2006+ Honda Civic Forum banner

Tyres for greek weather conditions

681K views 6K replies 219 participants last post by  Pektis 
#1 ·
Ανοιξα αυτο το Thread για να συζητησουμε για τα λαστιχα που θα προτιμησουμε να βαλουμε στο αμαξι μας.
Τι διαπιστωσεις εχουμε κανει οι ιδιοι μας σε διαφορες μαρκες, ποια "ταιριαζουν" καλυτερα στο Civic, ποια δεν ειναι τοσο καλα, ποια σκοπευετε να βαλετε, τιμες κτλ κτλ...
Εγω εγω ακουσει παρα πολυ καλες κριτικες και reviews για τα Goodyear Eagle F1 Assymetric (αυτα που εχει ο φιλος Alexps). Αληθεια Alex, πως το βρισκεις το συγκεκριμενο λαστιχο? Καλο?

Ακουω....:D
 
#2 ·
πολύ καλό και χρήσιμο thread...εύγε!
λοιπόν...έχω ακούσει τα καλύτερεα για τα αυστριακά NOKIAN...
δεν έχω πληροφορίες, αλλά φίλος μου που τα χρησιμοποιεί είναι κατενθουσιασμένος!
τα γνωρίζετε φαντάζομαι έτσι ...!έχετε στοιχεία και πληροφορίες ?
 
#3 ·
Το goodyear το εκθειάζουν οι Άγγλοι αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο για τα ελληνικά δεδομένα! Εκεί έχουν συχνές βροχές και δεν γνωρίζουν την ταλαιπωρία που υφίστανται τα ελαστικά το καλοκαίρι.
Καλά σχόλια ακούω και για τα continental premium contact 3. Θυμάμαι ότι τα 1 που ήταν πρώτης τοποθέτησης στο παλιό κλιό της αδερφής μου ήταν άριστα.
Μιλάμε τώρα για γεγονότα που θα συμβούν σε 2 χρόνια...
 
#8 ·
... Τι κάναν ρε Αλέξη τα παλιά;;; Ήταν μαύρα και ασπρίσανε;;;[smilie=tongue.gif]
 
#9 ·
Κατά ένα παράξενο τρόπο καταστρέφω οποιοδήποτε λάστιχο, οποιασδήποτε μάρκας, μετά τα 15.000 χλμ.

Λέτε, να είμαι κανίβαλος;

Γενικώς τα Michelin ηταν ανέκαθεν τα καλύτερα στο βρεγμένο, ζεσταίνονται γρήγορα (pilot) , αλλά φθείρονται γρήγορα.

Τα Υokohama είναι καλά για στρίψιμο σε στεγνό.

Τα goodyear F1 GSD3 είναι κατα γενική ομολογία καλά για "γρήγορη" οδήγηση.

Περισσότερα στα

Article 2007 autocar tyre test reviews - hundreds of tyre reviews and ratings for car and track tyres

TyreTest.com - Tyre reviews - an independent consumer survey
 
#10 ·
Λαστιχοβαγος νομιζω ειναι καλυτερα !!!!! Εγω εχω 22000 χλμ και ειναι σαν καινουργιο το πελμα. Ειναι που δεν ειχες αντισπιν και Εsp. Τωρα που θα εχεις θα περνας πιο πολλα χλμ....
 
#11 · (Edited)
ναι δεν είμαι πλεον για κανιβαλισμους.
Παλιά έδινα 300 ευρω την τετράδα. Τωρα θα πηγαίνει τα διπλάσια :(


ΠΡΟΤΑΣΗ: τον τίτλο να τον κάνουμε "TYRES FOR GREEK WEATHER" για να ξεχωρισουμε από το Αγγλικό topic. Έτσι κι αλλιώς δεν μπορούμε να φοράμε τα ίδια λάστιχα με τους Βρετανούς...
 
#14 ·
Η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή σύμφωνα και με τα αποτελέσματα ενός τέστ έγκυρου ελληνικού περιοδικού (4Τ) και ενός κορυφαίου ανεξάρτητου Γερμανικού οργανισμού με πάνω από 10 εκ. μέλη ADAC είναι τα BRIDGESTONE POTENZA RE 050A
Στα 17.000 χλμ ύστερα και από 3 επισκέψεις σε πίστα, πούλησα τα MICHELIN PRIMACY που φορούσε από την μάνα του και ήταν ψιλοάθλια και έβαλα τα συγκεκριμμένα POTENZA. Παρεπιμπτόντως, είναι εργοστασιακή επιλογή σε αυτοκίνητα όπως BMW 650i, όλες οι Z4, FERRARI ENZO, κλπ.
Έχω κάνει περίπου 1000 χλμ μέχρι τώρα με τα POTENZA και το αυτοκίνητο άλλαξε συμπεριφορά. Το αντισπίν και το ESP ενεργοποιούνται λιγότερο συχνά, το ABS πιο σπάνια και το αυτοκίνητα έχει σταματήσει να "πετάει μούρη" τόσο έντονα (κυρίως στην οδήγηση χωρίς VSA). Σας παραθέτω αποσπάσματα από τα τεστ.
1. 4Τ - Aποφασίζοντας
Περισσότερο ταιριαστά στο δυναμικό και επιθετικό χαρακτήρα ενός αυτοκινήτου, όπως του Honda Civic Type-R, είναι τα Bridgestone και τα Yokohama. Tα μεν πρώτα, εκτός από τις συνολικά πολύ καλές επιδόσεις,πέτυχαν τον ταχύτερο γύρο πίστας, διαθέτουν τονισμένα σπορ χαρακτηριστικά, όπως ακρίβεια και αμεσότητα στις αντιδράσεις, καθώς και την κορυφαία απόδοση στο φρενάρισμα, ενώ τα δεύτερα υπερέχουν στην προσφορά πληροφόρησης και στην καλύτερη, πιο ζωντανή αίσθηση. Τα Michelin, αν και αποδεικνύονται ιδιαίτερα ανταγωνιστικά σε ψυχρές επιδόσεις και επιδεικνύουν ένα συνολικά ομοιογενή χαρακτήρα, δείχνουν περισσότερο προσανατολισμένα σε αυτοκίνητα με σπορτίφ φιλοσοφία, αλλά με χαρακτήρα πιο πολιτισμένο από αυτόν ενός καθαρόαιμου GTi. Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και τα Pirelli, τα οποία υπολείπονται σε επίπεδο απόλυτων επιδόσεων, προτάσσοντας ως πιο ελκυστικό χαρακτηριστικό τη φιλικότητα και την προοδευτικότητα της συμπεριφοράς τους.

2. Η σειρά είναι από το πρώτο στο τελευταίο και έγιναν πάνω σε
MERCEDES C200 KOMPRESSOR

Sommerreifen 225/45 R17 W/Y ADAC - Ihr Partner in allen Fragen rund um die Mobilität. (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) - Mitgliedschaft - Pannenhilfe - Routenplaner - Tests - Versicherungen - Kreditkarten - Finanzierungen - Autovermietung

1. Bridgestone Potenza RE050A
2. Pirelli Pzero Nero
3. Michelin Pilot Sport PS2
4. Continental SportContact 3
5. BFGoodrich G-Force Profiler
6. Goodyear Eagle F1
7. Dunlop Sport Maxx
8. Vredestein Ultrac
9. Uniroyal Rainsport
10. Kumho Ecsta KU19
11. Hankook Ventus Prime K105
12. Fulda Carat Exelero
13. Semperit Direction Sport
14. Maloya Futura Sport W
15. Nokian Z
 
#1,644 ·
Η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή σύμφωνα και με τα αποτελέσματα ενός τέστ έγκυρου ελληνικού περιοδικού (4Τ) και ενός κορυφαίου ανεξάρτητου Γερμανικού οργανισμού με πάνω από 10 εκ. μέλη ADAC είναι τα BRIDGESTONE POTENZA RE 050A
Στα 17.000 χλμ ύστερα και από 3 επισκέψεις σε πίστα, πούλησα τα MICHELIN PRIMACY που φορούσε από την μάνα του και ήταν ψιλοάθλια και έβαλα τα συγκεκριμμένα POTENZA. Παρεπιμπτόντως, είναι εργοστασιακή επιλογή σε αυτοκίνητα όπως BMW 650i, όλες οι Z4, FERRARI ENZO, κλπ.
Έχω κάνει περίπου 1000 χλμ μέχρι τώρα με τα POTENZA και το αυτοκίνητο άλλαξε συμπεριφορά. Το αντισπίν και το ESP ενεργοποιούνται λιγότερο συχνά, το ABS πιο σπάνια και το αυτοκίνητα έχει σταματήσει να "πετάει μούρη" τόσο έντονα (κυρίως στην οδήγηση χωρίς VSA). Σας παραθέτω αποσπάσματα από τα τεστ.
1. 4Τ - Aποφασίζοντας
Περισσότερο ταιριαστά στο δυναμικό και επιθετικό χαρακτήρα ενός αυτοκινήτου, όπως του Honda Civic Type-R, είναι τα Bridgestone και τα Yokohama. Tα μεν πρώτα, εκτός από τις συνολικά πολύ καλές επιδόσεις,πέτυχαν τον ταχύτερο γύρο πίστας, διαθέτουν τονισμένα σπορ χαρακτηριστικά, όπως ακρίβεια και αμεσότητα στις αντιδράσεις, καθώς και την κορυφαία απόδοση στο φρενάρισμα, ενώ τα δεύτερα υπερέχουν στην προσφορά πληροφόρησης και στην καλύτερη, πιο ζωντανή αίσθηση. Τα Michelin, αν και αποδεικνύονται ιδιαίτερα ανταγωνιστικά σε ψυχρές επιδόσεις και επιδεικνύουν ένα συνολικά ομοιογενή χαρακτήρα, δείχνουν περισσότερο προσανατολισμένα σε αυτοκίνητα με σπορτίφ φιλοσοφία, αλλά με χαρακτήρα πιο πολιτισμένο από αυτόν ενός καθαρόαιμου GTi. Στο ίδιο μήκος κύματος κινούνται και τα Pirelli, τα οποία υπολείπονται σε επίπεδο απόλυτων επιδόσεων, προτάσσοντας ως πιο ελκυστικό χαρακτηριστικό τη φιλικότητα και την προοδευτικότητα της συμπεριφοράς τους.

2. Η σειρά είναι από το πρώτο στο τελευταίο και έγιναν πάνω σε
MERCEDES C200 KOMPRESSOR

Sommerreifen 225/45 R17 W/Y ADAC - Ihr Partner in allen Fragen rund um die Mobilität. (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) - Mitgliedschaft - Pannenhilfe - Routenplaner - Tests - Versicherungen - Kreditkarten - Finanzierungen - Autovermietung

1. Bridgestone Potenza RE050A
2. Pirelli Pzero Nero
3. Michelin Pilot Sport PS2
4. Continental SportContact 3
5. BFGoodrich G-Force Profiler
6. Goodyear Eagle F1
7. Dunlop Sport Maxx
8. Vredestein Ultrac
9. Uniroyal Rainsport
10. Kumho Ecsta KU19
11. Hankook Ventus Prime K105
12. Fulda Carat Exelero
13. Semperit Direction Sport
14. Maloya Futura Sport W
15. Nokian Z
αν δεν κανω λαθος τα φοραει και η honda sτο crz
 
#16 · (Edited)
ΓΙΑ ΤΑ Yokohama ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΩΝ 4Τ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΤΟΥΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΧΩΝΤΑΣ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ (mazda 323 F) 3 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΤΕΤΡΑΔΕΣ (!!!): ΤΑ Proxes T1 Plus, Ta Proxes T1-s Kai Ta ΠΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΑ Ta Proxes T1-r. ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΕΙΧΑΝ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ (195/55-15) ΠΕΡΙΠΟΥ 100 € ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ. ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ Bridgestone Potenza Re 720 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΝΤΕΞΑΝ ΕΠΑΞΙΑ ΓΙΑ 70.000 (!) ΧΛΜ. ΚΑΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΤΟΥΟ. ΣΤΑ 20.000 ΧΛΜ. ΗΘΕΛΑΝ ΗΔΗ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 1 ΧΡΟΝΟ. ΚΑΙ ΕΔΩ ΗΤΑΝ Η ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ Potenza. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΣΤΕΡΟΥΝ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΒΙΒΑΣΜΟ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΟΔΙΚΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ.
Οσο για τα για τα Γερμανικά, πιστευω να σε βοηθήσουν τα παρακάτω:

besonders empfehlenswert Ιδιαίτερα προτεινόμενο
empfehlenswert Προτεινόμενο
Bedingt empfehlenswert Προτεινόμενο υπό όρους
nicht empfehlenswert Δεν προτείνεται
bis Έως
Trocken Στεγνό
Nass Βρεγμένο
Verschleiss Φθορά
Gerausch Θόρυβος
Roll Wiederstand Ποιότητα κύλισης
Sehr gut Πολύ καλό
Mangelhaft Κακό
Empfehlung Πρόταση

ΣΠΥΡΟΣ
 
#18 ·
Tα Potenza θα είναι η επιλογή μου όταν έρθει η ώρα της αλλαγής των Pilot Sport που φοράω μαμά.
Κατέληξα σε αυτά μετά από την παρότρυνση φίλου ορκισμένου γκαζο-killer (αν και γερμανόφιλος). Στα προηγούμενα αυτοκίνητα του έχει δοκιμάει πολλά λάστιχα (Goodyear, Pirelli, Michelin) και τα συστήνει ανεπιφύλακτα!
Επίσης από πολύ δικό μου άτομο, (έχει λαστιχερή , όπως λέμε κρεπερή κτλ) ο οποίος στους δικούς του τα προτείνει ασυζητητοί. Και οι δυο πηγές μου αναφέρουν ακριβώς αυτό: τα Bridgestone έχουν εφάμιλο κάτημα με τα Michelin, Continental κτλ και ίσως και καλύτερη συμπεριφορά στο στρίψιμο (που με ενδιαφέρει πολύ), ΑΛΛΑ διατηρούν αυτό το επίπεδο για πολύ περισσότερο! Σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που κρατάνε καλά αλλά ξαφνικά κάπου στα 15000-18000χλμ,αρχίζουν τα πανηγύρια...
Και βέβαια μετά από αρκετές ώρες ψαξίματος σε test νομίζω οτι επιβεβαιώνονται τα παραπάνω (τουλαχιστον ως προς την επίδοση τους).
Ίσως και το οτι είναι χρόνια τώρα στην F1, κάτι να λέει.
 
#19 ·
Εγω στην μελλοντικη αλλαγη που θα κανω ημουν αναμεσα σε 2, στα Goodyear F1 Assymetric και στα Continental ContactSport3 που και για τα δυο ακουσα τις καλυτερες κριτικες, αλλα τωρα με τα λεγομενα σου βαζω και τα Bridgestone στο παιχνιδι.. Σαφως μεγαλο ρολο στην επιλογη θα παιξει και η τιμη εκτος απο τις επιδοσεις και την διαρκεια ζωης του ελαστικου..
 
#20 ·
Λενε για πολλα λαστιχα.Εγω παντως επειδει εχω φορεσει στα 2 προηγουμενα αμαξια μου Nissan Micra K11 190Hp (turbo) και Nissan Almera N16 200Hp(turbo) ειχα φερει μονος μου τα FALKEN και οτι και να μου λενε ειναι οτι καλυτερο εχω δει.Ετσι και με το Honda μολις χρειαστω θα φερω απο Αγγλια 6 τεμαχια για να εχω κιολας.
 
#21 ·
Τα παιδια, στο 2ο σερβις που έκανα προχτές, μου έκαναν τα μπρος-πίσω γιατί είναι φαγωμένα στους ώμους από στρίψίματα και είχα 13500χλμ. Μήπως φθάρηκαν αρκετά νωρίς, έστω και για "γρήγορη" οδήγηση δρόμου; (έχω τα μαμα Michelin που φοράει το TypeS)
 
#23 ·
Συμφωνώ μαζί σου, οτι τα μαμά λάστιχα είναι λίγο ρουκου ποιοτήκα σε γενικές γραμμές.
Το ζήτημα για μένα είναι οτι εμφάνισαν πολύ ομοιόμορφή φθορά. Δεν έχω πχ ενδείξεις οτι είναι στραβά (ανομοιόμορφη φθορά) , ή κανένα περίεργο σκίσιμο κτλ. ή αν γλιστρούσαν πολύ θα έλεγα οτι είναι πολυκαιρισμένα ή κακο-αποθηκευμενα. Άπλα σκέφτομαι οτι τελικά είναι πολύ μαλακά και οτι η φήμη για το deadline στα 18-19000χλμ , είναι μάλλον αλήθεια:eek:
 
#24 ·
 
#25 ·



Καταρχην αυτες ειναι λιγο παλιες δοκιμες αφου δεν συμπεριλαμβανουν τα καινουρια ελαστικα ορισμενων κατασκευαστων (Goodyear Assymetric, Continental Sport Contact 3, Toyo) και μερικες δοκιμες αφορουν ελαστικα αλλων διαστασεων (195/60 R15) που ειναι "οικογενιακα" ελαστικα..

Απο εκει και περα, επειδη εχω κανει και εγω το αναλογο ψαξιμο, εφτασα στο συμπερασμα οτι στην κατηγορια των ελαστικων που εχουμε και θελουμε (σπορ ελαστικα κορυφαιων επιδοσεων), πανω κατω ολες οι εταιριες σε αυτην την κατηγορια κατακευαζουν πολυ αξιολογα λαστιχα (με 2-3 κατασκευαστες να ξεχωριζουν λιιιγο παραπανω κατα την προσωπικη μου γνωμη). Ετσι η τελικη επιλογη μας θα "παιξει" με τις λεπτομεριες (ανεση, θορυβος, επιδοσεις, διαρκεια ζωης, και ΤΙΜΗ) αναλογα με το τι προταιρεοτητα θα βαλει ο καθενας ..
 
#26 ·
Νομίζω οτι τελικά έχεις δίκιο, αναφορικά με την απόδοση, οι διαφορές ανάμεσα στις εταιρίες μάλλον δεν θα γίνουν αντιληπτές σε χρήση δρόμου, ακόμα και γκαζερών οδηγών, εκτός μάλλον τις αντοχής του κάθε ελαστικού στη χρήση, πότε ξεκινά η πτώση στο καθένα. Γιατι ρε παιδιά να πω την αμαρτία μου μου έχει κάτσει πολύ άσχημα η περίπτωση των δικών μου Michelin
 
#27 ·
Παιδιά εγώ πάντως από την πρώτη στιμή που άρχισα να πιέζω το αυτοκίνητο (το 5θυρο έχω) είχα παράπονο από τα ελαστικά.. Τα πλαϊνά μου φαίνονταν πολύ μαλακά κ χαλούσαν την ξυραφένια αίσθηση που έχει το τιμόνι μας. Ήταν βέβαια πολύ προβλέψημα αλλα πάντα ήθελα κάτι παραπάνω ακόμα κ από άποψη γόμας. Στο διαταύτα λοιπον, βρήκα σε τρελή ευκαιρία από φίλο τα Michelin Pilot Sport CUP ελαφρώς μεταχειρησμένα! Tα συγκεκρινένα λάστιχα είναι semi-slick κ είναι αυτά που φοράει η εργοστασιακή Μ3 CSL!
Με αρχικό ορμητήριο την περιέργεια κ με δεδομένα τα καλά καλοκαιρινά καιρικά φαινόμενα (στη βροχή θέλουν προσοχή), έχω κάνει αισίως 3000χλμ.. Το συμπέρασμά μου; Το αυτοκίνητο έχει ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ολοκληρωτικά!!! Είσοδο, ρυθμισημότητα μέσα στη στροφή, φρενάρισμα αλλα κ ξεκίνημα από στάση μοιάζουν από αλλο πλανήτη!!
Παρόλα τα 3000χλμ, ακόμα σε κάθε "πιεσμένη" στροφή δυσκολεύομαι να πιστέψω την διαφορά που υπάρχει με την παλιά συμπεριφορά! Κ είχα κάνει 26000 με τα μανίσια, δεν μπορεί να πει κανείς ότι δεν πρόλαβα να τα δω..

Σίγουρα πρόκειται για ένα πολύ ιδιαίτερο λάστιχο που φτιάχτηκε για μάλλον λίγο πιο ιδιαίτερη χρήση απ'οτι το αμάξι μας. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι απαγορεύεται να γευτούμε λίγο από τις καταστάσεις τις οποίες φτιάχτηκε να προσφέρει.!
Υπολογίζω να μου βγάλουν ακόμα 10-12.000 οπότε κ λόγω της χρήσης του αυτοκινήτου μέχρι το χειμώνα θα τα αλλάξω πάλι.! Αυτά από μένα..!
 
#28 ·
Εμένα με βλέπω κατά το Σεπτεμβρη-Όκτώβρη να αλλάζω παππουτσάκια το τουτού και μάλλον θα δοκιμάσω τα Bridgestone, λέω μάλλον για τα Turanza ER300 ή και Potenza 040 (αν και πρέπει να είναι λίγο σκληρά)
 
#30 ·
#36 ·
Τα R050 ή τα R040 είναι πιο σκληρά; (το Type R φοράει τα 040)
Απλά αναρωτιέμαι μήπως παραείναι σκληρά για εμάς και δεν τα ζεσταίνουμε με καμία κυβέρνηση!
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top