2006+ Honda Civic Forum banner

6161 - 6180 of 6202 Posts

·
Premium Member
6,829 Posts

·
Premium Member
3,364 Posts
Θέλει 16αρα Αντρέα.

Στάλθηκε από το TA-1033 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Registered
166 Posts
Καλημέρα παιδιά.Για 16αρα ψάχνω,απλά ρωτάω αν την ξέρει κανείς αυτη τη μάρκα την INTER ACTION,με λίγο ψάξιμο που έκανα στο ΙΝΤΕΡNET λέει πως ειναι Ολανδική της INTER TYRES, https://www.inter-tyre.nl/en/ .Να είναι αξιόπιστη άραγε;

·
Premium Member
3,364 Posts
Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε μαμά Honda 16 ιντσών?Στο car.gr ίσως βρεις κάποια ευκαιρία.

·
Registered
166 Posts
Γιατί δεν κοιτάς κάτι σε μαμά honda 16 ιντσών?Στο car.gr ίσως βρεις κάποια ευκαιρία.

Στάλθηκε από το ta-1033 μου χρησιμοποιώντας tapatalk
Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο,και είναι και ακριβές,σχεδόν όσο έχουν και οι inter action καινούργιες!

·
Registered
521 Posts
Εβαλα σημερα conti 380€, ηδη εχω κανει 570χλμ

Στάλθηκε από το sm-g930f μου χρησιμοποιώντας tapatalk
Καλοταξιδα πως σου φαινονται?απο θορυβο ,αισθηση τιμονιου?

·
Registered
1,316 Posts
Καλοταξιδα πως σου φαινονται?απο θορυβο ,αισθηση τιμονιου?
Ευχαριστω Κωνσταντινε, απο θορυβο δεν ακουγεται τιποτα σε εθνικη οδο που τα περπατησα, και το τιμονι εγινε πιο αμεσο,ειναι καινουρια για αυτο, τωρα αν γραψουν μερικα χιλιομετρα να δω ποσο ησυχα θα ειναι, τα φοραν αρκετα παιδια απο εδω και εχουν μεινει ευχαριστημενοι. Τα sport contact5 που φορουσα ειχα κανει 70.000χλμ, αν κρατησουν και αυτα τοσο ειναι super.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
Premium Member
18,641 Posts
Καλοτάξιδα!

·
Registered
1,316 Posts
Κ γω αυτά θέλω να βάλω. Είναι πολύ ψηλά σε όλα τα reviews. Αναμένω το δικό σου
Οπως εγραψα παραπανω, μεχρι τωρα εκανα περιπου 700χλμ, ειμαι σε διακοπες, δεν ακουγεται τιποτα, ο θορυβος στην ΠΑΘΕ, στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ και στην ΟΛΥΜΠΙΑ ΟΔΟ, ανυπαρκτος, φταιει και η ποιοτητα του δρομου, τωρα στους κατσικοδρομους της Θεσσαλονικης οταν επιστρεψω θα δω το επιπεδο θορυβου, και το τιμονι παραμενει αμεσο σε καθε αποτομη αλλαγη. Τοποθετησε τα με κλειστα ματια. Ποσο τα βρηκες εσυ;;;

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

·
A. Senna
8,028 Posts
Discussion Starter #6,173

·
Greek Subforum Moderator
13,233 Posts
προσωπικά αν βρισκω ενα μειονεκτημα στα κόντι θα έλεγα ότι ειναι ιδιαιτερα μαλακα σε σχέση ακόμα και με τα μισελεν pilot sport που ειχα! Δείχνουν πάντως να εχουν λιγοτερη φθορα μετά από 14 μηνες χρησης σε σχεση με τα γαλάκια!

·
Registered
40 Posts
Παιδιά καλημέρα !

Έχω το νέο Civic hatchback sport (07/2018) . Έχει αλλάξει κανείς τα ελαστικά Michelin primacy 3 με διαστάσεις 235/45/17 που έχει απο το εργοστάσιο ? Σε αρκετά οδοστρώματα βγάζει αρκετό θόρυβο κύλισης και μου έχει σπάσει τα νεύρα. Σε καλή ποιότητα ασφάλτου όπως πχ στην Ιονία οδό που πέρασα το καλοκαίρι το αυτοκίνητο με 140 χλμ ηταν "Εκκλησία" μέσα αλλά πχ στον δρόμο της Χαλκιδικής (απο Θεσσαλονίκη) αλλά και σε αρκετούς άλλους δρόμους στα περίχωρα βγάζουν έντονο βουητό. Τα συγκεκριμένα ελαστικά έχουν 72 db επίπεδα θορύβου και σκεφτόμουν για κάποια στην ίδια διάσταση με χαμηλότερα επίπεδα θορύβου ( 68-69 db ) η νά αλλάξω και διάσταση και να πάω σε 215/50/17 για ακόμη καλύτερα αποτελέσματα...(στενότερο πέλμα = χαμηλότερος θόρυβος κύλισης)

·
Premium Member
9,142 Posts
καταρχήν φοράμε 225 και όχι 235...
215 και 205 διάσταση είναι σπάνια και είναι πολύ ακριβή αν βρεις...
ακόμα και 16αρες από 1.4 που έβαλε κάποιος εδώ μέσα δεν είδε αισθητή διαφορά όπως λέει..

·
Premium Member
3,364 Posts
Για το καινούριο μοντέλο μιλάει Κώστα.

·
Registered
208 Posts
Το sedan που έχω εγώ (11/2017) είχε Bridgestone turanza er33 215/50R17 με τα οποία είχα το πρόβλημα που περιγράφεις. Άλλαξα σε 18ρες με τα Dunlop SP Sport RT2 235/40R18 τα οποία έχουν ένδειξη θορύβου 69db αλλά δεν άλλαξε κάτι.
Το πρόβλημα είναι στη μόνωση των πίσω θόλων κατά κύριο λόγο και το κατάλαβα όταν σε κάποια μεταφορά είχα τιγκαρει το Πορτ μπαγκαζ με μαλακά αντικείμενα και η ηχομόνωση που είχε σε εκείνο το ταξίδι ήταν αληθινά επιπέδου premium

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

·
Registered
40 Posts
Το γνωρίζω το πρόβλημα , και στο Hatchback που δεν έχει διαχωριστικό πίσω όπως το sedan είναι πιο έντονο .
Για τον λόγο αυτό έκανα μόνωση (σε εταιρεία ) όλο τον χώρο του πορτ μπαγκάζ με υλικά της CTK . Είδα κάποια διαφορά αλλά όχι στο επίπεδο που θα ήθελα. Και απο την στιγμή που δεν παίζει η περίπτωση να ξηλώνω όλο το πάτωμα , πόρτες κλπ για να κάνω ολική ηχομόνωση (καινούργιο αυτοκίνητο είναι μην του βγάλουμε τα "μάτια"...) βλέπω ως πιο ρεαλιστικό σενάριο την αλλαγή των ελαστικών ......

[/url] [/IMG]

·
Registered
208 Posts
Δεν κάνει αυτό το υλικό από μόνο του, θέλει και κάποιο μαλακό ηχομωνοτικο, τύπου κετσε ή αντίστοιχο πάνω από αυτό.
Με τα λάστιχα δεν είδα διαφορά πάντως.

Sent from my TA-1012 using Tapatalk

6161 - 6180 of 6202 Posts