2006+ Honda Civic Forum banner

101 - 120 of 16800 Posts

·
Premium Member
9,595 Posts
Λοιπον αυτο που μου ειπε σημερα ο γνωστος μου ειναι οτι προσπαθουν για 20 με 25 αλλογα με παραλληλο εγγεφαλο και με χαμηλο κοστος. Ειναι νωρις ομως ακομη. Θα περιμενουμε στο τελος του μηνα παιδια....

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #103
Λοιπον αυτο που μου ειπε σημερα ο γνωστος μου ειναι οτι προσπαθουν για 20 με 25 αλλογα με παραλληλο εγγεφαλο και με χαμηλο κοστος. Ειναι νωρις ομως ακομη. Θα περιμενουμε στο τελος του μηνα παιδια....
Μακαρι, αλλα δεν το βλεπω να το καταφερνει κανεις...Πανω απο 5 αλογα δεν....

·
Premium Member
802 Posts
Μακαρι, αλλα δεν το βλεπω να το καταφερνει κανεις...Πανω απο 5 αλογα δεν....
Ποτε μη λες ποτε. Ολα μπορουν να γινουν αρκει να υπαρχει θεληση. Απο τελευταια πληροφορηση που ειχα στις αρχες της εβδομαδας ηδη στην αμερικη ασχολουνται με τον εγκεφαλο. Τωρα αν θα ειναι παραλληλος ή επαναπρογραμματισμος δεν ξερουμε σιγουρα. θα δουμε. Μολις μαθω κατι θα ενημερωσω. Το μονο σιγουρο ειναι οτι τους ενδιαφερει πολυ ο κινητηρας μας και τον ψαχνουν. Αναμενουμε νεοτερα παντως.

·
Registered
153 Posts
Εγω ενα πραγμα θα σας πω.Ο γνωστος και καλα βελτιωτης του εξωτερικου ειναι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ.Μιλησα σημερα μαζι του.Δεν θελω να αποκαλυψω το ονομα του γι' αυτο μην με ρωτατε.Μου ειπε οτι αυτη την στιγμη ειναι σε δοκιμαστικο επιπεδο.Η μετατροπη θα περιλαμβανει Επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου,αλλο φιλτροκουτι και εξατμιση απο τους καταλυτες και πισω.Η αυξηση θα ειναι 20-25Ηρ.Τα τελικα αποτελεσματα θα ανακοινωθουν σε περιοδικα και στον τυπο οπως επεισεις και απο τον Σαρακ.
Υπαρχει ομως και ετοιμη μετατροπη με παραλληλο εγκεφαλο της εταιρειας Greddy(Ε-manage) εξατμιση και φιλτρο αλλα με λιγα λιγοτερα αλογα.

·
Greek Subforum Moderator
13,248 Posts
Εγω ενα πραγμα θα σας πω.Ο γνωστος και καλα βελτιωτης του εξωτερικου ειναι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ.Μιλησα σημερα μαζι του.Δεν θελω να αποκαλυψω το ονομα του γι' αυτο μην με ρωτατε.Μου ειπε οτι αυτη την στιγμη ειναι σε δοκιμαστικο επιπεδο.Η μετατροπη θα περιλαμβανει Επαναπρογραμματισμο του εγκεφαλου,αλλο φιλτροκουτι και εξατμιση απο τους καταλυτες και πισω.Η αυξηση θα ειναι 20-25Ηρ.Τα τελικα αποτελεσματα θα ανακοινωθουν σε περιοδικα και στον τυπο οπως επεισεις και απο τον Σαρακ.
Υπαρχει ομως και ετοιμη μετατροπη με παραλληλο εγκεφαλο της εταιρειας Greddy(Ε-manage) εξατμιση και φιλτρο αλλα με λιγα λιγοτερα αλογα.
Ήταν λογικό αυτό. Εδώ οι Άγγλοι με την μεγάλη παράδοση στους βελτιωτικούς οίκους δεν έχουν κάνει κάτι το αξιόλογο. Βέβαια η πασίγνωστη lamogio tuning (tm) θα επιχειρήσει να μας πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλλες. Να δείτε που στο τέλος θα ψάχνετε για κομπρέσσορες...

·
Souvlaki Drifter !
953 Posts
Στο δικό μου το rallye (η τελευταία γενιά, 2001-2003) υπάρχει ένας τρίφυσος εγκέφαλος (Sagem), σε αντίθεση με το προηγούμενης γενιάς (πριν το 2001) το οποίο είχε μονόφυσο (Magnetti Marelli). Μας είχαν πρήξει τα @@ ότι "το τρίφυσο δεν τσιπάρεται, το τρίφυσο δεν τσιπάρεται, κλπ" και όλοι τρέχανε με άλλες λύσεις, αλλάζανε πλεξούδες, χταπόδια, σουπιές, καλαμάρια και ιστορίες για αγρίους. Τελικά το 2004-2005 βγήκε πρόγραμμα και ήταν όλοι ευτυχισμένοι :cool:

Έτσι θα γίνει και στο civic αργά ή γρήγορα... Λίγη υπομονή, και όχι βιαστικές κινήσεις!

·
アレックス
11,177 Posts
Discussion Starter #111
Τι ζαντες φορας γιατι σε βλεπω χωρις ζαντες σε λιγο καιρο :D
Ας φτασουμε τα 160 και θα το πηγαινω με τους δισκους!!!

·
Greek Subforum Moderator
13,248 Posts
προχώρησα στην μεταφορά του θέματος Sarakakis tuning στο συγκεκριμενο thread διότι ουσιαστικά πραγματεύονται το ίδιο θέμα. Θα ήταν καλύτερο να γράφουμε για θέματα tuning μόνο εδώ!

·
Registered
61 Posts
Στους redliners ενα νεο μελος αναφερει για 20-25 ps κ μαλιστα σε κανα μηνα θα βγει κ διαφημιση συγκεκριμενα για το type S. Δεν ξερω αν κατι τετοιο ειναι εφικτο κ μου φαινεται λιγο απιστευτο σε ατμοσφαιρικο αυτοκινητο , ας περιμενουμε κ θα δουμε. Παντως εγω μαλλον δεν θα το πειραξω, αν ηθελα κατι πιο γρηγορο σ αυτα τα λεφτα θα χτυπαγα s2000 μεταχειρα απο γνωστο. Τεσπα ας δουμε τι γινεται

·
Premium Member
225 Posts
Με 20 Hp παραπάνω δεν αλλάζει κάτι στο αυτοκίνητο. Η μάλλον, οι αρνητικές συνέπειες (κατανάλωση, ροπή στα χαμηλά, τραχύτητα λειτουργίας) αθροιστικά είναι πολύ περισσότερες - και ουσιαστικότερες - από ένα καλύτερο 0-100 και περισσότερα 10Km τελικής.

ουσιαστική βελτίωση θα ηταν μια καλύτερη ανάρτηση με after market αμορτισερ (koni FSD ?) - πάντα η προσωπική μου άποψη, βέβαια.

δεν πιστεύω, εξάλλου ότι το civic (1.8) είναι αργο..

·
Greek Subforum Moderator
13,248 Posts
αυτή η άποψη με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο

·
Registered
61 Posts
Σαφως η αναρτηση θα ηταν μια καλη βελτιωση , αν κ η συγκεκριμενη ειναι ηδη πολυ καλη εστω κ αν κοπαναει καποιες φορες. Παντως για αναρτηση εγω ξερω που θα παω...hotbits για να μην ξεχιομαστε;)...οχι τπτ αλλο , απλα ειναι κ ο αδελφικος μου φιλος ο αντιπροσωπος στην ελλαδα κ εχω δει την δουλεια που κανουν

·
Registered
32 Posts
Με 20 Hp παραπάνω δεν αλλάζει κάτι στο αυτοκίνητο. Η μάλλον, οι αρνητικές συνέπειες (κατανάλωση, ροπή στα χαμηλά, τραχύτητα λειτουργίας) αθροιστικά είναι πολύ περισσότερες - και ουσιαστικότερες - από ένα καλύτερο 0-100 και περισσότερα 10Km τελικής.

ουσιαστική βελτίωση θα ηταν μια καλύτερη ανάρτηση με after market αμορτισερ (koni FSD ?) - πάντα η προσωπική μου άποψη, βέβαια.

δεν πιστεύω, εξάλλου ότι το civic (1.8) είναι αργο..
+1000 Η λυση του κοπανηματος θα ηταν η ιδανικη ωστε το διαστημοπλοιο να ειναι ιδανικο για τον οδηγο.

·
Registered
153 Posts
Εχουν βγαλει αρκετες εταιρειες αναρτηση για το Civic.KW Variant 1&2,H&R,Weitec.Εχει βγαλει και η ιδια η Honda.

101 - 120 of 16800 Posts