2006+ Honda Civic Forum banner

41 - 60 of 16830 Posts

·
Premium Member
9,595 Posts
Παιδιά μια ερώτηση. Κάπου διάβασα πως κάποιος έχει βάλει το body kit (τα μαύρα πλαστικά γύρω γύρω) από το TYPE-S σε 5D. Πόσο κοστίζουν αυτά περίπου;
Γεια σου φιλε. Καλος ηρθες στο κλαμπ. Τα σποιλερ του type s κουμπονουν κανονικα στο 5θυρο. Μονο στο στις πισω αψιδες τον τροχων θελει 3 η 4 κλιψ πιο μακρια . Αν εχεις προσεξει οι πισω αψιδες στο type s βγαινουν πιο εξω απο το αμαξωμα σε σχεση με το 5θυρο. 700 με 750 ευρω ειχα πληρωσει για τα σποιλερ και 400 ευρω τοποθετηση και βαψιμο. Βρες τις σελιδες μου στο gallery ,εκει εχω εικονες ...

·
Registered
153 Posts
Aπ'ότι ειδα εχει και εδω αντιπροσωπο την
- Testa Corse 210-9020745

Tην εξατμιση την πουλαει 480ευρα.Σε αυτα τα λεφτα θα πρεπει να προστεθουν καταλυτης,μεσαιο και τελικο καζανακι.

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #43 (Edited)
Tην εξατμιση την πουλαει 480ευρα.Σε αυτα τα λεφτα θα πρεπει να προστεθουν καταλυτης,μεσαιο και τελικο καζανακι.
Αληθεια? Πηρες τηλ? Την φερνει?? Υπολογιστε 480 το χταποδοdownpipe και κανα 800-1000 o ποπαυ για την υπολοιπη! Μονο ποπαυ για μενα στο χειροποιητο!!! Αν και πιστευω οτι μαζι με ενα CAI στν εισαγωγη πανω απο 3-5 αλογα δεν θα δουμε, ομως ο ηχος και η αισθηση θα ειναι κολαση!!
Ξερετε τι λεω?? Εοειδη για αργοτερα ψηνομαι, αν ειναι να μαζευτουμε και να κανουμε κανενα group buy για το χταποδοdownpipe και να κλεισουμε σε καλυτερη τιμη το υπολοιπο συστημα (καταλυτης ελευθερος απο κατω, μεσαιο, τελικο και σωληνωσεις) στον εξατμισα!! Επισης για το χταποδοdownpipe αν του παμε τη φωτο παιζει ανετα να μας το φτιαξει ακριβως ιδιο με λιγοτερα λεφτα! Μονομπουκο θα λεγε!!!
Τι λετε?? Οσο περισσοτεροι τοσο φθηνοτερα!!

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
μην παρεις τωρα χταποδι γιατι ειναι ακριβες οι τιμες λογω Σαρακοστιανων [smilie=tongue.gif]

·
Premium Member
9,595 Posts
Βρε παιδια ,γιατι δε περναται το Type r???? Δε το λυπασται το αμαξακι να του βαλεται χερι και στη μηχανη ? Ολοι εχουμε γραψει οτι το μοτερ ειναι διαμαντι,τι θελεται να το κανεται , Πλατινα??!!!!! Αντε και πηρε 2-3-4 αλογα,θα καταλαβουμε κατι??? Εγω,γνωμη μου παντα,οποιος ηθελε γκαζια τρελα,επρεπε να παρει το Type r.

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #46
Ναι ρε Jimp τα +8.000 ντουκου ποιος θα μου τα δινε?? Και ασφαλειες, τελη, βενζινες, service???? Καμια σχεση!!!

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
Βρε παιδια ,γιατι δε περναται το Type r???? Δε το λυπασται το αμαξακι να του βαλεται χερι και στη μηχανη ? Ολοι εχουμε γραψει οτι το μοτερ ειναι διαμαντι,τι θελεται να το κανεται , Πλατινα??!!!!! Αντε και πηρε 2-3-4 αλογα,θα καταλαβουμε κατι??? Εγω,γνωμη μου παντα,οποιος ηθελε γκαζια τρελα,επρεπε να παρει το Type r.
Έτσι, έτσι ;)

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #48
Εχει να κανει με την αισθηση και οχι τοσο με τα αλογα!! Και ρε jimp σιγα το διαμαντι!! Ακομη και η opel εχει 18αρι μοτερ με 140 αλογα!! (μιλαω μονο απο πλευρας αποδοσης) Μη με αρχισετε τωρα στα περι καταναλωσης, αξιοπιστιας κτλ γιατι συμφωνω σε αυτα.

·
Registered
595 Posts
Σιγά μη συκρίνουμε τον ένα μοτορι με το άλλο. Απλά τα ίδια άλογα λένε ότι βγάζουν αλλά που τα βγάζουν πως τα βγάζουν και για πόσο τα βγάζουν (μιλάω Honda vs Opel).

Απλά το TypeR την εποχή που εγώ το πήρα το αυτοκίνητο δεν υπήρχε. Άσε που είμαι κατά του 3θ όσο και αν μου αρέσει.

·
Premium Member
9,595 Posts
Ναι ρε Jimp τα +8.000 ντουκου ποιος θα μου τα δινε?? Και ασφαλειες, τελη, βενζινες, service???? Καμια σχεση!!!
Αν προσθεσεις τις ζαντες με τα λαστιχα που εβαλες,την αεροτομη που πηρες,τα περιφερειακα σποιλερ που θα βαψεις αργοτερα,την εξατμιση ,αυτα μονο μαζευονται 4000 ευρω περιπου. Τα αλλα 4000 ατοκες δοσεις θα σου εκαναν.Μονο τα τελη ειναι πιο ακριβα και αυτο μια φορα το χρονο. Η ασφαλεια δεν ειναι πολυ παραπανω.Για Τα καυσιμα, αν το πας νορμαλ δε καιει το Type r. Οταν θελεις να πας γρηγορα ομως και το 1,8 καιει αλλα και το 2,0. Αλλα με το 2,0 θα τρεχεις ,δε θα κοροιδευεις!!!! Για τα servise δε νομιζω να θελει κατι παραπανω το type r,στα ιδια λεφτα ειναι... Για μενα αυτοι που θελουν γκαζια και τους βολευει το τριθυρο,πρεπει να παρουν το type r. Η σκεψη, θα παρω το 1,8 και να το κανω με μετατροπες να τρεχει παραπανω νομιζω ειναι λανθασμενη.Αποψη μου παντα φιλε μου.

·
A. Senna
8,049 Posts
Εχει να κανει με την αισθηση και οχι τοσο με τα αλογα!! Και ρε jimp σιγα το διαμαντι!! Ακομη και η opel εχει 18αρι μοτερ με 140 αλογα!! (μιλαω μονο απο πλευρας αποδοσης) Μη με αρχισετε τωρα στα περι καταναλωσης, αξιοπιστιας κτλ γιατι συμφωνω σε αυτα.

Επειδη εχω μπει σε τετοιο Opel με αυτο το μοτερ των 140 (δηθεν ιππων), να σας πω οτι τα 140 της Opel ειναι σαν 120 της Honda!
Καμια σχεση με αισθηση, αποδοση και επιδοσεις με το δικο μας..:cool:

·
Premium Member
6,235 Posts
Αν προσθεσεις τις ζαντες με τα λαστιχα που εβαλες,την αεροτομη που πηρες,τα περιφερειακα σποιλερ που θα βαψεις αργοτερα,την εξατμιση ,αυτα μονο μαζευονται 4000 ευρω περιπου. Τα αλλα 4000 ατοκες δοσεις θα σου εκαναν.Μονο τα τελη ειναι πιο ακριβα και αυτο μια φορα το χρονο. Η ασφαλεια δεν ειναι πολυ παραπανω.Για Τα καυσιμα, αν το πας νορμαλ δε καιει το Type r. Οταν θελεις να πας γρηγορα ομως και το 1,8 καιει αλλα και το 2,0. Αλλα με το 2,0 θα τρεχεις ,δε θα κοροιδευεις!!!! Για τα servise δε νομιζω να θελει κατι παραπανω το type r,στα ιδια λεφτα ειναι... Για μενα αυτοι που θελουν γκαζια και τους βολευει το τριθυρο,πρεπει να παρουν το type r. Η σκεψη, θα παρω το 1,8 και να το κανω με μετατροπες να τρεχει παραπανω νομιζω ειναι λανθασμενη.Αποψη μου παντα φιλε μου.
Σε γενικές γραμμές συμφωνούμε !
Το ένα έχει περίπου 24000 κ το άλλο 32000 με τον ίδιο εξοπλισμό.
Κ τα δύο χαρίζουν ένα πλατύ χαμόγελο στα χείλη όταν τα οδηγείς, απλά το ένα στο χαρίζει για περισσότερη ώρα !!! Εντάξει κ το 18άρι είναι πολύ καλό, απλά δεν είναι 200+ άλογα που είναι το R. Από την άλλη αν έχεις 200+ άλογα στο δεξί σου πόδι, τότε πας για βενζίνη πολύ σύντομα στα βενζινάδικα...σε τρώει το πόδι...σου φωνάζει το μοτέρ να το "ανοίξεις"...Από την άλλη, το 18άρι έχει κ αυτό τα γκάζια του κ είναι πιο "σωστό" για την Ελλάδα...πιο οικονομικό κατά την αγορά του, κατά την συντηρησή του σε βενζίνες, τέλη, ασφάλεια...
Είναι πάντως κ τα δύο κουκλιά !!!:D

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
Πάντως όταν εφαρμοστεί η φορολογία ή τα διόδια με βάση τις εκπομπές καυσαερίων, εμείς θα τρίβουμε τα χέρια μας ;) όσοι έχουν πάρει κάτι 4x4 κλπ θα κλαινε μαυρο δακρυ :D

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #54
Το θεμα ειναι οτι αν πας στην κατηγορια του type R υπαρχουν και αλλα ισως και καλυτερα και σιγουρα πιο γρηγορα αυτοκινητα να αγορασεις.. ενω στα χωραφια του type S δεν υπαρχει τιποτα!! Ειναι μοναδικο!!

·
A. Senna
8,049 Posts
Το θεμα ειναι οτι αν πας στην κατηγορια του type R υπαρχουν και αλλα ισως και καλυτερα και σιγουρα πιο γρηγορα αυτοκινητα να αγορασεις.. ενω στα χωραφια του type S δεν υπαρχει τιποτα!! Ειναι μοναδικο!!

Πιο γρηγορα μπορει να βρεις, αλλα και σε εκεινη την κατηγορια (Type R), το αμαξι ειναι ξεχωριστο και μοναδικο..

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #56
Τελος παντων μη το σκιζουμε αλλο το ποστ! Μιλαμε για tuning στο αμαξι μας!!! Οποιος εχει να πει κατι πανω σε αυτο ευχαριστως. Τωρα οποιος ειναι αντιθετος στο tuning, δεκτη η αποψη του, αρκει να εχει κατι να πει και οχι απλα να κρινει αν συμφωνει με το να "πειραξει" το αμαξι του και οτι δεν θα το εκανε ποτε η ας αγοραζε κατι αλλο!! Το ποστ και το περιεχομενο του ειναι και πρεπει να ειναι σαφες !!!

·
Registered
153 Posts
Για οσους Θελουν Προγραμμα!!!για το Νεο civic R18!!!!!!
Σε Συνεργασια ο Σαρακακης και (ενας Βελτιωτης) μεσαζων με ξενη εταιρια ,ετοιμασαν προγραμμα ...REFLASH παρακαλω!!!(δηλ απλα θα κουμπωνει την θυρα oBD2 και θα στελνει νεα δεδομενα στην ecu)Ετσι και πολυ απλα σε κανενα 5λεπτο θα ειναι ετοιμο και δυνατοτερο σε ολο το φασμα και με την εποπτια του Σαρακακη!!!!
Απο Δυναμη (λενε) με πληρη Φιλτρο-εξατμηση θα περναει τα 160 (+ -) καπου εκει!!!
Απο τιμη ακομα δεν ξερω ...αν και θα γινει πασυγνωστο σε περιοδικα και οχι μονο!!!
Αλλα κανενα 1000ρικο θα κανει.
Σιγουρα θα ετοιμασουν και 1ο σταδειο με φουλ ολα.
Οποτε καντε λιγη υπομονη,γιατι ολα ειναι ετοιμα η εταιρια εδωσε το ΟΚ και απλα περιμενουν να ερθει Ελλαδα και να ξεκινησουν!!!

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #58
Αληθεια??? Εσυ ερχεσαι πετας τις βομβες σου και την κανεις!!! Μακαρι να ναι ετσι οπως τα λες!!

·
Premium Member
9,595 Posts
Αυτο μου ακουγεται καλο!!! Θα προσπαθησω να μαθω αυριο κατι απο γνωστο μου μεσα στο Σαρακακι.

41 - 60 of 16830 Posts