2006+ Honda Civic Forum banner
6,241 - 6,260 of 6,366 Posts
Κώστα φορούσα τα πιλοτ σπορτ 3 διότι τα είχαμε βαλει μαζί και ξέρω...εγω τωρα εχω κοντι 6 όπως ο Νίκος...καλά λάστιχα σε όλα τους...Ισχύει ότι αναφέρθηκε!.
 
Έβαλα τα dunlop τελικά.
Σε 94 Υ, 28/18 ημερομηνία, made in germany
Ποιο άνετα απ τα potenza και πιο αθόρυβα..
Πίεση θέλουν παραπανω. Μου βάλανε 36..
Τελικα , ποια ειναι η γνωμη σου για τα dunlop μετα απο 2 χρονια και 20000+ χλμ.Εχω τα s001 potenza.Στροφες τα ευχαριστιεμαι,πανε για 4 χρονια.Αυτοκινητοδρομο ομως πολυ βαβουρα.Η ρεζερβα απο την μανα του εχει dunlop πανω.ασχετο.

Το θεμα ειναι τι βαζεις τωρα πανω? dunlop,good year,michelin,yokohama ? θελω ησυχια....και ενταξει να το ευχαριστιεσαι και λιγο στροφες...με ασφαλεια...οπως ta bridgestone!
 
Αυτα τα Λαστιχα τα εχει φορεσει κανεις να μου πει εντυπωσεις για ανεση και για θορυβο και οτι αλλο γνωριζει ? Γνωριζω οτι εχει βγει το καινουργιο,,αλλα για αυτα θελω πληροφοριες..

 
Μην βάλετε DANLOP είναι τα χειρότερα. Δύο φορές ακουμπούσε το αυτοκίνητο σε πεζοδρόμιο και έσκασαν αμέσως. Την πρώτη σε ορεινή περιοχή σε μια πλακόστρωτη πλατεία και είπα ότι θα έφευγα εγώ . Το άλλαξα "διαδα" πίσω και μετά από 2 μήνες πάλι ακούμπησα σε πολύ χαμηλό πεζοδρόμιο στο παρκάρισμα και έσκασε. Περιμένω να περάσουν τα χιλιόμετρα να μην ξαναβάλω.
 
Μην βάλετε DANLOP είναι τα χειρότερα. Δύο φορές ακουμπούσε το αυτοκίνητο σε πεζοδρόμιο και έσκασαν αμέσως. Την πρώτη σε ορεινή περιοχή σε μια πλακόστρωτη πλατεία και είπα ότι θα έφευγα εγώ . Το άλλαξα "διαδα" πίσω και μετά από 2 μήνες πάλι ακούμπησα σε πολύ χαμηλό πεζοδρόμιο στο παρκάρισμα και έσκασε. Περιμένω να περάσουν τα χιλιόμετρα να μην ξαναβάλω.
Με όλο το σεβασμό φίλος τα κριτήρια του κάθε ένα για το τι τον καλύπτει και τι όχι σε μία επιλογή είναι διαφορετική. Σε γενικές γραμμές η δίκη μου εμπειρία στα αμάξια που άλλαζα λάστιχα λέει το εξής, ότι όλα τα λάστιχα δεν κάνουν για όλες τις δουλειές, αυτά που θες να ζεσταίνουν γρήγορα για να παίξεις στις στροφές και σε απότομες στροφές με νερά κλπ δεν κάνουν σίγουρα για χωριό και πεζοδρόμιο, όπως και το αντίθετο με τα σκληρά λάστιχα. Στα 5 χρόνια που είχα βάλει τα Dunlop sportmaxx rt2 με το υλικό τους από κεβλαρ αν εξαιρέσεις την τελευταία χρόνια που είχε πέσει η απόδοση τους και πήγαινα σαν βρεγμένη γάτα παντού και σε όλα, μέχρι τα 4 χρόνια ήταν άψογο σε όλα! Επίσης κάθε χρονιά να ξέρετε ότι ο τρόπος παραγωγής αλλάζει και κάτι που είναι τέλειο φέτος του χρόνου η απόδοση του να είναι υποδεέστερη από κάποια άλλη.... [emoji6]

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Λοιπόν πριν από ένα μήνα περίπου, άλλαξα ζάντες με ένα σετ ΟΖ Ultraleggera που βρήκα σε καλή τιμή. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης τις είχε σε ένα Evo, με ίδια διάσταση ελαστικού με το δικό μου (235/40R18) και είχε επάνω λάστιχα Nexen Sport SU2 του 2020 μπροστά και Nfera SU1 του 2018 πίσω. Από περιέργεια, δεν τα άλλαξα, μιας και από πέλμα ήταν σε καλή κατάσταση (λίγο παραπάνω φαγωμένος ο ώμος στα πίσω, άξιος ο EVO) και έχω να πω ότι έμεινα ψιλο μαλάκας. Αρκετά καλή ποιότητα κύλησης, πολύ χαμηλός θόρυβος (το 10ρι πάσχει σε αυτό τον τομέα) και πολύ καλή πρόσφυση με γρήγορο σχετικά (για δείκτη Υ) ζέσταμα. Έχω μια εντύπωση ότι η έννοια του Budget tire έχει αλλάξει δραμματικά. Μπορεί να μην φτάνουν τις τελευταίες σειρές των Premium makers, αλλά έχω την εντύπωση ότι βρίσκονται πολύ κοντά στο "μια γενιά πίσω" , το οποίο δεν είναι και κακή επιλογή τις περισσότερες φορές. Απλά εμένα η αρχική μου σκέψη ήταν "δε βαριέσαι, ας δω πώς είναι" και τώρα έχω γυρίσει στο "ας δούμε πόσο θα κρατήσουν" :)
 
σιγά την καλύτερη τιμή που έχουν, στα 225-45-17 79€ και 84€ έχουν δηλ 330€ περίπου όσο έβαλα τα μισελεν ...
 
σιγά την καλύτερη τιμή που έχουν, στα 225-45-17 79€ και 84€ έχουν δηλ 330€ περίπου όσο έβαλα τα μισελεν ...
Σε ποιο michelin αναφερεσαι; Πες τον τυπο,η μαρκα δεν λεει τιποτα...
 
πριμασυ 4 στα 364 ...αυτά έχω βάλει
πσ4 στα 375....
φωκας δυραχιου
Φήμες λένε ότι δεν τα πάει & τόσο καλά με τις ημερομηνίες ο συγκεκριμένος.... [emoji848][emoji848][emoji848]

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
δηλ άμα έχει 3 βδομάδα και ο άλλος έχει 13 θα χαλάσει η μαγιά??? μην τρελαθούμε κιόλας...
 
  • Like
Reactions: panpapgtr
δηλ άμα έχει 3 βδομάδα και ο άλλος έχει 13 θα χαλάσει η μαγιά??? μην τρελαθούμε κιόλας...
Άμα είναι να τρελαθούμε από φήμες, κουβέντες, απόψεις, διαφορετικές αντιλήψεις & εμπειρίες, τότε να πάψουμε να γράφουμε φίλος. Εκτός αν παίρνετε ποσοστά & σας το χαλάμε γράφοντας κάτι διαφορετικό, οπότε εκεί να ζητήσουμε συγνώμη όσοι γράφουμε τρελά σχόλια.
Όσο για τα ελαστικά 3ων εβδομάδων είναι άψητα & χειρότερα από 5ετιας φορεμένα. Των 13ων εβδομάδων αν είναι φυλαγμένα σωστά είναι άψογα. Όσο περνάει ο καιρός κατασκευής & αποθηκεύονται ΟΠΟΥ ΝΑ 'ΝΑΙ το ρίσκο πλέον το έχει αυτός που θα τα έχει βάλει.
Καλό βράδυ & να μην τρελαίνεστε παιδιά.
Έχουν γραφτεί χειρότερες απόψεις & ιδέες στις αρχικές σελίδες αυτού του φόρουμ με ρίσκο ακόμα & για το μοτέρ (εγώ έγραψα μερικές την περίοδο 2009, όχι για μοτέρ) & όμως δεν τρελάθηκε κανείς μας.

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Παναγιώτη καλά κάνεις και αναφέρεις αυτό που γνωρίζεις, το ξέρεις πολύ καλά ότι εδώ μέσα δεν μασάμε τα λόγια μας και αν θέλουμε να πουμε κάτι το λέμε με οποιαδήποτε συνέπεια...και μένα έχουν εκβιάσει για μήνυση τότε...
στον φωκά έχω βάλει τρία σετ ελαστικών, είναι άψογος στην δουλειά του, προσεκτικός, βιδώνει τα μπουλόνια πρώτα με το χέρι, έχει τις καλύτερες τιμές στην αγορά...αυτό είναι η προσωπική μου εμπειρία και όποιος με ρωτήσει εκεί θα τον στέλνω να πάρει προσφορά...
αυτό που έγραψα , μην τρελαίνεστε για τις ημερομηνίες, δεν αναφερόταν αποκλειστικά σε σένα, αλλά έχει ειπωθεί πολλές φορές: πχ. έβαλα λάστιχα ήταν ακριβά αλλά ήταν κατασκευασμένα την προηγούμενη εβδομάδα "φρέσκα".... όπως είπες, τι να το κάνω αν είναι φρέσκα αλλά μιά βδομάδα το βάραγε ο ήλιος από το πρωί μέχρι το βράδυ???
εκέι κολλάει το μην τρελαίνεστε, βάλτε ένα καλό λάστιχο, σε καλή τιμή αν το βρεις, έτσι και αλλιώς σε μία βδομάδα θα το κατουρήσουν σαράντα σκυλιά την ημέρα, θα καεί από τον ήλιο και θα λιώσει από τα σπιναρίσματα...
 
Παναγιώτη καλά κάνεις και αναφέρεις αυτό που γνωρίζεις, το ξέρεις πολύ καλά ότι εδώ μέσα δεν μασάμε τα λόγια μας και αν θέλουμε να πουμε κάτι το λέμε με οποιαδήποτε συνέπεια...και μένα έχουν εκβιάσει για μήνυση τότε...
στον φωκά έχω βάλει τρία σετ ελαστικών, είναι άψογος στην δουλειά του, προσεκτικός, βιδώνει τα μπουλόνια πρώτα με το χέρι, έχει τις καλύτερες τιμές στην αγορά...αυτό είναι η προσωπική μου εμπειρία και όποιος με ρωτήσει εκεί θα τον στέλνω να πάρει προσφορά...
αυτό που έγραψα , μην τρελαίνεστε για τις ημερομηνίες, δεν αναφερόταν αποκλειστικά σε σένα, αλλά έχει ειπωθεί πολλές φορές: πχ. έβαλα λάστιχα ήταν ακριβά αλλά ήταν κατασκευασμένα την προηγούμενη εβδομάδα "φρέσκα".... όπως είπες, τι να το κάνω αν είναι φρέσκα αλλά μιά βδομάδα το βάραγε ο ήλιος από το πρωί μέχρι το βράδυ???
εκέι κολλάει το μην τρελαίνεστε, βάλτε ένα καλό λάστιχο, σε καλή τιμή αν το βρεις, έτσι και αλλιώς σε μία βδομάδα θα το κατουρήσουν σαράντα σκυλιά την ημέρα, θα καεί από τον ήλιο και θα λιώσει από τα σπιναρίσματα...
Καλημέρα Κωνσταντίνε!!
Γι' αυτό είπα φήμες.... [emoji6], όπως & άλλες φορές που κάποιοι έβγαλαν καντήλες & τσίριζαν σαν τελειωμένα φρένα πάνω από τα πληκτρολόγια για αναφορές που έκανα, αλλά από εμπειρίες άλλον.
Θεωρώ ότι πάντα & το καλό ακούγεται & το κακό.
Συγνώμη από πλευράς μου για την μικρή παρερμήνευση & ΧΑΙΡΟΜΑΙ πραγματικά που είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ χωρίς ΚΟΜΠΛΕΞ & ΕΓΩΙΣΜΟ!!!
Δεν έχω αγοράσει για να ξέρω από τον συγκεκριμένο, οπότε μία επίσκεψη στην επόμενη αλλαγή, βάση όπως τα λες, θα είναι στο μου!

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
ετοιμάσου γιατί επίκειται συνάντηση, να ξέρεις όμως θα είναι μακρυά από παγωτατζίδικα και ταβέρνες.... :p
 
  • Like
Reactions: panpapgtr
ετοιμάσου γιατί επίκειται συνάντηση, να ξέρεις όμως θα είναι μακρυά από παγωτατζίδικα και ταβέρνες.... :p
Πάμε για σχοινάκια;;;; [emoji2957]
Μέσα!! [emoji41]

Στάλθηκε από το G3212 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Γεια σας παιδια...
Νεος στο φορουμ και με νεο αυτοκινητο τον καιρο της καραντινας...(το εχω 5 μηνες περιπου)...
Είχε 4 χρονων λαστιχα και προτίμησα να τα αλλάξω με νεα...
Σας διαβάζω λίγο καιρο...
Τελικά προτιμησα να βάλω το pirelli cinturato p7.
Μετα από 2 ταξιδια που εκανα, εχω να πω οτι πρεπει να ειναι το πιο αθορυβο λαστιχο που εχω βαλει ποτέ...
Βεβαια ειναι ακομα καινουργιο...ο χρονος θα δειξει!
 
Καλώς ήρθες!!

Καλοπάτητα τα νέα "παπούτσια"!
 
6,241 - 6,260 of 6,366 Posts
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top