη σε έκτη στα 208 χλμ.
Μια ερώτηση, τώρα. Έχει βάλει κανείς μάσκα από TYPE-R σε 5d Civic; Αν ναι πόσο κοστίζει; Βρήκα μια τιμή στο Ίντερνετ στα 300 € (εξωτερικό) και μια αντιπροσωπεία μου είπε πως βγαίνει στα 340 €.

Καλως ηρθες στην παρεα μας..

Μασκα εχω βαλει εγω (στο 3θυρο), αλλα μπανει κανονικα και σε 5θ..
οι τιμες ποικιλουν, αναλογα με τον αντιπροσωπο.. Εγω την βρηκα απο 300 εως και 400 ευρω..
Τελικα την πηρα 270 με 10% εκπτωση απο τον αντιπροσωπο Καβαλας..
Κανε οσα τηλεφωνηματα χρειαστει μεχρι να την βρεις καπου φθηνα;)

·
Premium Member
1,627 Posts
Παιδιά μια ερώτηση. Κάπου διάβασα πως κάποιος έχει βάλει το body kit (τα μαύρα πλαστικά γύρω γύρω) από το TYPE-S σε 5D. Πόσο κοστίζουν αυτά περίπου;

·
A. Senna
8,048 Posts
Παιδιά μια ερώτηση. Κάπου διάβασα πως κάποιος έχει βάλει το body kit (τα μαύρα πλαστικά γύρω γύρω) από το TYPE-S σε 5D. Πόσο κοστίζουν αυτά περίπου;
Αυτο το εχει κανει και ο φιλος μας εδω ο Jimp.. Μπαινουν αλλα δεν ταιριαζουν 100%, θελει σε καποια σημεια μια μικρη "πατεντα"..
Απ'οτι μου ειχε πει το ολο σκηνικο του ειχε βγει 800 ευρω (400 τα σποιλερ + 400 τοποθετηση και βαψιμο)

21 - 40 of 16830 Posts