2006+ Honda Civic Forum banner

16861 - 16880 of 16888 Posts

·
Collateral M o d e r ator
4,229 Posts
Για το κομματι της δηλωσης/αδειας κλπ τα πραγματα ειναι πολυ απλα παρολες τις θεωριες που κυκλοφορουνε στην πιατσα κ τα παρκινγκ..
Ο νομος ειναι πολυ συγκεκριμενος κ προβλεπει ακριβως τα επιτρεπτα ορια σε αυξηση ιπποδυναμης κλπ.. Η αλλαγη στην αδεια ειναι μονοδρομος καθως η απαιτηση ειναι να συμφωνουν τα 5 πρωτα γραμματα του κωδικου του κινητηρα στο μπλοκ κ στο χαρτι της αδειας.. Στην περιπτωση αυτη το "R20A2"..
Η διαδικασια μεσω μηχανολογικου/υπουργειου θελει 3-4 χαρτια κ ενα παραβολο..

Υ.Γ. Οι φιλικες συμβουλες που παιζουν του τυπου "ελα μωρε αστο οπως ειναι", "ιδια ειναι τα μοτερ αποκλειεται να το βρει καποιος" κλπ εχουν καποια ρεαλιστικη βαση αλλα η πραγματικοτητα ερχεται σε μια κουβεντα του Κωστα του πυροσβεστη απο εδω μεσα "εαν τρακαρεις καλα κ δε μεινει τπτ δεν θα υπαρχει προβλημα.. εαν ομως γινει ενα τρακαρισμα μαλακο, με εναν πεζο για παραδειγμα, κ αρχισουν οι ασφαλειες που θα πληρωσουν τις αποζημιωσεις να το ψαχνουν, θα βρεις ασχημο μπελα".. Δεν εχω μαθει να λειτουργω με πιθανοτητες κ θελω να κοιμαμαι ησυχος τα βραδια..

·
Premium Member
9,305 Posts
εκτός από 3-4 παράβολα θέλει και 690 τέλη...απαγορευτικό για εμένα...:cautious:

·
4,229 Posts
Εσυ εχεις αμαξι με μοτερ..! 😁
Δε χρειαζεται κατι αλλο.!

·
Registered
1,144 Posts
Με αλλα λογια, εαν σε εναν R18 αλλαξεις μπιελες, στροφαλο κ καρτερ γινεται R20.!
Και έτσι κρατάς και του ίδιους κωδικούς κινητήρα και δε χρειάζεται να δηλωθεί τίποτα πουθενά?

·
4,229 Posts
Και έτσι κρατάς και του ίδιους κωδικούς κινητήρα και δε χρειάζεται να δηλωθεί τίποτα πουθενά?
Σωστα!

• Like
Reactions: Rocker

·
Registered
865 Posts
Κώστα μου είχε προτείνει αυτή τη μετατροπή ο δικός μου μηχανικός. Μου είχε αναφέρει για 20 άλογα πάνω. Όντως τα μοτερ οπτικά είναι ίδια.

Όμως η όλη ιστορία κόστιζε περίπου 2000 ευρώ αν θυμαμαι καλα. Δε ξέρω πόσο σου πήγε τελικά, αλλά η μετατροπή σε Κ20 ή τούρμπο από θέμα ακόμα παραπάνω δύναμης μιας και το δηλώνεις κι όλας ως δίλιτρο δεν σε εψησαν καθόλου;

Καλοτάξιδο το νέο μοτέρ και να το χαρεις Κωστα

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
9,305 Posts
Σωστα!
ώπα ώπα, τώρα αρχίζει το ενδιαφέρον....
καρτερ ίδια δηλ εκεί που είναι οι αριθμοί, απλά αλλαγή στρόφαλος κύλινδους μπιέλες και πιστόνια και είσια οκ??? όλα τα άλλα ίδια??? εγκέφαλο καλώδιώσεις κλπ ίδια???
μου αρέσει σαν ιδέα...

·
4,229 Posts
Ο κωδικος του μοτερ ειναι πανω στο μπλοκ απο τη μπροστα μερια.. οχι στο καρτερ..
315572

Ολα ειναι ιδια αλλα θα χρειαστει προγραμμα για να δει ο μαμα εγκεφαλος τα παραπανω κυβικα..

Κατα τα αλλα περι επιλογων νομιζω οτι η μεγαλη διαφορα μου ειναι οτι εγω ξεκινησα χωρις μοτερ! Δεν ειχα μπλοκ σαν βαση, σαν ξεκινημα οποτε ολα συζητιουνται αλλιως.. Δεν ηταν αναβαθμιση..

Κ20 για να μπει θελει σασμαν, εισαγωγη, εξατμιση, πλεξουδα, εγκεφαλο κ πιθανως σφυρι-καλεμι.. Φυσικα κ ηταν η πρωτη μου σκεψη αλλα το κοστος ξεφευγε.. Ολα γινονται παντως..
Το τουρμπο θελει ενα 2χιλιαρο στην καλυτερη εφοσον εχεις μοτερ που δουλευει.. Να επαιρνα μεταχειρο μοτερ χωρις να το ανοιξω για τουρμπισμα θα ηταν μεγαλο ρισκο οποτε φασουλι το φασουλι φταναμε παλι στα οικονομικα δεδομενα του Κ20.. Χωρια τα ψυχολογικα/φιλοσοφικα μου περι ατμοσφαιρας..

·
Premium Member
2,043 Posts
Ο κωδικος του μοτερ ειναι πανω στο μπλοκ απο τη μπροστα μερια.. οχι στο καρτερ..
View attachment 315572

Ολα ειναι ιδια αλλα θα χρειαστει προγραμμα για να δει ο μαμα εγκεφαλος τα παραπανω κυβικα..

Κατα τα αλλα περι επιλογων νομιζω οτι η μεγαλη διαφορα μου ειναι οτι εγω ξεκινησα χωρις μοτερ! Δεν ειχα μπλοκ σαν βαση, σαν ξεκινημα οποτε ολα συζητιουνται αλλιως.. Δεν ηταν αναβαθμιση..

Κ20 για να μπει θελει σασμαν, εισαγωγη, εξατμιση, πλεξουδα, εγκεφαλο κ πιθανως σφυρι-καλεμι.. Φυσικα κ ηταν η πρωτη μου σκεψη αλλα το κοστος ξεφευγε.. Ολα γινονται παντως..
Το τουρμπο θελει ενα 2χιλιαρο στην καλυτερη εφοσον εχεις μοτερ που δουλευει.. Να επαιρνα μεταχειρο μοτερ χωρις να το ανοιξω για τουρμπισμα θα ηταν μεγαλο ρισκο οποτε φασουλι το φασουλι φταναμε παλι στα οικονομικα δεδομενα του Κ20.. Χωρια τα ψυχολογικα/φιλοσοφικα μου περι ατμοσφαιρας..
Καλορίζικο & με το καλό να απολαύσεις άλλα τόσα χιλιόμετρα με το καινούργιο μοτέρ!!! Εύχομαι πραγματικά να μην βγει ξανά ζημιά!!! Πόσα χιλιόμετρα έκανες για στρώσιμο και έκανες τόσο σύντομα δυναμομέτρηση; Με ktuner ρύθμισες τον μαμά εγκέφαλο;

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

• Like
Reactions: konpapap

·
4,229 Posts
Πριν το δυναμομετρο εκανα κοντα 700χλμ για στρωσιμο.. Φυσικα αμεσως μετα βαλαμε φρεσκα λαδια-φιλτρο για να κανει τα πατηματα του.!

Δεν εχω ιδεα με τι προγραμμα ρυθμισε..

• Like
Reactions: panpapgtr

·
Premium Member
18,805 Posts
Κωνσταντίνε έβαλες φωτιές!!!
Ωραί πράγματα!!!

• Like

·
Νίκος
2,975 Posts
Εύχομαι άλλα τόσα χιλιόμετρα με τον νέο κινητήρα, εγώ πάντως για ψυχολογικούς λόγους δεν θα ξανα έβαζα την injen τί σου προσφέρει άλλωστε!!!

• Like

·
4,229 Posts
Όλη η φάση στην εισαγωγή είναι ο ήχος. Αυταπάτες δεν έχω για την απόδοση που ζήτημα να είναι +2 άλογα αλλά ο ήχος στο πάτα είναι πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της εμπειρίας..
Επιπλέον αυτή τη φορά μπήκε bypass φίλτρο της ΑΕΜ δια τον φόβο των Ιουδαίων..

• Like
Reactions: panosm

·
Premium Member
2,043 Posts
Πριν το δυναμομετρο εκανα κοντα 700χλμ για στρωσιμο.. Φυσικα αμεσως μετα βαλαμε φρεσκα λαδια-φιλτρο για να κανει τα πατηματα του.!

Δεν εχω ιδεα με τι προγραμμα ρυθμισε..
Ρε συ 700 μόνο στρώσιμο και πήγες δυναμόμετρο;;;;; Το πόνεσες πολύ νωρίς.... Χα χα χα χα χα Δεν πειράζει... Το θέμα από δω & πέρα να είναι όλα σωστά & να πάει εσαεί!!!
Άσχετο τη σακούλα την φορούσες στην χοάνη όταν έγινε η ζημιά στο μοτέρ;

·
4,229 Posts
Τα 700 χλμ ειναι μια χαρα συμφωνα με τον μηχανικο για καινουρια ελατηρια εμβολου! Εαν ηταν δικη μου αποφαση, θα εκανα 200-300 μονο ισα για το καλο.. 😁 Ολα τα υπολοιπα μεταλλα ειχαν καμια 150Κ χλμ οποτε ας είμαστε ουσιαστικοί..!

Σακούλα δε φορούσα όχι.. Απ'ότι φαίνεται βέβαια με το μάτι είναι πιο πολύ για τις σκόνες παρά για βούτηγμα μέσα στο νερό και τέρμα γκάζι.. :censored: Και 5-10 φορές μίζα μέσα στη λίμνη.. :cry:

Σίδερα είναι όμως δε πειράζει.! Όσο και αν τα αγαπάμε.. :geek::love:

·
Premium Member
2,043 Posts
Τα 700 χλμ ειναι μια χαρα συμφωνα με τον μηχανικο για καινουρια ελατηρια εμβολου! Εαν ηταν δικη μου αποφαση, θα εκανα 200-300 μονο ισα για το καλο.. Ολα τα υπολοιπα μεταλλα ειχαν καμια 150Κ χλμ οποτε ας είμαστε ουσιαστικοί..!

Σακούλα δε φορούσα όχι.. Απ'ότι φαίνεται βέβαια με το μάτι είναι πιο πολύ για τις σκόνες παρά για βούτηγμα μέσα στο νερό και τέρμα γκάζι.. :censored: Και 5-10 φορές μίζα μέσα στη λίμνη.. :cry:

Σίδερα είναι όμως δε πειράζει.! Όσο και αν τα αγαπάμε.. :geek::love:
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.... Στο θέμα στρωσίματος. Προσωπικά είμαι της τακτικής σε κάθε τι καινούργιο πρώτα ευλαβικά & μετά ξύλο. Το θέμα της σακούλας δεν ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει στα νερά, αλλά δύο φορές στα τόσα χρόνια που την φοράω, έπεσα σε δυνατές πλημμύρες με νερό να καλύπτει σχεδόν μισή ζάντα (Παραλιακή πριν τα Αστέρια Γλυφάδας προς Πειραιά, για όσους πιθανόν το έχουν δει στην πράξη εκεί) & δεν μου έπαθε κάτι. Όσο για τα σίδερα που λες φίλος.... γι' αυτό λέμε πάντα να έχουμε την ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ & όλα τα άλλα γίνονται!!! Καλές βόλτες εύχομαι & να το χαίρεσαι όπως ξεκίνησες όταν το πήρες καινούργιο!!!!

• Like

·
Greek Subforum Moderator
13,276 Posts
Στα έγραψα και στο viber...εισαι ο πλέον καψούρης με το σιβικ μας...τέλος!!! Σίγουρα υπάρχουν νεώτερα μελη που το εχουν πεντακάθαρο και ενδεχόμενα καλύτερο σε tuning. Εσένα όμως ο έρωτας έχει διάρκεια 13 χρόνια και από τα χιλιόμετρα που εχεις διανύσει με δαύτο θα έλεγα ότι και το...σεξ είναι καλό! :p Εύγε και πάλι!

• Like

·
Registered
231 Posts
Μερικά ποστ τα κάνει κανείς, απλά για να είναι προβοκατόρικα :) :) :)

Δεν είναι δική μου, αλλά επειδή θα πάει επαρχία, πρόσφερα τον ... κορμό μου (και όχι μόνο) για να δοκιμαστεί στο dyno. Με αυτήν ο 1.5 θα άξιζε να μπορούσε να στροφάρει στις 7500. Παρόλα αυτά είναι τεμπέλα ως και τις 3400 περίπου, οπότε δεν θα την ήθελα για καθημερινή χρήση ... αλλά αυτό το τράβηγμα από τις 4500 ως λίγο πριν τις 7000 ... ωωωωω....

315946

·
Registered
231 Posts
Το κάναμε κι αυτό με στοκ συμπλέκτη και εξάτμιση :)
Πόσο απίστευτο για ένα 1500ρι με intercooler, εισαγωγή και ένα turbo με ίδιο frame με το στοκ???
Από αύριο πάλι με TD03, καλή απόλαυση να έχει το παλικάρι στην Πτολεμαΐδα

315976

16861 - 16880 of 16888 Posts