2006+ Honda Civic Forum banner

16781 - 16800 of 16800 Posts

·
Registered
65 Posts
1) Χιλομετρα μοτερ;

2) Εχετε παει σε δυναμομετρο που το "ξερει" ο Κουραμπας;

3) Το μετρησατε να δειτε τι βγαζει πριν το "σκαλισετε";

4) Ο δισκος σου ειναι ο μαμα; Εαν οχι ποσα χλμ εχει;

Κανε μια ερωτηση και στους redliners, το ξερουν καλυτερα αυτο το θεμα ;)

Εγω οτι πρωτοσταδιακο fn2 ξερω ειναι στα 235+
1)66000 χιλιόμετρα έχει το μοτέρ

2)Ναι,το δυναμόμετρο το ξέρει ο Κουραμπάς

3)Όχι, δεν το μετρήσαμε αλλά το αμάξι ήταν μαμά

4)Ο δίσκος είναι ο μαμά δεν τον έχω αλλάξει ποτέ,66000 χιλιόμετρα έχει

·
Registered
213 Posts
Tuner View Lite στο rooted head unit, real time data από το ktuner over Bluetooth... Είναι κάπως, δε βρίσκετε; :)

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

·
Premium Member
18,687 Posts
Ωραίοοοοο!

Ανέβασε και κανένα video και εννοείτε περισσότερες φωτογραφίες!

·
Registered
188 Posts
Ωραίο είναι..έχει αρκετά layout να διαλέξεις;
Βγάλε καμμια φώτο daylight να θαυμάσουμε!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

·
Registered
213 Posts
Εντάξει για video χρειάζεται συνεργός...

Layouts έχει πολλά, ακόμα χαζεύω.

ΑΛΛΑ... Το v1.2 παίρνει επάνω τους ως και 5 tunes, τα οποία μπορείς να περάσεις από το tunerview επάνω από την οθόνη !!!!

Στη θέση 1 μπήκε το μαμά για τις επισκέψεις στην αντιπροσωπεία :)

·
Premium Member
18,687 Posts
Καλά μην νομίζεις ότι θα δούν τίποτε στην αντιπροσωπεία!

Προσφέρομαι για καμεραμάν!

χαχαχαχααχα

·
Supporter
1,662 Posts
φιλ μου ο κουραμπας θα το βρει 1000% . μπορει να του παρει χρονο αν ειναι κατι τρελο αλλα θα το βρει.
επίσης ρωτα μια τα παιδιά στους redliners που ειναι το βασιλειο των fn γιατι εμεις εδω είμαστε τα "αδερφακια" τους κυρίως με τα 1.8

και ξαναλέω, αν εχεις κουραμπα μην φοβασαι τιποτα.

·
Premium Member
2,573 Posts
1)66000 χιλιόμετρα έχει το μοτέρ

2)Ναι,το δυναμόμετρο το ξέρει ο Κουραμπάς

3)Όχι, δεν το μετρήσαμε αλλά το αμάξι ήταν μαμά

4)Ο δίσκος είναι ο μαμά δεν τον έχω αλλάξει ποτέ,66000 χιλιόμετρα έχει
Το σετ της toda πέρα από υπερτιμημένο δεν είναι το πλέον αποδοτικό για το fn2.

Υπάρχουν εδώ και χρόνια λύσεις οχι μονο πιο οικονομικές αλλά και πιο αποδοτικές σε ισχύ.

Αν πατιναριζε θα φαινόταν αυτό και στο δρόμο....σε φυσιολογική χρήση ο δίσκος σε αυτά τα χιλιόμετρα είναι ακόμα καινούργιος .

Η απότομη πτώση της ροπής σχεδόν πάντα δείχνει πρόβλημα στη στεγανοποίηση των βαλβίδων...Η συνήθης εικόνα σε βελτιωμενο ατμοσφαιρικό είναι να είναι σχεδον επίπεδη έως το κόφτη ή με μικρή πτώση καθώς πλησιάζει σε αυτόν.

Στις φώτο δυναμομετρησεις στοκ fn2 στο vamag και 1ο στάδιο με διαφορετικο ομως συνδυασμό των περιφερειακών σε σχέση με το δικό σου ....εκ των υστέρων αποδείχθηκε,το βελτιωμένο, ότι είχε θέμα με βαλβίδες παρότι η μέτρηση συμπίεσης έδειχνε και τους 4 κυλίνδρους να σφραγίζουν σωστά.

Βέβαια αυτά είναι υποθέσεις έως να διαπιστωθεί πράγματι κάτι τέτοιο ενώ αν εσένα στο δρόμο σε ικανοποιεί μπορείς να το αφήσεις και έτσι.

Να επισημάνω ότι οι βαλβίδες στον κ20 μπορεί να στραβώσουν είτε από λάθος κατέβασμα σε αλλαγή με υψηλές στροφές στον κινητήρα είτε σε "κούφιες" που αυτό μπορεί να προκύψει πχ όταν σε αλλαγή στον κόφτη δε κουμπωσει η ταχύτητα και συνεχίζουμε να πατάμε το πεντάλ του γκαζιού προσπαθώντας να κουμπώσουμε τη ταχύτητα .

Αν ομως τίποτα από τα παραπάνω δεν έχει συμβεί έστω και μια φορά δεν μπορεί να συμβεί αυτό.

Τέλος το μόνιμο λάθος που κάνουμε είναι όταν αποφασίζουμε να βελτιώσουμε που δε κάνουμε μια μέτρηση πριν,στο ίδιο όμως πάντα δυναμομετρο που θα προγραμματίσουμε, για να δούμε με ακρίβεια οχι μόνο το αποτέλεσμα της βελτίωσης που πληρώσαμε αλλά και την υγεία του κινητήρα μας ή έστω τις δυνατότητες του γιατί δύο διαφορετικοί κινητήρες δεν ειναι απόλυτα ιδιοι και είναι φυσιολογικό να έχουν μικρές αποκλίσεις μεταξύ τους.

·
Registered
65 Posts
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις και που ασχοληθήκατε.Ο δίσκος αλλάχτηκε και τώρα είναι σε φάση στρωσίματος.Ο παλιός πέρα ότι τα ελατήρια ήταν λίγο χαλαρωμένα δεν είχε τίποτα άλλο.95% λοιπόν κάτι παίζει με τις βαλβίδες.Όταν θα έχω νέα θα ενημερώσω.

·
Registered
1,118 Posts
Εάν το πρόβλημα είναι στις βαλβίδες (είτε απο κατέβασμα είτε απο κούφια) δε θα φαινόταν εύκολα με μια απλή μέτρηση στη συμπίεση?

·
Premium Member
2,007 Posts
Καλησπέρα και καλή χρόνια με υγεία σε όλους!!
Μήπως κάποιος έχει στην αποθήκη του, τον εργοστασιακό καταλύτη από το R18 και τον πουλάει;

·
Registered
119 Posts
καποιο link για k&n φιλτρο για το fk1 1.4 ? Δεν μπορώ να βρώ πιο αντιστοιχει

·
Premium Member
18,687 Posts
Ένα χρόνο χωρίς αλλαγές... Ετοιμαζόμαστε ...

:)

Intercooler και σωληνώσεις;

·
Premium Member
18,687 Posts
Κυκλοφορεί και σφυρήλατο πλέον 1,5 !

·
Registered
213 Posts
Ναι το ξέρω αλλά το υβρίδιο δε χρειάζεται σφυρί κατά τη γνώμη μου. Το καλό είναι ότι το παιδί μπορεί όποτε θελήσει να βάλει κάτι μεγαλύτερο ;-)

·
Registered
213 Posts
Πριν να βάλουμε το IC σκέφτηκα να πάμε να δούμε τι έχουμε κάνει κάμποσα πατήματα και μια εισαγωγή μετά από την αρχική. Όχι και άσχημα … 35+ κιλά από 2800 ως 5000 και 220+ whp από 4800 ως τον κόφτη … από τα λίγα με στοκ τούρμπο που κρατάνε δύναμη μετά τις 6000 … κεντήσαμε ;-)

311761

·
Premium Member
18,687 Posts
Ωραία γραφήματα!
Έχει γίνει καλή δουλειά από τη honda!

Το dyno του σφυρήλατου το είδες;;;;;

·
Registered
213 Posts
Εννοείται ότι το είδα … και μου τρέχουν τα σαλάκια … :)
Και επίσης πιστεύω ότι σε αυτά τα νούμερα (μέχρι 260-270 τροχό) είναι safe χωρίς το σφυρί

16781 - 16800 of 16800 Posts